Pentru domnul Florentin Iuga.

orice idee este binevenita

Moderatori: Qnyx, gor965

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pentru domnul Florentin Iuga.

Mesaj de florentiniuga » 27 Feb 2010, 15:26

cezar_suf scrie:Nu mi se pare corect sa dai 100 de lei pe bon si sa nu vezi nici trasatura! De acord cu ce ziceti dvs ca pescuitul trebuie sa fie un sport....nici la mine in familie nu se mananca peste,decat foarte rar, dar pe mine ma costa o iesire la pescuit 200-250 de lei,si e destul de nasol sa nu ii vezi culoarea doar pt ca proprietarul baltii s-a gandit sa dea drumul la apa sa il zapaceasca de tot.....nu mi se pare corect!
De aceea exista alternativa... salbatica. Incercat la Dunare, pe un rau, pe o apa "libera". Chiar daca nu prinzi mare de multe ori, intotdeauna poti scoate o varga sa te distrezi cu rosioare, obleti, somotei, etc. Iar pentru cei care mai si gusta ce prind, de multe ori salivezi mai tare dupa o prajeala de obleti dati prin malai decat dupa o burta grasa de crap. =P~
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
adi_alter_ego
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 21 Iun 2009, 12:59

Re: Pentru domnul Florentin Iuga.

Mesaj de adi_alter_ego » 16 Mar 2010, 17:24

Da, corect.
Sunt pentru C&R, si n-as avea nimic cu cei ce retin un peste acolo pentru o saramura. Problema mare a noastra e braconajul si pescarii de baga tot la portbagaj. Eu spre deosebire de multi pe aici, prefer raurile si Dunarea, iar Prutul fiind pe locul 1. Se braconeaza in mod curent, mereu vedeam cate o barca intinzand plase sau niste tampenii numite "vintil", ca o cusca plianta din plasa metalica... ca o capcana.
Iar oftica mea e ca azi am umblat sa-mi fac PG-ul, abia au venit cartoanele alea de la ANPA, si nea` caisa de la politia de frontiera imi baga cum ca vor fi vizate in 15 zile lucratoare. Anul trecut le vizau pe loc.
Se pare ca nu vor sa aiba pescari la Prut pana in prohibitie, dar macar puteau zice din start, sau sa faca prohibitia din martie pana in vara.
Incearca ei tot felul de legi si manevre, posibil contra braconajului, dar care afecteaza pescarul de duminica, ala de se duce sa se relaxeze. Iar in tot timpul asta bat pariu ca braconajul in sine va continua.

ps. ca sa fiu la subiect cumva, catre domnul rica: mie mi-ar placea sa vad vanatorii ca folosesc tranchilizante si elibereaza animalele impuscate. Nu-mi place vanatoare tocmai din motivul asta. Pentru ce sa omori un animal? Ia si joaca un shooter pe calculator daca tot vrei sa omori ceva. Asta n-am s-o inteleg niciodata. Iar trofeul ala, pestele mare pe care vrei sa-l iei acasa...e chiar pacat. Mare pacat sa omori ceva asa de frumos.

Avatar utilizator
_Don_
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 13 Mar 2010, 21:12

Re: Pentru domnul Florentin Iuga.

Mesaj de _Don_ » 18 Mar 2010, 01:00

Salutare prieteni,

am citit acest topic si am si eu o precizare. Eu personal nu as avea nimic impotriva cu retinerea unui peste, doi sau trei pe partida.Eu singurul peste care il mananc este pangasius, se pescuieste la plasa, in metro, gata congelat, la un pret foarte bun si dupa parerea mea este foarte gustos.
Revenind la subiect, repet, nu as avea nimic impotriva cu retinerea unui peste sau doi pentru consum. Problema observata de mine este braconajul si nesimtirea.
Cum braconajul il stim toti, sar peste asta si va descriu nesimtirea la care ma refer.
Am avut surprinderea pe un lac in apropiere de cluj sa vad cum doi "pescari" au reusit s adune aproape de mal un banc mare de pui de crap pana in 10 cm (da, centimetri) bucata.inarmati cu doua bete la pluta au scos intr-o zi, si nu exagerez peste 400 de bucati pe care i-au pus in 2 galeti si apoi in masina.
Sunt convins ca se practica acest lucru foarte frecvent si cred ca macar puietul daca ar fi lasat in pace ar fi mult mai mult peste.

Am fost foarte iritat de acest incident, am incercat sa discut cu ei si am primit replica "taxa am platit-o, da-i ... , macar astia sa-i luam acasa", probabil daca insistam ne luam la tranta pe malul apei asa ca am strans sculele si am plecat.
E pacat ce se intampa dar am incetat sa sper ca se mai poate schimba ceva.

