culoarea CSL-lui

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
MARIUS MUNTEANU
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 04 Iun 2009, 23:34

culoarea CSL-lui

Mesaj de MARIUS MUNTEANU » 24 Iul 2011, 13:24

imi puteti spune de ce exista diferente de culoare intre csl de la senzor si cel de la carping.

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: culoarea CSL-lui

Mesaj de Qnyx » 24 Iul 2011, 13:34

Probabil e de la compozitia chimica usor diferita; in orice caz iti spun din proprie experienta ca cel de la carping este net superior, nu numai decat cel de la senzor cat si fata de alti producatori.
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: culoarea CSL-lui

Mesaj de cristian505ro » 24 Iul 2011, 23:27

CSL este un alcool extras din porumb, in urma procesului de fermentare a porumbului. Din punct de vedere chimic ar trebui sa aiba acelasi continut la toti producatorii.Ca aspect fizic insa, poate fii diferit si asta depinde de felul in care este condus procesul de extractie, de multe ori in mod voit de catre producator! Spre exemplu unii producatori conduc extractia in asa fel incat continutul de materie solida sa fie mai mare, altii il rafineaza dupa extractie pentru a elimina toate impuritatile ( in acest caz apare normal si diferenta de culoare), altii il vand gata preparat cu adaus de betaina( caz in care apare si diferenta de gust este usor mai dulceag). Eu folosesc toamna,iarna,primavara un CSL de extractie mai grosiera, cu cat mai mare continut de materie solida,iar vara unul cat mai pur si bine extras, daca se poate rafinat. Iti vei da seama de cum lucreaza, in nadirile din partide de minimum 48 ore, daca pescuiesti in aceeasi balta,in acelasi loc, in anotimpuri diferite.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
mikif
senior
senior
Mesaje: 231
Membru din: 24 Noi 2007, 11:11
Contact:

Re: culoarea CSL-lui

Mesaj de mikif » 25 Iul 2011, 10:09

CSL este un alcool extras din porumb
asta cu alcoolul sa o spui la cei mici in loc de capra cu trei iezi si nici ei nu cred. :))
aaaa, ca este o substanta rezultate in procesul de obtinerea alcoolului, e alta treaba.
crap.ro

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: culoarea CSL-lui

Mesaj de cristian505ro » 25 Iul 2011, 11:25

mikif scrie: asta cu alcoolul sa o spui la cei mici in loc de capra cu trei iezi si nici ei nu cred. :))
aaaa, ca este o substanta rezultate in procesul de obtinerea alcoolului, e alta treaba.
Nu alcool in sensul bauturilor.tariilor,etc. Ma rog, lichior ar fii in traducere, dar iar nu trebuie confundat cu lichiorurile care se consuma drept bauturi alcoolice. Nu este de loc alcoolic in sensul asta. Alcool sau lichior de porumb este exprimarea pe care o folosesc multi cand se refera la CSL. Eu am intervenit ca sa-l lamuresc pe cel care a intrebat cu privire la aspectul,consistenta,culoarea diverselor varietati de CSL de pe piata. Cred ca ai inteles gresit.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
mikif
senior
senior
Mesaje: 231
Membru din: 24 Noi 2007, 11:11
Contact:

Re: culoarea CSL-lui

Mesaj de mikif » 25 Iul 2011, 18:47

cristian505ro scrie:CSL este un alcool extras din porumb, in urma procesului de fermentare a porumbului.
Mai a dracului rau limba asta romana. :))
Ok, deci vad ca sti despre ce este vorba, te rog , nu mai folosii termeni aiurea, iti spun cu mana pe inima ca am vazut oameni care exact asa spun:" vreau CSL alcool de porumb ca asa am citit eu pe forum", daca explici ca nu este olcool nu e bine.
crap.ro

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: culoarea CSL-lui

Mesaj de cristian505ro » 25 Iul 2011, 22:42

mikif scrie: Mai a dracului rau limba asta romana. :))
Ok, deci vad ca sti despre ce este vorba, te rog , nu mai folosii termeni aiurea, ....
Normal ca stiu ce vorbesc, altfel nu ma bag in discutii ca sa ma aflu in treaba sau sa fac rating ca nu am nevoie.
Chiar m-am ferit sa folosesc limbajul chimic,pe care-l cunosc foarte bine. De fapt in chimie se uziteaza termenii de alcooluri,lichioruri,etc. cu referinta la multe substante care nu au efectul alcoolului etilic ( etanol ). Asta se intampla si la CSL care este cunoscut si ca alcool/lichior de porumb. Pe cel care a deschis acest topic il interesa mai putin denumirea, cat aspectul diferit la diversi furnizori si l-am lamurit destul de bine cred. Pot si mai bine, dar trecem in chimie organica, dar ne departam de pescuit si nu are nici un rost.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
MARIUS MUNTEANU
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 04 Iun 2009, 23:34

Re: culoarea CSL-lui

Mesaj de MARIUS MUNTEANU » 25 Iul 2011, 23:17

ma gandeam ca ar putea fi diferente de concentratie si nu stiu care e mai concentrat.Adevarul e ca pe cel de la carping nu l-am vazut decat in internet si la tv.

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: culoarea CSL-lui

Mesaj de cristian505ro » 25 Iul 2011, 23:34

MARIUS MUNTEANU scrie:ma gandeam ca ar putea fi diferente de concentratie si nu stiu care e mai concentrat.Adevarul e ca pe cel de la carping nu l-am vazut decat in internet si la tv.
Cauta la magazinele partenere carping si cred ca gasesti acolo.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
Victor Hodorog
senior
senior
Mesaje: 379
Membru din: 08 Aug 2008, 07:48
Contact:

Re: culoarea CSL-lui

Mesaj de Victor Hodorog » 26 Iul 2011, 00:09

Carping Club Natural CSL:

"Produs 100% natural, extras din porumb, de fapt un reziduu provenit in urma prelucarii boabelor de porumb in vederea extragerii glucozei, bogat in proteine, vitamine si aminoacizi, dens, cu o culoare maronie- asemanatoare cafelei cu lapte, cu continut de peste 50 % substanta uscata si cu o aroma specifica, acest produs a fost folosit in industria farmaceutica, mai precis in dezvoltarea Penicilliumului, ciuperca care sta la baza Penicilinei , dar are in prezent diverse aplicatii, printre care si pescuitul unde are un rol important in procesul de digerare a nadei de catre crap. "

Din pacate producatorii romani de csl nu pot garanta o anumita concentratie de substanta uscata in produs, de aceea veti vedea diferente de concentratie si intre produsele aceleeasi firme. Spre exemplu ultimul Nat Csl CC de pe piata contine circa 55 % substanta uscata,dar am avut si 45 si 65 %. Csl-ul CC este un "reziduu" obtinut din procesul de obtinere al glucozei si amidonului de porumb.

Magazinele unde puteti gasi Csl de la Carping sunt: Totalfishing, Fisela, Pe Apa, Magazinul Pescarului, Fisherman's Friends- Titulescu, Meet Carp, Green Season- Marriott, Baboieru- sos Giurgiului, de saptamana asta si la: Dan Mitranescu- P rahova, Claumar- prelungirea Ghencea, Piata Morarilor.
pret: 1lt ( cca 1,3 kg) - 25 lei
500 ml -14.5 lei

Avatar utilizator
MARIUS MUNTEANU
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 04 Iun 2009, 23:34

Re: culoarea CSL-lui

Mesaj de MARIUS MUNTEANU » 26 Iul 2011, 00:32

in primul rand as dori sa va multumesc pentru raspunsuri si totodata sa va mai intreb o data -de ce sunt diferente de culoare intre diferite tipuri de de CSL.Victor spune ca culoarea CSL-lui e cafenie,parca cei de la CC MOORE o au tot neagra ca si cei de la senzor.

Avatar utilizator
Victor Hodorog
senior
senior
Mesaje: 379
Membru din: 08 Aug 2008, 07:48
Contact:

Re: culoarea CSL-lui

Mesaj de Victor Hodorog » 26 Iul 2011, 20:22

parerea mea personala...culoarea o da continutul ridicat sau slab de substanta uscata, procedeul de extractie este acelasi. Daca lasi o sticla la decantat cateva zile o sa observi ca subst uscata se depune si are o culoare mai deschisa-de cafea cu lapte- decat lichidul de deasupra.

Avatar utilizator
Jodr_pescarul
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 04 Noi 2011, 19:39

Re: culoarea CSL-lui

Mesaj de Jodr_pescarul » 17 Dec 2011, 19:43

Am incercat csl-ul homemade (intr-o galeata de 10 l se pun o treime porumb si 2 treimi apa din balta , apa plata in nici un caz de la robinet, si se lasa la soare. Peste 24 h incepe adevarata fermentatie. In final va avea o culoare cafenie) la caras si a culmea a mers.Care ar fi explicatia?Fir intins.
P.S.:In timp ce fermenta am adaugat aroma de vanilie.

Scrie răspuns

Înapoi la “Alte momeli”