Trofeul "Pescari 4Ever" - GREEN LAKE (CHIROIU 4), 20 Iunie

Moderator: mini_mic

Avatar utilizator
Radu Dascalescu
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 159
Membru din: 15 Apr 2009, 22:35

Re: Trofeul "Pescari 4Ever" - GREEN LAKE (CHIROIU 4), 20 Iunie

Mesaj de Radu Dascalescu » 29 Iun 2009, 20:13

Cel mai important aspect pentru care carasii nu au dorit sa fie vedete a fost CALDURA si atat. In cei 18 ani de pescuit la stationar, am inteles ca pe astfel de balti unde din abundenta gasim vegetatie si un ecosistem echilibrat, nu prin nada punctam, ci prin selectia unui loc linistit, care ofera atat umbra cat si " pajiste" pentru carasi. Am pescuit si pe alte balti unde m-am lovit de probleme cu testoasele, care cu o saptamana inaintea concursului rupeau malurile si nada de orice tip. In conditii extreme de temperatura, la fel ca si pestii, si aceste animale s-au adapostit.A fost primul semnal, ca va fi un pescuit dificil. Crapul prins in mansa a fost curios si l-a costat. Maty a inteles repede fenomenul si s-a adaptat ( ca de fiecare data). Daca malurile ar fi avut stuf si structuri ( mici canale ) am fi avut 300 % minim rosioare si babusti pe zona. Fiind mal relativ drept, nu prezenta o zona de interes, mai ales cu temperaturi ridicate. In dimineata primei manse eu am scos o marlita lovita din mal ( vreo 2 kg). Asta este un alt aspect : stiucile de Chiroiu---multe si mari. Astfel de zone deschise sunt un mediu de vanatoare propice si nu complicat pentru ele.
Important este ca ne-a dat de furca, si cei care au avut spirit de observatie s-au adaptat imediat :)
Pescarul traieste cate zile i-a lasat Dumnezeu si in plus, zilele in care a fost la pescuit...

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Trofeul "Pescari 4Ever" - GREEN LAKE (CHIROIU 4), 20 Iunie

Mesaj de george-alexandru » 29 Iun 2009, 20:30

ok,am inteles cum sta treaba.ma miram necunoscand tainele pescuitului la stationar cum intr/o balta plina de caras si cu o populatie insemnata de crap in concurs se castiga cu oblete.

ps.felicitari tuturor participantilor,mi/ar fi placut sa asist si eu la un astfel de concurs dar din pacate la ambele concursuri de stationar care sau desfasurat pe aceasta balta am fost si eu in alte concursuri desfasurate in accelasi timp.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Stationar”