Chiroiu - Cupa CARP ZONE la stationar - 25 Aprilie 2009

Moderator: mini_mic

Scrie răspuns
Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: Chiroiu - Cupa CARP ZONE la stationar - 25 Aprilie 2009

Mesaj de misu_sipanu » 03 Mar 2009, 22:33

:!! OLEE!OLEE!OLEEEEEEEEEEE1-GIGI si FLORENTIN victorieeee =D>

Avatar utilizator
al_trentea
membru activ
membru activ
Mesaje: 78
Membru din: 12 Feb 2009, 11:14

Re: Chiroiu - Cupa CARP ZONE la stationar - 25 Aprilie 2009

Mesaj de al_trentea » 04 Mar 2009, 12:51

Inca doi membri ai clubului P4E vor fi prezenti la acest eveniment: Pompiliu "Pompi" Oprea si Cristi Radulescu, in calitate de concurenti sau arbitri. Ambii au vechi state in arbitrajul de competitie, atat la crap cat si stationar: CM de crap de la Sarulesti '99, concursuri de crap la Darvari, Peris, P4E, stationar Energofish - PROFIMIX, etc.
"Fusion 4 Energy" Fishing Club - Barcelona

Avatar utilizator
Catalin Mateescu
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 07 Mar 2009, 10:43

Re: Chiroiu - Cupa CARP ZONE la stationar - 25 Aprilie 2009

Mesaj de Catalin Mateescu » 07 Mar 2009, 11:17

Buna ziua,
Daca participa asa nume mari ale pescuitului stationar, Bogdan Constantinescu, Gigi Moroiu, Alex Trentea va rog sa ma inscrieti si pe mine pe lista de concurenti : Catalin Mateescu.
Am de facut o mica precizare: dupa parerea mea o mansa de 3 ore pe o balta nepescuita, in care este vizat in principal crapul este prea putin. De asemenea, mai trebuie putin gandita si modalitatea de nadire. Se stie ca in competitiile in care crapul este prezent in 80-90% din cazuri, cel putin 3/4 din nada este aruncata de la inceput, apoi se intretine cu pelete, porumb, viermi, etc. cu prastia pentru un simplu motiv: sa nu se sperie crapii. Luati legatura cu Gigi sa va spuna din experienta Cupei Trabucco.
Daca doriti putem dezvolta acest subiect in alt topic.
Cu stima,
Catalin

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Chiroiu - Cupa CARP ZONE la stationar - 25 Aprilie 2009

Mesaj de florentiniuga » 07 Mar 2009, 13:07

Eu nu am nimic impotriva sa se faca modificari de regulament. Nu tin la rigiditate, in special pentru prima competitie de stationar pe Chiroiu.

P.S. sa stiti ca e si foarte mult caras mare. Pana la concurs, cei inscrisi pot testa balta gratuit.
Daca vreti sa mergeti, sunati-l pe George Alexandru la tel. 0723878564.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Catalin Mateescu
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 07 Mar 2009, 10:43

Re: Chiroiu - Cupa CARP ZONE la stationar - 25 Aprilie 2009

Mesaj de Catalin Mateescu » 07 Mar 2009, 18:23

Optim ar fi manse de 4 ore, iar mansele in 2 zile succesive (sambata-duminica), dar nu stiu daca acest lucru este posibil. Pestele va raspunde mai greu la nadire si ma refer aici la crap, deci o mansa mai lunga si linistea va da posibilitatea unor capturi cu drill-uri palpitante la sculele de match.
Am sa iau legatura cu domnul George Alexandru, iar dupa o partida acolo voi posta mai multe amanunte.
O intrebare : se poate platii taxa de concurs si pe balta, vineri la sedinta tehnica ?

