Trofeul "Pescari 4Ever" - GREEN LAKE (CHIROIU 4), 20 Iunie

Moderator: mini_mic

Avatar utilizator
Radu Dascalescu
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 159
Membru din: 15 Apr 2009, 22:35

Re: Trofeul "Pescari 4Ever" - GREEN LAKE (CHIROIU 4), 20 Iunie

Mesaj de Radu Dascalescu » 23 Iun 2009, 22:27

Eventual cei care au poze ar putea reda o parte din atmosfera competitiei in acest topic

Multumesc
Pescarul traieste cate zile i-a lasat Dumnezeu si in plus, zilele in care a fost la pescuit...

Avatar utilizator
Maty
membru activ
membru activ
Mesaje: 77
Membru din: 13 Dec 2008, 13:09
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Trofeul "Pescari 4Ever" - GREEN LAKE (CHIROIU 4), 20 Iunie

Mesaj de Maty » 25 Iun 2009, 21:03

Iata ce au prins in aproximativ 3,5 ore, 3 dintre copiii mei astazi ,undeva in apropierea cabanei.
Balta are mult peste,si cand papa,faci f. usor deo saramura.
Eu doar iam asistat,sam prins cativa carasi cu 7m.pe carlig am pus viermusi,siam nadit cu.......nada f. pufoasa.
Sara fetita mea cea mica a scapat un crapcean,care ia rupt firul(0,8) la o varga de 1,8m cu care pescuia dand dupa obleti.






Imagine

Avatar utilizator
Liviu Ceausu
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 16 Apr 2009, 21:53

Re: Trofeul "Pescari 4Ever" - GREEN LAKE (CHIROIU 4), 20 Iunie

Mesaj de Liviu Ceausu » 25 Iun 2009, 21:54

CLASAMENTUL:
1. Constantin Mateescu
2. Bogdan Constantinescu
3. Florin Lozinca
4. Sorin Bazarinca
5. Cristian Cretoiu
6. Alexandru Trentea
7. Horia Ignat
8. Radu Dascalescu
9. Gheorghe Schiopu
10. Laurentiu Ungureanu
11. Mihai Nrgrea
12. Liviu Ceausu
13. Ion Balan
14. Doru Faraon.
15. Paul Augustin
16. Andrei Rachita
17. Costel Ciontu


Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Avatar utilizator
vlad tepes
membru activ
membru activ
Mesaje: 62
Membru din: 09 Mai 2009, 19:38

Re: Trofeul "Pescari 4Ever" - GREEN LAKE (CHIROIU 4), 20 Iunie

Mesaj de vlad tepes » 26 Iun 2009, 12:14

Felicitari tuturor participantilor si in special cistigatorilor **==
PS. Cum se explica ca pe o balta cu asa mare densitate de peste, in concursuri nu se prinde :?: :?: :?:
altul decit Vlad Tepes sa nu se mai creeze confuzii

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Trofeul "Pescari 4Ever" - GREEN LAKE (CHIROIU 4), 20 Iunie

Mesaj de florentiniuga » 28 Iun 2009, 21:10

O posibila explicatie este faptul ca balta a fost salbatica, nepescuita pana in urma cu 2-3 luni iar pestii nu sunt obisnuiti cu bombardamentele de nada si galagia de pe maluri. Avand atatia plauri la dispozitie, nu ar avea niciun motiv sa iasa din zona de siguranta pana nu se linisteste totul. Desigur ca mai exista si alte cauze de ordin meteorologic, de reproducere, de refacere a biotopului prin cosiri si amenajari, etc. care dau o suma de conjuncturi nefavorabile pana acum. Balta are insa un foarte bun potential care se va vedea in viitorul nu prea indepartat.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: Trofeul "Pescari 4Ever" - GREEN LAKE (CHIROIU 4), 20 Iunie

Mesaj de nando » 28 Iun 2009, 21:21

florentiniuga scrie:O posibila explicatie este faptul ca balta a fost salbatica, nepescuita pana in urma cu 2-3 luni iar pestii nu sunt obisnuiti cu bombardamentele de nada si galagia de pe maluri. Avand atatia plauri la dispozitie, nu ar avea niciun motiv sa iasa din zona de siguranta pana nu se linisteste totul. Desigur ca mai exista si alte cauze de ordin meteorologic, de reproducere, de refacere a biotopului prin cosiri si amenajari, etc. care dau o suma de conjuncturi nefavorabile pana acum. Balta are insa un foarte bun potential care se va vedea in viitorul nu prea indepartat.
nu cred ,trebuia sa raspunda la nada
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
vlad tepes
membru activ
membru activ
Mesaje: 62
Membru din: 09 Mai 2009, 19:38

