ce scule sa isi ia un incepator pentru prima data in Delta

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
ciofuionutz
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 09 Oct 2008, 20:54
Localitate: Suceava
Contact:

ce scule sa isi ia un incepator pentru prima data in Delta

Mesaj de ciofuionutz » 03 Ian 2009, 14:14

:-?? Buna ziua la toata.Sunt un student din sv si urmaresc aproape toate emisiunile facute de dumneavoastra si chiar consider ca ai ce invata de aici...dar cum teorie fara practica nu se poate e mai greu pentru mine ca sa si aplic...Deci vara asta am vb cu un prieten ce are o cunostinta in Delta,ca sa ramanem la el la o partida de pescuit ce cred ca nu o poate rata nici un pescar indiferent de stilul pe care i.l practica.Intrebarea mea este de sfaturi i.mi dati,ca sa am parte de cat mai multa actiune..(adica ma refer la stationar,rapitor..dar problema este ca nu stiu exact perioada in care o sa fiu acolo)...Va multumesc mult si ce pot sa zic un an nou fercit,cu firul cat mai intins...si sa dea Dumnezeu sa se reduca branconajul cat mai mult...lumea e proasta nu stie ce sa pretuiasca...altii(ca si mine de ex...student fiind nu am asa mare libertate,nici din cauza facultatii si nici financiar...si as face orice pentru o partida la un peste in "aer curat" si cu toata atmosfera aceea incendiara...,nu mi.ar trebui 100 de grame de peste,doar sa traiesc acele clipe pe care un om impatimit si le aduce aminte toata viata,fiecare povestioara ..si aici cei mai veterani pot sa confirme acest lucru...Oricum tineti.o tot asa ca aveti "public si admiratori" din ce ce mai mult..Sanatate numai bine!!!...o adresa de mail pot sa las : ciofuionutz08@yahoo.com

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: ce scule sa isi ia un incepator pentru prima data in Delta

Mesaj de cristea radu » 03 Ian 2009, 14:41

SALUT. Totul depinde in ce ape pescuiesti(adancime,curent,agataturi) si la ce peste dai(crap,somn,caras,platica,stiuca,biban,etc.).Insa eu iti recomand ceva intre 150 gr.si400 gr. actiune(ca le impaci pe toate) pt. ca trebuie sa dai cu fire groase(0,50 in sus) si plumbi grei(100 gr. in sus)NUMAI BINE (:|

Avatar utilizator
ciofuionutz
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 09 Oct 2008, 20:54
Localitate: Suceava
Contact:

Re: ce scule sa isi ia un incepator pentru prima data in Delta

Mesaj de ciofuionutz » 03 Ian 2009, 14:46

cristea radu scrie:SALUT. Totul depinde in ce ape pescuiesti(adancime,curent,agataturi) si la ce peste dai(crap,somn,caras,platica,stiuca,biban,etc.).Insa eu iti recomand ceva intre 150 gr.si400 gr. actiune(ca le impaci pe toate) pt. ca trebuie sa dai cu fire groase(0,50 in sus) si plumbi grei(100 gr. in sus)NUMAI BINE (:|
Pai da stiu k depinde de toate astea...si nici nu pot sa dau mai multe detalii k nu stiu nimik,,,de abia astept sa treaca timpul mai repede si sa se tina ala de promisiune...deci nu ma refeream neaparat sa merg numai cu un bat...mai multe dar sa incerc mai multe tehnici ceva de genu...:D....ca asa ceva cine stie cand se mai iveste...oricum o sa imi iau la mine si pentru rapitor si de crap nu mai zic...k ar fi pacat sa ajung acolo si sa ma bazez numai pe un stil cand as putea sa traiesc mai multe momente frumoase incercand mai multe....oricum ms mult de raspuns...este primul meu topic...si nu ma asteptam asa de repede la cinva sa raspuna...cele bune ;)

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: ce scule sa isi ia un incepator pentru prima data in Delta

