Lansete folosite exclusiv la plantat.

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Lansete folosite exclusiv la plantat.

Mesaj de mirceasd » 16 Sep 2011, 14:41

Va salut,
as vrea sa va rog sa-mi impartasiti opinia dumneavoastra cu privire la un set complet de pescuit folosit numai la plantat in urmatoarele situatii:
a) lanseta ,mulineta,fir,plumb pentru plantatul din barca la distante extreme > 400 m;
b) lanseta ,mulineta,fir,plumb pentru plantatul la distante medii spre mari 200- 400 m;
c) lanseta ,mulineta,fir,plumb pentru plantatul la distante mici spre medii < 200 m;
d) lanseta ,mulineta,fir,plumb pentru plantatul in ape grele cu agatatura;

Cam ce folositi voi colegi pescari pasionati in situatiile mai sus descrise sau mai bine spus cam ce caracteristici ale componentelor ar trebuie sa fie obligatorii in conditiile date de pescuit.Sincer sa fiu sunt cel mai mult interesat de caracteristicile batului si ale firului ,dar in conjunctura unui ansamblu complet descris de voi ma intereseaza si mulineta si Pb.
Va multumesc anticipat pentru interes si fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
onu_eckou3
Veteran
Veteran
Mesaje: 687
Membru din: 29 Sep 2010, 10:14
Localitate: Ploiesti

Re: Lansete folosite exclusiv la plantat.

Mesaj de onu_eckou3 » 18 Sep 2011, 20:31

dupa parerea mea lanseta de minim 3.5 lbs, mulineta robusta si cu recuperare mare gen bblc, fir 0.40 minim si plumbul banuiesc ca trebuie sa fie mare. eu cam astea as folosi cam pentru toate situatiile si cred ca un ansamblu bun ar fi or bff t - rex (parca asa se cheama) sau mtx .. sa tragi tare de monstrii cu bblc cum am zis. lansetele le as lua de 3.60 ca ocupa mai putin spatiu. stima

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Lansete folosite exclusiv la plantat.

Mesaj de mirceasd » 18 Sep 2011, 21:09

Multumesc pentru parere.Pescuitul se face exclusiv de pe mal ,fapt pentru care imi permit urmatoarele
Intrebari - este oare chiar necesara o lanseta de 3,5 lbs ca sa "tragi tare " ,sau una de 3,0 lbs ar fi suficienta ? ;
- lungimea de 3,0 m ar fi OK ? ;
- pe baltile unde este permis nu ar fi mai bine utilizarea unui fir textil ? ;
- monofilamentul de 0,35 mm sau mai gros este mai bine sa fie matasos sau mai "sarmos " ,la aceeasi
elongatie ? ;


Multumesc anticipat si fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
zaky
senior
senior
Mesaje: 257
Membru din: 07 Mai 2008, 15:22
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Lansete folosite exclusiv la plantat.

Mesaj de zaky » 18 Sep 2011, 22:12

se da situatia urmatoare:
lanseta de 3m 3 lbs,mulineta puternica fir monofilament de 0,35 plumb pierdut de 180 grame,se planteaza la 300 metri iar la 250 metri e un pilc de agatatura niste copaci scufundati ,iar pe recuperare cind trebuie schimbata momeala plumbul trebuie adus foarte repede cit mai la suprafata sa nu se agate de agatatura de la 250 metri.
eu cred ca mai bine ma descurc cu o lanseta de 4 lbs si 3,90 decit cu 3 metri si 3 lbs,asta este doar parerea mea

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Lansete folosite exclusiv la plantat.

Mesaj de Neamtul » 18 Sep 2011, 22:17

Textilul e mai sensibil la structuri subacvatice,se taie foarte repede cand da de scoici sau copaci.Eu as lua un fir monofilament de calitate de 0,40 cu elongatie redusa si sa fie cat mai matasos ca se intinde mai bine decat cel sarmos.
Mulineta...poate sa fie si un Longbow mare.Intra suficient fir,e puternica,fiabila.Prima mulineta la care m-am gandit eu cand am citit de plantat la distanta mare este BBLC dar sunt o gramada de mulinete care indeplinesc cerintele pescuitului plantat.Cateva variante bune ar mai fi Baitrunner B/D,Daiwa Emblem Pro,S 6000 T,Ultegra sau Biomaster sau,de ce nu,Okuma Spector.
Lansete....de exemplu ar merge un Senzor Magic.Ridici montura de pe fund din prima si de la 120-130m daca contrezi tare si sunt convins ca se descurca si la distanta mai mare.Pentru plantat as lua ceva de 13ft si 3,5lb cu actiune cat mai rapida.
Caut si eu un ansamblu pentru plantat pentru sezonul urmator asa ca sunt foarte interesat de subiect.

