Boilesuri la abur!

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
alexu
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 16 Dec 2008, 18:35

Boilesuri la abur!

Mesaj de alexu » 17 Dec 2008, 13:03

Am citit cam peste tot ca bilele facute la abur pastreaza mult mai bine calitatile decat cele fierte. Pentru cine procedeaza in acest fel am o intrebare, defapt mai multe: ce fel de recipient folositi (facut in casa sau cumparat) si cam cat timp lasati bilele la abur? Multumesc anticipat si fir intins!

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: Boilesuri la abur!

Mesaj de cristea radu » 17 Dec 2008, 13:49

SALUT. Si eu sunt de acord ca cele fierte la aburi isi pastreaza mai bine proprietatile(am vz. si la altii).Chiar astazi am fost la niste magazine si am gasit de la 75 la 300 ron masini de gatit cu aburi.Ca sa le faci acasa cu improvizatii eu zic ca nu merita pt. 75 ron.NUMAI BINE

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: Boilesuri la abur!

Mesaj de carprom » 17 Dec 2008, 14:12

Salut,
eu fac bilele mele la abur. Noi ne-am contruit un fel de dulap ptr a putea aburii :D 10kg de bile odata.
Ptr asta am sacrificat o masina de spalat vase, i-am scos plasticurile si i-am facut gratare din tavi de cuptor gaurite.
Un arzator pe gaz de 700KW.
Boiliesurile le lasam in proportie de marime intre 10-15 min.

Din pacate nu va pot trimite poze, "Dulapul de abur" este la colegul meu si sta 60km :D
Ca idee, uitate aici. http://de.youtube.com/watch?v=sfa54p8yw ... re=related

Cine vrea cantita-ti mai mici, merge si cu asta http://www.enns.cc/carpnet/shop/carpbook/cbs00008.htm
Imagine

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: Boilesuri la abur!

Mesaj de carprom » 17 Dec 2008, 14:19

A da... primul nostru experiment a fost facut dupa modelul de aici, a mers excelent.
http://www.cipro.de/fullbuttons/harzer/ ... ampfer.htm
Imagine

Avatar utilizator
alexu
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 16 Dec 2008, 18:35

Re: Boilesuri la abur!

Mesaj de alexu » 17 Dec 2008, 14:52

Multzam fain pentru raspunsuri! Parca vad de pe acuma "aburitoarea" cum va fi. Si ar mai fi ceva: se pastreaza la fel ca cele fierte sau exista vreo smecherie in plus? Si cat le lasati la uscat?

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: Boilesuri la abur!

Mesaj de carprom » 17 Dec 2008, 15:17

alexu scrie:Multzam fain pentru raspunsuri! Parca vad de pe acuma "aburitoarea" cum va fi. Si ar mai fi ceva: se pastreaza la fel ca cele fierte sau exista vreo smecherie in plus? Si cat le lasati la uscat?
Eh...wezi, aici e schmeckeria, cele aburite nu trebuiesc uscate :D
La fierbere intra apa in ele, si totodata, mai topeste si ingrediente solubile, dar prin aburire, nu introduce apa
in ele, asa ca dupa ce sunt racite, le poti lua la pescuit =P~
Imagine

Avatar utilizator
alexu
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 16 Dec 2008, 18:35

Re: Boilesuri la abur!

Mesaj de alexu » 17 Dec 2008, 15:29

Si eu care ma gandeam ca le stiu pe toate! :-@ Ma bucur sa vad ca sunt "profesori" care te mai ajuta, mai "dau din casa".....Multzam inca o data si fir intins! Trase in vid si puse la congelator ? Cat timp le poti pastra?

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: Boilesuri la abur!

Mesaj de carprom » 17 Dec 2008, 16:20

alexu scrie:Trase in vid si puse la congelator ? Cat timp le poti pastra?
Daca le tii la congelat, nu trebuiesc trase in vid(doar ptr spatiu)
Mai este o smecherie, pe care nu am incercat-o inca, dar in Franta am discutat cu Klaus Brix (Daiwa) si el
mia spus ca isi face bilele la abur, iar in momentul cind sunt gata, le baga imediat intr-o punga de plastic,
pe care o sigileaza imediat cu aparatul de sudat pungi. Atunci nu mai trebuiesc congelate fiindca ele fiind inca fierbinte, si nu apuca sa produca paraziti la o asa temperatura mare, nu vor mugegaii. Teoretic este la fel ca si la metoda Microwaves, dar mai simplu(asta teoretic). Dar cum spune-am, nu am incercat.
Spor la treaba

PS: oricum vroiam sa-mi mai folosesc si masina de boilies (14mm) si atunci voi incerca zilele astea aceea metoda, iau un aparat de aburit de bucatarie und incap vreo 1000 g, si voi incerca.... va anunt daca merge.
Imagine

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: Boilesuri la abur!

Mesaj de carprom » 17 Dec 2008, 16:26

Uite aici, simplu de facut, dupa modelul asta ne-am construit-o noi pe ceea mare, doar ca am folosit o masina de spalat vase :D

http://www.boiliemaschine.com/10.html
Imagine

Avatar utilizator
Ricardo
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 18 Apr 2008, 17:20

Re: Boilesuri la abur!

Mesaj de Ricardo » 29 Dec 2008, 22:25

Carprom,spui ca boiliesurile fierte la abur nu se mai tin la uscat,si ca dupa ce se racesc se pot lua la pescuit.Eu te intreb : nu sunt moi,ele se intaresc odata cu procesul de uscare,le poti arunca cu cobra,nu cad de pe firul de par la contact cu apa?

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: Boilesuri la abur!

Mesaj de carprom » 30 Dec 2008, 19:28

Daca nu sunt solubile da :D
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”