doresc un sfat din partea cunoscatorilor

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
andreeii
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 23 Ian 2009, 10:22

doresc un sfat din partea cunoscatorilor

Mesaj de andreeii » 30 Iun 2011, 00:42

vreau sa-mi achizitionez un set de 4 lansete si as dori sa stiu care ar fii mai bune si rezistente in timp.......
CHUB Rod Outkast 3,9M 3,5lbs ,PROLogic Classic Carp 3,9M 3,5lbs ,PROLogic Tournament carp 3,9M 3,5lbs ,
Prowess Recidive 3,9m/ 3,5lb ,Daiwa Emblem 3.9m/3.5lbs , Maver Carp Genesis Extreme 3,90m/3,5lb ,
Carp Expert elitte cast 3,9M 3,5lbs............astept parerile voastre...........

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: doresc un sfat din partea cunoscatorilor

Mesaj de Neamtul » 30 Iun 2011, 09:45

Daca bugetul e limitat ia-ti Outcast,Genesis Extreme sau(mai adaug la lista ta) Fox Warrior S.

Toate sunt bune si iti faci treaba cu ele.Am avut lansete de la o gramada de producatori si din toate categoriile de pret si am ajuns la concluzia ca nu merita sa dai o caruta de bani pe echipament.

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: doresc un sfat din partea cunoscatorilor

Mesaj de sdaniel » 30 Iun 2011, 11:41

CHUB Rod Outkast 3,9M 3,5lbs foarte rezistente in timp , placute in drill .
Dan Serban

Avatar utilizator
andreeii
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 23 Ian 2009, 10:22

Re: doresc un sfat din partea cunoscatorilor

Mesaj de andreeii » 30 Iun 2011, 12:29

tin sa precizez ca nu ma intereseaza sa fie neaparat inelul de 50.......si nu o sa o imperechez niciodata cu un bbrlc acest ansamblu deoarece mi se pare o mulineta prea greoaie...............si in problema cu 7 inele nu prea cred ca este un real dezavantaj acest lucru deoarece ma gandesc ca acei producatori care au in gama lansete cu 7 inele ma gandesc ca nu le-au pus asa peste noapte nu?s-au facut teste cu ele,nu s-au lansat asa p piata doar sa fie mai altfel decat ceilalti................va multumesc pt raspunsuri.......deci as avea de ales intre chub si prologic.......................oricum mai astept niste pareri ale posesorilor sau fostilor posesori de aceste lansete................

Avatar utilizator
Anddna
utilizator
utilizator
Mesaje: 23
Membru din: 24 Oct 2009, 18:49

Re: doresc un sfat din partea cunoscatorilor

Mesaj de Anddna » 02 Iul 2011, 13:50

Salut.
Dintre cele enumerate de tine, eu am Prologic si le folosesc de 3 ani. Daca te intereseaza detalii legate de ele fii ceva mai punctual si iti voi raspunde la obiect.
Pe langa datele legate de ele ce le gasesti pe net, iti pot spune ca sunt bete subtiri, finute si usoare (nu recomand BBRLC), foarte aspectuoase, cu actiune moderata si pt. un pescuitul de placere in stil clasic sunt ideale.
Atat mandrina, cat si inelele sunt de calitate si sunt puse foarte bine pt. ce se vrea a fi acest bat. Nu exceleaza la nimic dar e lejer peste medie la toate.
Numai de bine.

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: doresc un sfat din partea cunoscatorilor

Mesaj de Madalin Dirla » 02 Iul 2011, 14:15

Poati lua in calcul si betele de la HAKUYO MXT 14 ;) ........calitate pret sunt peste multe bete.
Fire intinse!!!

