donatiile pescarilor...un nou inceput...

orice idee este binevenita

Moderatori: Qnyx, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Mesaj de arinlupascu » 10 Dec 2007, 20:41

astea fiind spuse trebuie sa ne adunam deci...kamasan , eu ,si...???...costel pisou am obs ca a mai participat la discutii si ar fi de acord cu noi...acum nu stiu ce sa zci...asociatia se infiinteaza terbuie sa fim ceva mai multi dar asta prin prieteni....deci...kamasan ... tu te-ai interesat mai bine de asa ceva...crezi k poti sa te ocupi ,cu ajotorul nostru bineinteles , si de infiintare?? :?:
;)Arin

Avatar utilizator
jackpot
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 22 Noi 2007, 22:12
Localitate: Timisoara

Mesaj de jackpot » 10 Dec 2007, 21:23

fratilor, sunt eu intr-o eroare sau nu pricep?, ce asociatie vreti sa facem, gen greenpeace sau o asociatie de pescari salvatori ai apelor romane, ca daca e vorba de a doua faza eu zic ca e foarte greu, dupa ce e gata treaba cu infiintarea ca sa atragi cat mai multi cotizanti din banii carora sa incepi treaba asta si pana sa ajungi la fonduri UE tre sa le oferim ceva ape concesionate pe care sincer sa fiu daca nu avem ceva pile pe la apele romane, nu o sa vedem, nu ne da nimeni ape in delta sa le administram..... eu zic sa ne bagam in actualul greenpeace unde e baiatu ala jurnalist, imi scapa numele dar dl iuga il stie, de la tvr si putem da o mana da ajutor in zonele de unde suntem, in rest e foarte greu.....,oricum eu il stiu pe nelu sabau si pe dan. f. secosan si daca e nevoie de ceva de la ei eu zic ca o sa ne ajute mai ales seco care e contra agvpsului.....hac, parerea mea:P

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Mesaj de arinlupascu » 10 Dec 2007, 21:28

e bine si asa dar tu nu intelegi un lucru noi nu vrem neaparat sa facem o asociatie cu cotizatii mari noi vrem doar o asociatie care sa lucreze pe curatarea apelor si instruirea pescarilor de "bunele maniere" ... banii nu treb sa existe neaparat , terbuie doar munca voluntara , bani daca e ceva poate din donatii, daai se numeste tocpicul "danatiile,un inceput ..."...ma intelegi??eu vreau sa fac ceva sa salvez delta si deja suntem cativa care sunt alaturi in acest scop...acum cum ne alaturam depinde de alegerea tuturor...
;)Arin

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 10 Dec 2007, 21:44

E un pic de ceata, hai s-o mai raspandesc. In Romania, asocierea este libera si poate avea orice scop. Exista la ora actuala foarte multe asociatii (cu scop nelucrativ) care au ca obiect pescuitul sportiv. Cu 2-3 exceptii, niciuna nu are de oferit membrilor sai un fond propriu de pescuit. Statul le acorda in mod egal dreptul de a pescui pe apele naturale din zona in care s-au infiintat (judetul), fiecarei asociatii, in baza legitimatiei de membru si a permisului acordat de catre CNAFP, contra cost, (numai) prin intermediul asociatiei. Deocamdata acest permis nu poate fi obtinut individual ci numai daca esti membru al unei asociatii. Pe orice alte ape, trebuie respectat regimul special si specific al fiecareia, indiferent ca esti membru AJVPS sau al altei asociatii. Cu alte cuvinte, unde se plateste, platesti daca vrei sa pescuiesti.
Asadar, nu trebuie sa oferi ceva membrilor unei asociatii. Este suficient ca un scop comun sa ii adune laolalta si sa actioneze asa cum si-au propus. Va dau exemplul Asociatiei Pescarilor de Crap din Romania (APCR), care neavand un fond propriu, este totusi cea mai activa si cu rezultate asociatie din tara. Un alt exemplu este acela al Asociatiei Pescari4Ever, care pe langa concursurile organizate, au destule actiuni caritabile sau al unei Asociatii din Bacau (imi cer scuze ca imi scapa numele), care are exact acest gen de actiuni de ecologizare despre care vorbim aici. Pe net se gasesc informatii din belsug in acest sens. De altfel, in statutul de infiintare, cred ca toate asociatiile au trecute aceste actiuni.

