Plumb secundar

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Plumb secundar

Mesaj de Marius Vintila » 17 Noi 2011, 22:42

Backlead culisant (Intelligent Backleads) A incercat careva? Ce pareri aveti?
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: Plumb secundar

Mesaj de Marius Vintila » 17 Noi 2011, 22:46

Mai e si varianta Backlead zburator (Flying Backleads). Vreau sa stiu daca are efect pe apele din romania avand in vedere ca nu sunt limpezi si majoritatea au fund malos, deci firul principal se poate camufla usor.
Daca ati folosit si aveti ceva impresii de impartasit va multumesc anticipat.
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
daniel_c
membru activ
membru activ
Mesaje: 58
Membru din: 23 Noi 2009, 23:01

Re: Plumb secundar

Mesaj de daniel_c » 18 Noi 2011, 12:12

Eu folosesc pe cei de la fox 'captive backleads' dar numai pe rauri, acolo unde exista curent pt a evita acumularea de ierburi, gunoaie...etc pe fir, nicidecum pt camuflarea acestuia. Pe lacuri nu-i vad rostul decat in conditii de vant puternic lateral...daca folosesti leadcore cu insert de plumb si un fir scufundator esti ok.

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Plumb secundar

Mesaj de viorelb73 » 27 Ian 2012, 23:02

Backlead - din prezentarile celor de la Korda si ale lui Matt Hayes reiese ca rolul acestor plumbi este de la scufunda firul ca pestele sa nu se atinga de el si sa se sperie. Sunt indicate atunci cand se pescuieste în ape adânci *gen rezervoare de 12 -15 m adâncime* sau de pe maluri înalte.
Uite aici ceva informativ:

http://www.youtube.com/watch?v=q5saQLbB ... ure=relmfu

http://www.youtube.com/watch?v=87OSggwo ... re=related

Sper sa te ajute.
Respect !
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: Plumb secundar

Mesaj de Marius Vintila » 30 Ian 2012, 11:02

viorelb73 scrie:Backlead - din prezentarile celor de la Korda si ale lui Matt Hayes reiese ca rolul acestor plumbi este de la scufunda firul ca pestele sa nu se atinga de el si sa se sperie. Sunt indicate atunci cand se pescuieste în ape adânci *gen rezervoare de 12 -15 m adâncime* sau de pe maluri înalte.
Uite aici ceva informativ:

http://www.youtube.com/watch?v=q5saQLbB ... ure=relmfu

http://www.youtube.com/watch?v=87OSggwo ... re=related

Sper sa te ajute.
Respect !
Multumesc Viorel, din cate observ backlead-ul este folositor daca nu ai substrat cu iarba...sau pe balastiere unde apa e mai limpede...nu stiu, ma mai gandesc daca imi foloseste intr-adevar.
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Plumb secundar

Mesaj de viorelb73 » 30 Ian 2012, 11:49

Este bun in competitii, unde fiecare mic detaliu conteaza pentru capturarea pestilor, dar nu stiu cati dintre noi il folosim in pescuitul de zi cu zi (amator).
In UK il foloseau multi, cand am avut sansa sa vad cum se pescuieste acolo (era la moda, sa zic asa), dar era si pestele foarte obisnuit cu pescuitul - acolo C&R face ca pestii sa "invete trucurile pescarilor" (am vazut poze cu anumiti pesti prinsi de 6-7 ori pe anumite lacuri - si nu plecasera in nu stiu ce portbagaj); tot timpul pescarii puneau accent pe fineturi. Eu am incercat sa il folosesc, dar nu m-a incantat prea tare si am renuntat la el (daca rupi, il pierzi si se aduna la cheltuieli, care si asa sunt mari in zilele noastre).
Incearca si tu, este o experinta in plus si poate iti va place. In cel mai rau caz pierzi 2-3 plumbi, dar vei vedea daca se merita sau nu.
Respect !!!
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”