Rog un sfat de la cunoscatori

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
interzis
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 02 Dec 2009, 23:13

Rog un sfat de la cunoscatori

Mesaj de interzis » 09 Oct 2011, 20:51

Sunt incepator in pescuitul la crap si datorita bugetului mic va rog sa ma ajutati sa aleg intre urmatoarele modele de lansete :

---Lanseta Lineaeffe Carp Beater 3.6m/3lbs
Lanseta de crap construita pe un blank compozit cu actiune progresiva.
Caracteristici:
Lungime 3.60 m
Lungime de transport 1.90 m
Putere 3 lbs
Nr Tronsoane 2
Nr Inele 7
Greutate 450 gr

----Lanseta Sert Saga 3,60m/3lb 2 bucati recomandata pescuitului la crap, carbon inalta rezistenta , 2 elemente, actiune semiparabolica 12', 6 inele SIC, maner anti-soc, mandrina tubulara, greutate 490gr, lungime la transport 186 cm, husa din material textil.

Caracteristici:
-Tip maner: antisoc
-Mandrina: tubulara
-Tip mufare: inversa
-Lungime la transport: 186 cm
-Inele: Sic
-Greutate: 420 gr
-Material: carbon inalta rezistenta
-Greutate la lansare: 3 lbs
-Actiune: semiparabolica
-Numar elemente: 2
-Lungime: 3,60 m

--Lanseta Goldstar TGV Boilie 3,60m 2buc
Detalii tehnice
Lungime: 3,60 m
Putere: 3,00lbs
Actiune: Parabolica
Inele: SIC Pastila Supradimensionata
Numar inele: 6
Mandrina: DPS
Maner: EVAlon
Lungime transport: 185cm
Segmente: 2
Blank: Compozit
Greutate: 460g

Va multumesc anticipat

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Rog un sfat de la cunoscatori

Mesaj de Neamtul » 09 Oct 2011, 21:53

Care e bugetul?
Nu te incadrezi la doua Cormoran XLR/XR sau Lineaeffe Evil II ?
Mulinete =>Okuma Longbow e sfanta!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Rog un sfat de la cunoscatori

Mesaj de gor965 » 10 Oct 2011, 00:32

@interzis
Cate bete vrei sa-ti iei ?
Sezonul e pe sfarsite, asa ca nu te grabi sa cumperi acum bete mai ieftine ptr. ca in iarna la aceiasi bani poti gasi bete mai bune ! Decat sa-ti iei mai multe bete slabe iati mai putine si mai bune ! Dupa lichidarile din iarna, vin targurile de primavara...poate mai strangi un ban si mergi sa vezi cateva modele pe viu !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
interzis
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 02 Dec 2009, 23:13

Re: Rog un sfat de la cunoscatori

Mesaj de interzis » 10 Oct 2011, 11:17

In primul rand va multumesc pentru promtitudinea cu care ati raspuns . Initial am optat pentru hakuyo mtx 9 care este in gama celor pomenite de neamtul dar deoarece pescuitul la mine din cauza timpului liber inseamna 5-6 partide de 12-24 ore pe an am zis sa inclin si spre gama lansetelor de crap cele mai ieftine deoarece cele 3 lansete propuse de mine sunt la jumatatea pretului adica nu depasesc 80 ron Sper ca cei care le detin sa imi spuna parerile lor eu neavand sansa sa vad niciuna live . Eu mai astept pareri din partea celor care poseda sau au vazut asemenea modele daca nu dupa cum zicea si gor965 sezonul oricum sa sfarsit asa ca una cite una pana la primavara poate reusesca sa imi iau mtx

P.S. in prezent detin lansete baracuda storm telescopice si mulinete okuma longbow 65

dj15fly

Re: Rog un sfat de la cunoscatori

Mesaj de dj15fly » 06 Noi 2011, 21:08

Eu te-as sfatui sa incepi cu carp eliminator3,90 si 3,5lb,sunt niste bete perfecte pentru incepatori si te asigur ca o sa inveti sa arunci foarte repede si in plus daca o sa cauti putin pe forum le gasesti la 130-140ron.
Eu unu cu ele am invatat sa arunc si sunt niste bete foarte buna,poti sa te lasi pe ele cat de tare poti fara nici o problema,sunt destul de robusta.Nu te sfatuiesc sa iti iei bete de 3,60........parerea mea.
Daca vrei sa pescuiesti la crap nu poti sa iei bete de 80 de ron; carp eliminator este minimul de bete cu care poti sa incepi pescuitul de crap iar ca mulinete pot sa iti recomand attack6000 sau trabucco maxxis 6500,care se muleaza perfect pe "eliminator",iar daca nu iti permiti aceste mulinete poti sa incerci okuma longbow sunt foarte ieftine.
Sper ca te-am ajutat catusi de putin...
Fir intins!
Ultima oară modificat 06 Noi 2011, 21:17 de către dj15fly, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Rog un sfat de la cunoscatori

Mesaj de Neamtul » 06 Noi 2011, 21:14

De ce sa nu-si ia de 3,60m ? :-?? :-/
Argumenteaza te rog. :)
Eu am si 3,60 si 3,90 si in functie de situatie si chef folosesc cand pe cele lungi, cand pe cele scurte.
Daca crezi ca numai cu 3,90 arunci peste 100m, te inseli.

dj15fly

Re: Rog un sfat de la cunoscatori

Mesaj de dj15fly » 06 Noi 2011, 21:19

Nu am spus ca nu poti sa arunci peste 100m cu betele de 3.60,dar....dupa ce o sa foloseasca un bat de 3,90 te asigur ca nu o sa mai puna mana pe cel de 3,60...........

