Noul proiect de O.M. privind pescuitul sportiv

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Noul proiect de O.M. privind pescuitul sportiv

Mesaj de APSHD » 27 Noi 2008, 19:47

www.anpa.ro
proiect ordin privind practicarea pescuitului recreativ/sportiv

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Re: Noul proiect de O.M. privind pescuitul sportiv

Mesaj de APSHD » 01 Ian 2009, 00:07

In Monitorul Oficial nr.876 din 24-12-2005 a fost publicat un nou O.M. privind practicarea pescuitului sportiv in bazinele piscicole naturale.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noul proiect de O.M. privind pescuitul sportiv

Mesaj de florentiniuga » 02 Ian 2009, 16:49

Saptamana viitoare ii voi lua lui Gigi Stefan ultimul interviu in calitatea de presedinte ANPA. A venit PSD-ul la putere. Modificari interesante la OM, in favoarea pescarilor sportivi. Speram ca nou-venitii sa nu le schimbe iarasi.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Re: Noul proiect de O.M. privind pescuitul sportiv

Mesaj de APSHD » 03 Ian 2009, 18:28

Eu in cadrul Asociatiei am un membru care este ministru si anume Ministrul Finantelor respectiv Pogea Gheorghe .
Va rog sa-i transmiteti domnului Gheorghe Stefan tot sprijinul nostru in toate actiunile pe care le va intreprinde si de asemenea in numele a 2500 de pescari membrii APS-HD va rog respectuos daca aveti posibilitatea sa-i puneti citeva intrebari care consideram noi ca sunt de interes general

1) In anul acesta 2009 cu ce permis se poate pescui pe apele de munte ?
2) In O.M. se face referire la zone de competenta a Asociatiilor . Ce reprerzinta aceste zone de competenta ?
3) Cind vor apare noile permise de pescuit pentru anul 2009 ?

Avatar utilizator
flydb
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 21 Dec 2008, 09:31

Re: Noul proiect de O.M. privind pescuitul sportiv

Mesaj de flydb » 03 Ian 2009, 19:39

@ APSHD

De ce nu-l intrebati pe Fane Popescu de la Alba Iulia? Nu se lauda el ca noul OM a fost elaborat in baza valoroaselor indicatii pe care le-a transmis catre ANPA? Nu se lauda el pe toate site-urile de pescuit ca a scos Romsilva de pe piata? Credeti ca Gigi Stefan este Mafalda? El a incercat sa faca ceva dar nu a fost lasat nici de AGVPS nici de APS Alba . Singura solutie pentru deblocarea situatiei este excluderea totala a asociatiilor de pe apele publice si eliberarea permisului de pescuit direct de catre administratorul resursei piscicole din bazinele naturale, respectiv ANPA. In felul acesta asociatiile serioase vor supravietui iar celelalte vor disparea. De asemenea, cred ca trebuie gasita o solutie legala si unanim acceptata ca Romsilva sa gestioneze la modul cel mai serios toate apele de munte din Romania . Evident , asta daca Romsilva crede ca mai poate sa faca lucrul acesta serios, eficient si cu maxima transparenta.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noul proiect de O.M. privind pescuitul sportiv

Mesaj de florentiniuga » 04 Ian 2009, 04:02

APSHD scrie:Eu in cadrul Asociatiei am un membru care este ministru si anume Ministrul Finantelor respectiv Pogea Gheorghe .
Va rog sa-i transmiteti domnului Gheorghe Stefan tot sprijinul nostru in toate actiunile pe care le va intreprinde si de asemenea in numele a 2500 de pescari membrii APS-HD va rog respectuos daca aveti posibilitatea sa-i puneti citeva intrebari care consideram noi ca sunt de interes general

1) In anul acesta 2009 cu ce permis se poate pescui pe apele de munte ?
2) In O.M. se face referire la zone de competenta a Asociatiilor . Ce reprerzinta aceste zone de competenta ?
3) Cind vor apare noile permise de pescuit pentru anul 2009 ?
Am notat intrebarile. In legatura cu sprijinul fata de Gigi Stefan... poate n-ati inteles, pleaca din functie. Din motive politice, evident. A venit PSD-ul la minister si se schimba culorile, din albastru in rosu.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Noul proiect de O.M. privind pescuitul sportiv

Mesaj de gor965 » 04 Ian 2009, 21:21

As avea si eu de propus o intrebare ptr. seful de la Anpa : In ce conditii se poate pescuii sportiv pe un canal navigabil ,pe care o firma detine o licenta de pescuit industrial ?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: Noul proiect de O.M. privind pescuitul sportiv

Mesaj de pescar_s » 05 Ian 2009, 12:00

In primul rand-LA MULTI ANI-pe2009!sunt din craiova si am o gramada de nelamuriri-adica- sunt membru AJVPS si daca ai intreb de permise..ridica din umeri. deci banii pe carnetele de membru(80lei)pe an ai ia dar permise-cucu- pe de alta parte dau tlf.la a.n.p.a. filiala dolj si imi spune ca au ramas cu carnete nelivrate anul trecut ca DOMNII!!! de la AGVPS nu au vrut sa le ridice,lucru care cred ca se va antampla si anu asta.....si nu mai anteleg nimic<mare brambureala>bun-dar ce fac cu banii de pe taxa de membru daca nu ne dau permise? ma iertati dar sunt cam in ceata--concluzie--ne ia banii si nu ne mai baga nimeni in sema ___asta este problema care trbuie ridicata!!ce au de gand cu noi platitorii fara drepturi? :?: :?: :?: :idea: incodata la multi ani si un an mai pe intelesul nostru -daca o da domnul.

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: Noul proiect de O.M. privind pescuitul sportiv

Mesaj de Nelutu » 05 Ian 2009, 17:58

Se pot lua permise de pescuit direct de la ANPA, se merge cu o cerere la ei( se poate da jos de pe net un formular), se aproba si se merge la trezorerie ptr a plati taxa, 30 ron. Cu chitanta ne intoarcem la ANPA si se elibereaza permisul de pescuit, valabil pe toate apele publice din tara. :D

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Noul proiect de O.M. privind pescuitul sportiv

Mesaj de gor965 » 05 Ian 2009, 22:28

Nelutu scrie:Se pot lua permise de pescuit direct de la ANPA, se merge cu o cerere la ei( se poate da jos de pe net un formular), se aproba si se merge la trezorerie ptr a plati taxa, 30 ron. Cu chitanta ne intoarcem la ANPA si se elibereaza permisul de pescuit, valabil pe toate apele publice din tara. :D
Chestia asta era valabila anul trecut ! Acum vad in Noul Ordin ca apare asta :

Art.2. Practicarea pescuitului recreativ/sportiv în bazinele piscicole naturale se face în baza permisului de pescuit recreativ/sportiv nominal, eliberat de Agenţia Naţională pentru Pescuit şi Acvacultură, prin asociaţiile de pescari sportivi/cluburile de pescuit sportiv şi federaţii legal constituite, în baza unui protocol de predare-primire.

plus asta

Art. 6. Calitatea de pescar sportiv este atestată de apartenenţa la asociaţiile de pescari sportivi/ cluburile de pescuit sportiv şi federaţiile legal constituite .

...si ma indoiesc ca vor elibera permise ptr. oricine (nemembrii cotizanti) si mai ales pe orice apa publica (sunt zone in administrarea unor asociatii) ! Nu mai stiu ,mai sunt valabile planurile de management de anul trecut ?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noul proiect de O.M. privind pescuitul sportiv

Mesaj de florentiniuga » 06 Ian 2009, 01:04

In Monitorul Oficial nr.876/24.12.2008 a aparut noul ORDIN privind conditiile de practicare a pescuitului sportiv/recreativ in bazinele piscicole naturale.
Spicuiesc :

Art.1 - Prin pescuit in scop recreativ/sportiv se intelege pescuitul efectuat cu undita si lanseta, in scop de agrement/performanta, ca o activitate individuala si necomerciala.
Art. 2 - Practicarea pescuitului recreativ/sportiv in bazinele piscicole naturale se face in baza permisului de pescuit recreativ/sportiv nominal, eliberat de Agentia Nationala pentru Pescuit si Acvacultura.
Art.3 - In sensul prezentului ordin, prin bazin piscicol natural se intelege paraiele si raurile de munte, colinare, de ses, in regim natural sau ameliorat, baltile si lacurile naturale, lacurile litorale, lacurile de acumulare si canalele magistrale sau de navigatie, fluviul Dunarea cu bratele sale si Marea Neagra.

Permisele se elibereaza in trei variante :
- Rosu - valoare integrala 30 lei
- Galben - valoare redusa 10 lei
- Albastru - gratuit

Asa cum vedeti, nu se mai vorbeste nimic despre obligativitatea asocierii sau distribuirea prin asociatii.
Asteptam insa normele de punere in aplicare.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Noul proiect de O.M. privind pescuitul sportiv

Mesaj de gor965 » 06 Ian 2009, 17:18

Deci in mai putin de o luna (de cand au propus si pana s-a aprobat) s-au sucit cu 180 de grade...foarte consegventi ...noroc acum ca s-au sucit in partea care trebuie ! :)) La pescuit pe canal navigabil eu inca am rezerve ca cel care are licenta de piscicultura si acvacultura o sa ne lase sa pescuim sportiv doar cu permis ANPA . Din cate am inteles eu Anpa i-a conditionat alocare licentei cu efectuarea activitatii in bazine inchise ...stiti ce a facut respectiva firma ? ...a pus o plasa in gura canalului ,a spus ca acum canalul e bazinul lor (conform cerintelor) si nimeni nu are voie sa pescuiasca in el !!! X-( Cred ca celor de la ANPA nu le-ar fii trecut asa ceva prin cap ! :-?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: Noul proiect de O.M. privind pescuitul sportiv

Mesaj de misu_sipanu » 06 Ian 2009, 22:37

cu legile noastre te simti european cu ghinionul ca te ai nascut in Romania
-as avea o alta intrebare mai complexa referitoare la cluburile de crap:
-de unde incepi si unde termini pt infiintarea unui club de crap?????? :-?

Avatar utilizator
papyllon
senior
senior
Mesaje: 433
Membru din: 18 Iun 2008, 19:27
Contact:

Re: Noul proiect de O.M. privind pescuitul sportiv

Mesaj de papyllon » 07 Ian 2009, 15:27

am si eu o nelamurire: pana la urma de unde ne facem permise de la A.J.V.P.S. sau A.N.P.A.?

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: Noul proiect de O.M. privind pescuitul sportiv

Mesaj de Nelutu » 07 Ian 2009, 21:28

Permisul se vizeaza de fiecare unde doreste, fie la o liliala de pescuit autorizata de ANPA,(AJVPS, APS sau oricare alta asociatie particulara), fie la ANPA, caz in care, iesi mai ieftin dar ai mai mult de mers, adica la sediul ANPA si trezorerie. :-??

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”