Re: Trofeul "Pescari 4Ever" - GREEN LAKE (CHIROIU 4), 20 Iunie

Mesaj de vlad tepes » 28 Iun 2009, 21:45

Bati cimpii Nando,la cite competitii de stationar ai fost de le sti pe toate ,Florentin are perfecta dreptate si e in cunostinta de cauza. Uite ca nu a raspuns la nada,nu tot timpul vrea si de multe ori refuza viermusul din cirlig ,chiar daca il pui la bot .
PS. Daca nu ai pescuit pe Chiroiu sa vezi ce densitate de peste are nu mai vorbi X-(
altul decit Vlad Tepes sa nu se mai creeze confuzii

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: Trofeul "Pescari 4Ever" - GREEN LAKE (CHIROIU 4), 20 Iunie

Mesaj de nando » 28 Iun 2009, 21:48

vlad tepes scrie:Bati cimpii Nando,la cite competitii de stationar ai fost de le sti pe toate ,Florentin are perfecta dreptate si e in cunostinta de cauza. Uite ca nu a raspuns la nada,nu tot timpul vrea si de multe ori refuza viermusul din cirlig ,chiar daca il pui la bot .
PS. Daca nu ai pescuit pe Chiroiu sa vezi ce densitate de peste are nu mai vorbi X-(
intimplator cunosc chiroiu si inainte sa fie de patron si acum
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
vlad tepes
membru activ
membru activ
Mesaje: 62
Membru din: 09 Mai 2009, 19:38

Re: Trofeul "Pescari 4Ever" - GREEN LAKE (CHIROIU 4), 20 Iunie

Mesaj de vlad tepes » 28 Iun 2009, 21:51

Dar pe Maty il sti? Cum crezi ca el, care a cistigat concursuri mai multe decit ai tu ani,nu a reusit sa prinda nici un caras ?
altul decit Vlad Tepes sa nu se mai creeze confuzii

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: Trofeul "Pescari 4Ever" - GREEN LAKE (CHIROIU 4), 20 Iunie

Mesaj de nando » 28 Iun 2009, 22:07

vlad tepes scrie:Dar pe Maty il sti? Cum crezi ca el, care a cistigat concursuri mai multe decit ai tu ani,nu a reusit sa prinda nici un caras ?
de ce nu a prins Maty caras ? asculta interviul pe care la dat . daca i l cunosc ? da de cunoaste m de mult.timp .la orsice concurs cel mai important lucru este TIMPUL . sa cauti si sa prinzi un anumit tip de peste necesita timp si multa dibacie [ cunostinte] iar Maty nu avea timp de asa ceva. a optat pentru ce i l avantaja sa cistige concursul fara sa caute calitate [sau caras]daca te linisteste
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
al_trentea
membru activ
membru activ
Mesaje: 78
Membru din: 12 Feb 2009, 11:14