Mesaj de cristea radu » 03 Ian 2009, 14:50

Urmareste topicul PE RAURI SI DUNARE(o sa afli mai multe)

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: ce scule sa isi ia un incepator pentru prima data in Delta

Mesaj de gor965 » 04 Ian 2009, 00:52

Radule ,e mult mai tata ptr. un incepator sa lucreze cu un bat de 150-400 gr. !!! Daca da la platica si caras ,numai buze de peste o sa scoata din balta ! :)) Eu zic sa-si ia omul 2 vergi fixe 5-6-7 m cum i-o pica mai bine la portofel si 2 lansete (2.70-3.00 m ) din 2 buc cu putere de aruncare 50-150 gr. E suficient ptr. un incepator !
@ciofuionutz
Cand o sa stii mai multe despre perioada cand te duci o sa poti sa-ti faci mai bine un plan de bataie. Asa ,acum, doar in linii generale putem vorbii...iarna e la inceput ,gasesti pe forum multe informatii ,iar cand nu intelegi ceva o sa intrebi si noi iti vom raspunde .
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: ce scule sa isi ia un incepator pentru prima data in Delta

Mesaj de cristea radu » 04 Ian 2009, 01:03

@gor965 Eu ii spuneam din punctul meu de vedere caci daca da in curenti tari(eu asa pescuiesc)ii trebuie cat mai tari.Si iam dat o marja(150-400), eu am luat si platici cu bete de 300 gr. actiune.Oricum era o parere dea mea.Omul isi ia ce doreste.NUMAI BINE (:|

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: ce scule sa isi ia un incepator pentru prima data in Delta

Mesaj de gor965 » 04 Ian 2009, 01:36

cristea radu scrie:@gor965 Eu ii spuneam din punctul meu de vedere caci daca da in curenti tari(eu asa pescuiesc)ii trebuie cat mai tari.Si iam dat o marja(150-400), eu am luat si platici cu bete de 300 gr. actiune.Oricum era o parere dea mea.Omul isi ia ce doreste.NUMAI BINE (:|
El e incepator ,n-o sa manuiasca la fel ca tine un bat de-ala ! Eu cand eram mai prostanac am pescuit o data la caras si platica ,cu betele lu' frate-miu , de somn ,100-250 gr ...si tot scoteam buze de peste ramase in ac dupa intepare ! :D Acum eu dau cu 50-100 gr. in Dunare iar frate-miu cu alea de 100-250 gr nu a prins nici un crap niciodata (in 6-7 ani)...pe toti pe care i-a intepat i-a pierdut in dril !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: ce scule sa isi ia un incepator pentru prima data in Delta

Mesaj de Driscu Radu » 04 Ian 2009, 10:14

Ionut parerea mea sa nu-ti ei lanseta pentru rauri, dunare, delta mai mari de 3m ideal pe undeva la 2,70 maxim ca actiune 150 gr eu pescuiesc cu lansete pe Prut de 120 gr actiune si 3m lungime mulineta trebuie sa fie de capacitate mare macar 200m de 0,40 nu arunci departe dar exista mari sanse sa pierzi foarte multe monturi.Sa nu faci monturi cu mai mult de 2 carlige ideal 1 singur.Numai bine fir intins si la multi ani in pescuit.

Avatar utilizator
ciofuionutz
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 09 Oct 2008, 20:54
Localitate: Suceava
Contact:

