ce maninca amurul????

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
bug
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 15 Noi 2008, 21:35

ce maninca amurul????

Mesaj de bug » 30 Dec 2008, 16:17

as dori sa adresez aceasta intrebare referitor la o apa curgatoare(muresul de ex).care este hrana naturala a amurului?
ce parere aveti despre ce a-ti face ca sa prindeti amuri pe o apa curgatoare?
am un loc pe care pescuiesc de mai multi ani dar rez nu sint extraordinare in rap cu nr amurilor care--i vad vad iesind .umbla mult intre ape,bucati adevarate,am monturile amplasate acolo si nu numai,dar indif de stilul de nadit(mult,putin),de multitudinea de monturi foolosite,de nada folosita(poorumb,bile,,,dulce ,aromat sau deloc),nu am rez satisfacatoare.max 3 buc in 3 zile.
astept pareri.multumesc.postez si citeva poze cu locul de pesc
Fişiere ataşate
Specificatii.JPG
Necunoscut.JPG
Muresu.JPG
Inf. loc pescuit.JPG

Avatar utilizator
fazakas ioan
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 10 Dec 2008, 11:29

Re: ce maninca amurul????

Mesaj de fazakas ioan » 31 Dec 2008, 01:50

bug scrie:as dori sa adresez aceasta intrebare referitor la o apa curgatoare(muresul de ex).care este hrana naturala a amurului?
ce parere aveti despre ce a-ti face ca sa prindeti amuri pe o apa curgatoare?
am un loc pe care pescuiesc de mai multi ani dar rez nu sint extraordinare in rap cu nr amurilor care--i vad vad iesind .umbla mult intre ape,bucati adevarate,am monturile amplasate acolo si nu numai,dar indif de stilul de nadit(mult,putin),de multitudinea de monturi foolosite,de nada folosita(poorumb,bile,,,dulce ,aromat sau deloc),nu am rez satisfacatoare.max 3 buc in 3 zile.
astept pareri.multumesc.postez si citeva poze cu locul de pesc
salut bug din cate stiu la amur hrana naturala sunt mugurii de plante acvatice.au aparut anul acesta ceva boabe la borcan cu aroma de papura si cu aroma de lucerna. am prins bine la asa ceva,am dat ca nada boabe de porumb uscate si fierte amestecate cu pelete de lucerna si aroma de zmeura(sirop natural cumparat din piata) diferenta e ca eu am pescuit pe balta. sper sa-ti foloseasca reteta mea si pe apa curgatoare. BAFTA ,LA MULTI ANI, AN NOU PLIN DE REALIZARI SI BUCURII

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Re: ce maninca amurul????

Mesaj de APSHD » 31 Dec 2008, 23:47

Daca ai prins 3 bucati ca cel din poza in 3 zile nu crezi ca ai avut rezultate bune ?
La amur pe o apa curgatoare sa nu te astepti la bucati multe prinse . :-h

Avatar utilizator
bug
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 15 Noi 2008, 21:35

Re: ce maninca amurul????

Mesaj de bug » 01 Ian 2009, 00:28

APSHD scrie:Daca ai prins 3 bucati ca cel din poza in 3 zile nu crezi ca ai avut rezultate bune ?
La amur pe o apa curgatoare sa nu te astepti la bucati multe prinse . :-h
de ce frate?

Avatar utilizator
fazakas ioan
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 10 Dec 2008, 11:29

Re: ce maninca amurul????

Mesaj de fazakas ioan » 02 Ian 2009, 11:54

bug scrie:
APSHD scrie:Daca ai prins 3 bucati ca cel din poza in 3 zile nu crezi ca ai avut rezultate bune ?
La amur pe o apa curgatoare sa nu te astepti la bucati multe prinse . :-h
de ce frate?
LA MULTI ANI! La intrebarea asta e greu de raspuns, imagineaza-ti ca si pe lacuri pe care platesti o caruta de bani colcaie de pesti dar poti sta trei zile si sa nu scoti nici macar un solz

Avatar utilizator
fazakas ioan
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 10 Dec 2008, 11:29

Re: ce maninca amurul????

Mesaj de fazakas ioan » 02 Ian 2009, 11:58

si sa nu uitam ca cteno cateodata e mai capricios si decat crapul. la temperaturi mari eu am prins doar noaptea si vorba ta bug doar cate 1-2 pe partida si nu foarte mari.

Avatar utilizator
Adyi
membru activ
membru activ
Mesaje: 86
Membru din: 05 Mar 2008, 18:48
Localitate: ilfov

Re: ce maninca amurul????

Mesaj de Adyi » 02 Ian 2009, 16:38

bug ... cum vezi cand misca ? ca imi imaginez ca firul sta intins pe apa curgatoare . Am pescuit si eu pe rau si imi face "burta" guta prin apa .... dar plumbul nu se misca din locul unde a cazut...cum fac sa fie bine ? :-/ si mai am de zis ca imi sta swinger-u ridicat.

La multi ani si mult mai multe capturi in noul an !

Avatar utilizator
bug
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 15 Noi 2008, 21:35

Re: ce maninca amurul????

Mesaj de bug » 02 Ian 2009, 18:13

Adyi scrie:bug ... cum vezi cand misca ? ca imi imaginez ca firul sta intins pe apa curgatoare . Am pescuit si eu pe rau si imi face "burta" guta prin apa .... dar plumbul nu se misca din locul unde a cazut...cum fac sa fie bine ? :-/ si mai am de zis ca imi sta swinger-u ridicat.

