Pescuit la ,clips,

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
elvis_armeanca
senior
senior
Mesaje: 175
Membru din: 27 Iun 2011, 21:26
Localitate: ovidiu

Pescuit la ,clips,

Mesaj de elvis_armeanca » 06 Ian 2012, 04:21

Cine ma poate lamuri si pe mine cum se procedeaza exact?
ma refer la pescuitul clipsat pentru a da in acelasi loc!dar daca vine un peste mai vioi si i-a fir dintr-o data... :-/ :))
daca ai nevoie de mine ,te sun eu..!

Avatar utilizator
REMUSGL
senior
senior
Mesaje: 347
Membru din: 26 Oct 2010, 12:03
Localitate: Galati
Contact:

Re: Pescuit la ,clips,

Mesaj de REMUSGL » 06 Ian 2012, 13:21

se marcheaza firul cu un marker sau cu alt fir foarte vizibil.

Detalii in filmulet.
http://www.youtube.com/watch?v=wpqGNnRJbM0

Avatar utilizator
elvis_armeanca
senior
senior
Mesaje: 175
Membru din: 27 Iun 2011, 21:26
Localitate: ovidiu

Re: Pescuit la ,clips,

Mesaj de elvis_armeanca » 06 Ian 2012, 15:26

multumesc!mai astept pareri ,tehnici diferite!stima
daca ai nevoie de mine ,te sun eu..!

Avatar utilizator
xdocx
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 08 Noi 2009, 08:51
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit la ,clips,

Mesaj de xdocx » 06 Ian 2012, 16:10

Daniel Spoiala

Avatar utilizator
elvis_armeanca
senior
senior
Mesaje: 175
Membru din: 27 Iun 2011, 21:26
Localitate: ovidiu

Re: Pescuit la ,clips,

Mesaj de elvis_armeanca » 06 Ian 2012, 17:10

Da..mai interesant!care este cea mai buna oare ca s-o pun in practica!Trebuie sa le incerc pe toate :-?? ---<><
daca ai nevoie de mine ,te sun eu..!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Pescuit la ,clips,

Mesaj de gor965 » 06 Ian 2012, 17:44

elvis_armeanca scrie:Da..mai interesant!care este cea mai buna oare ca s-o pun in practica!Trebuie sa le incerc pe toate :-?? ---<><
Nu e vorba de incercat pe toate, ci e vorba de faptul ca pescuitul la punct fix depinde de locul de pescuit, si-atunci metoda de marcare a firului e diferita . Pescuitul la punct fix in mijlocul apei, in fata unui obstacol, nu e la fel ca si pescuitul la 1 m de malul opus sau in fata unui plaur ! Uneori merge firul prins in clips, alteori nu merge, si e mai indicat sa-ti pui un markaj pe fir.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Pescuit la ,clips,

Mesaj de doru » 06 Ian 2012, 18:08

La nadire este important sa aruncam in acelasi loc si de aceea punem firul in clipsul tamburului ,ca de fiecare data sa ajungem unde trebuie cu nada.La fel si cu montura cu momeala,dar pana intri in mana depinde de fiecare deoarece trebuie corelata aruncarea cu socul ajungerii la distanta respectiva.Marcarea firului cu un marcher este necesara tot timpul ,caci la muscatura pestelui,mai ales la unul mai mare,trebuie scos firul urgent din clips.
Doar repetarea aruncarilor pe malul apei aduc experienta de care este nevoie,mai intai la aruncarile cu pluta apoi cu monturile mai grele pe fundul apei.
.