Cu stima,
Catalin Mateescu

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Chiroiu - Cupa CARP ZONE la stationar - 25 Aprilie 2009

Mesaj de florentiniuga » 08 Mar 2009, 03:18

S-ar putea sa nici nu apuci sa nadesti bine si sa traga deja. Dar esti sigur ca e buna o strategie de pescuit numai la crap mare? Eu ma gandesc de exemplu la o strategie de nadire la mal (in unele locuri apa are 1,5-2m), pentru maruntis si ciortan si o nadire la 20-25m pentru crap, unde o sa dau mai tarziu. Trebuie sa vezi balta mai intai.
Taxa cred ca se poate achita direct pe balta, cu conditia sa stim sigur cine participa dar atunci nu mai pot garanta gratuitatea antrenamentelor. Se refera numai la cei care achita concursurile de crap sau stationar.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Marinita
Veteran
Veteran
Mesaje: 1191
Membru din: 08 Feb 2008, 17:43

Re: Chiroiu - Cupa CARP ZONE la stationar - 25 Aprilie 2009

Mesaj de Marinita » 09 Mar 2009, 09:22

florentiniuga scrie:S-ar putea sa nici nu apuci sa nadesti bine si sa traga deja. Dar esti sigur ca e buna o strategie de pescuit numai la crap mare? Eu ma gandesc de exemplu la o strategie de nadire la mal (in unele locuri apa are 1,5-2m), pentru maruntis si ciortan si o nadire la 20-25m pentru crap, unde o sa dau mai tarziu. Trebuie sa vezi balta mai intai.
Taxa cred ca se poate achita direct pe balta, cu conditia sa stim sigur cine participa dar atunci nu mai pot garanta gratuitatea antrenamentelor. Se refera numai la cei care achita concursurile de crap sau stationar.


Inca un argument care vine in sprijinul afirmatiilor lui Florentin,Saptamana aceasta 9---15martie balta Chiroiu 4 va fi din nou populata cu inca 40-50 de exemplare avand intre 9--17kg fiecare exemplar de crap. :D

si sa va vedem la concurs...... care pe care =))
Dan Marinita
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
al_trentea
membru activ
membru activ
Mesaje: 78
Membru din: 12 Feb 2009, 11:14

Re: Chiroiu - Cupa CARP ZONE la stationar - 25 Aprilie 2009

Mesaj de al_trentea » 09 Mar 2009, 14:11

Catalin, imi pare rau ca nu poate veni si Mihai, care va fi in Italia atunci...

La cat crap este acolo...Nu se va pune problema sa nu vina la nada. Daca nu vine in prima mansa, in a doua cu siguranta ca va fi spectacol.

Daca te afli in tara, poate facem un pescuit de antrenament, ce zici? Asta daca ma voi afla si eu, pentru ca am un program destul de incarcat incepand de saptamana viitoare.

Numai bine!
"Fusion 4 Energy" Fishing Club - Barcelona

Avatar utilizator
Catalin Mateescu
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 07 Mar 2009, 10:43

Re: Chiroiu - Cupa CARP ZONE la stationar - 25 Aprilie 2009

Mesaj de Catalin Mateescu » 12 Mar 2009, 17:55

Salut Alex,
Mergem sa facem o partida, dar mai intai trebuie sa platim; oricum peste vreo 2 saptamani, ca sa se incalzeasca si sa se usuce pe drum.
Catalin

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

Re: Chiroiu - Cupa CARP ZONE la stationar - 25 Aprilie 2009

Mesaj de mih_IL » 15 Mar 2009, 10:29

Drumul pana la balta este bun, pietruit, si se ajunge f. usor.
I love carp!

