boiliesuri

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
jago_attila
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 06 Noi 2008, 21:25
Contact:

boiliesuri

Mesaj de jago_attila » 13 Dec 2008, 20:45

salutari am si eu o intrebare importanta daca imi prepar eu bilele si le pun in congelator imi stau cel putin 4 luni le pot folosii dupa aia avand in vedere ca nu o sa am posibilitatea sa pescuiesc mai devreme de sfarsitul primaverii si da ca da ce reteta mia-ti recomanda pentru lacul moara vlasiei ca vreau sa incerc anul viitor avand in vedere cat de multe am auzit despre aceasta balta sau daca merita sa-mi cumpar din stainatate bilele

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: boiliesuri

Mesaj de LARY » 13 Dec 2008, 21:31

Poti sa le ti 2/3 ani si daca mucegaiesc le speli putin le hidratezi si sunt ok.
Deci concluzia dupa 4 luni tinute la frigider sunt noi noute.
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: boiliesuri

Mesaj de carprom » 14 Dec 2008, 20:08

Bagale in sare, tin 100 de ani (1kg de boilies 300g de sare) :-$
Imagine

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: boiliesuri

Mesaj de florentiniuga » 15 Dec 2008, 03:44

carprom scrie:Bagale in sare, tin 100 de ani (1kg de boilies 300g de sare) :-$
Iti dai seama, proaspat facute, neuscate, ce gust si ce aroma de iod vor avea cand o sa le folosesti? Ca sa nu mai zic ca sarea e puternic hidroabsorbanta, scoate tot din ele. La o bere, poate gusta si crapul una-doua. :))
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: boiliesuri

Mesaj de carprom » 15 Dec 2008, 09:28

florentiniuga scrie:
carprom scrie:Bagale in sare, tin 100 de ani (1kg de boilies 300g de sare) :-$
Iti dai seama, proaspat facute, neuscate, ce gust si ce aroma de iod vor avea cand o sa le folosesti? Ca sa nu mai zic ca sarea e puternic hidroabsorbanta, scoate tot din ele. La o bere, poate gusta si crapul una-doua. :))
Daca ti-asi spune acuma ca habar nu ai ce scrii, poate te-ai supara :D
In primul rind incearca si vei vedea, si iti garantez ca vei prinde chiar si mai bine decit cu cele conservate.
Citeste prin reviste internationale si vei vedea ca tot mai mult se practica aceasta metoda

Sarbatori Fericite
Imagine

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: boiliesuri

Mesaj de gor965 » 15 Dec 2008, 11:37

Stai mai Bruno...cand le bagi in sare ? ...dupa ce s-au uscat ? ...care merg in sare ,alea tari sau si solubilele ?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: boiliesuri

Mesaj de carprom » 15 Dec 2008, 12:13

Pai alea solubile nu le foloseste nici drequ aici, lumea vrea sa prinda Crap si nu Ciortan sau Platica.
Solubile nu se fac cu ou, din cite stiu eu, asa ca nu au cum sa se strice , cred, (nu am folosit solubile).
In sare se baga dupa ce se usca, asta in cazul de fierbere, eu le fac la abur, asta inseamna ca in 2 ore sunt racite si bune de pescuit, atunci le bag intr-o cada mare, torn sare peste , le amestec si le bag in galeti sau pungi, depinde.
In cazul in care le fierbi, le bagi la sare dupa ce sunt destul de uscate (depinde de mix)
Sarea nu face alceva decit sa extraga apa din ele, si tot sarea este un atractor excelent ptr crap. Sarea nu are absolut nici un efect negativ asupra boiliesului, fie de peste sau birdfood.
Incercati cu incredere, si va ve-ti convinge de acest lucru. Daca stau in sare 2-3 luni, vor fi pe exterior ceva albe si au gust de seare (e logic) , dar sarea fiind solubila pierde acest gust dupa 1min ce sunt in apa.
La mine pe seit, este un articol scurt despre boilies in sare, atunci a fost prima mea incercare, si credema de atunci, toate boiliesurile mele sunt in sare.
In Germania este tot mai popular acest gen de conservare. Poate il foloseste si Mihai..nu stiu.