Re: ce scule sa isi ia un incepator pentru prima data in Delta

Mesaj de ciofuionutz » 04 Ian 2009, 12:27

pai da asa ma gandeam si eu la o lanseta de 2,70...si din ce am citit inseamna ca trebuie sa imi schimb monturile...fiindca am fir de 0,35...sau nu neaparat?..si in legatura cu lansetele sunt sute de discutii am mai citit din ele (cum ca sa nu iti iei de 3.60 ca daca se nimereste sa dai de tufisuri sau salcii te incomodeaza,dar cred ca o sa iau de si de 2.70 si de 3.60 cel mai bine)Eu sper macar sa nu dau la un rapitor si sa agat nustiu ce "namila" sa imi faca varza betete..stiti ca este o zicala prin forumuri"nu conteaza daca stii sau nu ,dar daca il agati ai cu ce sa il scoti?"am multe de inavatat...dar de unde ~x( ...care ma ia si pe mine la niste partide ..:D...pe cineste... o:-) o:-) =P~ si multumesc mult pentru raspunsuri....si pentru gor965 nu neaprat trebuie sa bati apropo ca as fi prostanac..nu cred ca tu te.ai nascut invatat dar in fine..fiecare cu atitudinea lui..Multumesc inca odata ca imi dati cateva ideii bune ;) :-c

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: ce scule sa isi ia un incepator pentru prima data in Delta

Mesaj de marian_popescu » 04 Ian 2009, 14:51

gor stie ce spune. nu vei sesiza muscaturile fine la niste bete rigide, eventual doar daca dai numai dupa submarine care pleaca in nesimtire cu tot cu scula. eu aveam telescopice sert intima, unii spuneau ca sunt prea finute pt dunare. pe undeva aveau dreptate, multe imbinari. dar rezistente, no problem, dadeam cu plumbi de 100 si momitor. si culmea, la cat erau de subtiri, pe atat erau de rigide si abia sesizam trasaturile carasilor mari, in jurul kilului. ulterior le-am vandut si acum am un set de 3,60 cu 3,5 lbs pt balta si alte 3 bete de 3 metri, cotorul din compozit, varf fibra de sticla, componente catusi de cat de calitate (inele si mandrina bunicele, maner din pluta), pe 60-120 grame, indestructibile si, nu in ultimul rand ieftine. pe net sunt in jur de 50 ron, eu am dat 40 pe bucata. aceleasi mulinete ca pe balta, adica okuma pl65, cu fir de 0,40. din punctul meu de vedere, ideale pt dunare. ti le recomand cu incredere.
daca dispui de mai multi bani, sert hooligan, pe 3 metri, 100-300 grame, puternice, dar varful din fibra plina e suficient de sensibil pt trasaturi de finete. si impaci si pe baietii de pe forum
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: ce scule sa isi ia un incepator pentru prima data in Delta

Mesaj de Coleman » 04 Ian 2009, 15:32

Pentru DELTA si parerea mea este ca niste bete de 2,7 m din 2 bucati sunt ideale mai ales daca sunt si mai ''moi''(50-150 g),dar la mulnete eu dau cu unele mai usoare.Echipamentul pentru delta ma costat 200 ron si am mai pescuit cu el si pe unele balti sau cand dau la plantat si nu a ''carait''.Acum depinde de tine ce vei alege
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: ce scule sa isi ia un incepator pentru prima data in Delta

Mesaj de Driscu Radu » 04 Ian 2009, 15:49

Ionut mai sunt si niste lansete speciale cu varf foarte sensibil (daca nu ma insel se cheama blector), restul vergii fiind rigida cred ca te pot ajuta sa faci lanseuri pana in 15-20 m cat trebuie pe o apa curgatoare cu un plumb de 80-120 gr.Numai bine fir intins.

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: ce scule sa isi ia un incepator pentru prima data in Delta

Mesaj de marian_popescu » 04 Ian 2009, 16:59

e o diferenta intre varf plin si blector. am vazut lansete pe 120 grame, telescopice, cu varf ff fin, din fibra plina. cotorul era rigid si puternic iar varful semnaliza cele mai fine trasaturi. erau insa lansete doar pt barca, nu puteai forta in aruncare acel varf, iar inelele pe varf erau f mici. sa nu la confundam insa cu cele care merg si de pe mal, si din barca, gen sert hooligan si guardian boat(folosite mai mult la somn), ron thompson hard core, jakson power tip sau digital tip. mai erau unele de barca, prin carrefour, shakespeare nu stiu cum, cu varfuri intre-schimbabile, dar nashpa rau de tot
Fishing is life. The rest...just details

