Concursuri in Ardeal

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
MISU
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 01 Dec 2007, 20:29
Localitate: CJ-AG

Concursuri in Ardeal

Mesaj de MISU » 16 Dec 2007, 21:11

In zona ardealului nu este nici un concurs de crap?

rares1984

Re: Concursuri in Ardeal

Mesaj de rares1984 » 17 Dec 2007, 13:53

MISU scrie:In zona ardealulu nu este nici un concurs de crap?
din pacate nu,desi avem destule lacuri cu o capacitate de luciu de apa mare,dar din pacate administrstorii se feresc deocamdata sa investeasca pt asa ceva,din mai multe motive:
-nivelul sacazut de pescari sportivi
-investiti prea mari
-putini care sa accepte pescuitul c&r sau limita impusa de kg la taxa aferenta
deci nu cred ca vom avea prea curand sansa de a avea un concurs prin ardeal sau macar sansa sa pescuim pe un lac bun.
dar te poti duce la concursuri in oradea sau bv la doripesco

Avatar utilizator
vasile miclea
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 07 Dec 2007, 22:01
Localitate: Oradea

Re: Concursuri in Ardeal

Mesaj de vasile miclea » 22 Dec 2007, 22:47

MISU scrie:In zona ardealulu nu este nici un concurs de crap?
Exista concursuri de crap in Ardeal,Carpfanul din Oradea organizeaza anual doua concursuri,la Doripesco(Vadul Rosu-Brasov) au fost anul acesta doua concursuri.
Deci.....

Avatar utilizator
MISU
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 01 Dec 2007, 20:29
Localitate: CJ-AG

Mesaj de MISU » 23 Dec 2007, 01:55

Dupa parerea mea cam putine concursuri la fel si cu lacurile.

Avatar utilizator
OXY666666
membru activ
membru activ
Mesaje: 69
Membru din: 09 Dec 2007, 17:34
Localitate: ORADEA

Mesaj de OXY666666 » 23 Dec 2007, 12:52

A fost...la Livada de BH....dar din auzite administratorul a avut numai de pierdut.Asa ca in viitor...PAUZA.

Avatar utilizator
LACI
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 21 Dec 2007, 13:06
Localitate: TURDA

Concursuri in ardeal

Mesaj de LACI » 24 Dec 2007, 10:47

Salutare. in 2007 zona Transilvania au fost organizate urmatoarele concursuri: Livada de Bihor organizator Carpfan Oradea , Cetariu Bihor doua concursuri organizat tot de Carpfan , doua concursuri la Sacel Sibiu organizat de SC Logitax si trei la Doripesco Brasov. Pe 2008 v-a pot informa ca Carpfan a stabilit organizarea a trei concursuri toate la Cetariu prima in mai a doua in iulie a treia in octombrie,si la Sibiu cred ca dl Dalacu va pastra traditia ca in fiecare an in 28 iulie sa dea startul la cupa Sacel ,iar la Doripesco nici nu se pune problema.[/quote]

Avatar utilizator
LACI
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 21 Dec 2007, 13:06
Localitate: TURDA

Concursuri in ardeal

Mesaj de LACI » 24 Dec 2007, 10:49

Salutare. in 2007 zona Transilvania au fost organizate urmatoarele concursuri: Livada de Bihor organizator Carpfan Oradea , Cetariu Bihor doua concursuri organizat tot de Carpfan , doua concursuri la Sacel Sibiu organizat de SC Logitax si trei la Doripesco Brasov. Pe 2008 v-a pot informa ca Carpfan a stabilit organizarea a trei concursuri toate la Cetariu prima in mai a doua in iulie a treia in octombrie,si la Sibiu cred ca dl Dalacu va pastra traditia ca in fiecare an in 28 iulie sa dea startul la cupa Sacel ,iar la Doripesco nici nu se pune problema.

Avatar utilizator
gabi neamtu
senior
senior
Mesaje: 278
Membru din: 22 Noi 2007, 23:05
Localitate: BUCURESTI

Re: Concursuri in ardeal

Mesaj de gabi neamtu » 24 Dec 2007, 21:32

LACI scrie:Salutare. in 2007 zona Transilvania au fost organizate urmatoarele concursuri: Livada de Bihor organizator Carpfan Oradea , Cetariu Bihor doua concursuri organizat tot de Carpfan , doua concursuri la Sacel Sibiu organizat de SC Logitax si trei la Doripesco Brasov. Pe 2008 v-a pot informa ca Carpfan a stabilit organizarea a trei concursuri toate la Cetariu prima in mai a doua in iulie a treia in octombrie,si la Sibiu cred ca dl Dalacu va pastra traditia ca in fiecare an in 28 iulie sa dea startul la cupa Sacel ,iar la Doripesco nici nu se pune problema.
mai multe date ( taxa inscriere , regulament data )

rares1984

Re: Concursuri in Ardeal

Mesaj de rares1984 » 25 Dec 2007, 22:45

vasile miclea scrie:
MISU scrie:In zona ardealulu nu este nici un concurs de crap?
Exista concursuri de crap in Ardeal,Carpfanul din Oradea organizeaza anual doua concursuri,la Doripesco(Vadul Rosu-Brasov) au fost anul acesta doua concursuri.
Deci.....
deci oradea este in crisana din cate stiu eu.daca gresesc scuze
el cred ca se refera la zona cj

Avatar utilizator
MISU
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 01 Dec 2007, 20:29
Localitate: CJ-AG

Mesaj de MISU » 27 Dec 2007, 23:43

De concursurile de la Livada si Vadu Rosiu stiam.De celelalte nu stiam.Daca poate da cineva detali ar fi bine.