Avatar utilizator
elvis_armeanca
senior
senior
Mesaje: 175
Membru din: 27 Iun 2011, 21:26
Localitate: ovidiu

Re: Pescuit la ,clips,

Mesaj de elvis_armeanca » 06 Ian 2012, 18:47

ma intereseaza la punct fix in mijlocul apei la distanta(aprox80-100m) deoarece pescuiesc pe o balta mare!
daca ai nevoie de mine ,te sun eu..!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Pescuit la ,clips,

Mesaj de gor965 » 06 Ian 2012, 19:13

elvis_armeanca scrie:ma intereseaza la punct fix in mijlocul apei la distanta(aprox80-100m) deoarece pescuiesc pe o balta mare!
In conditiile astea, e mai indicat sa-ti pui semne pe fir decat sa bagi firul in clips !Pune un marker pe apa, nadeste la punct fix, regleaza-ti lanseul sa fie langa marker, pune-ti semne pe fir, scoate marker-ul sau trage-l la fundul apei (e util, daca noaptea nu vezi nimic pe balta), ia-ti ceva repere pe malul opus si apuca-te de pescuit !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Pescuit la ,clips,

Mesaj de Madalin Dirla » 06 Ian 2012, 19:21

Daca folosesti fir fluo pui semnul la clips dupa care cu un marker negru dai pe fir pe o portiune de 30-40 cm in fata varfului lansetei dupa care poti sa-i scoti clipsul, la prima aruncare cand observi ca portiunea "inegrita" de tine iese dupa mulineta pui mana pe tambur si opresti, mulinezi pana cand portiunea inegrita de fir ajunge in verful lansetei si atunci inseamna ca aruncarea este in acelasi loc ca cea anterioara,cu conditia sa pastrezi directia.
Sunt multe combinatii pe care le poti face sa pescuiesti la punct fix.
Fire intinse!

Avatar utilizator
elvis_armeanca
senior
senior
Mesaje: 175
Membru din: 27 Iun 2011, 21:26
Localitate: ovidiu

Re: Pescuit la ,clips,

Mesaj de elvis_armeanca » 06 Ian 2012, 21:54

Madalin007 scrie:Daca folosesti fir fluo pui semnul la clips dupa care cu un marker negru dai pe fir pe o portiune de 30-40 cm in fata varfului lansetei dupa care poti sa-i scoti clipsul, la prima aruncare cand observi ca portiunea "inegrita" de tine iese dupa mulineta pui mana pe tambur si opresti, mulinezi pana cand portiunea inegrita de fir ajunge in verful lansetei si atunci inseamna ca aruncarea este in acelasi loc ca cea anterioara,cu conditia sa pastrezi directia.
Sunt multe combinatii pe care le poti face sa pescuiesti la punct fix.
Fire intinse!
deci eu asta inteleg-daca arunc mai in fata de locul marcat mulinez pana ajunge negreala in vairful lansetei de la marker-pai in cazul asta nu tarai montura pe fund?e bine?mai ales daca am momitor cu nada!?iar daca nu ajung din prima la locul marcat scot si arunc iar?nu stiu de ce dar tot cu clipsul mi se pare mai precis chiar daca e mai riscant :-??
daca ai nevoie de mine ,te sun eu..!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Pescuit la ,clips,

Mesaj de gor965 » 06 Ian 2012, 23:24

elvis_armeanca scrie:..............nu stiu de ce dar tot cu clipsul mi se pare mai precis chiar daca e mai riscant :-??
Precizia e una , ce face pestele e alta !
De lansat cu firul in clips e usor...mai greu e sa stai sa astepti trasatura (ptr. ca ai o largime a baltii care-i permite pestelui sa ia fir si va putea sa-ti "imprumute" lanseta) si mai greu va fi sa faci drill-ul cu vre-un peste mai bataios si firul in clips ! In general, stilul asta de pescuit (hit&hold) presupune ca pestele dupa ce s-a intepat sa nu-ti poata lua nici un metru de fir si sa te bazezi f. mult pe fir si mulineta. E un stil de pescuit pe care ti-l impune configuratia locului de pescuit ! Incercand sa fii precis in aruncare o sa ai tendinta sa fortezi pestii ca sa nu-ti pierzi firul din clips si o sa cam pierzi din ei !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
elvis_armeanca
senior
senior
Mesaje: 175
Membru din: 27 Iun 2011, 21:26
Localitate: ovidiu

Re: Pescuit la ,clips,

Mesaj de elvis_armeanca » 06 Ian 2012, 23:40

Am inteles !daca spuneti ca nu+i o problema sa mai trag inapoi montura in caz ca depasesc locul,cred ca cel mai important e sa+mi formez tirul si nu voi avea probleme daca exersez!va multumesc mult!stima ---<><
daca ai nevoie de mine ,te sun eu..!

