Din Olanda, cu dragoste...

discutii off-topic despre orice

Moderatori: mini_mic, vali003, Coleman

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Din Olanda, cu dragoste...

Mesaj de Amstel » 13 Ian 2012, 23:13

Stimabililor, daca inca mai credeti ca prin voturile noastre se aleg conducatorii Romaniei inseamna ca voi inca mai credeti in Mos Craciun!! :) .

ps: ce cauta asemenea "manipulari" la legi, permise, asociatii, cluburi?

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescarii la comanda (comentarii la vot)

Mesaj de florentiniuga » 14 Ian 2012, 01:28

Amstel scrie:Stimabililor, daca inca mai credeti ca prin voturile noastre se aleg conducatorii Romaniei inseamna ca voi inca mai credeti in Mos Craciun!! :) .

ps: ce cauta asemenea "manipulari" la legi, permise, asociatii, cluburi?
Sorin, daca nu te confrunti cu problemele noastre si ti-e bine in Olanda, te rog cu prietenie sa ne lasi in pace. Noi de aici vedem altfel lucrurile si daca ai urmarit stirile ultimelor 24h, ai vazut ca se poate. Incredibil pentru unii dar adevarat, Mos Craciun a trecut pe la Cotroceni si prin alte orase mari, chiar chemat prin facebook.
Stiu ca iti place la nebunie sa-mi mai arunci cate o sageata dar de data asta singura tentativa de manipulare a subiectului e a ta. Vorbim on topic despre schimbarea legii pescuitului in sectiunea corespunzatoare. Asadar, te rog sa nu ne mai bruiezi.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescarii la comanda (comentarii la vot)

Mesaj de florentiniuga » 14 Ian 2012, 21:08

@Amstel
Imi cunosti orientarea politica??? De unde? Asta ar insemna sa ma cunosti personal si inafara de cateva intalniri ocazionale pe la concursurile la care ai venit in vizita, unde am schimbat monosilabic 2-3 vorbe de politete, nu stiu sa fi purtat vreodata o discutie coerenta si cursiva. Eu nu te cunosc Sorin iar tu doar ai impresia ca ma cunosti din aparitiile mele jurnalistice sau pescaresti, nu ma cunosti ca om, ca persoana particulara. Dar e bine sa lamuresc si acest aspect daca tot am deschis un subiect de larg interes. Structura mea este liberala dar cu orientare spre monarhie. Am spus structura nu orientarea politica, deoarece ca jurnalist mi-am rezervat dreptul de a critica intotdeuna greselile celor de la putere, indiferent cine ar fi fost. Din fericire, in ultimii doi ani nu m-a preocupat politica mai mult decat pe orice alt roman cu bun-simt. Acum insa sper sa se poata schimba ceva si alaturi de mine, impreuna cu mine spera si multi altii, asa ca macar speranta nu o cedez si desfid pe oricine incearca sa ma impiedice. Speranta moare ultima, ea e cea care ne tine in viata, ne stimuleaza si ne determina.
Tu Sorin, cu ce-ai ramas? Te-ai blazat? Ti-ai pierdut speranta? Ai vreo alta solutie decat cea politica? Nu-ti inteleg venalitatea cu care ma asaltezi si nici motivatia dar cred ca te-ai orientat gresit. Nu-ti sunt eu dusmanul si sper ca doar te amuzi pentru replica pe care m-ai "stimulat" s-o postez si asupra careia promit sa nu recidivez.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescarii la comanda (comentarii la vot)

Mesaj de cristian505ro » 15 Ian 2012, 01:20

Amstel scrie:Aseara am fost si la Universitate si la Cotroceni... si am vazut cine a fost acolo, de ce si ce asteptari aveau oamenii...
Hai nu ma-nnebuni! I'ote domne' unde iera patriotu'. Tot diaspora ne salveaza , stii ca mi-am mai spus o data parerea despre ea. Nu prea ti-a convenit. Ma-nsel sau cand esti Amsterdamer,cand Amstel,cand Sorin patrucifre ? Ba parca ai fost si moderator, cum de a avut incredere in tine "pumningura" asta de Florentin? Si-n seara asta ai fost tot la Universitate, nu-i asa? Eram convins, ai renuntat si la weekend!