Avatar utilizator
zaky
senior
senior
Mesaje: 257
Membru din: 07 Mai 2008, 15:22
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Lansete folosite exclusiv la plantat.

Mesaj de zaky » 18 Sep 2011, 22:23

cit despre fir ,evident ca un textil ar fi ideal pt cine isi permite sa puna cel putin 400 metri de textil de calitate(foarte multe textile sunt din fibre dinema si sunt cam greu scufundabile)iar restu sunt destul de scumpe, si indicat ar fi avind o lanseta rigida fir textil care nu are elognatie un 20 metri de monofilament cu elognatie medie drept "tampon"

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Lansete folosite exclusiv la plantat.

Mesaj de gor965 » 18 Sep 2011, 22:35

zaky scrie:se da situatia urmatoare:
lanseta de 3m 3 lbs,mulineta puternica fir monofilament de 0,35 plumb pierdut de 180 grame,se planteaza la 300 metri iar la 250 metri e un pilc de agatatura niste copaci scufundati ,iar pe recuperare cind trebuie schimbata momeala plumbul trebuie adus foarte repede cit mai la suprafata sa nu se agate de agatatura de la 250 metri.
Si cat de tare trebuie sa tragi ca sa ridici pestele la 300m de frica sa nu agati plumbul in urmatorii 50 m ? :-?? La distanta aia si la greutatea respectiva, nu e mai ok ca plumbul sa cada pe trasatura ?! :-?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Lansete folosite exclusiv la plantat.

Mesaj de mirceasd » 19 Sep 2011, 07:13

Multumesc pentru opinii.
Deci : agatatura=lanseta par ; balta usoara =lanseta 3,0 m ,3,0 lbs ,am inteles oare bine ??????????
Cat despre ,mulinete si Pb sunt de acord cu opiniile dvs ,firul textil in combinatie cu o lanseta scurta si mai putin par nu poate suplini cu succes parul si firul cu elongatie ?
Lasam deoparte situatia in care pe fund sunt scoici sau alte structuri care taie pentru ca prevenim cu tipul de inaintas taierea firului.
astept in continuare opinii pentru care va sunt cu anticipatie indatorat.
Fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
onu_eckou3
Veteran
Veteran
Mesaje: 687
Membru din: 29 Sep 2010, 10:14
Localitate: Ploiesti

Re: Lansete folosite exclusiv la plantat.

Mesaj de onu_eckou3 » 19 Sep 2011, 08:03

sensibilitatea senzorilor as tine o la maxim pt ca la peste 200 de metri elongatia monofilamentului este mare deci o sa existe o perioada mai mare de timp intre muscatura si avertizarea acesteia pe senzor. de asemenea swingerele cu greutati cat mai mari pentru ca firul sa stea cat mai intins. daca as sta langa lansete as seta frana sau baitrunnerul cat mai strans sau chiar le as tine inchise si as mulina foarte mult inainte sa intep.

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Lansete folosite exclusiv la plantat.

Mesaj de mirceasd » 19 Sep 2011, 08:44

onu_eckou3 scrie:sensibilitatea senzorilor as tine o la maxim pt ca la peste 200 de metri elongatia monofilamentului este mare deci o sa existe o perioada mai mare de timp intre muscatura si avertizarea acesteia pe senzor. de asemenea swingerele cu greutati cat mai mari pentru ca firul sa stea cat mai intins. daca as sta langa lansete as seta frana sau baitrunnerul cat mai strans sau chiar le as tine inchise si as mulina foarte mult inainte sa intep.

Absolut de acord ,in special cu faza cu mulinatul pentru intinderea firului,fapt pentru care repet inca o data intrebarea daca este necesar un par si daca o lungime de 3,0 m nu ar fi suficienta ?

Multumesc de raspunsuri.
Fire intinse
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Lansete folosite exclusiv la plantat.

