va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
catalin_ionut
senior
senior
Mesaje: 208
Membru din: 25 Iun 2011, 01:13

va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de catalin_ionut » 25 Iun 2011, 01:30

salutare tuturor , va rog frumos ajutati-ma sa ma decid ce sa cumpar ca am ametit pe net si ma sucesc mai tot timpul caut o mulineta cu baitrunner clasic pana in 650 gr ce am vz eu pe net si-mi face cu ochiul sunt urmatoarele...... tyca abis tf8007.....,Daiwa Tournament Linear-X 5000 BR...........,DAIWA REGAL PLUS.......,Shimano Baitrunner Aero 6000 GTE-C.....,Shimano Baitrunner Aero 8000xte-a stiu ca difera pretul la fiecare in parte dar fac un compromis si tot iau ceva bun intre 400 -800 ron ,ma gandeam la tyca abis doar ca e cam grea am niste bete ( sperior carp 3,60- 3,5lb )inel 40 cred eu am masurat interiorul inelului si banuiesc ca asa si trebuia in fine am momentan niste okuma trb55 mai am 3 ca 2 le-am dat si nu stiu cu ce sa le inlocuiesc eu as prefera ceva de la daiwa dar nu prea au baitrunner va rog din suflet pareri despre cele enumerate mai sus care sunt mai bune sau care au probleme am intrat pt ca stiu ca sunteti multi posesori de mulinete si ma puteti ajuta orice sfat e bine venit ,cu respect va multumesc frumos

Avatar utilizator
crazycrap
senior
senior
Mesaje: 270
Membru din: 04 Iun 2011, 01:25
Localitate: turda.cluj
Contact:

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de crazycrap » 25 Iun 2011, 02:09

buna!eu as zice..daca tot vrei daiwa sa optezi pt linear x,eu personal am linear s si sant foarte multumit de ele..dar sti cum e,parerile sant impartite...sant multe puncte de vedere dar la banii aia sfatul meu(ca utilizator de daiwa :D )este sa ti iei linear x.fir intins! **== nicu t.

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de Neamtul » 25 Iun 2011, 13:01

Din cele enumerate de tine,clar Linear X ! (dar are peste 650gr,are 730gr daca imi amintesc bine)
Ca si constructie,materiale folosite si fiabilitate,clar Tournament Linear X.

Avatar utilizator
catalin_ionut
senior
senior
Mesaje: 208
Membru din: 25 Iun 2011, 01:13

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de catalin_ionut » 25 Iun 2011, 14:17

sa inteleg ca raport calitate pret e cea mai recomandata , am vaz ca tyca abis se invarte la pret cam la fel dar ma gandesc ca daiwa e daiwa ambele au cam aceasi greutate si la bani tot cam pe-acolo deci sa optez pt daiwa ? se potrivesc cu betele mele de 3.60 inel 40 3,5lb? oricum va multumesc pt raspunsuri si respect oamenii care impartesesc din experientele lor va multumesc

Avatar utilizator
Nowatiny
Veteran
Veteran
Mesaje: 566
Membru din: 27 Oct 2008, 19:45
Localitate: Bucuresti

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de Nowatiny » 25 Iun 2011, 14:26

Incearca Daiwa Regal 5000BR ...pret/calitate super ok.

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de marian_popescu » 25 Iun 2011, 23:36

nu am avut niciodata daiwa, dar am doua shimano super baitrunner 10000 xtea. mulineta asta m-a uns la suflet de la prima tura de manivela. si te asigur ca o poti folosi la absolut orice gen de pescuit pe meleagurile noastre. cu fir de 0,20-25 la crap in lanseu, cu 0,4 pe dunare (pe mal sau din barca), cu textil sau mono gros la somn. indestructibila, design si finisaje superbe, viteza dubla de oscilatie, baie de ulei etc

la fel si baitrunner aero gte-c (si variantele anterioare)

metalice amandoua, nu te lasa in nicio situatie
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
catalin_ionut
senior
senior
Mesaje: 208
Membru din: 25 Iun 2011, 01:13