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Mesaj de arinlupascu » 10 Dec 2007, 21:49

idei...?...
;)Arin

Avatar utilizator
jackpot
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 22 Noi 2007, 22:12
Localitate: Timisoara

Mesaj de jackpot » 10 Dec 2007, 21:50

man, am priceput faza cu ambitia dar e foarte greu fara un fond din mai multe puncte de vedere, in primul rand sa ajungem in delta, deci transportul, 2. odata ajunsi acolo ne trebuie barci, cam una la 3 persoane, ....nush daca ai vazut emisiunea din urma cu 2 sapt. era un baiat care mergea cu barca pe crisan si lua taxa la cei care nu aveau un permis de pescuit, banuiesc ca ala ii si ruga pe dominii pescari sa isi stranga deseurile pe care puteau sa le lase dupa plecare, deci lucruri de genu asta se intampla, pe urma ne trebuie pancardele respective prin care sa-i indemnam pe oameni sa stranga mizeria si cand nu suntem noi de fata, iar nu in ultimul rand tre sa eradicam braconajul, lucru extrem de greu din moment ce autoritatile tin tira la braconieri, si practic asta e cel mai mare dezastru din delta faptul ca ramanem fara peste.......partea de curatenie o face natura pe langa noi, sau ce nu putem sa facem noi face natura, ai vazut inundatile din anii anteriori , si mai mult decat noi sau braconieri, mizeria din delta o fac ucrainieni, si ai vazut atitudine din partea presedintelui ha ha ha sa traiti bine, suntem condusi de nishte hoti care sunt constienti ca traiesc putin politic si vor sa se capatuiasca, .......nush ce sa mai zic am multe in gush dar nu vreau sa monopolizez discutile cu frustrarea mea......mai vorb....

Avatar utilizator
jackpot
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 22 Noi 2007, 22:12
Localitate: Timisoara

Mesaj de jackpot » 10 Dec 2007, 22:01

Dl. Iuga cu tot respectul, oameni astia fac ce fac pe apele apropiate zonei de unde sunt, iar apcrul dispune de sponsorizari foarte tari si nu au reusit sa curete delta de mizerie, l-am vazut pe vladut in emisiune si se plangea de mizeria de acolo si ca in urma cu ceva ani era alt fel delta, a luat si intervuri pe tema asta, eu nu sunt impotriva demersului, e de laudat asa ceva 50% din populatia tari sa aibe mentalitatea asta si am fii la egalitate cu sloveni la curatenie , dar cand unui animal ii este foame si vrei sa-i iei mancarea ca sa te distrazi cu ea risti sa te manance pe tine, eu unul am obiceiul sa ii atentionez pe oameni sa-si stranga mizeria dar cand vad 2 masini de manelisti beti si calare pe sky-jeturi pe timis(rau destul de mic) nu am curaj sa-i apostrofez ca isi lasa dozele pe mal sau ca ma deranjeaza cu skyul....asta vreau sa subliniez ca e foarte greu si fara un suport din parte autoritatilor putem sa strangem noi in urma lor, doar atat

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Mesaj de arinlupascu » 10 Dec 2007, 22:03

jack... :) ... citeste mai sus ... topicul se numeste donatiile , un inceput ... mai scire asa k ... se va deschide un cont pe numele asociatie ,bla..bla..bla..., in care se vor strange abnii... nu e nevoie de toata lumeaa care e de acord aici sa se duca in delta si 5 oameni sunt suficienti...la barci nu ne trebuie neaparat de fibra cu motor...si alea gonflabile cu vasle merg...braconajul nu ai cum sa-l desfiintezi decat raportandu-i mereu la autoritati si prin educarea pescariilor...acum vezi tu ar fi o dilema aici...lipovenii pescuiesc la setca ppt k ei nu au cu ce traii decat cu peste si pt ei e mai convenabil sa pescuiasca cu secta decat la undita...aici sunt de acord cu ei :( ...dar nu si cu faptul k prind si mananca si arunca orice peste de orice marime...banii in asociatia noastra o sa vina in timp cu timpul...noi mergem in delta o mana de oamaeni curatam o zona ( ex mila 23 ) fotografiem aducem dovezi le publicam prin reviste alti pescari care ne vor vedea ne vor lauda si poate se vor oferii si ei sa ne ajute prin bani sau prin fortza sau ambele...deci se poate ma intelegi tu...?...dar numai ca se poate greu...nimeni nu a zis ca va fi usor..asta este...iar prin faptul k mai cunosti si tu lume mai cunoscuta si importanta poate asa vom pleca cu un as in maneca...nu se stie...eu aduc 3-4 prieteni care sunt de acord cu asa ceva...kamasan si el...vali003 din canada a zis k ne sustine financiar cu pr lui din cate am inteles...lucrurile ar putea evolua destul de bine...trebuie doar optiism si vointa... :lol:
;)Arin