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Rog un sfat de la cunoscatori

Mesaj de Neamtul » 06 Noi 2011, 23:39

Repet intrebarea, de ce?
Eu am inceput cu 3,90 si imi plac la nebunie si 3,60.
Nu inteleg care-i faza,ce e mai special la cele de 13ft ?

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: Rog un sfat de la cunoscatori

Mesaj de gogu steriade » 06 Noi 2011, 23:51

Neamtul scrie:Repet intrebarea, de ce?
Eu am inceput cu 3,90 si imi plac la nebunie si 3,60.
Nu inteleg care-i faza,ce e mai special la cele de 13ft ?
ba neamtule sa baga de sama treaba ca esti tanar :P si nu lprea le ai cu femeile care este in romanika #-o si care are o lege nescrisa cu privire la lungimea in general ca concept da viata ! :-B deci io stiu da la Bubulina mea care mia ziso dan prima o:-) : Gogule Gogule (ca in poezia Miorita ) poa sa fie cat da groasa - numa scurta sa nu fie ! >:D< comprende senior schmitz ? ;) deci daca ai dat da una lunga nu tre sa mai o lasi dan mana ca sa iei una scurta ca e nasol la femei ! ~x(
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

dj15fly

Re: Rog un sfat de la cunoscatori

Mesaj de dj15fly » 07 Noi 2011, 10:03

:)) :)) :)) =D> "cine stie cunoaste"gogu a spus totul...................

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Rog un sfat de la cunoscatori

Mesaj de Neamtul » 08 Noi 2011, 00:02

Esti tare Gogule,ca de obicei...numai ca eu n-am probleme la femei. ;)

Intrebarea cu lungimea...... :P lansetei ramane.

Avatar utilizator
catalin_ionut
senior
senior
Mesaje: 208
Membru din: 25 Iun 2011, 01:13

Re: Rog un sfat de la cunoscatori

Mesaj de catalin_ionut » 09 Noi 2011, 20:23

am postat un topic nou dar nu ma baga nimeni in seama acolo,poate aici ma baga cineva in seama dupa ce indrumati baiatul sa-si cumpere ce are nevoie poate va dati cu parerea si despre lansetele care as vrea sa le cumpar in viitorul apropiat , as vrea sa-mi iau noile bbrlc sau poate cele vechi am vz si niste infiniti de vanzare la cineva cu 3400 ron toate 4 sa vad ce si cum si niste bete dar nu ma pricep deloc la ele , am eu niste bete de 3,60 3.5lb din dragon superior carp pokee scrie pe ele, nus cat de bune sunt inel plecare habar nam ce am masurat eu mi-a dat 40,5 nu cred ca exista 40,5 dar asa mi-a dat interiorul inelului partea metalica nus daca e rapida sau semirapida poate ma lamureste careva ce sa-mi iau , treaba e ca vreau sa le dau si sa-mi iau tot ceva la 3,6o sunt atat de dificil ca nus ce sa-mi mai cumpar , ca mereu cumpar ceva , le dau le sucesc niciodata nu tin ce cumpar nus de ce dar daca-mi spuneti niste bete bune la 3,60 3.5 lbs care sa-si merite banii as fi recunoscator , cu respect tuturor mai ales celor cu rabdare

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Rog un sfat de la cunoscatori

Mesaj de Neamtul » 10 Noi 2011, 00:02

Chub Outcast Plus 50 3,60m 3,5lb si BBLC modelul vechi.La modelul nou nu prea imi place designul.

Avatar utilizator
caramba
membru activ
membru activ
Mesaje: 91
Membru din: 13 Sep 2012, 17:21
Localitate: bucuresti

Re: Rog un sfat de la cunoscatori

Mesaj de caramba » 26 Sep 2012, 16:26

un sfat ce parere aveti despre setul combo lineaeffe beater crap 3.60 3lbs+mulineta free crap 60 3 rulmenti pret 109,8 mar interesa setul avind in vedere bugetul mic

Avatar utilizator
corsaru
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 09 Sep 2012, 12:22
Localitate: Ploiesti

Re: Rog un sfat de la cunoscatori

Mesaj de corsaru » 26 Sep 2012, 18:19

gogu steriade scrie:
Neamtul scrie:Repet intrebarea, de ce?
Eu am inceput cu 3,90 si imi plac la nebunie si 3,60.
Nu inteleg care-i faza,ce e mai special la cele de 13ft ?
ba neamtule sa baga de sama treaba ca esti tanar :P si nu lprea le ai cu femeile care este in romanika #-o si care are o lege nescrisa cu privire la lungimea in general ca concept da viata ! :-B deci io stiu da la Bubulina mea care mia ziso dan prima o:-) : Gogule Gogule (ca in poezia Miorita ) poa sa fie cat da groasa - numa scurta sa nu fie ! >:D< comprende senior schmitz ? ;) deci daca ai dat da una lunga nu tre sa mai o lasi dan mana ca sa iei una scurta ca e nasol la femei ! ~x(
Gogule,
Pe langa faptul ca iti bati joc de limba romana, mai faci si pe filozoful...
Tine minte de la mine ( cred ca sunt mai in varsta decat tine, daca tu esti in poza de prezentare ): nu conteaza sa fie groasa si lunga, trebuie sa fie vioaie...
Asa e si cu lansetele.
Multumesc pentru intelegere si scuze daca am deranjat!

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”