noul model shimano bblc ?!?!?!?!?!

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
onu_eckou3
Veteran
Veteran
Mesaje: 687
Membru din: 29 Sep 2010, 10:14
Localitate: Ploiesti

noul model shimano bblc ?!?!?!?!?!

Mesaj de onu_eckou3 » 27 Iul 2011, 07:53

salut
am gasit aceste 2 poze pe un alt forum din romania.
se pare ca chiar urmeaza sa apara noul model big baitrunner long cast.
daca mai are cineva informatii, linkuri sau poze cu noul model sa le posteze aici.
Fişiere ataşate
2hwzb41.jpg
284968_132936416794702_100002350329508_212629_717283_n.jpg

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: noul model shimano bblc ?!?!?!?!?!

Mesaj de Allen Besnovich » 27 Iul 2011, 10:06

Daca acesta este noul model, cel putin din poza, mi se pare mult mai solida si mai serioasa mulineta cea veche.
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: noul model shimano bblc ?!?!?!?!?!

Mesaj de Coleman » 27 Iul 2011, 11:34

Cel mai probabil o sa fie mai usoara si atunci este explicabil de ce nu pare la fel de solida ca modelul precedent.Orcum raman de vazut daca o sa prinda pe piata acest model,pentru ca la aia de la OKUMA nu prea le-au mers schimbarile de genul asta,dar cine stie poate SHIMANO e mai inspirata.Eu cred ca singurul lucru care trebuie modificat la aceasta mulineta este greutatea,dar acum depinde si cum reusesc sa faca asta sau depinde daca asta au dorit de la noua mulineta.Daca stie cineva unde se pot vedea caracteristicile noii mulinete il rog sa posteze aici datele sau orice alte amanunte legate de noul model sunt bine venite.
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
onu_eckou3
Veteran
Veteran
Mesaje: 687
Membru din: 29 Sep 2010, 10:14
Localitate: Ploiesti

Re: noul model shimano bblc ?!?!?!?!?!

Mesaj de onu_eckou3 » 27 Iul 2011, 14:00

observatii:
se pare ca pe spatele mulinetei sunt incriptionate literele "xt" sau "xt a", nu imi dau seama, urmate de "long cast"
observ ca tamburul, manerul si capacul de la frana sunt ca la noile ultegre. mai vad si un sitem extern de ungere.
mie imi place foarte mult cum arata. mult mai mult decat modelul actual. sa vedem cum se comporta. poate au pastrat aceleasi caracteristici doar ca intr o alta carcasa, mai usoara sa speram.

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: noul model shimano bblc ?!?!?!?!?!

Mesaj de Neamtul » 27 Iul 2011, 15:17

Da si va costa aproape dublu.Totul e bine si frumos dar daca va costa ~1000lei asa cum se aude atunci prefer sa-mi cumpar modelul vechi.Pentru 100gr mai putin nu merita 400lei in plus.
Vedem cum si ce,cand apare. ;)

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: noul model shimano bblc ?!?!?!?!?!

Mesaj de mirceasd » 13 Aug 2011, 22:40

Din discutiile de pe forumurile din UK se pare ca vor fi 2 dimensiuni ,ambele mai usoare decat originalul ,cu toate inovatiile la zi (tambur AR-C ,2 viteze de oscilatie si celelalte) ,caracteristicile sunt deocamdata secrete ,asteapta sa-si vanda stocurile cu mulinetele originale -asa ca voi colectionari grabiti-va sa le achizitionati pe cele vechi,eu le astept cu mare interes pe cele noi si daca pretul va fi in jur de 200 de lire ma bag sigur la un set.Mie unu imi plac mai mult decat cele vechi de care am scapat acum vreo 3 ani.Am o parere - un Shimano vechi nu valoreaza nici pe departe cat o Daiwa veche ,de aceea am scapat de toate mulinetele Shimano model vechi insa pastrez toate mulinetele Daiwa.
Fire intinse
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
mikif
senior
senior
Mesaje: 231
Membru din: 24 Noi 2007, 11:11
Contact:

Re: noul model shimano bblc ?!?!?!?!?!

Mesaj de mikif » 14 Aug 2011, 12:45

mirceasd scrie: un Shimano vechi nu valoreaza nici pe departe cat o Daiwa veche
:x :x :x
crap.ro

Avatar utilizator
gabicarp
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 14 Feb 2011, 14:26

Re: noul model shimano bblc ?!?!?!?!?!