Cu respect,
Mihai

Avatar utilizator
dummy81
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 28 Feb 2009, 02:47
Localitate: tulcea
Contact:

Re: Pentru domnul Florentin Iuga.

Mesaj de dummy81 » 18 Mar 2010, 12:40

poate ii lua pt pisici :)) :)) dar nu cred ca taxa si trofeul ar fi o problema sau cum isi administreaza patronii baltzile ,ar fi alta ce se face cu banii pe care ii platim noi astia oamenii de rand ,cei care platesc permisul de pescuit sportiv ,unde se duce cotizatia pe care o dam asociatiilor, ca de populat raurile si dunarea nu cred ca se face nimeni ,o mai fac doar cei de la isaccea(tulcea) si ei foarte rar cu sturioni in rest nimic aici e problema vrem peste X-( dar noi ce facem pt a avea peste pe viitor nimic cum il prindem si ii eliberam direct in tigaie,degeaba dam vina pe braconiri care se inmultzesc mai rau ca iepurii ,cand fiecare avem partea noastra de vina ,iar pt domnul revoltat ca taxa e prea mare si nu poate sa pastreze captura sa o impaieze si sa o puna pe perete, el cum ar proceda daca ar fi administrator de balta :-w ,cine nu ar fi bucuros sa prinda un peste mare si s-al elibereze ,bineinteles dupa ce a facut o poza cu el,in ziua de azi putzini mai protejaeza natura peste tot gunoaie si ape murdare ,greu ne schimbam mentalitatea ,om trai si om vedea daca o sa mai prindem peste pe baltzile salbatice ,cu respect si fire intinse
natura-aventura si spinning

Avatar utilizator
sece4u20
senior
senior
Mesaje: 227
Membru din: 09 Mai 2010, 20:06
Localitate: brasov;sacele; intorsura-buzaului
Contact:

Re: Pentru domnul Florentin Iuga.

Mesaj de sece4u20 » 09 Mai 2010, 20:59

din pacate ideologia catch and release la noi abia de cativa ani a inceput sa intre si in vocabularul pescarilor romani, si asta datorita ideologiei cu care am fost crescuti si cu care am crescut atatia ani. din pacate pana o sa ajungem sa intelgem pe deplin aceste doua cuvinte o sa fie prea tarziu. peste tot fie rau sau lac se exagereaza cu cantitatea de peste prinsa. daca prinde 30 de kg 30 de kg ia omul acasa ca doar de aceea a venit la pescuit sa prinda si sa dea la tot blocul peste sa fie laudat vezi doamne ce mare pescar e nea' mitica de la 2. incet incet lacurile particulare au inceput sa puna o cantitate maxima care poate fi luata de catre pescar acasa si asta parca mai echilibreaza balanta. popularea apelor nus tiu in ce masura se fac insa ceea ce stiu ca pe rau daca se introduce pastravi ''la masura'' in 3-4 zile acestia dispar datorita modului ca ei sunt domesticiti si cei care sunt mana in mana cu cei care fac aceste acte de ''populare'' anunta amicii si cu 2-3 rame la pluta prinde sacul de pastrav, insa raul a fost populat si sa facut si mare tam tam de catre detinator ca deh ce mari ''ecologisti si ingrijitori suntem noi''
acum depinde si de fiecare patron cumisi gestioneaza balta si cum crede ca poate aplica strategia de ''marcheting''
sper si sunt convins ca unii dintre noi au inceput sa puna mai mult pret pe ceea ce primim de la natura si noi nu facem decat sa ne satisfacem unele placeri dupa care sa returnam ceea ce am luat. sistemul catch and release o sa intre usor usor si la noi insa trebuie ca sa amplificam si noi cei care cunoastem acest tip de pescuit la intelegerea de catre ceilalti.

Avatar utilizator
bradlly
senior
senior
Mesaje: 291
Membru din: 02 Apr 2009, 23:05
Localitate: BUCURESTI

Re: Pentru domnul Florentin Iuga.

Mesaj de bradlly » 07 Iun 2010, 17:55

Buna ziua D-le Florentin,

am si eu o intrebare, pe cand o actualizare a emisiunilor infopescar pe site ? eu unul nu prea reusesc sa o vad la tv, si in formatul vechi de site aveam noroc cu arhiva. Mai sunt cateva lucruri de actualizat gen solunarele. In varianta noua de site o sa mai fie si o ARHIVA cu emisiunile infopescar?

Multumesc,
Alexandru Brad
APS Bucuresti
www.pescar-sportiv.ro
Alexandru Brad
0720.990.295

Scrie răspuns

Înapoi la “Sugestii, propuneri, intrebari legate de web-site si TV”