Avatar utilizator
jackpot
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 22 Noi 2007, 22:12
Localitate: Timisoara

Mesaj de jackpot » 10 Dec 2007, 22:18

ok, mai aveti un aliat si mai aduc oameni cu mine, dar ca orice inceput e anevoios si plin de obstacole si delta are nevoie de un proiect rapid si cu rezultate notabile, publicatile de pescuit vuiesc despre mizeria din delta la tv e plin de emisiuni gen salvati delta si an de an e mai multa mizerie, noroc ca se mai curata dunarea singura si am avut anul asta capturi pe care le credeam imposibile, asadar va fi foarte greu, eu zic sa incepem cat mai repede pe banii nostrii si in timp din fonduri extra de 1 martie eu merg in delta, sper ca e un inceput......

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de kamasan » 10 Dec 2007, 22:32

arinlupascu scrie:astea fiind spuse trebuie sa ne adunam deci...kamasan , eu ,si...???...costel pisou am obs ca a mai participat la discutii si ar fi de acord cu noi...acum nu stiu ce sa zci...asociatia se infiinteaza terbuie sa fim ceva mai multi dar asta prin prieteni....deci...kamasan ... tu te-ai interesat mai bine de asa ceva...crezi k poti sa te ocupi ,cu ajotorul nostru bineinteles , si de infiintare?? :?:
Sigur ca da. Am un prieten jurist(care e si pescar) si cred ca ne va da si el o mina de ajutor.
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de kamasan » 10 Dec 2007, 22:34

jackpot scrie:fratilor, sunt eu intr-o eroare sau nu pricep?, ce asociatie vreti sa facem, gen greenpeace sau o asociatie de pescari salvatori ai apelor romane, ca daca e vorba de a doua faza eu zic ca e foarte greu, dupa ce e gata treaba cu infiintarea ca sa atragi cat mai multi cotizanti din banii carora sa incepi treaba asta si pana sa ajungi la fonduri UE tre sa le oferim ceva ape concesionate pe care sincer sa fiu daca nu avem ceva pile pe la apele romane, nu o sa vedem, nu ne da nimeni ape in delta sa le administram..... eu zic sa ne bagam in actualul greenpeace unde e baiatu ala jurnalist, imi scapa numele dar dl iuga il stie, de la tvr si putem da o mana da ajutor in zonele de unde suntem, in rest e foarte greu.....,oricum eu il stiu pe nelu sabau si pe dan. f. secosan si daca e nevoie de ceva de la ei eu zic ca o sa ne ajute mai ales seco care e contra agvpsului.....hac, parerea mea:P
Nici nutzu nu e mare fan , si sint sigur ca s-ar baga in asa ceva...numa nu prea are timp...cu magazinul...singur fiind... :wink:
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
costel pisoiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 54
Membru din: 23 Noi 2007, 23:10
Localitate: ploiesti

Mesaj de costel pisoiu » 10 Dec 2007, 23:33

Parerea mea este ca daca incercam acum, fara sa ne cunoastem sa strangem fonduri (banul este ochiul dracului), sa infiintam ceva rezultatul o sa fie 0. Eu am propus mai intai sa ne intalnim pentru ca sunt multi care dau bine din gura si cam atat. Asta cu deplasarea si umplerea catorva saci, cred ca ar fii o buna triere. Si mai este o problema, nu m-am gandit ca o sa salvam noi Delta in totalitate, dar cred in puterea exemplului si cred ca putem sa facem acest loc un pic mai curat. Credetima ca as putea sa vorbesc pe tema asta multe zile fara pauza, ca majoritatea dintre voi probabil, dar de fapte cand ne apucam? Fir intins!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 11 Dec 2007, 04:56