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: ce scule sa isi ia un incepator pentru prima data in Delta

Mesaj de gor965 » 04 Ian 2009, 22:11

ciofuionutz scrie:....si pentru gor965 nu neaprat trebuie sa bati apropo ca as fi prostanac..nu cred ca tu te.ai nascut invatat dar in fine..fiecare cu atitudinea lui..Multumesc inca odata ca imi dati cateva ideii bune ;) :-c
Domnule draga ,m-ai inteles gresit ...eu n-am batut nici un aporpo' ! De mine am vorbit cat de naiv eram la inceput ...eram chiar prostanac ...gaseam tot felul de scuze ,dar nu judecam deloc logic ...pur si simplu erau bete rigide si eu intepam de mama focului ! Am spus-o ca pe o gluma (stii vorba aia ,prostul rade de ce-si aminteste ) si atata tot ! Nu o lua personal ca nu e cazul ...cand vreau sa ma adresez cuiva ,il citez ori il numesc ,ca sa se stie !
Daca ai ramas cu impresia ca am o atitudine gresita ,imi cer scuze ! Pe viitor voi fii mai atent in exprimare fata de userii mai "tineri" (in sensul de nou inregistrati pe forum)...restul ma cunosc si nu-mi fac griji ca mai glumim din cand in cand ! Referitor la faptul ca vrei sa-ti iei lansete si de 2.70 si de 3.60 ,vreau doar sa-ti spun ca problema cea mai mare in delta e transportul si de aceea nu sunt recomandate betele lungi. Personal cred ca daca esti la inceput ,n-o sa te apuci sa dai din prima dupa trofee ,cu bete grele si fir gros ,asa ca trebuie ceva de mijloc ...nu stii ce "bulan" de incepator poti sa ai ! Firul de 0.40 zic eu ca e calea de mijloc la Dunare ...nu stiu cum o fii in Delta ca n-am ajuns niciodata ! 0.40 nu creeaza portanta mare si e rezistent si la somn si la crap in limite normale. Toate cele bune ...iarna e la inceput ! ;)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
ciofuionutz
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 09 Oct 2008, 20:54
Localitate: Suceava
Contact:

Re: ce scule sa isi ia un incepator pentru prima data in Delta

Mesaj de ciofuionutz » 06 Ian 2009, 21:04

da asa ma gandeam si eu in privinta transportului....si cu" bulanul" asa zic si eu,prima mea data in viata cand ajung in Delta si sa prind ceva sa scap din cauza ca nu au avut firul potrivit..sau altele...cred ca m-as ura rau de tot #-o ..Nu m-am suparat dar stii cum e pui raul inainte si ma gandeam k e ceva legat ca sunt tanar si lumea ce zice sa isi mai bata si joc..am inteles gresit imi cer scuze..sunt sigur ca am ce invata de la tine.. :-c ..sper sa fie bine si sa am ce va povesti..pana atunci ma gandesc sa merg acuma iarna asta undeva la un rapitor...pe siret care este mai aproape de mine numai ca e inghetat...oricum aici nu e topicul potrivit...ms mult de raspuns si de ajutor.Imi este foarte greu sa decid singur din cauza ca aici in Suceava asta nu poti testa nici macar o montura de crap..Nici macar nu am unde sa-i reclam ce fac astia de la asociatie.Iti da permisul si dute frate unde vrei numai aici nu ca nu au nici macar o balta cu un peste..si mai au curaj sa ceara bani de mai sus pentru resursele pescarului sportiv..De unde si de campanii contra branconajului nici nu cred ca stiu asa ceva...asta e Romania si din cate am inteles nu numai aici.Sanatate si fir intins care are ocazia de a merge pe iarna ...Numai bine!!! :-h

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”