donatiile pescarilor...un nou inceput...

orice idee este binevenita

Moderatori: Qnyx, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Mesaj de arinlupascu » 08 Dec 2007, 11:56

ok ... la primavara vom incepe "treaba" , dar eu ziceam k pana atunci sa ne adunam si sa punem la cale tot ce ne propunem sa facem...nu credeti ca ar fi mai bine asa...mai economisim timp si o sa stim mai bine ce sa face...nu credeti?
;)Arin

Avatar utilizator
jackpot
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 22 Noi 2007, 22:12
Localitate: Timisoara

ce putem face?....

Mesaj de jackpot » 08 Dec 2007, 20:59

dupa toate discutile pe care le-am urmarit trag o concluzie, marea majoritate se plange de braconierii cu plase si manelistii cu sky-jeturi si pe buna dreptate asa este, dar eu am o alta propunere, hai noi pescarii cu carnet sa nu mai mergem pe apele romane sau in delta si sa nu mai platim cotizatiile la AGVPS vreo 5 ani, sa mergem pe balti cu plata si la competitii particulare si sa vezi ce interes isi dau berbecii de la AGVPS cand nu mai au nici un venit. sa vezi ce controale o sa fie pe apele romane cand stiu ca nu mai au cu ce sa-si termine vilele sau ce mai au de construit sau poate isi dau demisia din functiile pe care le detin de pe timpu lu' nea' nicu, posturi pe care am putea sa le ocupam noi, NOUA GENERATIE (fara nici o conotatie politica la partidu' lu Behehecali) care nu am fost majori la revolutie, si zic ca nu ne-a luat microbul national de capatuiala peste noapte. Hac.....parerea mea:)
P.S. Eu cand vad o plasa in apa merg cu un cutit la mine si o fac franjuri, e o solutie ieftina si la-ndemana oricui si cu barca e foarte simplu....

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Mesaj de arinlupascu » 08 Dec 2007, 21:21

ar fi o idee dar cati ar fi de acord??crezi ca peste tot sunt balti private ?si inca ceva...terb sa platesti bani cand la ajvps dai 40lei tot anu ...e adevarat k aia nu fac mai nimic...dar parerea mea ar fi ca tot asa sa ne organizam noi intr-o asociatie si sa atragem cat mai multi din mai multe regiouni creand mai multe filiale in fiecare regiune si asa usor usor ajvps va peierde ...asta in conditiile in care noi reusim sa ne tinem toti de cuvant si de teraba si sa nu bagam preturi mari si promisiuni la greu si degeaba...eu vreau odata ca toti cei care sunteti de acord cu mn sa ne strangem si sa ne punem planurile la cale...astept raspunsurile voastre
;)Arin

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de kamasan » 09 Dec 2007, 11:58

Banii agvps-ului vin nu numai din pescuit, ci si din vinatoare...asa ca...n-ar pierde ei prea mult :twisted:
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Mesaj de arinlupascu » 09 Dec 2007, 14:32

asa e...agvps scoate cei mai multi bani din vanatoare...daia f multe asociatii nu se ocupa deloc de pescuit...mai mult de vanatoare...in fine...noi pana la urma ce facem?...ne mobilizam sau nu? ca eu v-am tot spus v-am tot rugat sa incepem odata planurile...dar vad ca nu imi raspundeti...e pacat sa lasam totul balta cand deja toti suntem de acord cu un lucru si vrem o schimbare...planuim de acum ce sa facem la primavara ca sa economisim timp k si-asa mult nu mai este...asa k sa asteptam pana la primavara apoi pana ne hotaram pana ne adunam pana trecem la treaba se face vara si vara nu ne va convenii si tot asa ne lungimsi degeaba...nu?
;)Arin

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Mesaj de arinlupascu » 09 Dec 2007, 14:34

kamasan tu nu mai zici nimic...la inceput erai f pus pe treaba deodata nu prea mai participi la disctii si restu dc taceti?haideti sa facem ceva...eu o sa ma gandesc la o schema a noastra generala si voi spuneti daca sunteti de acord sau nu...
;)Arin

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

SCHEMA

Mesaj de arinlupascu » 09 Dec 2007, 15:14

I.
1) Crearea unei liste cu toti voultarii
2) Crearea unui cont destinat donatiilor din partea pescarilor si a voluntarilor , din care numai o anumita persoana , aleasa de carte voluntari prin vot , poate sa scoata banii necesari materialelor necesare ...
3) Stabilirea scopului urmarit de noi : curatarea Deltei ( in limita fondurilor , materialelor si a timpului nostru )
4) Stabilirea primei zonei / regiunii de curatare a Deltei
5) Stabilirea datei si a locului de intalnire a voluntarilor care merg la curatarea zonei alese
6) modul de innopatare : cort(favorabil ) sau cazare la pensiune ( necesita bani in plus )
7)transportul : fiecare vine la locul intalnirii cum poate sau mai stabilim un punct de intalnire altundeva ( de ex. Bucuresti ) de unde inchiriem un autobuz pt transportul pana in tulcea si inapoi...
8) Hrana ( fiecare vine cu cate ceva )
9) Locul de aruncare a gunoaielor colectate in urma actiunii noastre
10) Filmare/fotografierea actiunii noastre in vederea atragerii de noi voluntari si a sponsorilor , eventual
11)Stabilirae unui nume echipei noastre sau "asociatiei"
12)Finalizarea actiunii : concluziile trase , cantitatea de gunoi stransa , mesajele voluntarilor , crearea mai multor panour cu mesaje pozitive la salvarea deltei ( gunoaiele strica delta , pastrati curatenia , aruncati gunoaiele in pungi sau in locuri amenajate , etc...)
13) Postarea actiunii noastre

