lansete tari de distanta pentru crap

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
tibi csikos
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 20 Dec 2008, 10:42
Localitate: Timisoara

lansete tari de distanta pentru crap

Mesaj de tibi csikos » 20 Dec 2008, 11:00

buna florentin!
am vazut la o emisiune pe F&H chanell cum un pescar din romania participant la un concurs in ungaria la maconka spunea ca lansetele tari de distanta nu sunt prea bune in dril pt ca datorita rigiditatii lansetei largeste rana unde este infipt carligul ceea ce poate duce la pierderea pestelui.
sunt curios care e parerea ta in legatura cu aceasta chestiune si care ar fi solutiile pt evitarea pierderii pestelui in cazul in care folosim aceste lansete tari la crap.
tibi csikos!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: lansete tari de distanta pentru crap

Mesaj de gor965 » 20 Dec 2008, 13:36

Eu as folosi un fir cu un coeficient de elasticitate mai mare ,plus frana la mulineta ceva mai libera ...asa preaiu mai bine socurile !
Ca fapt divers ,la Haromfa echipamentul e pe "invers" ...adica se foloseste o varga moale si linie "tare"(elongatie zero) din textil (din cauza nuferilor) tocmai ptr.a avea un contact mai bun cu pestele !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
odsec
utilizator
utilizator
Mesaje: 42
Membru din: 01 Oct 2008, 23:21

Re: lansete tari de distanta pentru crap

Mesaj de odsec » 20 Dec 2008, 20:56

depinde de pescar,depinde daca esti in concurs si trebuie sa faci "viteza" ,depinde unde pescuiesti ,intre agataturi trebuie sa fortezi pestele aici degeaba pescuiesti cu o lanseta moale,(la maconka au facut '"viteza" fiindca era peste mult,si erau in concurs,e ca la noi pe balta de la doripesco peste mult si mic) ,dar cu frina mai moale cu un dril mai moale se poate rezolva nu trebuie tras pestele ca cum ai fii o macara ,trebuie obosit cu rabdare ,cum am scris depinde de mult mai ales de pescar ,experienta ,de orele petrecute pe malul apei

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: lansete tari de distanta pentru crap

Mesaj de florentiniuga » 21 Dec 2008, 00:45

Exact acelasi lucru l-am patit eu la cupa iernii de la moara vlasiei. Peste foarte mult, bete tari, distanta maxima de aruncare cu fir subtire, deci exclusa elongatia mare. Rezultatul, mai mult peste scapat decat prins. Solutia e una singura. Folosirea unui alt set de lansete, cu actiune parabolica. Presupunand ca nu trebuie sa arunci departe si poti folosi un fir cu elongatie mare, mai elastic, rezultatul e acelasi. Pestele "mic", intre 1 si 4 kg smuceste foarte puternic si cu cat e mai aproape, cu atat scade elongatia firului. Daca nu te ajuta lanseta, esti pierdut. Nu poti lasa frana moale sa faci drilluri de 10 min. cu un ciortan care nici nu sti daca puncteaza si care de cele mai multe ori are plecari laterale care te baga in alte lansete daca-l lasi sa traga fir. In cazul unei echipe de 2 stabila, e bine ca unul sa aiba un set de bete moi iar celalalt tari, pentru reducerea costurilor.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: lansete tari de distanta pentru crap

Mesaj de Coleman » 21 Dec 2008, 01:46

Poate cu ocazia asta ne spui si noua ce bete folosesti :D :D , ce bete de la ATACK ai testat si cum ti s-au parut?
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: lansete tari de distanta pentru crap

Mesaj de florentiniuga » 21 Dec 2008, 02:39

coleman scrie:Poate cu ocazia asta ne spui si noua ce bete folosesti :D :D , ce bete de la ATACK ai testat si cum ti s-au parut?
Fox Aquos 3.90 / 3,5lb - actiune de varf, foarte rapide.
Am testat un Atak de 3.90 / 3,5lb. si e ok, adica moale cum doream. Nu e un bat de top dar s-a comportat bine. Cu un plumb de 90g am aruncat la fel ca si cu Fox-ul cu plumb de 110g, cam 140m cu fir de 0.28.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: lansete tari de distanta pentru crap