Avatar utilizator
al_trentea
membru activ
membru activ
Mesaje: 78
Membru din: 12 Feb 2009, 11:14

Re: Chiroiu - Cupa CARP ZONE la stationar - 25 Aprilie 2009

Mesaj de al_trentea » 16 Mar 2009, 09:11

Am fost eu sambata pe Chiroiu...Sunt doar vreo doua portiuni dificile. Daca ploua puternic vor fi probleme, mai ales pentru masinile cu garda la sol mai joasa. Sa speram totusi ca vremea va tine cu noi.
"Fusion 4 Energy" Fishing Club - Barcelona

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Chiroiu - Cupa CARP ZONE la stationar - 25 Aprilie 2009

Mesaj de florentiniuga » 18 Mar 2009, 14:34

Lista cu cei inscrisi

1.Florentin Iuga
2.Doru Faraon
3.Alexandru Trentea
4.Bogdan Constantinescu
5.Balan Ion
6.Ion Bratu(cheliosu)
7.Costel Ciontu
8.Dan Marinita
9.Nelu Manzu
10.Catalin Mateescu
11.Sorin Badarinca - achitat
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
faraon tudor
membru activ
membru activ
Mesaje: 99
Membru din: 20 Iul 2008, 21:38
Localitate: bucuresti

Re: Chiroiu - Cupa CARP ZONE la stationar - 25 Aprilie 2009

Mesaj de faraon tudor » 18 Mar 2009, 17:06

florentiniuga scrie:S-ar putea sa nici nu apuci sa nadesti bine si sa traga deja. Dar esti sigur ca e buna o strategie de pescuit numai la crap mare? Eu ma gandesc de exemplu la o strategie de nadire la mal (in unele locuri apa are 1,5-2m), pentru maruntis si ciortan si o nadire la 20-25m pentru crap, unde o sa dau mai tarziu. Trebuie sa vezi balta mai intai.
Taxa cred ca se poate achita direct pe balta, cu conditia sa stim sigur cine participa dar atunci nu mai pot garanta gratuitatea antrenamentelor. Se refera numai la cei care achita concursurile de crap sau stationar.

Si noi ne-am gindit tot la o strategie asemanatoare simbata trecuta cind am fost cu Alex la o partida de antrenament dar nu am prins decit in mal,oblete si rosioara. In aprilie o sa fie altceva cind ne va da mult de furca ciortanii si crapii .Specific ca partida a fost scurta si vremea capricioasa nu am reusit sa tragem prea multe concluzii si sper cind se mai incalzeste vremea sa ne intilnim mai multi la o partida de antrenament (un concurs prietenesc)

P.S. Nu se stie exact unde o sa fie amplasate standurile.Trebuie facut ceva in privinta asta,ca ulterioarele antrenamente sa se axecute in acea zona

Avatar utilizator
faraon tudor
membru activ
membru activ
Mesaje: 99
Membru din: 20 Iul 2008, 21:38
Localitate: bucuresti

Re: Chiroiu - Cupa CARP ZONE la stationar - 25 Aprilie 2009

Mesaj de faraon tudor » 18 Mar 2009, 17:21

"Nada va fi asigurate de Energofish." :?:
Daca am inteles bine in ce cantitate ?

Avatar utilizator
Catalin Mateescu
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 07 Mar 2009, 10:43

Re: Chiroiu - Cupa CARP ZONE la stationar - 25 Aprilie 2009

Mesaj de Catalin Mateescu » 19 Mar 2009, 18:15

Poti da te rog mai multe amanunte ?
M-ar interesa :
- ce tip nada s-a folosit, in ce cantitate, dinamica nadirii, aditivata/sau nu;
- distanta nadirii;
- cantitati aprox de nada vie folosita (viermi vii/colati, rame tocate, fui, libelule, etc.);
- daca exista curenti de fund/suprafata, mai ales pe vant;
- caracteristicile fundului, daca exista praguri, mal in exces, structuri;
- adancimea apei la mal;
- daca s-a pescuit in apa libera sau langa stuf;
- cat s-a pescuit la sheffield si cat la undita.
Toate aceste amanunte (daca nu sunt secrete) m-ar ajuta sa-mi fac o idee despre balta si raspunsul pestilor.
Promit ca dupa prima partida acolo sa dau si eu aceleasi amanunte.

Cu stima.
Catalin Mateescu

Scrie răspuns

Înapoi la “Stationar”