SFIRSIT DE OCTOMBRIE , SFIRSIT DE SEZON

Moderator: vali003

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

SFIRSIT DE OCTOMBRIE , SFIRSIT DE SEZON

Mesaj de vali003 » 24 Oct 2011, 01:32

Pe meleagurile noastre ,in general ,sfirsitul lui octombrie este sinonim cu aranjarea sculelor pentru iernat ,dar mai sint si unii mai indrazneti care nu tin seama de atentionarile subtile - dus -dili -si le stiti voi continuarea .Am facut o iesire impreuna cu un prieten ,pe un loc pe care nu mai pescuisem de doi ani ,dar stiind ca tine peste pina toamna tirziu ,asa, ca sa va bag un pic in ceata si sa bulversez tot ce tine de pescuit pe ape reci , locul este o intinsura cu adincime de 2 - 2,2 m ,fara agataturi ,deci un loc nepropice pentru acest timp ,dar... nu toate regulile tin ,asa si aici .Am pescuit 14 ore de la 6 seara ,la 8 dimineata ,am avut 9 trasaturi ,6 luati ,media pe la 10 -12 kg . Am avut si doi mai maricei ,unul de 14 kg si celalalt de 16 kg. ,bineinteles ca bateria la aparatul foto nu a fost indeajuns incarcata, am reusit sas fac doar citeva fotografii .Prietenul meu a avut doar doua prezentari ,amindoi luati ,eu am pescuit la 80-100 m. ,el mult mai aproape . Am folosit naditoare cu un mix Tata Nitu ,ii multumesc pe aceasta cale ,la cirlig porumb si un plastic flotant pe aroma de usturoi .
021.jpg
023.jpg
024.jpg
026.jpg

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: SFIRSIT DE OCTOMBRIE , SFIRSIT DE SEZON

Mesaj de vali003 » 26 Oct 2011, 20:24

Am reusit sa am o zi libera azi ,fugind pentru citeva ore ,la pescuit ,de la 6 dimineata ,la 11,30 .Am avut 6 trasaturi luind 4 pesti ,toti peste 10 kg.
005.jpg
006.jpg
012.jpg

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: SFIRSIT DE OCTOMBRIE , SFIRSIT DE SEZON

Mesaj de bebe2011 » 26 Oct 2011, 23:40

Felicitari! =D> =D>

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: SFIRSIT DE OCTOMBRIE , SFIRSIT DE SEZON

Mesaj de pharaoh » 26 Oct 2011, 23:45

Super Vali. Felicitari. Asta da sfarsit de sezon :)
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: SFIRSIT DE OCTOMBRIE , SFIRSIT DE SEZON

Mesaj de vali003 » 30 Oct 2011, 01:33

Multumesc prieteni ,sa continuam ,timpul inca tine cu noi ,noaptea se duce la -4-5 grade ,dar ziua urca la plus 5-6 grade ,am facut inca o iesire azi ,in 7 ore am avut 6 trasaturi 5 luati ,grautatea intre 7 si 14 kg.
001.jpg
003.jpg
Urmeaza si doua filmari ,dar dureaza ceva sa le incarc pe youtube .
http://www.youtube.com/watch?v=uKzO0X00xQo
http://www.youtube.com/watch?v=PzwhlYmhOmI .

Avatar utilizator
alin81
membru activ
membru activ
Mesaje: 149
Membru din: 25 Oct 2009, 11:35
Localitate: Milano

Re: SFIRSIT DE OCTOMBRIE , SFIRSIT DE SEZON

Mesaj de alin81 » 30 Oct 2011, 10:42

fara cuvinte,american dreams pentru pescari de crap...
NO BEEEP....... NO PARTY

Avatar utilizator
adi003
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 22 Aug 2011, 11:15
Localitate: montreal
Contact:

