sfat prologic clasic vs fox,etc

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
suspendat
membru activ
membru activ
Mesaje: 90
Membru din: 19 Mar 2012, 18:48

sfat prologic clasic vs fox,etc

Mesaj de suspendat » 15 Apr 2012, 13:22

salutare dragi pescari , urmaresc cateva modele dar nu ma pot decide momentan nu am nici mulinete dar sper sa-mi iau un set de shimano medium xta-lc pt ca-mi plac mult aidca e un moft si ma gandeam sa cer pareri cu ce lanseta s-ar potrivi din cele enumerate mai jos , va multumesc
ron thompson custom carp
daiwa black
maver genesis extreme
prologic clasic
lanseta fox warrior s

Avatar utilizator
suspendat
membru activ
membru activ
Mesaje: 90
Membru din: 19 Mar 2012, 18:48

Re: sfat prologic clasic vs fox,etc

Mesaj de suspendat » 15 Apr 2012, 23:24

mi-e greu sa cred ca nu sunt posesori

Avatar utilizator
suspendat
membru activ
membru activ
Mesaje: 90
Membru din: 19 Mar 2012, 18:48

Re: sfat prologic clasic vs fox,etc

Mesaj de suspendat » 16 Apr 2012, 16:09

hai ma fratilor cateva pareri , cateva sfaturi

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: sfat prologic clasic vs fox,etc

Mesaj de marian_popescu » 16 Apr 2012, 22:20

chiar ca e un moft, adica majoritatea ar da mai multi bani pe o lanseta decat pe o mulineta (iar aici raportul e mult disproportionat)

am avut ron thompson custom carp. in afara faptului ca e putin cam grea, nu prea ai ce sa-i reprosezi. rezistenta, destul de rapida, design placut
am pescuit si cu daiwa black widdow, de 3,90. mai usoara decat custom carp, dar tot pe primele le-as alege, din orice alt punct de vedere

restul...nucunosc, nu ma bag. probabil ca cei mai multi vor opta pentru fox si maver. sunt mai de firma si prea putini cunosc custom carp

a...era sa uit. hakuyo
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
crazycrap
senior
senior
Mesaje: 270
Membru din: 04 Iun 2011, 01:25
Localitate: turda.cluj
Contact:

Re: sfat prologic clasic vs fox,etc

Mesaj de crazycrap » 17 Apr 2012, 23:46

salut!
eu am luat deja mulinetele(xt-alc medium)dar pt lansete o sa vad inaintea concediului ce voi lua..:D
oferte sunt multe si ai de unde alege...
sfatul pe care l am primit si eu a fost o cat mai buna proportionare intre mulinete si lansete.
depinde in mare masura si ce fel de pescuit abordezi..pt mine una dintre optiuni ar fi Fox fx3 dar inca ma mai gandesc...
datorita pretului care este f apropiat de free spirit,balista...ma cam pune pe ganduri...
dar cauta pe goagal.. :D si sigur vei mai gasi subiecte in legatura cu prb asta...
bafta!

Avatar utilizator
gabicarp
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 14 Feb 2011, 14:26

Re: sfat prologic clasic vs fox,etc

Mesaj de gabicarp » 18 Apr 2012, 15:07

am fost marti pe moara si am stat langa un pescar care avea Fox de 3,9 m , iar una dintre ele s-a rupt la aruncare . in urma expertizei cica ar fi avut un defect de fabricatie - s-au observat niste bule de aer pe suprafata lansetei in zona unde s-a rupt - la baza segmentului mai subtire .

Avatar utilizator
gabicarp
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 14 Feb 2011, 14:26

Re: sfat prologic clasic vs fox,etc

Mesaj de gabicarp » 18 Apr 2012, 15:07

am fost marti pe moara si am stat langa un pescar care avea Fox de 3,9 m , iar una dintre ele s-a rupt la aruncare . in urma expertizei cica ar fi avut un defect de fabricatie - s-au observat niste bule de aer pe suprafata lansetei in zona unde s-a rupt - la baza segmentului mai subtire .

Avatar utilizator
crow12
utilizator
utilizator
Mesaje: 24
Membru din: 21 Ian 2012, 17:18
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: sfat prologic clasic vs fox,etc

Mesaj de crow12 » 18 Apr 2012, 22:01

Hmmm...Si eu care ma caiam ca am ales Maver si nu Fox..Sper sa nu am surprize din astea chiar daca la finisaje Fox bate Maver..

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: sfat prologic clasic vs fox,etc

Mesaj de Neamtul » 18 Apr 2012, 22:52

Asa de curiozitate, despre ce model de la Fox e vorba, de cand si in ce conditii a fost folosita lanseta ?
Nu de alta dar nu prea am auzit de multe bete Fox rupte pana acum.
Poate intra domnu cu lanseta si ne arata si noua 2-3 poze cu lanseta rupta sa vedem si noi exact unde s-a rupt si daca exista urmele unui defect de fabricatie.

Avatar utilizator
suspendat
membru activ
membru activ
Mesaje: 90
Membru din: 19 Mar 2012, 18:48

Re: sfat prologic clasic vs fox,etc

Mesaj de suspendat » 20 Apr 2012, 11:18

niste pareri si sfaturi la topicul meu , multumesc domnul marian inca mai astept sfaturi

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: sfat prologic clasic vs fox,etc

Mesaj de Neamtul » 12 Mai 2012, 09:35

Ti-ai luat bete pana la urma ?
Te intreb pentru ca si eu inca nu m-an hotarat ce sa iau. :)

Avatar utilizator
claufishi
Veteran
Veteran
Mesaje: 536
Membru din: 04 Noi 2010, 22:48
Contact:

Re: sfat prologic clasic vs fox,etc

Mesaj de claufishi » 28 Mai 2012, 19:53

Pentru mulinetele respective ai nevoie de o lanseta mai usoara sau de 3,60 (eu nu as lua 3.90 pt mulineta respectiva) si cat de cat mai de calitate.

Din enumerarea ta as alege 1-prologic clasic carp si 2-fox warior s , ron thomson si genesis cam grele pentru aceste mulinete iar black widow este cam slaba din toate pct-le mele de vedere.

Sau un alt ansamblu pe care l-as avea eu in calcul - MTX 14 3,60 cu mbrxtalc = low cost sau Shimano Beastmaster 3,60 m 3,25 lbs sau 3.50 lbs modelul ax (modelul visiniu) cu mbrxtalc = medium cost

Cel mai bine pune mana pe fiecare dintre ele si ieftine si scumpe ca pe net toate sunt pozate frumos si descrise minunat , dar cand le vezi sau le iei in mana ........ hmmmmmmmmmm......iti cam schimbi parerea despre multe dintre ele.
"Cine se fereste de agatatura , se fereste de crapi...in speta mari si foarte mari"
CLAUDIU CORAIU - B&C ENDURO CARP TEAM -

Avatar utilizator
corsaru
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 09 Sep 2012, 12:22
Localitate: Ploiesti

Re: sfat prologic clasic vs fox,etc

Mesaj de corsaru » 23 Sep 2012, 14:55

Ce bete ai ales pana la urma si cat de multumit esti de ele?

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”