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: doresc un sfat din partea cunoscatorilor

Mesaj de cristian505ro » 02 Iul 2011, 22:43

Daca vrei sa alegi intre Chub Rod Outcast si Prologic Tournament, alege Prologic. Bijuterii cu actiune semirapida. Pe care eu am BBRLC si merg f.b. impreuna. (raman cele mai bune mulinete utilizate cred ca de peste jumatate din pescarii de competitie pe plan mondial,).
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: doresc un sfat din partea cunoscatorilor

Mesaj de Neamtul » 02 Iul 2011, 22:49

Asa,ca fapt divers,cat de greu e un MTX 14 ?(inca nu am apucat sa pun mana pe unul)

ptr. initiator:
Maver Genesis Extreme are un raport calitate/performanta/pret foarte bun.
Daca vrei Chub,cauta sa-ti iei modelul nou =>Outcast Plus
Daca mai poti plusa ceva la buget incearca Anaconda Avalance sau Fox Horizon(ata cel nou cat si cel vechi sunt excelente)

Avatar utilizator
mikif
senior
senior
Mesaje: 231
Membru din: 24 Noi 2007, 11:11
Contact:

Re: doresc un sfat din partea cunoscatorilor

Mesaj de mikif » 03 Iul 2011, 15:58

andreeii scrie:vreau sa-mi achizitionez un set de 4 lansete si as dori sa stiu care ar fii mai bune si rezistente in timp.......
CHUB Rod Outkast 3,9M 3,5lbs ,PROLogic Classic Carp 3,9M 3,5lbs ,PROLogic Tournament carp 3,9M 3,5lbs ,
Prowess Recidive 3,9m/ 3,5lb ,Daiwa Emblem 3.9m/3.5lbs , Maver Carp Genesis Extreme 3,90m/3,5lb ,
Carp Expert elitte cast 3,9M 3,5lbs............astept parerile voastre...........
Incearca si pune mana pe model Daiwa Emblem 3.9m si 3.75lbs. Pentru anul 2011 Daiwa Emblem are un nou blanc si inele si mandrina Fuji.(inele de plecare de 50mm).

PS: Le am in dotare :x
crap.ro

Avatar utilizator
catalins2008
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 26 Ian 2009, 21:56
Localitate: BUCURESTI

Re: doresc un sfat din partea cunoscatorilor

Mesaj de catalins2008 » 03 Iul 2011, 18:26

MTX 14 are 420 g.

Avatar utilizator
andreeii
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 23 Ian 2009, 10:22

Re: doresc un sfat din partea cunoscatorilor

Mesaj de andreeii » 04 Iul 2011, 00:17

nu stiu ce sa zic........................va multumesc tuturor pt raspunsuri.din ce am citit ramanne sa ma orientez catre prologic............as dori sa stiu unde se gasesc chuburile noi de 3,90.si daca nu deranjez as dori sa stiu care dintre cele doua este mai slim si cam ce gramaj au...va multumesc.......

Avatar utilizator
TnTT
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 11 Iun 2011, 23:45

Re: doresc un sfat din partea cunoscatorilor

Mesaj de TnTT » 08 Iul 2011, 22:02

Eu am Maver Genesis Extreme 3.9m ..are inel de plecare de 50mm si batul e super bun(300 lei)......oricum vorba unui amic care are ceva experienta in concursuri (de 3 ori campion national si cu multe alte premii)'' un bat de crap care sare peste 500 lei e clar de fite si cumperi numele firmei''.

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: doresc un sfat din partea cunoscatorilor

Mesaj de eden » 26 Iul 2011, 11:31

andreeii scrie:nu stiu ce sa zic........................va multumesc tuturor pt raspunsuri.din ce am citit ramanne sa ma orientez catre prologic............as dori sa stiu unde se gasesc chuburile noi de 3,90.si daca nu deranjez as dori sa stiu care dintre cele doua este mai slim si cam ce gramaj au...va multumesc.......
eu am mtx 14 si pot spune cu mana pe inima ca bete de distanta mai bune in banii astia nu cred sa gasesti pe undeva, poate doar sh-uri. prologicul e alta mancare de peste. mai scumpe, mai usoare, putin mai moi, dar extrem de placute in drill. am aruncat cu ele destul de teapan si au vana in ele, iar greutatea redusa iti permite sa accelerezi plumbul mai usor, fara sa mai ciupeasca din placerea drillului.
stima !
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”