Mesaj de Laurentiu » 19 Sep 2011, 10:19

Din cate raspunsuri ai primit pe trei forumuri, si cate teorii si idei, rezulta urmatoarele (cel putin pt mine):
Mulineta nu-ti trebuie de lansat ci numai de recuperat, deci okuma lb de la 65 in sus e ok. e tractor si fiabila.
Fir de 0.40 cu elongatie foarte mica, mai gros nu are sens.
Lanseta, clar trebuie rapida, si eu oscilam la un 3.0m, dar 3.90m e mai buna, pt o intepare mai rapida, ridicarea pestelui de pe fund, a monturi, etc...As cumpar o lanseta cat mai ieftina, ca iar nu iti trebuie la lansari ci numai la recuperari.

Avatar utilizator
mikif
senior
senior
Mesaje: 231
Membru din: 24 Noi 2007, 11:11
Contact:

Re: Lansete folosite exclusiv la plantat.

Mesaj de mikif » 19 Sep 2011, 10:28

@Mircea
Eu va ofer spre test setul meu de lansete(Daiwa Emblem 3.9m si 3.75 lbs, model 2011). ;)
crap.ro

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Lansete folosite exclusiv la plantat.

Mesaj de mirceasd » 19 Sep 2011, 16:26

mikif scrie:@Mircea
Eu va ofer spre test setul meu de lansete(Daiwa Emblem 3.9m si 3.75 lbs, model 2011). ;)
Multumesc mult Mihai pentru oferta dar sincer eu studiez cazul unor lansete mai mici ca lungime si puteri mai mici ,ceva genul de 3,0 lbs.As vrea sa stiu totusi ce inseamna sa "tragi firul afara din apa " si daca mulinatul pentru intinderea firului inainte de intepare poate inlocui miscarea aceea brusca de "intepare ".Sincer am pescuit de 2 ori la distanta de 400 m in ape fara agatatura si m-am descurcat ultrabine cu un Prologic Tournament de 3,0 m si 3,0 lbs ,dar dat fiind faptul ca in mod sigur nu am intalnit toate posibilitatile si inca consider ca nu am experienta in pescuitul la distanta cer sfatul colegilor pescari.De fapt tu sti bine ca prefer lansetele pentru playfishing iar lungimea de 3,0 ar fi un plus.
Multumesc pentru sfaturi.
Fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
mikif
senior
senior
Mesaje: 231
Membru din: 24 Noi 2007, 11:11
Contact:

Re: Lansete folosite exclusiv la plantat.

Mesaj de mikif » 19 Sep 2011, 16:36

mirceasd scrie:
mikif scrie:@Mircea
Eu va ofer spre test setul meu de lansete(Daiwa Emblem 3.9m si 3.75 lbs, model 2011). ;)
Multumesc mult Mihai pentru oferta dar sincer eu studiez cazul unor lansete mai mici ca lungime si puteri mai mici ,ceva genul de 3,0 lbs.As vrea sa stiu totusi ce inseamna sa "tragi firul afara din apa " si daca mulinatul pentru intinderea firului inainte de intepare poate inlocui miscarea aceea brusca de "intepare ".Sincer am pescuit de 2 ori la distanta de 400 m in ape fara agatatura si m-am descurcat ultrabine cu un Prologic Tournament de 3,0 m si 3,0 lbs ,dar dat fiind faptul ca in mod sigur nu am intalnit toate posibilitatile si inca consider ca nu am experienta in pescuitul la distanta cer sfatul colegilor pescari.De fapt tu sti bine ca prefer lansetele pentru playfishing iar lungimea de 3,0 ar fi un plus.
Multumesc pentru sfaturi.
Fire intinse.
Eu las oferta valabila. O sa aveti o mare surpriza, betele Emblem sunt capabile, chiar daca au 3.75lbs, sa duca la bun sfarsit driluri sub varful lansetei precum si sa produca placere in lupta cu un peste mai mic.
Dupa cum stiti, eu detin si un set 3.6m si 2.75 lbs , care au fost alese tocmai pentru placere, deci stiu foarte bine ce inseamna lansetele pentru playfishing.
crap.ro

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Lansete folosite exclusiv la plantat.

Mesaj de mirceasd » 19 Sep 2011, 16:51

Si totusi imi permit sa repet intrebarea : este oare suficient sa mulinezi pana la intinderea firului si abia dupa aceea sa faci miscarea clasica de intepare ?
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”