II.
Stabilirea unei alte actiuni asemanatoare in alta zona a deltei....







eu v-am dat aceasta schema sunteti de acord cu ea?daca nu astept sugestii
;)Arin

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de kamasan » 09 Dec 2007, 16:04

arinlupascu scrie:kamasan tu nu mai zici nimic...la inceput erai f pus pe treaba deodata nu prea mai participi la disctii si restu dc taceti?haideti sa facem ceva...eu o sa ma gandesc la o schema a noastra generala si voi spuneti daca sunteti de acord sau nu...
N-am avut timp sa intru ca am avut ceva probleme cu calcu, si... :oops: :oops: :oops: ...am fost la pescuit. Treaba ramine in picioare. Am adunat deja citiva pescari aradenu care vor participa la aceasta campanie(kiar daca nu au fost niciodata la pescuit in delta, si chiar daca nu vor(mai) merge niciodata :mrgreen: )
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Mesaj de arinlupascu » 09 Dec 2007, 16:24

ma bucur... :D :D :D ...dar in legatura cu schema aia..ce spui? esti de acord cu ea? sau vrei sa propui altceva?
:?:
;)Arin

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de kamasan » 09 Dec 2007, 16:33

e ok. Ma gindeam doar ca, intilnirea propriuzisa, sa aiba loc in momentul in care demaram actiunea propriuzisa. De ce? Pentru ca ma gindesc ca va fi destul de greu sa ne intilnim toti la...sa zicem...Bucuresti, doar sa ne vedem si sa discutam cam ce avem de facut.
Eu cred ca cel mai bine ar fi sa stabilim o data , sa poata toata lumea sa-si organizeze programul, si sa ne vedem la fata locului.
In prealabil va trebui sa ne interesam ce vom face cu aceste tone de deseuri.
Am sa incerc sa ma interesez cine recicleaza plastic, astfel sa nu mutam gunoiul dintr-o parte in alta ci, chia sa avem grija de natura! :wink:
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Mesaj de arinlupascu » 09 Dec 2007, 16:41

si m-am gandit la faza cu recilcarea ... cel mai bine ar fi sa te interesezi prin tulcea de asa eva...adica sa fie aproape de delta sa nu ne caram cu el...si nu numai a plasticului ci si a fierului , sticlei si tot ce poate fi reciclat...iar la partea cu intalnirea intr-un loc pt toti la bucureti , ma refeream la faptul ca exact at cand demaram proiectul si [plecam toti in delta ziceam sa ne int in buc toti si sa plecam toti odata dar daca e putem sa ne int si in tulcea sau eu stiu toti...
;)Arin

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Mesaj de arinlupascu » 09 Dec 2007, 16:42

apropo ... i-am trim unui prieten linkul acesta cu discutiile noastre si a zis k cik asa ceva nu e posibil k poate prin 2012 se va realiza ceva si ca el e optimist si crede k nimic nu se va realiza...el nici macar nu a incercat sa faca ceva si deja a renuntat...astia sunt pescari lenesi cae vor multe si nu fac nimic...sincer...ei ma dezamagesc ca isi spun pescari...
;)Arin

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 09 Dec 2007, 21:56

Asociatiile care au genul acesta de actiuni si proiecte, pot solicita din fondurile acelea nerambursabile de la UE si s-ar putea sa mai fie si alte organisme (chiar din Romania) care pun la dispozitie fonduri pentru asa ceva.

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Mesaj de arinlupascu » 09 Dec 2007, 22:03

tocmai bine
am nevoie de tot ajutorul posibil
... daca ati putea totusi sa ne spuneti si cum se poate realiza asta si toate detaliile ar fi perfect:D
;)Arin

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 10 Dec 2007, 19:38

O sa va ajut cu informatii cat pot de mult dar pas cu pas. Mai intai trebuie sa va organizati intr-o forma juridica. Stabiliti cati membrii fondatori vor fi si printr-un cabinet de avocatura sau direct dar cheltuiala e pana la urma aceeasi, doar bataia de cap e mai mare, trebuie infiintata asociatia. Dupa aceea se pot inscrie toti cei care vor sa adere la scopurile nobile propuse si stabiliti o anumita cotizatie, din care in prima faza se pot recupera cheltuielile de infiintare. Abia dupa aceea stam de vorba despre fonduri si modalitati de obtinere, pentru ca pana atunci se pot schimba multe.
Succes!

Scrie răspuns

Înapoi la “Sugestii, propuneri, intrebari legate de web-site si TV”