Avatar utilizator
marrone
utilizator
utilizator
Mesaje: 30
Membru din: 13 Sep 2009, 19:06
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuit la ,clips,

Mesaj de marrone » 07 Ian 2012, 01:01

Metoda pe care ti-o recomand pentru cazul in care pescuiesti undeva la mijlocul baltii este urmatoarea:
- pui un semn pe fir (fie cu un nod opritor folosind elastic de rubesiana sau fir textil special pentru asa ceva, fie colorand firul pe o portiune)
- lansezi cu firul in clips pentru a ajunge intotdeauna in acelasi loc
- Imediat dupa lansare scoti firul din clips si apoi intinzi firul si asezi lanseta pe pichet/rodpod
- daca nu ai trasatura, inainte de a recupera firul deschizi pickup-ul si desfasori cateva spire pana ajungi la semnul de pe fir si prinzi firul in clips inainte de a recupera firul.
- daca ai trasatura, faci mai intai o aruncare mai lunga in gol (fara forfac, doar cu plumbul) si pui firul in clips la pozitia marcata, pentru a efectua mai apoi aruncarea propriu-zisa cu tot cu forfac.

Fir intins,
Marius

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Pescuit la ,clips,

Mesaj de Dan Mitranescu » 07 Ian 2012, 05:43

Firul se pune la clips numai cand pescuim pana intr-un obstacol ( malul opus , perete de stuf , buturugi ... )
In situatia pescuitului pe un pat de nada "la liber " se folosesc semnele de fir textil facute pe firul lansetei. Acestea sunt mult mai practice decat cele facute cu markerul ...In primul rand sunt mai vizibile , nu se sterg ...
Dupa cateva aruncari se poate invata cand semnul "bate" pe inelele lansetei si atunci se pune mana pe tambur.
Chiar daca semnul iese cativa metrii in plus acest surplus se recupereaza prin simpla intindere a burtii pe care o face firul la aruncare. De cele mai multe ori semnul ajunge undeva in zona varfului lansetei .
Metoda reprezinta un avantaj si prin faptul ca se poate pescui peste patul de nada lasand semnul cativa metrii in fata lansetei. Incercand mai multe distante de pescuit raportate la patul de nada putem gasi metoda obtima pentru acea partida ... Adica daca retinem unde a fost trasatura pe o lanseta putem pune si celelalte lansete in culoarul respectiv.
Metoda cu firul la clips limiteaza aceasta varianta de cautare a pestilor care de cele mai multe ori nu stau direct pe patul de nada ... ;)

In situatia in care pescuim pana in obstacole si firul pus la clips este o necesitate ( pentru a nu agata firele) avem o problema . In situatia in care trage un peste mare si ia fir poate sa rupa sau sa ne "imprumute" lanseta cum bine spunea George.
Aici Mitranescu a avut o "bubuiala" :D acum cativa ani . In loc sa prinda firul la clips a pus semne de textil pe fire si a prins capetele libere ale semnelor la clips ... de atunci asa pescuiesc cand o fac la punct fix .
In momentul in care se arunca se pune degetul pe clips si pe firul care atarna pana cand montura cade in apa . In situatia in care un peste vrea sa ia fir ( cazuri rare dar grave daca firul este fix ) scoate bucatica de fir textil ( 5-6 cm ) de la clips. Aceasta se poate pune ulterior la loc ...
Tot asa am mai incercat o metoda : se poate marca firul in zona de prindere la clips , dar nu se baga direct . Se face o bucla si aceasta se baga la clips astfel incat pestele sa poata sa o scoata .
La fel se tine degetul pe clips la aruncare ... Daca iese bucla se cauta semnul si se baga la loc . Mie nu-mi place metoda aceasta pentru ca murdaresc firele in mai multe locuri ( daca ma mut sau tai tronsoane din fir ) si am probleme .
Cam atat ...

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”