Feriti-va de hoti!

discutii off-topic despre orice

Moderatori: mini_mic, vali003, Coleman

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Feriti-va de hoti!

Mesaj de Marius Vintila » 11 Apr 2012, 21:57

Feriti-va de Vodafone. Pe mine m-au furat cu 401,77 lei astazi. La un abonament care trebuia sa fie de 5 euro (am descoperit ca defapt era de 7 euro 65 centi, de aceea nu-mi venea factura acasa) unde am 500 minute in retea si 50 in afara. Nu faceti prelungiri de abonament la telefon cu Relatiile cu Clientii pentru ca o sa se faca ca n-au inteles sau ca n-ai inteles tu ceea ce trebuie sa intelegi (adica sa le dai lor bani). Legal n-ai ce sa le faci pentru ca au inregistrare verbala la care tu ai fost de acord cu conditiile lor (pe care ei pot sa le schimbe cand vor) chiar daca tu n-ai semnat nimic. Sunt niste jepcari si niste hoti!!! Pe mine nu ma mai lasa sa sun la *222 pentru ca s-au prins ca au gresit, ma pun sa sun la *456 pentru relatii cu clientii la care se percepe cost suplimentar de 0,41 euro / apel (unde, probabil, va intra robotul si te va tine pana te saturi tu).
Nu va mai plictisesc cu amanunte si nu va spun prin ce trec...sper sa realizati voi, sa renuntati la ei inainte ca ei sa va fure.
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
otyice
membru activ
membru activ
Mesaje: 73
Membru din: 09 Mar 2012, 22:00

Re: Feriti-va de hoti!

Mesaj de otyice » 11 Apr 2012, 22:59

mama lor de hoti,nu se gandesc ca pierd clienti si sunt vremuri grele .prostanaci

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: Feriti-va de hoti!

Mesaj de sorprodan » 12 Apr 2012, 08:03

otyice scrie:mama lor de hoti,nu se gandesc ca pierd clienti si sunt vremuri grele .prostanaci
clienti pierd de mult acum trag pe ei ce mai pot @-) eu am inchis trei abonamente la ei in 6 luni ,,,,niste tepari >:)
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: Feriti-va de hoti!

Mesaj de Marius Vintila » 12 Apr 2012, 10:20

Sunt foarte multi oameni care si-au luat tepe groaznice de la aceasta companie de telefonie, primesc din ce mai multe mesaje ca si ei au patit la fel sau mai rau (pe facebook). Un prieten si-a scos cartela din telefon timp de o luna si avea de plata 320 mesaje pe care nu le-a dat.
Singura metoda de protest este sa renuntam la ei.
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Feriti-va de hoti!

Mesaj de IULIAN C » 12 Apr 2012, 11:00

Acum ceva ani...2 sau 3,unei rude i-au bagat o factura de vreo 1400Ron,in conditiile in care platea maxim 70 ron/luna
Omu' a crezut ca e greseala de tiparire,ca s-o fi intamplat...cand a vazut desfasuratorul,avea cateva mii de mesaje trimise,in cateva ore ,calculasem atunci,ca un amarat de telefon fara nici o tehnologie ,trimitea cam 5 mesaje pe secunda,in conditiile in care nimeni nu atinsese macar acel telefon cu orele....A vorbit cu ei,le-a spus ca nu a trimis niciun SMS,l-au tot plimbat prin sediile vodafone,explicatii care mai de care mai intortocheate,ca sa te faca ,asa cum spunea si colegul,mai sus sa te lasi de pus intrebari...doar sa platesti si atat!
S-a lasat cu recuperatori din-aceia care te suna non-stop si iti tot trimit somatii ca ai nu stiu cat de plata....a fost mare iures!
Daca s-ar face front comun impotriva lor,poate ca s-ar lua masuri!
E problema cea mai mare si mai grava din cate am cunoscut,aceea ca noi,romanii nu prea ne cerem drepturile,nu batem cu pumnul in masa,nu prea suntem atenti la contracte,nu prea ne pasa,la sfarsit ne-o luam pe coaja..."cu acte in regula" si ramanem fara dreptul de a te apara,mai pe romaneste si batut si f-tut si cu banii luati!Se mizeaza pe asta chiar si la banci...etc.
Rezolvari,ar fi,exact cum a spus mai sus colegul,sa bagam "mare" pe retele de socializare,forumuri...etc pana cand se va da sfoara in tara sa nu mai cada si altii in plasa!
Asadar...hai sa-i denuntam,gata,ajunge ...cat sa mai suportam atata hotie,oameni buni?
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Feriti-va de hoti!