Cine nu are incredere in sare, poate folosii zahar sau orez :D
Numai Bine
IMG_1481.jpg
IMG_1483.jpg
Imagine

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: boiliesuri

Mesaj de gor965 » 15 Dec 2008, 15:10

carprom scrie:...............................................
Sarea nu face alceva decit sa extraga apa din ele ...
Eu exact de-asta am intrebat daca se pot baga si solubilele imediat in sare !Ma gandeam ca e o metoda de uscare !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: boiliesuri

Mesaj de vali003 » 15 Dec 2008, 20:08

Apropos de ce a scris Florentin , cred , are dreptate cind se refera la iodul din sare , cea mai buna ar fi sarea ne iodata , o gasiti in magazine ca sare kosher .

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: boiliesuri

Mesaj de carprom » 15 Dec 2008, 20:13

vali003 scrie: iodul din sare ,
Nu afecteaza cu absolut nimic :)
Imagine

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: boiliesuri

Mesaj de carprom » 15 Dec 2008, 20:30

Am dat pe google.de boilies in sare si dupa aceea traducere in limba romana, e cam aiurea tradus, dar ceva se intelege :D

http://translate.google.de/translate?hl ... ry_state0=
Imagine

Avatar utilizator
jago_attila
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 06 Noi 2008, 21:25
Contact:

Re: boiliesuri

Mesaj de jago_attila » 15 Dec 2008, 20:40

multumesc de sfaturi adevarul e ca n-am pescuit nici odata la boilies ca in zona maramuresului crapii nu cunosc numai malaiul dar am sami fac si cu sare si fara dar rezultatele nu o sa le aflati numai la sfirsitul primaverii cand ma intorc din germania mulmumesc inca odata si astept orice sfat incontinuoare nu ma supar si daca ma considerati un nepriceput fiindca sant la inceput de drum si im place sa invati de la altii mai experimentati

Avatar utilizator
mihai001
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 27 Sep 2008, 09:53
Localitate: Karlsruhe,Germania

Re: boiliesuri

Mesaj de mihai001 » 15 Dec 2008, 21:00

Carprom are dreptate cu sarea aici cam toate firmele care fac boiliesuri le conserveaza cu sare.In cea ce priveste raspunsul dl.Iuga sarea care se pune este sare neiodata.Si eu am lucrat un timp in bucatarie si asta cred ca si valii003 poate sa o zica eu nu am mirosit niciodata vreo diferenta intre sare iodata si neiodata mai ales ca iodul este in niste cantitati minimale.Eu folosesc si sare si zahar.Sarea care o folosesc eu este sare care se arunca pe strada pentru topit gheata nu are nici un amestec in ea si nu contine iod.Daca ar fii asa cum sa spus mai sus atunci cred ca firmele nu le-ar mai conserva cu sare.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: boiliesuri

Mesaj de florentiniuga » 15 Dec 2008, 23:11

@carprom
Cand ai dreptate, ai. Numai cu iodul nu ma impac. Cel putin sarea de la noi pute ca draq a iod.
Oricum, nu recomand nimanui sa foloseasca boiliesuri home made, decat proaspete. De ce as vrea sa folosesc bile facute acum 4-5 luni si uscate in sare? Daca-mi raman de la o partida la alta, le tin intr-un sac la aer si se usuca fara sa mucegaiasca. De obicei le rehidratez si le bag in nada sfaramate.
Discutia poate continua pe tema asta dar important e ca este si asta cu sarea o varianta.

PS Da' tot in bere se hidrateaza cel mai bine. :D
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
florinw
utilizator
utilizator
Mesaje: 34
Membru din: 23 Dec 2007, 12:50

Re: boiliesuri

Mesaj de florinw » 28 Ian 2009, 01:48

florentiniuga scrie:@carprom
Cand ai dreptate, ai. Numai cu iodul nu ma impac. Cel putin sarea de la noi pute ca draq a iod.
Oricum, nu recomand nimanui sa foloseasca boiliesuri home made, decat proaspete. De ce as vrea sa folosesc bile facute acum 4-5 luni si uscate in sare? Daca-mi raman de la o partida la alta, le tin intr-un sac la aer si se usuca fara sa mucegaiasca. De obicei le rehidratez si le bag in nada sfaramate.
Discutia poate continua pe tema asta dar important e ca este si asta cu sarea o varianta.

PS Da' tot in bere se hidrateaza cel mai bine. :D

sint multe firme care vind bopilies in sare. una din ele este successful baits.este cea mai "curata" metoda de a pastra bilele pe balta. gindestete la o partida de 3 saptamini cid ai zile cu soare, apoi ploua 2 zile iar soare ,si tot asa... ce faci cu bilele deshidratate? le tot usuci si iar trag umezeala?nu e mai simplu sa le pastrezi in sare in galetzi inchise?

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”