Re: SFIRSIT DE OCTOMBRIE , SFIRSIT DE SEZON

Mesaj de adi003 » 30 Oct 2011, 12:00

Bun loc la pod Champlain.Anul trecut daca -mi aduc bine aminte tot acolo ai anchieat cu succes sezonul.Ma antreb de ce nu prezinti capturi din acest loc an plin sezon?Cred ca ai creste emigratia an Canada printre pescari.Eu pescuiesc an-trun loc cu apa putin mai mica de doi metri ,de fapt antr-un prag,si an luna Mai, Iunie ,Iulie,am rezultate bunicele, dar an aceasta perioada e mort totul la mine pentru ka gresesc undeva.Si nu stiu unde .Paradoxul e ka stiu ,sunt acolo ,se vad foarte bine de pe pod ,se aduna an bancuri pentru iernat,dar nu musca domnule.O fi ei pretentiosi an luna Octombrie la -4 grade noaptea?ce mofturi,sau nu le place porumbul meu din conserva de la Metro?Si o antrebare as avea:Domnu Vali , eu cand prind un peste, si nu prind prea multi,ce fac:fac o poza ,cantarirea dar anainte de eliberaremai fac o gaura mica an caudala cu un stampel de dolarama,Ei antrebarea mea este:dauneaza asta pestilor [crapilor ] sau nu?

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: SFIRSIT DE OCTOMBRIE , SFIRSIT DE SEZON

Mesaj de vali003 » 30 Oct 2011, 15:35

adi003 scrie:Bun loc la pod Champlain.Anul trecut daca -mi aduc bine aminte tot acolo ai anchieat cu succes sezonul.Ma antreb de ce nu prezinti capturi din acest loc an plin sezon?Cred ca ai creste emigratia an Canada printre pescari.Eu pescuiesc an-trun loc cu apa putin mai mica de doi metri ,de fapt antr-un prag,si an luna Mai, Iunie ,Iulie,am rezultate bunicele, dar an aceasta perioada e mort totul la mine pentru ka gresesc undeva.Si nu stiu unde .Paradoxul e ka stiu ,sunt acolo ,se vad foarte bine de pe pod ,se aduna an bancuri pentru iernat,dar nu musca domnule.O fi ei pretentiosi an luna Octombrie la -4 grade noaptea?ce mofturi,sau nu le place porumbul meu din conserva de la Metro?Si o antrebare as avea:Domnu Vali , eu cand prind un peste, si nu prind prea multi,ce fac:fac o poza ,cantarirea dar anainte de eliberaremai fac o gaura mica an caudala cu un stampel de dolarama,Ei antrebarea mea este:dauneaza asta pestilor [crapilor ] sau nu?
Asta pentru a vedea daca ii prinzi din nou ?? Sint foarte mici sanse sa prinzi acelasi peste , bancurile de crapi sint in continua miscare ,cei teritoriali ,care stau o perioada in acelasi loc sint cei foarte mari ,care se prind cel mai greu ,asa ca nu te mai chinui sa le faci semne .

Avatar utilizator
adi003
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 22 Aug 2011, 11:15
Localitate: montreal
Contact:

Re: SFIRSIT DE OCTOMBRIE , SFIRSIT DE SEZON

Mesaj de adi003 » 04 Noi 2011, 03:21

Da! acuma ma-i prins.Le fac o mica gaura sa vad daca -i mai prind odata.Nu sa antamplat pana acum.Dar sa-u gasit ceva amatori din comuna"flamanzi"sa prinda peste gaurit an caudala.Si i-am antrebat:Dar gaura a fost buna? cum ai gatit-o?Eee,fusese bun tot pestele! Nu aveea gust de namol ?antreb eu?Nu domnu-le ka noua ne place. Bravo! POFTA MARE! le urez eu stiind ka am mai pierdut un loc bun de pescuit.

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: SFIRSIT DE OCTOMBRIE , SFIRSIT DE SEZON

Mesaj de vali003 » 07 Noi 2011, 03:44

Se pare ca si in noiembrie merge treaba ,citeva ore de pescuit ,patru trasaturi ,doi luati ,dar amindoi spre 14-15 kg .