Re: Trofeul "Pescari 4Ever" - GREEN LAKE (CHIROIU 4), 20 Iunie

Mesaj de al_trentea » 29 Iun 2009, 09:26

Ca unul care a pescuit pe Chiroiu atat in concursuri de stationar, cat si in diferite ocazii, in diferite conditii de anotimp, temperatura, presiune a aerului, etc., imi permit sa trag unele concluzii, in special asupra nadirii la care face referire nando. La antrenamentul de vineri care nu s-a tinut in zona sectoarelor de concurs, ci in zona cabanei lui Valer, am folosit o punga de Trabucco "black" pentru caras si crap, la care am adaugat o ceasca de viermi albi. Am nadit cu prastia la 30m, si cu mana la vreo 8m de mal, acolo unde am pescuit cu undita de 6m. Am alternat pescuitul la undita cu cel la shesfield. Am pris destui carasi, raportul fiind cam de 10/1 in favoarea unditei. Maty s-a aflat la 2m langa mine, si a pescuit tot alternativ, intrandu-i mai ales rosioara. Mihai Negrea, colegul meu, a pescuit numai la sheffield reusind un caras auriu de vreo 400-500 gr. Sorin Bazarinca a alternat pescuitul, dar a stat mai mult pe rube la asteptare, si i-a intrat doi crapi: unul i-a rupt elasticul (!), iar altul i-a scapat. Cam asta a fost la antrenament.
La concursul propriu-zis ne-am deplasat cu masinile pe sector. Standurile n-au fost deloc nadite anterior, pentru a asigura astfel un echilibru din acest punct de vedere. In prima mansa s-a nadit destul de mult. Eu am folosit doua pungi Trabucco, una neagra si alta galbena, ambele pt. caras/crap, imbogatita cu viermi albi, rosii si galbeni plus ceva rame tocate. Ca aditiv am folosit VdE - caramel. Am nadit in doua vaduri, unul pt. undita si altul pt. sheffield. Apa destul de adanca 2-4m. Toata lumea a nadit abundent cu diferite tipuri de nade si arome. Faptul ca la atata abundenta de nada, carasul si ceilalti pesti mai rasariti (babusca si rosioara) n-a raspuns si la momeala nu trebuie sa ne mire. A avut ce manca din belsug din nada, plus hrana sa naturala. Si ma refer la pestii ce se aflau intamplator pe acolo, nu la acei (majoritari) care s-au refugiat sub plauri sau prin stuf din pricina caldurii (33-34 de grade la umbra). Domnul Gh. Schiopu, cunoscut pescar cu experienta si participant la concursul nostru, imi spunea ca pescuind cu o saptamana in urma, prinsese in acelasi loc peste 20 kg. de caras, la sheffield.
Asa cum am spus si la interviu, in mansa a doua s-a nadit mai putin, tinta fiind obletele si rosioara, cei care au riscat pe caras, in special la sheffield sau rube dovedindu-se neinspirati. A fost o mansa tactica, unde viteza si experienta lui Maty si-a spus cuvantul. Daca Bogdan, de amorul artei n-ar fi pierdut timpul cu match-ul in vreo doua randuri, probabail ca ar fi luat locul 1 pe sector, si implicit ar fi castigat concursul.
Concluzia: un cumul de factori a facut ca pestii mai mari sa nu se prinda in acest concurs. Asta o spun din propria experienta. Peste mare e la Chiroiu din belsug.
"Fusion 4 Energy" Fishing Club - Barcelona

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Trofeul "Pescari 4Ever" - GREEN LAKE (CHIROIU 4), 20 Iunie

Mesaj de florentiniuga » 29 Iun 2009, 11:35

Corect spus, un cumul de factori. Am uitat de asemenea de hrana abundenta din balta. Am studiat putin microfauna acvatica de pe langa mal si pot afirma ca pestele nu este chiar asa de flamand sa se repeada la nada.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Trofeul "Pescari 4Ever" - GREEN LAKE (CHIROIU 4), 20 Iunie

Mesaj de george-alexandru » 29 Iun 2009, 13:18

de ce in concursurile de stationar distanta intre standuri este asa de mica?
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
dan_palos
membru activ
membru activ
Mesaje: 62
Membru din: 22 Mai 2009, 21:02

Re: Trofeul "Pescari 4Ever" - GREEN LAKE (CHIROIU 4), 20 Iunie

Mesaj de dan_palos » 29 Iun 2009, 13:26

poti vb mai bine :)) mai un schimb de vb , mai un schimb de momeala, mai o imbratisare, ca in filmul ala, operatiunea monstrul =)) , la o adica, daca esti balonat, ce dreak faci ?? =)) se elibereaza malu =))

Avatar utilizator
al_trentea
membru activ
membru activ
Mesaje: 78
Membru din: 12 Feb 2009, 11:14

Re: Trofeul "Pescari 4Ever" - GREEN LAKE (CHIROIU 4), 20 Iunie

Mesaj de al_trentea » 29 Iun 2009, 13:47

george-alexandru scrie:de ce in concursurile de stationar distanta intre standuri este asa de mica?
George, latimea unui stand la stationar trebuie sa aiba 10m. La Chiroiu a fost redusa la 8m ca sa incapem toti pe acelasi mal. Puteam face 9 standuri pe un mal si alte 9 pe cealalt, dar durata intre manse s-ar fi marit cu o ora cel putin. Iar sectoarele ar fi fost complet inegale, sansele la capturi pe malul cu vila fiind mult mai mari. Pericolul ca plaurul sa se deplaseze a determinat de asemenea amplasarea ambelor sectoare pe acelasi mal.
"Fusion 4 Energy" Fishing Club - Barcelona

Scrie răspuns

Înapoi la “Stationar”