jackpot scrie:... iar apcrul dispune de sponsorizari foarte tari si nu au reusit sa curete delta de mizerie, l-am vazut pe vladut in emisiune si se plangea de mizeria de acolo si ca in urma cu ceva ani era alt fel delta...
APCR-ul dispune de fonduri stranse din cotizatiile membrilor si atat. L-ai vazut pe Vladut vorbind in emisiune dar l-ai putut si vedea, de fiecare data cand am fost cu el in Delta, strangand gunoaiele.
Sa nu va inchipuiti ca toata Delta e o groapa de gunoi. Sunt numai malurile accesibile camparii si pescuitului de pe mal. In rest, mai pluteste cate-o sticla de plastic dar aia poate veni si de la Ruse sau Vatra Dornei. Delta trebuie salvata de cu totul altceva. De actiunea nesabuita a omului, care deranjeaza si strica echilibrul mediului. Poluarea cea mai agresiva este cu hidrocarburi de la motoare si sa nu uitam de cea fonica. Gratie unor masuri legislative, pescuitul industrial abuziv s-a redus, a ramas insa braconajul fara masura. Din pacate asupra lui, numai organele abilitate ale statului pot interveni. Noi putem doar semnala.

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Mesaj de arinlupascu » 11 Dec 2007, 14:22

sunt de acord si cu aceasta intalnire...nu am nimic impotriva...dar trebuie stabilit locul si data...si ar mai fi ceva...daca tot este nevoie sa protejam deltaw si de actiuniile omului atunci hadeti sa facem niste pliante ceva sau niste mici carticele educative pentru pescarul roman...in care sa le oferim si indicatii unde ar putea arunca uleiurile de la masini uzate sau gunoaiele sau...eu asa vad ca am putea semnala periclolul pe care il fac ei constient / inconstient . kamasan s-a oferit sa ne ajute cu infiintarea asociatiei ... el o sa ne spuna de ce are nevoie si ce si cum...si noi tebuie sa-l sustinem sa fim alaturi de el...kamasan tu poti sa te apuci deja sa faci cerere pt infiintare si partea cu banii , da-ne un cont in care sa putem trimite sume ( DONATII) din care sa infiintam odata asociatia , apooi ne adunam si ne punem la cale scopurile facem si publicatii prin pliante poate prin emisiunea dnului iuga daca doreste sa ne ajute si el...sau prin Avp sau pescar modern ... si asa o sa inceapa totul sa se adune... iar bani stransi ramanin cont pana la data cand plecam in delta in zona aleasa sa o curatam ...acestia adunanadu-se in cele 3-4 luni cate mai sunt...eu am sa trim daca e mai mereu cat pot sau odata mai mult...deci ...ma bucur ca esti alaturi de noi si ca aduci si oameni..asa functionam noi ( in viziunea mea ) eu vin si aduc cativa pescari , vine kamasn aduce si el , vi si tu costel aduci si tu , vi si tu jackl aduci si tu...si uite asa poate ca cei pe care ii aducem sa aduca si ei..si tot asa...si deja ne strangemm...ma intelegi?si nu e nevoie sa mergfem toti in delta...am mai zis poate si 5-6 oameni sa mearga si e deajuns...ei se duc fac treaba...se pozeaza se filmeaza se intorc spun concluziile spun ce au facut apoi noi iar ne publicam...organizam a 2 plecare...si tot asa...si lucrurile iau amploare....nu crezi ca asa in felul acesta vom reusi? :?:
;)Arin

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de kamasan » 11 Dec 2007, 14:38

kamasan scrie:Iata care ar fi primul pas:

Daca v-ati hotar?t sa va asociati ?ntr-o organizatie non-guvernamentala non-profit, trebuie sa stiti ca o astfel de
organizare juridica, av?nd la baza principiul constitutional al libertatii de asociere si, de asemenea, O.G. 26 /2000
modificata prin O.G. 37/2003, se deosebeste fundamental de o societate comerciala, prin absenta profitului. Adica tot ceea
ce "produce" asociatia cu titlu de c?stig trebuie reinvestit integral ?n cheltuielile cu buna functionare a acesteia, pentru
a atinge obiectivul pentru care a fost ?nfiintata. Se pot plati din banii asociatiei regii, taxe, cheltuieli cu
?ntretinerea, investitii ?n amenajari necesare pentru desfasurarea activitatilor, logistica, salariile personalului
angajat si taxele aferente catre stat, carburant, dar nu exista dividende.