P.S Auzi bre' sa stii ca nu postez ca sa-l sustin pe Florentin, la care tin ,imi e foarte simpatic,dar il si plombez daca e cazul, dar la cat ajutor a avut tarisoara asta de la diaspora, in atatea secole de istorie,sincer m-am cam saturat. Lasa-ne, ia-o la blinker pe canale,aveti stiuci ca lumea, mai frige cate-un Amstel cand te-apuca,noi chiar avem treaba p'acilea.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: Pescarii la comanda (comentarii la vot)

Mesaj de Amstel » 18 Ian 2012, 12:23

florentiniuga scrie:@Amstel
Imi cunosti orientarea politica??? De unde? Asta ar insemna sa ma cunosti personal si inafara de cateva intalniri ocazionale pe la concursurile la care ai venit in vizita, unde am schimbat monosilabic 2-3 vorbe de politete, nu stiu sa fi purtat vreodata o discutie coerenta si cursiva. Eu nu te cunosc Sorin iar tu doar ai impresia ca ma cunosti din aparitiile mele jurnalistice sau pescaresti, nu ma cunosti ca om, ca persoana particulara. Dar e bine sa lamuresc si acest aspect daca tot am deschis un subiect de larg interes. Structura mea este liberala dar cu orientare spre monarhie. Am spus structura nu orientarea politica, deoarece ca jurnalist mi-am rezervat dreptul de a critica intotdeuna greselile celor de la putere, indiferent cine ar fi fost. Din fericire, in ultimii doi ani nu m-a preocupat politica mai mult decat pe orice alt roman cu bun-simt. Acum insa sper sa se poata schimba ceva si alaturi de mine, impreuna cu mine spera si multi altii, asa ca macar speranta nu o cedez si desfid pe oricine incearca sa ma impiedice. Speranta moare ultima, ea e cea care ne tine in viata, ne stimuleaza si ne determina.
Tu Sorin, cu ce-ai ramas? Te-ai blazat? Ti-ai pierdut speranta? Ai vreo alta solutie decat cea politica? Nu-ti inteleg venalitatea cu care ma asaltezi si nici motivatia dar cred ca te-ai orientat gresit. Nu-ti sunt eu dusmanul si sper ca doar te amuzi pentru replica pe care m-ai "stimulat" s-o postez si asupra careia promit sa nu recidivez.
Florentine, anii trec si peste tine si se vede, pentru ca noi doi am vorbit, printre multe altele :) , si despre optiunea noastra comuna, monarhia, Beatrix, etc dar si cate ceva despre "liberalism", intr-o seara de iarna pe undeva pe la Drumetu, in ianuarie 2010, in jurul a 3 galetuse de Craptor... Dar nu asta este important, ci modul in care reactionezi cu "mediul inconjurator", de aciditatea cu care te adresezi unuia care nu este de acord 100% cu tine sau are o alta opinie... sau unuia care iti atrage atentia ca incalci "legile" forumului care, culmea, iti si apartine...si nu este prima data cand exagerezi :D.
Desfida in continuare pe oricine incearca sa te impiedice :) sa-ti urmezi visul, speranta...dar fa-o ca un gentleman.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Din Olanda, cu dragoste...

Mesaj de florentiniuga » 19 Ian 2012, 17:49

@Amstel
Gentleman?! Desi inghit multe, dovada ca te-am lasat sa postezi intotdeauna ce ai vrut la adresa mea, nu sunt adeptul intoarcerii si celuilalt obraz. Reciteste topicul si trage concluzii. Toata lumea a intrat sa-si spuna parerea civilizat, chiar daca au fost sau nu total de acord cu subiectul, cu o singura exceptie - tu, care nu ai gasit nimic interesant de zis decat sa ma jignesti urat. Thank you Sir!
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: Din Olanda, cu dragoste...

Mesaj de Amstel » 19 Ian 2012, 17:59

florentiniuga scrie: @Amstel
Gentleman?! Desi inghit multe, dovada ca te-am lasat sa postezi intotdeauna ce ai vrut la adresa mea, nu sunt adeptul intoarcerii si celuilalt obraz. Reciteste topicul si trage concluzii. Toata lumea a intrat sa-si spuna parerea civilizat, chiar daca au fost sau nu total de acord cu subiectul, cu o singura exceptie - tu, care nu ai gasit nimic interesant de zis decat sa ma jignesti urat. Thank you Sir!
Aceasta este prima postare a mea pe acest topic:
"Stimabililor, daca inca mai credeti ca prin voturile noastre se aleg conducatorii Romaniei inseamna ca voi inca mai credeti in Mos Craciun!! :) .
ps: ce cauta asemenea "manipulari" la legi, permise, asociatii, cluburi?"


Daca ceea ce scrie mai sus te-a suparat atat de rau incat sa reactionezi asa:
florentiniuga scrie:Sorin... sa ne lasi in pace.../ ...te rog sa nu ne mai bruiezi
eu imi cer scuze pentru jignirile grave pe care ti le-am adus si care ti-au pricinuit o asemenea reactie...dar, cu prietenie iti spun ca "TE JIGNESTI" (GRAV) MULT PREA USOR si fara rost.
Poate ca tu traiesti intr-un mediu in care esti tratat de toti din jur ca un "monarh", numai ca eu te percep ca fiind "Florentin"... o sa incerc insa sa-ti obtin un titlu nobiliar de la tante Beatrix... de renta nu vorbim ca e zgarcita rau...si in felul asta o sa-ti demonstrez ca n-am nimic cu tine si te asigur ca as fi reactionat la fel indiferent cine era autorul postarii. Daca ai inghitit prea multe de la mine si daca consideri ca eu te atac in mod deliberat, te rog sa-mi ingradesti dreptul la libera exprimare pe forumul al carui marit stapan esti si, in felul acesta, o sa poti sa scrii ce vrei, cand vrei, cum vrei pe propriul forum, fara sa te mai ai obsesia ca te ia la tinta vreun arcas beatrixal...