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de catalin_ionut » 26 Iun 2011, 15:18

uite asa ma uit la mesaje care le primesc si iar intru in ceata pai si intre daiwa regal vs linear x vs sjimano gte-c pe care sa o aleg fratilor tin sa reamintesc ca inca strang bani si cu mici compromisuri am sa iau ceva bun si nu vreau sa imi para rau la magazine daca ma duc risc sa-mi iau ce-mi recomanda vanzatorul, inca mai astept pareri si mai detaliate despre mulinete va multumesc cu respect

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de Neamtul » 26 Iun 2011, 17:23

Ia-ti Linear X.Nu vei regreta!
Are 2 tamburi din metal,corpul metalic,manivela din metal.Angrenaje foarte solide.Mulineta are un corp mai compact,deci greutatea nu se explica altfel decat prin faptul ca are angrenaje foarte solide.
N-are rost sa te uiti la celelalte enumerate de tine daca aui bani de Linear X.Le-am avut si stiu cum lucreaza.

Avatar utilizator
catalin_ionut
senior
senior
Mesaje: 208
Membru din: 25 Iun 2011, 01:13

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de catalin_ionut » 26 Iun 2011, 23:00

multumesc tuturor pentru sfaturi in special d-lui neamtu care il vad foarte convingator cu respect va multumesc raman pe linear-x de curiozitate cam ce distante se pot arunca cu ele pe bat de 3,60 , 3,5 lb inel 40 ? d-le neamtu am masurat interiorul inelului am procedat corect ? se pupa cu mulineta ?

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de Neamtul » 27 Iun 2011, 00:23

Se pupa,se pupa.Linear X nu are tamburul asa lat,nu cred ca are diametru mai mare de 60mm.
De aruncat se arunca bine cu ele.Depinde si de fir si de tehnica...si de lanseta.Nu stiu sa-ti spun exact cat am aruncat cu ele dar cu fir de 0,36 si plumb de 65gr am aruncat undeva la 90-100m.Ma gandesc ca daca pui fir de 0,25-0,28 si un plumb ceva mai greu ajungi la 120-125m reali ceea ce e mai mult decat ok.

Avatar utilizator
catalin_ionut
senior
senior
Mesaje: 208
Membru din: 25 Iun 2011, 01:13

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de catalin_ionut » 27 Iun 2011, 10:52

multumesc domnule neamtu ma uitam si la shimano aero gte-c 6000 sau 8000 am vz ca are undeva la 560 gr stiti ceva despre ea raport calitate pret? ma gandesc ca e totusi shimano ca model e tot cu manivela la fel, o parere si cu asta termin si ma decid are cu 200 gr aproape mai putin dar nu stiu daca are plastic prin ea sau daca atinge distante mari , sau daca merita banii

Avatar utilizator
catalin_ionut
senior
senior
Mesaje: 208
Membru din: 25 Iun 2011, 01:13

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de catalin_ionut » 27 Iun 2011, 10:53

indiferent pe care as cumpara-o ma bucur si va multumesc din suflet ca ati avut rabdare cu mine de a ma lumina putin

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de Qnyx » 27 Iun 2011, 12:17

Dar de Shimano Ultegra ce zici ? Eu am varianta de camuflaj -Shimano Tribal 5500 XTA si sunt foarte multumit. Mi-am luat gandul definitiv de la mulinetele cu baitrunner "in coada". Cauta sa gasesti o astfel de mulineta, pune mana pe ea si vei vedea diferenta.
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de Neamtul » 27 Iun 2011, 14:14

Da,merita si Ultegra dar nu la preturile din Romania.
Cat despre sistemul Baitspool II de la XTB...sa sti ca incepe sa-mi placa si mie tot mai mult. :)

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de gor965 » 27 Iun 2011, 14:56

Neamtul scrie:Da,merita si Ultegra dar nu la preturile din Romania.
Sunt momente cand preturile la Shimano sunt normale (acum 2-3 saptamani Ultegra XTA era 880 ron) ...si sunt momente cand te dau pe spate (1300 ron)...parca am fi in Dubai ! >:)
Un exemplu recent ...aceiasi mulineta : Navi 8000 XTB ...390 ron vs 600 ron ...

http://www.baronfishing.ro/magazin/prod ... t3mgel5mg2

http://www.totalfishing.ro/mulineta-shi ... 13469.html
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”