La multi ani si mult mai multe capturi in noul an !
frate adi la multi ani si tie si tuturor.pe locul pe care l-am descris (poza) pescuiesc din 2003,am prins 48 de amuri intre 7-15kg(niciunul sub 6kg!-interesant!).80% i-am prins intre 10-12 am.am prins si noaptea si dim,dar 80% cum ti-am zis.PROBLEMA MEA e ca in anii astia nu pot sa trag o cooncluzziie statistica,nu siint multumit(acuma sa nu intelegi ca am stat tot sezoonul acolo,mai mult imi place crapul).sa revin la ce ai zzis tu.distanta la care pescuiesc de mal e de cca 20m,am lansetele indreptate in unghi de 45gr fata de curs,folosesc plumbi de plantat(modelul ala cu tzepi),si swingerele incarcate pe max(eurooswinger fox).plumbii au 160gr si nu sint culisanti.nu am folosit la inceput swingere,dar am avut rateuri(au luat-o catre mal si nu am sesizat).si inca o chestie ,asta fct de nivelul apei(la noi creste si scade aproape zilnic-arad,astfel micsorind sau crescind viteza apei)-ridic virfurile cit mai mult pt a fi cit mai putin fir in apa.sper ca te-am ajutat cit de cit.pina la urma inclin sa cred cu tarie ca la pescuit un singur lucru e sigur:NIMIC NU E SIGUR.CIT MAI PUTINE "BURTI",CIT MAI MULTI AMURI SI....SA FI BUCUROS "CA-TI STA SWINGERUL RIDICAT" :D :)) :-h

Avatar utilizator
Adyi
membru activ
membru activ
Mesaje: 86
Membru din: 05 Mar 2008, 18:48
Localitate: ilfov

Re: ce maninca amurul????

Mesaj de Adyi » 02 Ian 2009, 20:10

pai daca apa are viteza destul de mare si sunt multi curenti ... cum mai nadesti ? ca ma gandesc ca boabele alea pe care le arunci nu cad unde ai vrea tu sa cada...sau ce metoda folosesti ? cum le arunci ?

Avatar utilizator
bug
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 15 Noi 2008, 21:35

Re: ce maninca amurul????

Mesaj de bug » 02 Ian 2009, 21:20

Adyi scrie:pai daca apa are viteza destul de mare si sunt multi curenti ... cum mai nadesti ? ca ma gandesc ca boabele alea pe care le arunci nu cad unde ai vrea tu sa cada...sau ce metoda folosesti ? cum le arunci ?
pai daca te iuti mai atent la poze vezi unde-mi tin monturile.dau intre ape.am folosit mai multe stiluri de nadit:10kg pe zi de porumb pina la 50kg pe zi,am dat bile de la 1 pina la 5kg pe zi,nu am nadit deloc,am pus porumb preparat in sac cu gauri,am pus nada bulgari in ciorap,le-am dat trifoi macinat amestecat cu pelete de trifoi si argila,le-am dat prune,corcoduse,am dat din ora-n ora putin,etc.Numai pe dracu nu le-am dat!de asta am scris sa vad si parerile altora pt ca in astia 6 ani pe locul asta NU AM REUSIT SA TRAG O CONCLUZIE.poate am gresit ceva,poate nu am facut destul

Avatar utilizator
POP-UP
utilizator
utilizator
Mesaje: 24
Membru din: 05 Ian 2009, 16:00

Re: ce maninca amurul????

Mesaj de POP-UP » 05 Ian 2009, 16:32

Din cei 48 de amuri prinsi oare cati i-ai prins de mai multe ori? Deoarece stiu ca -i eliberezi... :-@

Avatar utilizator
bug
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 15 Noi 2008, 21:35

Re: ce maninca amurul????

Mesaj de bug » 05 Ian 2009, 22:46

POP-UP scrie:Din cei 48 de amuri prinsi oare cati i-ai prins de mai multe ori? Deoarece stiu ca -i eliberezi... :-@
niciunul in riu.cei mari au plecat in alte balti cei mici au murit:((

Avatar utilizator
Volosciuc
utilizator
utilizator
Mesaje: 40
Membru din: 11 Dec 2008, 16:07

Re: ce maninca amurul????

Mesaj de Volosciuc » 09 Ian 2009, 17:06

salut bug.eu cred ca la montura gresesti. poate ne-o areti si ne mai dam cu parerea.

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: ce maninca amurul????

Mesaj de Butaru Gabriel » 13 Mar 2009, 12:11

Am prins amur in Dunare aproape in fiecare an,momeala folosita este porumb fiert pana se crapa ( infloreste )cu aroma de capsuna,si un expandat galben pe carlig nu pe fir de par.Dar la aceasta montura intra si crap nu numai amur.
De fiecare data cand mi-a intrat amur,momeala mai sus mentionata am avut,ca-i intamplare sau nu asta nu mai stiu.Anul trecut cel mai mare amur 8 kg,in 2007-12 kg ,cel mai mic 2,5-3 kg si toti aceeasi momeala.

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: ce maninca amurul????

Mesaj de Neamtul » 18 Mar 2009, 11:09

Ai pus in carlig doar expandatul galben si porumbul pe fir de par sau ai pus si porumbul in carlig.Daca poti si ai timp,trimite-mi te rog o imagine cu montura pe mail(sau,daca merge,pe mp)sau mai bine chiar aici pe topic.
Merci.
Aroma de capsune e naturala?Te intreb fiindca am sirop gros si dulce de capsune,facut de bunica si cred ca ar merge. :-/ :D

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”