007.jpg

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: SFIRSIT DE OCTOMBRIE , SFIRSIT DE SEZON

Mesaj de vali003 » 10 Noi 2011, 15:05

Ne rugam in continuare ca vremea sa se mentina frumoasa ,ieri au fost 15 grade ,o zi superba ,nu se putea rata ,am plecat mai devreme de la munca ,am pescuit de la 12 pina la 6 pm. ,11 trasaturi ,8 luati ,media 10-12 kg. ,fiind singur nu am facut fotografii ,dar am doua filmari .

http://www.youtube.com/watch?v=l5l0CpuXw6M

http://www.youtube.com/watch?v=aZZ7EGBcN6I .

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: SFIRSIT DE OCTOMBRIE , SFIRSIT DE SEZON

Mesaj de mircea62 » 10 Noi 2011, 15:21

FERICITULE !!!
Felicitari

PS: s-au schimbat regulile in Canada si aveti voie cu 2 lansete?

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: SFIRSIT DE OCTOMBRIE , SFIRSIT DE SEZON

Mesaj de vali003 » 11 Noi 2011, 01:44

Multam ,regulile sint aceleasi ,un singur bat ,mai facem si noi pe braconierii ,dar numai prinde si elibereaza , :P . Nu prea iau sanse ,in cazul ca voi fi prins amenda este 150 de dolari ,daca ai si peste retinut ,se lasa cu dosar si judecata .

Avatar utilizator
adi003
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 22 Aug 2011, 11:15
Localitate: montreal
Contact:

Re: SFIRSIT DE OCTOMBRIE , SFIRSIT DE SEZON

Mesaj de adi003 » 12 Noi 2011, 10:20

http://www.quebecpeche.com/video/video/ ... e-lhorloge


Adresa; are legatura cu pasionatii de rapitorii.An special dore. Si cine-l cunoaste pe Toni romanul sau Slug quebecosul , si au avut privilegiul sa pescuiasca alaturi de ei ,o sa stie despre ce vorbesc.An legatura cu domnul Vali avem alta dilema:Porubul nostru nu mai da roade pe timpul acesta rece .Cu boilees?: nu gasim la Bonanta , Sami -Fruit sau Costco.Si domnul Jefh este tocmai an Ontario, asa ka va rugam sa ne dati si nooua o reteta de boiles pe care: putem cumpara ingrediente de aiceea si sa le si facem.Ar fi de mare ajutor.Si cel mai tare ma doare cand sunt la pescuit si vad ratele cand pleaca .Sau cand monteaza astia panourile pentru terenul de hokey,Am senzatia ka si atunci cand murea cineva, anainte sal angrope si batea cuiele an sicriu domnule,pentru ka stiu ce urmeaza.6 luni fara sa tzi scula an mana.E greu . Si colacul peste pupaza si Boieroaica mea e plecata deja an Romania de 2 saptamani si mai sta una . Acuma va antreb pe voi ;care scula e mai greu de stapanit ceea de 6 luni cat e iarna de lunga,sau ceea de trei saptamani cat e Boeroaica plecata?Un lucru e sigur ;Vali a ancheiat anca odata sezonul cu brio!Multumiri multe de la "TRIO GRIGORIU' asa ne numim noi :Toni , Vosi si cu Adi "am anvatat multe anca anul acesta de la tine ,de la site ,si daca vreodata o sa ai ocazia, sau o sa-l convingi pe Florentin sa vina aici sa pescuiasca am vrea sa ne bucuram si noi de el.Hibernare placuta va dorim.Noi am achieat sezonul cu brio si sloganul:Lasa nu fi-ti suparati :IESIREA CONTEAZA'.Parca m-am nascut cu asta.

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: SFIRSIT DE OCTOMBRIE , SFIRSIT DE SEZON

Mesaj de vali003 » 17 Noi 2011, 14:51

Am mai facut o iesire duminica 13 nov. ,in 8 ore am avut doar doua trasaturi ,amindoi luati ,se pare ca au inceput sa se rareasca ,sint si mai mici ,mai am sperante sa pot face inca 2-3 iesiri .
004.jpg
002.jpg

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuit in afara tarii”