Sa traiesti bine si mult, Your Highness!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Din Olanda, cu dragoste...

Mesaj de florentiniuga » 19 Ian 2012, 18:08

@Amstel
Consider ca si primul meu raspuns a fost in limitele decentei si bunului simt. Reactia ta din al doilea post insa, a fost total deplasata si jignitoare. Daca nu ma crezi, uita-te in oglinda si spuneti-o tie insuti, cu toata mimica necesara, ca si cum ar veni din partea mea. Sa-mi transmiti cum te simti (inainte sa tragi un joint). :D
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: Din Olanda, cu dragoste...

Mesaj de Amstel » 20 Ian 2012, 00:54

florentiniuga scrie:@Amstel
Consider ca si primul meu raspuns a fost in limitele decentei si bunului simt. Reactia ta din al doilea post insa, a fost total deplasata si jignitoare. Daca nu ma crezi, uita-te in oglinda si spuneti-o tie insuti, cu toata mimica necesara, ca si cum ar veni din partea mea. Sa-mi transmiti cum te simti (inainte sa tragi un joint). :D
Daca mesajul tau a fost in limitele decentei si bunului simt atunci da-mi voie sa-ti spun ca decenta si bunul simt sunt inca mari "necunoscute" pentru tine...probabil asta este si motivul pentru care te certi cu multe dintre persoanele cu care colaborezi. Dupa cum te comporti, eu nu cred ca esti monarhist. Tu esti din tabara lui Basescu, ca el e mai lipsit de autocontrol, mai necioplit, mai razbunator...
Cenzura preferentiala pe care o aplici este demonstrata si in acest topic, prin stergerea mesajului despre care vorbesti mai sus (al 2-lea post)...dar de la un "mic dictator de forum" nu poti sa ceri mai mult pentru ca nu stie decat sa-ti puna "pumnul in gura"...sau jointul.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Din Olanda, cu dragoste...

Mesaj de florentiniuga » 20 Ian 2012, 18:28

Ai dreptate, acum am vazut ca s-a sters a doua postare a ta (cea jignitoare) dar numai din cauza mutarii selective pe care inca nu o stapanesc prea bine. Altfel ce motiv as fi avut sa distrug cu buna stiinta dovada ca m-ai jignit? In lipsa ei consider discutia incheiata deoarece nu mai exista subiectul dezbaterii si ai fi in stare sa ma acuzi ca am inventat jigniri ca sa-mi pot exercita asupra ta placerile de dictator comunist, certaret, antimonarhist basist, dealer de etnobotanice, etc., cand de fapt tu ma laudai pentru initiativa. :D

PS poate m-am mai certat cu unul-altul la viata mea, ca suntem oameni dar cu tine as face oricand un joint venture! :))
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: Din Olanda, cu dragoste...

Mesaj de Amstel » 25 Ian 2012, 00:35

Am vorbit cu colegii din Romania de la BIA (Brigada International Antidrog) sa "te invite" la o campanie de prevenire si combatere a consumului de ..jointuri, ca vad ca numai asta visezi si promovezi pe siteul tau.

Mai Florentine, esti tatal unui copil care citeste acest site, asa cum ne spuneai intr-un topic mai an, asa ca incearca sa fi mai matur si mai retinut in afirmatii... "halucinante" :)) , iti spun asta din Romania, tot "cu dragoste".

ps: ai nevoie de ceva din NL? ca sunt chemat urgent la "Curte"! :))

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Din Olanda, cu dragoste...

Mesaj de florentiniuga » 25 Ian 2012, 09:05

Amstel scrie:ps: ai nevoie de ceva din NL? ca sunt chemat urgent la "Curte"! :))
Nu, multumesc. Nu e nevoie sa te mai intorci. :D
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: Din Olanda, cu dragoste...

Mesaj de Amstel » 25 Ian 2012, 12:10

florentiniuga scrie:
Amstel scrie:ps: ai nevoie de ceva din NL? ca sunt chemat urgent la "Curte"! :))
Nu, multumesc. Nu e nevoie sa te mai intorci. :D
Ba ma intorc ..."Din Olanda, cu dragoste...", ca asa e scris ...:))

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: Din Olanda, cu dragoste...