Mesaj de Allen Besnovich » 12 Apr 2012, 12:36

Marius Vintila scrie:Feriti-va de Vodafone. Pe mine m-au furat cu 401,77 lei astazi. La un abonament care trebuia sa fie de 5 euro (am descoperit ca defapt era de 7 euro 65 centi, de aceea nu-mi venea factura acasa) unde am 500 minute in retea si 50 in afara. Nu faceti prelungiri de abonament la telefon cu Relatiile cu Clientii pentru ca o sa se faca ca n-au inteles sau ca n-ai inteles tu ceea ce trebuie sa intelegi (adica sa le dai lor bani). Legal n-ai ce sa le faci pentru ca au inregistrare verbala la care tu ai fost de acord cu conditiile lor (pe care ei pot sa le schimbe cand vor) chiar daca tu n-ai semnat nimic. Sunt niste jepcari si niste hoti!!! Pe mine nu ma mai lasa sa sun la *222 pentru ca s-au prins ca au gresit, ma pun sa sun la *456 pentru relatii cu clientii la care se percepe cost suplimentar de 0,41 euro / apel (unde, probabil, va intra robotul si te va tine pana te saturi tu).
Nu va mai plictisesc cu amanunte si nu va spun prin ce trec...sper sa realizati voi, sa renuntati la ei inainte ca ei sa va fure.
Eu iti recomand sa le dai un telefon, daca ai abonamentul prelungit prin telefon, si sa le spui in felul urmator:
- in primul rand, ca vrei sa asculti si tu toata inregistrarea telefonica in care tu ai prelungit abonamentul (stai linistit, nu or sa ti-o dea), iar daca nu ti s-au prezentat TOATE clauzele contractuale, aceasta nu e valabila, iar dupa ce le ceri asta, sa le spui sa o scoata la imprimanta si sa si-o bage direct in ***, pentru ca la telefon era fratele tau si nu tu, deci nu e valabila.
- in al 2-lea rand le spui "in baza legii 161/2010 vreau sa reziliez abonamentul", si ai sa vezi ca nu e chiar asa cum spun ei. Eu iti spun din experienta, am reziliat abonamente prelungite, fara sa platesc mare lucru. Trebuie doar sa insisti!
Bafta
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: Feriti-va de hoti!

Mesaj de Marius Vintila » 12 Apr 2012, 23:47

Multumesc pentru idei, oricum insist si pe alte site-uri in a le face antireclama!
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Feriti-va de hoti!

Mesaj de Laurentiu » 13 Apr 2012, 09:32

Ii doare pe ei la basca de antireclama. Singura solutie pe care poti sa o adopti este sa folosesti cartela per pay care este, dupa mine cea mai avantajoasa, exceptand faptul ca trebuie sa fii atent sa o incarci in timp util si costurile mari cand iesi din tara. In rest minute cacalau in retea, si in afara retelei indiferent de companie tot ai in jurul a 75 de minute. Te orientezi la compania de telefonie mobila in functie de prieteni, amici, rude. Acolo nu te mai fura nimeni, nu mai esti legat de un contract, etc. Mai nasol este daca pierzi telefonul cu tot cu cartela, nu o sa-ti mai poti activa acelasi numar. Sunt avantaje si dezavantaje de ambele parti.
Deja abonamentul este pt firme mari, companii, etc...

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Feriti-va de hoti!

Mesaj de gor965 » 13 Apr 2012, 14:24

Marius Vintila scrie:Feriti-va de Vodafone....
Nu vreau sa para ca le tin partea, ca si cum as avea vre-un avantaj, dar am un abonament de om normal la ei inca de pe vremea cand s-au infiintat ca firma de telefonie mobila si se numeau Connex ! Ma jur ca n-am avut nici o data vre-o problema legata de factura ... si sunt peste 14 ani de cand tot platesc !Acum 2 ani mi-am reinoit abonamentul si ptr. ca nu-mi convenea oferta din magazine am negociat la telefon noul abonament, in functie de nevoile mele si ale sotiei mele. Am cazut de acord asupra tuturor datelor...minute, mesaje, pret cu tva, modalitati de plata, extraoptiuni,bla,bla,bla...si e totul Ok ...sa bat draq in lemn, sa nu cobesc ! >:)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Feriti-va de hoti!