Mesaj de gabicarp » 22 Aug 2011, 09:09

mi-a spus cineva de la un magazin cu articole de pescuit ca s-ar face teste in olanda cu noul bbrlc , dar ca rezultatele sunt mult sub asteptari din punct de vedere tehnic. spunea ca cei de la shimano se gandesc chiar sa amane lansarea pentru la anul si pana atunci sa mai umble la mulineta sa o aduca macar cat de cat aproape de modelul consacrat .

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: noul model shimano bblc ?!?!?!?!?!

Mesaj de Laurentiu » 22 Aug 2011, 09:43

Parerea mea e ca toate astea sunt zvonuri.

Avatar utilizator
grasile
membru activ
membru activ
Mesaje: 68
Membru din: 20 Iul 2008, 22:40
Localitate: Baia Mare

Re: noul model shimano bblc ?!?!?!?!?!

Mesaj de grasile » 22 Aug 2011, 12:32

Laurentiu scrie:Parerea mea e ca toate astea sunt zvonuri.

Zvonuri din 2009 pana in prezent.Parerea mea este ca nu prea ai ce sa schimbi la o mulineta care a trecut cu 10, testul timpului.

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: noul model shimano bblc ?!?!?!?!?!

Mesaj de Neamtul » 23 Aug 2011, 00:05

Uite ca tocmai aici gresesti.
La o mulineta atat de veche ai destule de schimbat.Cel mai important pentru mine ar fi greutatea si poate designul.
Nu cred ca Shimano va lansa o mulineta care sa inlocuiasca BBLC-ul care sa nu fie cel putin la fel de buna ca actualul BBLC.
Nu-si permit sa faca o greseala atat de mare,nu-si permit sa-si strice renumele.BBLC e un nume mult prea important.


PS:
Noul model se va numi Shimano Baitrunner XT-A Long Cast(da,se schimba numele)!In Germania apare peste 2-3 saptamani.

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: noul model shimano bblc ?!?!?!?!?!

Mesaj de mirceasd » 23 Aug 2011, 07:04

Neamtul scrie:Uite ca tocmai aici gresesti.
La o mulineta atat de veche ai destule de schimbat.Cel mai important pentru mine ar fi greutatea si poate designul.
Nu cred ca Shimano va lansa o mulineta care sa inlocuiasca BBLC-ul care sa nu fie cel putin la fel de buna ca actualul BBLC.
Nu-si permit sa faca o greseala atat de mare,nu-si permit sa-si strice renumele.BBLC e un nume mult prea important.


PS:
Noul model se va numi Shimano Baitrunner XT-A Long Cast(da,se schimba numele)!In Germania apare peste 2-3 saptamani.


De acord ,nu vor inlocui vechiul si omniprezentul BBLC cu ceva de calitate inferioara ,vorbim totusi de Shimano ,din informatiile afisate pe forumul englezesc de crap se pare ca vor fi 2 modele ,XT si XT-A ,care ,ma repet ,se pare ca sunt similare diferind doar dimensiunile.Cred ca pe piata este cerere de mulinete de buna calitate la o dimensiune intermediara intre 5500 XTB si BBLC ,eu de exemnplu ma gandesc in mod serios sa-mi achizitionez varianta standard cu conditia sa fie mai usoare ca cele vechi ,dar pentru lansetele de "suflet" as inlocui cu placere Baitrunner-urile 10000 GTE C
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: noul model shimano bblc ?!?!?!?!?!

Mesaj de mirceasd » 28 Aug 2011, 16:19

http://issuu.com/conceptdesignltd/docs/german

si preturile sunt pentru cea dimensiune normala max 200 euro iar pentru cea mica max 170 euro ,afara la noi .... :D 8-> >:D<
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: noul model shimano bblc ?!?!?!?!?!

Mesaj de Neamtul » 28 Aug 2011, 21:58

Deja strang banii. >:D<

Avatar utilizator
florian serban
Veteran
Veteran
Mesaje: 659
Membru din: 18 Dec 2007, 21:27
Localitate: bucuresti

Re: noul model shimano bblc ?!?!?!?!?!

Mesaj de florian serban » 31 Aug 2011, 21:07

sa inteleg ca este un face lift la bbrlc vechi
pentru modelul mare greutatea este acceasi
cred ca mai intai trebuie sa isi dovedeasca fiabilitatea.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”