Avatar utilizator
LACI
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 21 Dec 2007, 13:06
Localitate: TURDA

Mesaj de LACI » 31 Dec 2007, 15:04

Pentru mai multe detalii siteul Carp Fan este http://www.carpfan.ro cel de la Sibiu e http://www.pescarsibiu. ro . Siteul Carp Fan fiind in constructie probabil va afisa mai tirziu detalii despre concusuri dar fiind prezent la sedinta din decembrie pot sa te asigur ca vor fi trei, organizate la Cetariu BH. taxa este de 1000 ron pentru membri si 1500 ron pt. cei din afara clubului ,standuri vor fi 16 pe un singur sector datele de desfasurare vor fi 07-11 mai 16-21 iulie 01-04 octombrie. Sunt zvonuri ca Pro Carp un club tot din Oradea intentioneaza sa organizeze un concurs la Livada BH. dar intre cluburi cu doua echipe din fiecare club pe doua sectoare in luna mai. Misu! daca vrei mai multe detalii dupa anul nou vino la mine ca Clujul de Turda e la o aruncatura de lanseta (buna) sa ne cunoastem sa te cunosti cu crapari din Turda si daca esti serios si nu un exterminator de crapi poate te recomandam la Carp Fan una din putinele cluburi din ardeal care fac ceva pentru membrii lor binenteles daca vrei si sa afli alte detalii.

Avatar utilizator
vasile miclea
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 07 Dec 2007, 22:01
Localitate: Oradea

Mesaj de vasile miclea » 31 Dec 2007, 18:57

Laci vezi noi oradeni nu facem parte din Ardeal. :wink:
Este constatarea lui Rares1984.Buna replica fratioare. :oops: :oops:

Avatar utilizator
MISU
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 01 Dec 2007, 20:29
Localitate: CJ-AG

Mesaj de MISU » 01 Ian 2008, 19:21

@Laci
La multi ani!
De anul acesta vreau sa merg la concursuri.Cu echipamentul sper ca la primavara sa reusec sa am tot ce trebuie unui crapar incepator de concursuri dupa care trebuie sa am cit mai multe iesiri pe lacuri adevarate pt o expierena cit mai buna dupa care probabil concursuri.De acea am nevoie de cit mai multe informati.Prin Turda trec saptaminal asa ca daca i-mi dai un nr de tel sau o adresa cu cea mai mare placere o sa trec.
Multumesc!

Avatar utilizator
LACI
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 21 Dec 2007, 13:06
Localitate: TURDA

Mesaj de LACI » 03 Ian 2008, 11:59

La multi ani ! prieteni pescari. Indiferent ca Oradea e in crisana sau in ardeal un lucru e clar e in Romania privind harta centrelor crapiste din tara dupa parerea mea bihorul conduce detasat in vestul si centrul tarii,brasovul are un stegulet la vadul rosu ,sibiul la sacel, timisora la cornesti, mures la iernut unde din pacate poularile au esuat in 2007. clujul ,alba,salaj,satu mare sint judete care nu au o balta de crap de luat in seama si dupa parerea mea nici nu vor avea in viitorul apropiat.Crapi mari ucisi si mancati vor cantarii greu in lupta formarii de lacuri competitive, criza crapilor mari face ca pretul lor sa creasca pe zi ce trece numarul pescarilor de crap se imulteste in fiecare zi in schimb numarul crapilor cu doua cifre scade si din pacate inca solutia popularilor din ape salbatice este riscanta si de lunga durata. Dupa parerea mea locatiile mai sus amintite nu au crap cu doua cifre la un loc, cat are tincabestul si dirvarul. Nevoia de crap mare pe aceste lacuri este in continua crestere iar odata inceput procesul de populare greu va fi abandonat pentru ca aduce venituri pe masura. Cei care au pierdut startul sau nici nu sint la start vor recupera greu diferenta disponibilitatea de bani nu va compensa lipsa produsului de pe piata intru-n cuvant locatiile de pescuit la crap vor suferi modificari minore daca nu cumva ma contrazice cineva, deacea recomand tuturor iubitorilor acaestui sport sa incerce sa se inscrie intru-n club sau asociatie de acest profil format in jurul acestor lacuri sau chiar sa infinteze una .Sistemul de pescuit din anglia nu este departe din motivul ca patroni de balti vor face front comun cu pescarii spotivi adevarati pentru ingrijirea bunului muncit si castigat vor selecta clientela care este in continua crestere.Personal ma-si bucura ca acest lucru sa se intimple cit mai repede pentru a sti fiecare pescar carei categorii apartine.

Avatar utilizator
LACI
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 21 Dec 2007, 13:06
Localitate: TURDA

Mesaj de LACI » 03 Ian 2008, 12:02

Pt Misu ...0740252720

Scrie răspuns

Înapoi la “Crap si somn”