Double top extreme mk 3 vs. EHMANNS Hot Spot XLS Bivvy

Moderatori: gor965, mini_mic

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Osiris
senior
senior
Mesaje: 326
Membru din: 04 Dec 2009, 02:11
Localitate: Bucuresti

Double top extreme mk 3 vs. EHMANNS Hot Spot XLS Bivvy

Mesaj de Osiris » 11 Oct 2011, 22:59

Ajutor, vreau sa-mi schimb cortul, un Nash Hooligun 2 man, navigand am ajuns la cele doua variante:

NASH Double top extreme mk 3 - http://www.nashtackle.co.uk/product.php?id=798
http://www.bigfish.ro/producatori/nash/ ... -2086.html

SI

EHMANNS Hot Spot XLS Bivvy - http://www.ehmanns.ro/index.php?dispatc ... duct_id=26

Inainte sa ma decid, as dori cateva pareri despre cele doua corturi.
Daca ati fost prinsi de ploi, furtuni, vanturi puternice, cum se comporta?
Ca si materiale, sunt rezistente sau dupa 3-4 partide incep sa se descoasa sau sa se rupa?

Avatar utilizator
Marius_bn
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 12 Oct 2011, 09:16

Re: Double top extreme mk 3 vs. EHMANNS Hot Spot XLS Bivvy

Mesaj de Marius_bn » 12 Oct 2011, 09:49

Salut George,

In primul rand vorbim de doua marci unde materialele folosite sunt de cea mai buna calitate, la fel ca si in cazul altor producatori de renume.
Diferentele reale sunt date de acele mici amanunte, plecand de la dimensiuni, cadru, cusaturi vulcanizate, groundsheet heavy-duty, etc. Ehmanns XLS este un cort mai incapator, comparand dimensiunile, iar profilul acestuia este mai aerodinamic. Nu am gasit date despre diametrul cadrului la cortul Nash insa competitorul ofera unul de 19 mm, un mare avantaj atunci cand vorbim de stabilitate. De asemenea, ceea ce m-a surprins este faptul ca Nash ofera heavy groundsheet-ul ca optiune de cumparare. Eu am folosit modelul anterior de XLS si mi-a placut enorm pentru simplu fapt ca-l puteam monta/demonta de unul singur. Iarasi grounsheet-ul in forma de bol m-a protejat de infiltratiile de apa in urma unei furtuni. Dupa cum precizam la inceput, e vorba doar de amanunte insa pentru mine acestea au contat.

Avatar utilizator
Osiris
senior
senior
Mesaje: 326
Membru din: 04 Dec 2009, 02:11
Localitate: Bucuresti

Re: Double top extreme mk 3 vs. EHMANNS Hot Spot XLS Bivvy

Mesaj de Osiris » 13 Oct 2011, 20:20

Ms pt sfat, dar observ ca intru din ce in ce mai adanc in aceasta dilema.
Am discutat cu cativa pescari si bineinteles ca parerile sunt impartite: unii prefera Nash double-top-extreme-mk-3 pt ca are capsula aceea si ii fereste de insecte, paianjeni si alte oratanii, Trakker armo-mkII pt ca este facut din Aquatexx si este un material super tare care nu se uda si are si grounsheet-ul gros sau Ehmanns Hot Spot XLS Bivvy asa cum ai zis si tu, are groundsheet-ul in forma de bol si nu intra apa.
Calitatea materialelor, a cusaturilor, a fermoarelor nu este discutabila, toate sunt aproximativ la fel, adica cele mai bune. Exact la aceeasi concluzie am ajuns si eu, accesoriile sunt decisive.
Ideal ar fi sa le vad pe fiecare la treaba.
Deci, in concluzie, astept mai multe pareri ale posesorilor acestor corturi.
Va multumesc anticipat.

Avatar utilizator
MariusNash
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 25 Oct 2010, 20:06

Re: Double top extreme mk 3 vs. EHMANNS Hot Spot XLS Bivvy

Mesaj de MariusNash » 03 Dec 2011, 17:01

Salut! Daca ai posibilitatea si dorinta, eu iti recomand TITAN de la Nash! Eu am modelul mk2 D T Extr. si cand o sa fie sa ma lase , urmatorul pe lista e TITAN 2 man. DE GUSTIBUS ET COLORIBUS NON EST DISPUTANDUM!
No BEEP - No Party ! Marius. DE GUSTIBUS ET COLORIBUS NON EST DISPUTANDUM!

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: Double top extreme mk 3 vs. EHMANNS Hot Spot XLS Bivvy

Mesaj de Marius Vintila » 04 Dec 2011, 22:57

MariusNash scrie:Salut! Daca ai posibilitatea si dorinta, eu iti recomand TITAN de la Nash! Eu am modelul mk2 D T Extr. si cand o sa fie sa ma lase , urmatorul pe lista e TITAN 2 man. DE GUSTIBUS ET COLORIBUS NON EST DISPUTANDUM!
Titan e marfa dar nu cumva intrii in el aplecandu-te sau mergand in 4 labe :)?
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
MariusNash
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 25 Oct 2010, 20:06

Re: Double top extreme mk 3 vs. EHMANNS Hot Spot XLS Bivvy

Mesaj de MariusNash » 05 Dec 2011, 21:53

Marius Vintila scrie:
MariusNash scrie:Salut! Daca ai posibilitatea si dorinta, eu iti recomand TITAN de la Nash! Eu am modelul mk2 D T Extr. si cand o sa fie sa ma lase , urmatorul pe lista e TITAN 2 man. DE GUSTIBUS ET COLORIBUS NON EST DISPUTANDUM!
Titan e marfa dar nu cumva intrii in el aplecandu-te sau mergand in 4 labe :)?
Inaltimea maxima la care ajunge e de 1,65 m , cu 5 cm mai mult decat D T Extr. Un pic mai scund e modelul Titan Brolly (h=1,20m). In termen de rezistenta nu are rival in lume. http://www.youtube.com/nashtvchannel#p/u/26/Qsw9Ddywvao
No BEEP - No Party ! Marius. DE GUSTIBUS ET COLORIBUS NON EST DISPUTANDUM!

Avatar utilizator
Osiris
senior
senior
Mesaje: 326
Membru din: 04 Dec 2009, 02:11
Localitate: Bucuresti

Re: Double top extreme mk 3 vs. EHMANNS Hot Spot XLS Bivvy

Mesaj de Osiris » 09 Dec 2011, 00:03

Dap, pana la urma din cele doua am ales: Trakker Armo MkII Bivvy :))
Pt inceput, in conditiile in care abia am apucat sa-l intind o singura data am cateva remarci.
Pro: 1. Grounsheet detasabil, deci, usor de intretinut, daca te prinde ploaia nu mai trebuie sa intinzi tot cortul pt a-l curata;
2. Timp de montare si demontare f scurt, (fata de vechiul cort: Nash Hooligun 2 man) cel putin asa m-i s-a parut pt prima data, sub 10 min;
3. Foarte stabil, am tras de el in toate directiile (bine, mai cu mila :D ).
Contra: 1 si singurul: Inaltimea 140 cm, pacat, puteau sa-l faca undeva la 160-165 cm.

http://www.trakkerproducts.co.uk/news_full.php?id=287

Scrie răspuns

Înapoi la “Altele”