Pasul 1. Presupune contactarea judecatorului responsabil cu asociatiile si fundatiile de la judecatoria pe a carei raza de
competenta se va constitui sediul asociatiei. Acesta va va oferi detaliile cu privire la forma ?n care trebuie redactat un
statut si un act constitutiv, ce prevederi obligatorii trebuie sa cuprinda aceste acte;


Pasul 2. Dupa ce ati facut cunostinta cu judecatorul, urmeaza ceea ce se numeste verificarea disponibilitatii denumirii si
a rezervarii acesteia la Ministerul Justitiei ?n Registrul National al Asociatiilor si Fundatiilor.
Pentru aceasta trebuie sa completati o cerere tip pentru acordarea disponibilitatii denumirii. Cererea va fi trimisa pe
adresa Ministerului Justitiei, Bucuresti, str. Apolodor17, sector 5, telefon 021 3144400, Directia pentru Relatii cu
Publicul si Evidenta ONG-urilor, Compartimentul Evidenta ONG-urilor, ?mpreuna cu o copie dupa actul de identitate a
persoanei care solicita rezervarea de denumire, chitanta ?n original cu care ati achitat taxa de 50.000 lei ?n contul de la
Trezoreria Bucuresti a Directiei pentru Relatii cu Publicul (pentru exactitatea procedurii de plata sunati la numarul de
telefon al Directiei).

Pasul 3. Dupa ce ati trimis cererea urmeaza ca, ?n circa doua saptam?ni, sa primiti raspunsul de la Ministerul Justitiei,
prin care fie v-au acceptat denumirea fie nu.
Daca ati fost acceptati, veti primi o adeverinta cu privire la rezervarea de denumire.

Pasul 4. Dupa ce ati primit raspunsul de rezervare a denumirii, cu acesta va duceti din nou la judecatorul responsabil cu
ONG-urile de la judecatoria locala.
Acesta va solicita de la dumneavoastra un exemplar dupa statutul si actul constitutiv al asociatiei, care ar fi bine sa fie
?ntocmite de un notar public, deoarece trebuie oricum sa fie autentificate de notar.
Odata acceptata forma finala de act constitutiv si de statut, de catre judecatorul responsabil cu ONG-urile, notarul care
v-a ?ntocmit documentele le va autentifica. Nu uitati ca aveti nevoie de cel putin cinci exemplare originale autentificate.
?n timpul ?n care asteptati sa va parvina rezervarea de denumire de la Ministerul Justitiei, e bine sa va procurati
urmatoarele documente care va folosesc ?n continuare:
- Dovada sediu, contract comodat - declaratie autentificata, contract de ?nchiriere sau act de v?nzare-cumparare
- Extras C.F. la zi (atentie, este valabil doar 15 zile), numai pentru asociatile din Ardeal

Pasul 5. Urmeaza etapa a doua a formelor, care de aceasta data se desfasoara la judecatoria pe a carei arie de competenta se
afla sediu asociatiei.
Asadar, cu un dosar stufos, dar ordonat de acum, va veti ?ndrepta spre grefa judecatoriei, unde veti plati o taxa judiciara
de timbru, 18,30 RON, si timbru judiciar, 0,3 RON, si-l veti depune ?nsotit de o cerere de ?nscriere ?n vederea dob?ndirii
personalitatii juridice. Dosarul trebuie sa contina: Actul constitutiv autentificat de Birou Notarial, Statutul autentificat
de Birou Notarial, Dovada patrimoniul initial: minimum 620 lei RON - Extras cont banca, Actul constitutiv ?n trei exemplare
originale, Dovada sediului, Rezervare denumire Ministerul Justitiei nr. din - copie si original, Alte acte: copie buletine;
contract comodat; declaratie notariala privind acord folosire spatiu; caziere fiscale pentru membrii asociati (valabile 15
zile)

Pasul 6. Odata depuse aceste acte la grefa Judecatoriei, veti primi un numar de ?nregistrare si un termen p?na la care
instanta va emite hotar?rea judecatoreasca de ?nscriere, cu recurs ?n 15 zile dupa care va emite hotar?rea definitiva, iar
la emiterea hotar?rii definitive veti primi si un certificat de ?nscriere ?n Registrul Asociatiilor si Fundatiilor de la
grefa judecatoriei care pronunta hotar?rea.
Aici intimpin o problema, si anume: pentru a putea actiona pe raza unui anumit judet, sediul trebuie sa fie in acel judet. Astfel daca aceasta asociatie se infiinteaza in...sa zicem...arad, n-am nici un drept in delta! Astept solutii!
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Sugestii, propuneri, intrebari legate de web-site si TV”