Mesaj de Sebastian » 13 Apr 2012, 14:50

Laurentiu scrie:Ii doare pe ei la basca de antireclama. Singura solutie pe care poti sa o adopti este sa folosesti cartela per pay care este, dupa mine cea mai avantajoasa, exceptand faptul ca trebuie sa fii atent sa o incarci in timp util si costurile mari cand iesi din tara. In rest minute cacalau in retea, si in afara retelei indiferent de companie tot ai in jurul a 75 de minute. Te orientezi la compania de telefonie mobila in functie de prieteni, amici, rude. Acolo nu te mai fura nimeni, nu mai esti legat de un contract, etc. Mai nasol este daca pierzi telefonul cu tot cu cartela, nu o sa-ti mai poti activa acelasi numar. Sunt avantaje si dezavantaje de ambele parti.
Deja abonamentul este pt firme mari, companii, etc...
Numarul se poate recupera,insa memoria cartelei[pierdute]NU.In rest,votez si eu pt.cartela pre pay.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Feriti-va de hotii de la Vodafone

Mesaj de florentiniuga » 13 Apr 2012, 14:53

Atentie la "oferte"! Eu am incheiat un tip de abonament acum doi ani si pe toata perioada am platit o anumita suma redusa conform ofertei. Dupa incheierea asazisei perioade de oferta, m-am trezit cu factura dubla - 1000 lei - in ianuarie. Am sunat si mi s-a spus ca se va reface contractul si ca intr-adevar nu m-au anuntat ca s-a terminat promotia. Suntem in aprilie, din ianuarie inca nu au fost in stare sa-mi rezolve noul abonament si intre timp mi-au mai emis inca doua facturi pe sume mari. Acum s-a semnat noul contract (intre timp nu mai au oferta veche) dar trebuie sa mai astept pana la urmatoarea facturare ca sa intre in vigoare. Sper sa nu ma trezesc cu o factura de 5000 de lei ca nu mai pupa un leu de la mine. Ma judec cu ei doi ani pana se prescrie.
Asadar, atentie marita daca aveti un contract cu tarif la oferta pe o anumita perioada, sa-i anuntati ca doriti reinoirea contractului, modificarea sau rezilierea lui, inainte cu minim doua luni de expirare, pentru ca altfel va treziti ca platiti tariful intreg. Si faceti-o macar pe e-mail daca nu cu adresa scrisa direct la sediu, pentru ca prin telefon nu vor mai recunoaste decat daca ajungeti la proces si-i obliga instanta sa faca publica inregistrarea si asta numai daca nu au trecut inca 6 luni pentru ca dupa aia o pot sterge.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
robertpescar
senior
senior
Mesaje: 267
Membru din: 02 Dec 2009, 04:41
Localitate: slobozia

Re: Feriti-va de hoti!

Mesaj de robertpescar » 13 Apr 2012, 15:04

gor965 scrie:
Marius Vintila scrie:Feriti-va de Vodafone....
Nu vreau sa para ca le tin partea, ca si cum as avea vre-un avantaj, dar am un abonament de om normal la ei inca de pe vremea cand s-au infiintat ca firma de telefonie mobila si se numeau Connex ! Ma jur ca n-am avut nici o data vre-o problema legata de factura ... si sunt peste 14 ani de cand tot platesc !Acum 2 ani mi-am reinoit abonamentul si ptr. ca nu-mi convenea oferta din magazine am negociat la telefon noul abonament, in functie de nevoile mele si ale sotiei mele. Am cazut de acord asupra tuturor datelor...minute, mesaje, pret cu tva, modalitati de plata, extraoptiuni,bla,bla,bla...si e totul Ok ...sa bat draq in lemn, sa nu cobesc ! >:)
Esti printre putinii care nu au avut probleme!din punctul meu de vedere,fura de la toti clientii...chiar daca ai factura detaliata,tot nu poti contoriza toate convorbirile ...la mine au inceput cu stangul:am platit abonamentl de doua ori in avans,pentru ca asa veneau facturile la firma si nu stateam sa ma uit de ce trebuie platit atat....restul e can-can!

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Feriti-va de hoti!

Mesaj de Laurentiu » 13 Apr 2012, 20:39

Si eu am avut la ei vreo doua abonamente in decurs de 15 ani si nu-mi aduc aminte sa fi avut probleme, dar pe parcurs am realizat ca pt mine e mai avantajos o cartela reincarcabila. In schimb am auzit la altii probleme si nu numai in vodafone, dar si in orange.

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Feriti-va de hoti!

Mesaj de Laurentiu » 13 Apr 2012, 20:41

Sebastian scrie: Numarul se poate recupera,insa memoria cartelei[pierdute]NU.
Nu vreau sa te contrazic, dar fiind cartela reincarcabila, deci fara titular, cum poti dovedi ca
tu esti titularul in cazul in care ai pierdut-o?

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Feriti-va de hoti!

Mesaj de Madalin Dirla » 13 Apr 2012, 23:34

Luna asta mi-a venit vodafonul 200 lei in conditile in care media facturilor este undeva in jurul sumei de 60 lei,am sunat la *222 sa-i intreb de ce am factura asa mare si mi-au raspuns ca am vb 35 ore numai in vodafon................le-am cerut factura detaliata si mi-au spus ca imi trimit dar contra cost...........astept factura X-( .................s-ar putea ca dupa 15 ani de abonament sa le trag la cioc daca vad ca vor sa ma arda.va tin la curent! :D

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse”