boiles pe intelesul meu!!!

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
sece4u20
senior
senior
Mesaje: 227
Membru din: 09 Mai 2010, 20:06
Localitate: brasov;sacele; intorsura-buzaului
Contact:

boiles pe intelesul meu!!!

Mesaj de sece4u20 » 27 Oct 2011, 20:39

ma-am tot interesat de achizitionarea unor pachete de boiles on-line si la descrierea unora am gasit boiles pentru carlig !??! ce inseamna asta ?? eu stiu ca boilesurile se pun pe fir de par in principiu!!! poate cineva sa ma ajute cu o enumerare a tipurilor de boiles sau daca are cunostinta de vru-un articol despre asa ceva???

multumesc si o seara placuta!!!

Avatar utilizator
alin81
membru activ
membru activ
Mesaje: 149
Membru din: 25 Oct 2009, 11:35
Localitate: Milano

Re: boiles pe intelesul meu!!!

Mesaj de alin81 » 27 Oct 2011, 21:08

Producatori impart uneori boilesurile in 2 categorii si anume:
1.bile pentru carlig(asta nu inseamna ca se pun direct pe ac ci tot pe firul de par)care au o atractie mai mare si sunt mai bine uscate.
2.bile pentru nadit,dupa cum spune si numele sunt folosite la formarea patului de nada.
NO BEEEP....... NO PARTY

Avatar utilizator
Hassion
membru activ
membru activ
Mesaje: 77
Membru din: 25 Aug 2011, 11:42

Re: boiles pe intelesul meu!!!

Mesaj de Hassion » 20 Ian 2012, 17:27

am si eu o intrebare...bilele solubile se pot dipui?sau se dipuie numai bilele tari?

Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Re: boiles pe intelesul meu!!!

Mesaj de dragan claudiu » 22 Ian 2012, 01:23

Se pot dipui numai sa ai grija sa nu le lasi mult in dip ca o sa ai surpriza sa constati ca au disparut... :)) :)) :))

Avatar utilizator
Hoynarul
utilizator
utilizator
Mesaje: 41
Membru din: 09 Iul 2012, 12:09
Localitate: Alba-Iulia
Contact:

Re: boiles pe intelesul meu!!!

Mesaj de Hoynarul » 11 Iul 2012, 00:35

Eu cred ca bilele tari sunt mai eficiente sincer nu m-as incurca sa pun bilele solubile nu am experienta mare dar asta e parerea mea corectati-ma va rog daca gresesc ... :-??
Nu uita spune STOP BRACONAJULUI
Si in rest Fir intins !

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: boiles pe intelesul meu!!!

Mesaj de LUCKY » 11 Iul 2012, 10:29

bilele tari sunt eficiente in selectarea crapilor mari dar sunt mai putin eficiente la pescuitul viteza la crapi mici ,nu prea este eficient economic sa nadesti cu bile solubile unde este mult caras,platica,albitura .Boiliesul pe langa valoarea lui nutritiva are si rolul de a selecta dimensiunea pestilor si are avantajul de a avea posibilitatea intretinerii patului de nada fara a lovi tare apa ca si in cazul rachetei ,bulgarilor sau a spombului.Bila solubila va fii intodeauna mai usor de gasit de crap fata de cea tare daca sunt din aceleasi ingrediente si gramaje identice,o metoa de a face bila tare mai usor de gasit este invelirea ei in pasta din care s-a confectionat si din care s-a pastrat putin pentru asa ceva.

Avatar utilizator
florian serban
Veteran
Veteran
Mesaje: 659
Membru din: 18 Dec 2007, 21:27
Localitate: bucuresti

Re: boiles pe intelesul meu!!!

Mesaj de florian serban » 11 Iul 2012, 13:34

sece4u20 scrie:ma-am tot interesat de achizitionarea unor pachete de boiles on-line si la descrierea unora am gasit boiles pentru carlig !??! ce inseamna asta ?? eu stiu ca boilesurile se pun pe fir de par in principiu!!! poate cineva sa ma ajute cu o enumerare a tipurilor de boiles sau daca are cunostinta de vru-un articol despre asa ceva???

multumesc si o seara placuta!!!
boiliesurile pentru carlig se pun tot pe firul de par,denumirea pentru carlig se refara la faptul ca sunt putin diferite decat cele pentru nadit...adica au un nivel mai mare de atractanti,aroma,etc si sunt menite sa faca un pic diferenta fata de cele cu care nadesti...sunt cumva cireasa de pe tort...

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”