Mesaj de Coleman » 21 Dec 2008, 03:34

Le-am vazut si eu ieri si mi s-au parut destul de bine ''lucrate'' dar sincer inca nu am incredere in ele asa ca am luat sa testez un prologic tournament tot ca ale tale adica mai ''tapan''.O sa-l ''chinui'' pe I.O.R azi sa vad ce poate.
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
tibi csikos
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 20 Dec 2008, 10:42
Localitate: Timisoara

Re: lansete tari de distanta pentru crap

Mesaj de tibi csikos » 21 Dec 2008, 10:11

va multumesc tuturor pentru raspunsurile voastre si vreau sa va intreb inca ceva in legatura cu acest subiect , nu s-ar rezolva multe din dezavantajele folosirii acestor bete tari de crap prin folosirea unui forfac elastic pt ca am vazut azi pe site-ul lui kevin nash un forfac de acest fel numit triggalink, le-a testat cineva?

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: lansete tari de distanta pentru crap

Mesaj de florentiniuga » 21 Dec 2008, 18:17

Asta da, am testat unul si este excelent pentru asa ceva. De fapt nu e forfacul propriuzis, ci partea intermediara intre inaintas sau linie si forfac, daca vreti, la fel ca un leadcore. Este genul de elastic folosit la rubesiana, un cauciuc siliconic foarte rezistent. Pacat ca trebuie comandate din afara, la noi nu am vazut. Daca aduce cineva la vanzare... astept informatia. Avea energofish-ul dar le-au terminat si au zis ca nu mai aduc pentru ca nu se vand. Inca nu s-a prins lumea la ce sunt bune. :-$ :)
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
tibi csikos
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 20 Dec 2008, 10:42
Localitate: Timisoara

Re: lansete tari de distanta pentru crap

Mesaj de tibi csikos » 21 Dec 2008, 20:43

buna florentin!

chiar acum m-am uitat unde se gaseste triggalink si l-am gasit pe bigfish.ro

Avatar utilizator
lucky_vis29
membru activ
membru activ
Mesaje: 109
Membru din: 09 Sep 2012, 18:49

Re: lansete tari de distanta pentru crap

Mesaj de lucky_vis29 » 07 Noi 2012, 20:42

parerea mea
este montura o montura buna nu ai cum sa pirezi pestele parerile sint impartite

Avatar utilizator
Joker
Veteran
Veteran
Mesaje: 585
Membru din: 16 Mai 2010, 23:51
Localitate: buzau
Contact:

Re: lansete tari de distanta pentru crap

Mesaj de Joker » 12 Noi 2012, 18:35

eu am lansete cu actiune de varf si folosesc fir de c.expert de 0.25 si nu am scapat peste ....este un fir moale si elastic deci compenseaza cu taria lansetei ,aici desigur si mecanica monturii trebuie sa fie foarte buna si sa nu intepi in forta ca iai rupt gura
Prinde ,pastreaza dar si ELIBEREAZA !!

Avatar utilizator
Vali_ms
senior
senior
Mesaje: 274
Membru din: 16 Ian 2011, 13:25
Localitate: tg-mures

Re: lansete tari de distanta pentru crap

Mesaj de Vali_ms » 13 Noi 2012, 19:52

Salut,singura problema e ca defapt 0.25 de la carp expert e 0.28 masurat cu micrometrul.Astia nu respecta dimensiunile scrise pe ambalaj.
Vreau in tarile calde!

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: lansete tari de distanta pentru crap

Mesaj de Dan Mitranescu » 13 Noi 2012, 21:29

Acesta este un topic vechi , din 2008 .
Intre timp buzele crapilor s-au intarit . :D
Pescarii au inteles ca nu lansetele scapa pesti , iar acest lucru se intampla datorita mecanicii monturii.
La competitii , la Campionate Nationale sau Mondiale concurentii si in special castigatorii folosesc cele mai puternice lansete de distanta. Si nu scapa crapii ...

Avatar utilizator
REMUSGL
senior
senior
Mesaje: 347
Membru din: 26 Oct 2010, 12:03
Localitate: Galati
Contact:

Re: lansete tari de distanta pentru crap

Mesaj de REMUSGL » 15 Noi 2012, 11:25

Numai vorbim de Cupa Iernii, cred ca am scapat un peste sau doi maxim in drill :D.

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”