Mesaj de Amstel » 25 Ian 2012, 16:47

cristian505ro scrie:Hai nu ma-nnebuni! I'ote domne' unde iera patriotu'. Tot diaspora ne salveaza , stii ca mi-am mai spus o data parerea despre ea. Nu prea ti-a convenit. Ma-nsel sau cand esti Amsterdamer,cand Amstel,cand Sorin patrucifre ? Ba parca ai fost si moderator, cum de a avut incredere in tine "pumningura" asta de Florentin? Si-n seara asta ai fost tot la Universitate, nu-i asa? Eram convins, ai renuntat si la weekend!

P.S Auzi bre' sa stii ca nu postez ca sa-l sustin pe Florentin, la care tin ,imi e foarte simpatic,dar il si plombez daca e cazul, dar la cat ajutor a avut tarisoara asta de la diaspora, in atatea secole de istorie,sincer m-am cam saturat. Lasa-ne, ia-o la blinker pe canale,aveti stiuci ca lumea, mai frige cate-un Amstel cand te-apuca,noi chiar avem treaba p'acilea.
1. Ce ai facut in intreaga ta viata de pana acum pentru Romania? Cine esti tu sa judeci diaspora romana si cat esti tu de indreptatit si documentat ca sa faci asta? Ai facut ceva dezinteresat, in toata viata ta, pentru poporul asta? Nu te intreb daca ai facut ceva remarcabil, ci daca macar ai adus/aranjat vreun transport de ajutoare pentru romanii saraci, pentru orfelinate, pentru batrani, pentru sinistratii de la inundatii, pe banii tai? Ai adus vreun investitor care sa creeze locuri de munca in Romania,... in atatea secole de cand monitorizezi tu diaspora asta? Spune concret cu ce esti tu superior “diasporenilor”, ca vorbesti de parca ai fi "juvaerul" Romaniei, piatra nestemata din Carpati, Eroul Neamului ...?
2."Sorin patru cifre" n-am fost niciodata iar Amstel m-au botezat unii useri ai forumului (cu toate ca eu nu gust bere), – asa ca le-am facut pe plac si am acceptat schimbarea nickului. Ai vreo problema din cauza asta: insomnii, constipatii, sangerari, tulburari neuro-vegetative...ca daca te afecteaza atat de mult o sa-mi cer inapoi nick-ul vechi...pt ca nu vreau sa creez probleme existentiale unor forumisti, care si asa le au p-ale lor prin modul in care gandesc si interactioneaza cu cei din jur.
3. Stiu ca nu ai postat sa-l susti pe Florentin, departe de mine gandul asta :)) ...ai facut-o doar asa, din inertie, din lipsa de activitate, din lipsuri... ca nu mai sunt prostii aia de diasporeni care sa pompeze in Romanica 6 miliarde de eurici pe an...

ps: vezi sa nu dai in branci de atata "treaba p-acilea" si de atat "fript", ca sa nu mai spun de pupat in...

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Din Olanda, cu dragoste...

Mesaj de cristian505ro » 25 Ian 2012, 21:27

@ Amstel

Sa stii ca nu sunt genul care sa postez ca sa ma bag in seama, dar te rog sa revezi prima ta postare cand de fapt ne-ai jignit pe noi toti romanii de acasa. D'aia ti-am raspuns. Si mi-ai confirmat parerea despre diaspora inca o data. Eu mi-am spus punctul de vedere in mod civilizat si glumet, dar vezi ai grija la limbaj,eu nu ti-am vorbit asa.Pot,dar nu ma cobor la nivelul tau.Nu imi place balacareala.
Si daca chiar esti curios,ca vad ca esti, sa stii ca sunt unul din cei multi particulari care am creat locuri de munca,in mod cinstit, fara sa lucrez nimic in raport cu statul si fara sa fiu securist asa cum toti de la secu' si-au deschis firme dupa '90. Si am adus multi investitori, culmea primii au fost din Olanda ( pe care ii consider cei mai buni comercianti, am toata stima pentru poporul olandez) apoi, Spania,Anglia,Franta,Italia,Germania,India,China,Ungaria,Cehia,Polonia,Rusia.
Am reprezentat Romania la targuri internationale de produse chimice si intalniri bilaterale de profil. Si asta dupa '90, fara sa am vreo culoare politica si ajutor de la stat. Pe munca si buzunarul meu.Si am ajutat persoane care au avut nevoie, cu ce am putut.
Asta doar asa, ca sa stii cu cine stai de vorba.
Cred ca tu chiar ai o problema, nu iti mai raspund pana ce nu te vindeci, eu ti-am recomandat sincer blinkeritul, dar cred ca am gresit.
Ultima oară modificat 25 Ian 2012, 22:20 de către cristian505ro, modificat de 3 ori în total.
Cristian Bebesel

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse”