SERT Uploader 3905

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

SERT Uploader 3905

Mesaj de pescar_s » 09 Ian 2009, 07:41

Va salut din craiova! vreau sa cumpar 2 lansete pentru crap: am intrat in cateva magazine si a-mi face cu ochiu o telescopica de 3.90,carbon,act. de varf(50-150g),4inele sic mari. vreu sa cunosc si parerea d-stra,acelor care au sau le-a trecut asa ceva prin mana.va multumesc si sa auzim de bine.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: SERT Uploader 3905

Mesaj de gor965 » 09 Ian 2009, 16:55

4 inele ...doar 4 inele pe un bat de 3.90... cu actiune de varf ...!? :-w
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: SERT Uploader 3905

Mesaj de doru » 09 Ian 2009, 20:12

Am vazut batul aici in Timisoara in mag. de specialitate.Nu este tipic pt. crap dar poate fi folosit pt. asta.E mai mult un bat de grund greu [stiuca,somn]dar daca nu ai mari pretentii de concursuri,poate fi fol .pt. pescuitul crapului fara nici o problema .
Aici la un mag. era 95 lei iar la altul [concurenta ] 115 lei.

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: SERT Uploader 3905

Mesaj de pescar_s » 09 Ian 2009, 21:02

Aici aveti perfecta drptate,dar si eu sunt mititel in dale crapului asa ca nu am mari pretentii de la bat.Mai antai sa ma invat si eu cu o bila... cu o boaba...si dupa? mai stam de vorba... si cum spuneati este cam grosolana? nu-i nimic ca am testato nitelus si vad ca tine la tavaleala,cu o suta gr.de plumb zboara ca din pusca. Oricum va multumesc pt. sfaturi,sa aveti fire-ntinse si numai bine!

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: SERT Uploader 3905

Mesaj de doru » 09 Ian 2009, 21:51

Nu-i de loc grosolan,e chiar bun batul cam la toate .Crapistii care tin la concurssuri opteaza mai nou pe bete speciale dedicate special pt.crap,scumpe si destul de incomode la transport pt. cine merge la pescuit cu trenul sau RATB.
Inainte te dadeai mare cu un bat rusesc,care facea treaba buna ,dar era si peste.Nu era nevoie de ultima moda ca sa prinzi ceva.
Oricum sert-ul merita banii.La ce pret era la voi in Craiova?

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: SERT Uploader 3905

Mesaj de marian_popescu » 09 Ian 2009, 23:05

am vazut si eu batul, varianta de 3,60 cu 4 inele.mei se pare oribil, la cat e de rigid si la cum are dispuse inelele. arata destul de solid, cred ca duce bine greutati mari, dar are o gramada de defecte si e urat cu spume (nici nu vreau sa ma gnd la 3,90 cu aceeasi dispunere a inelelor, tot 4 la numar). ma tenta inainte pt dunare, ziceam eu ca tragi fara grija de el. asa e, dar nici acolo nu e bun, parul ala nu e in stare sa semnalizeze nimic pe varf. iar pe balta, daca dai in ciortani(spui ca esti incepator), ai toate sansele sa iti scuipe carligul din cauza ca lanseta nu amortizeaza mai deloc, nu preia socurile. daca vrei telescopice, exista si alte variante, putin mai scumpe
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: SERT Uploader 3905

Mesaj de pescar_s » 10 Ian 2009, 17:52

activez baitrunerul, iar la bila nu vine ciortanel-dar la urma urmei sa vina ce-o venii totul e sa nu pui textil.mono, cu mem. cat mai mica siii- rupei fasu!!!-de fapt tipu a cerut initial o 100 lei si le-am scos la70 ca-m luat patruuu.. cum le zici d-ta (pari).Daca stau sa ma gandesc ca euroiu a sarit de 4,2 ?? @-) sunt bine venite si la urma urmei 280 da lei e jumate de bat adevarat ;) sa auzim numai de bine! si sper sa dau cu <bata>-n iei nu-n balta. :-h

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: SERT Uploader 3905

Mesaj de doru » 10 Ian 2009, 20:36

Pentru inceput conteaza sa-ti placa tie batul,sa ti se potriveasca bine la mana,sa poti executa usor si comod aruncarile .Daca toate astea sunt in regula pt. tine, este ok. Indiferent ce spun altii, parerea utilizatorului ,adica a ta conteaza,mai alel ca SERT e o firma de renume si poti folosi betele si la alte stiluri de pescuit nu doar la pescuitul la crap.
Un anumit tip de bat nu poate fi satisfacator pt. toata lumea,fiecare are un stil,o anumita cerinta de la scula lui,multi se uita la sculele de top care nu sunt pt. oricine ,nu neaparat in toate cazurile scula te face un pescar bun.
Sa le folosesti sanatos si in timp o sa-ti dai seama daca daca ai facut o alegere buna sau nu .Poate peste o anumita perioada o sa le schimbi daca o sa ai alte preferinte,dar important este ca ele sa-si faca treaba.

Avatar utilizator
maryn_vs
membru activ
membru activ
Mesaje: 149
Membru din: 13 Iul 2008, 14:08
Localitate: vaslui

Re: SERT Uploader 3905

Mesaj de maryn_vs » 21 Feb 2009, 15:05

pescar_s scrie:Aici aveti perfecta drptate,dar si eu sunt mititel in dale crapului asa ca nu am mari pretentii de la bat.Mai antai sa ma invat si eu cu o bila... cu o boaba...si dupa? mai stam de vorba... si cum spuneati este cam grosolana? nu-i nimic ca am testato nitelus si vad ca tine la tavaleala,cu o suta gr.de plumb zboara ca din pusca. Oricum va multumesc pt. sfaturi,sa aveti fire-ntinse si numai bine!
sal. am vazut ca tot vb de sert uploader ....m-ar interesa si pe mine ce diametru are primul inel ca as vrea sa-mi iau si eu aceste bete..o zi buna.. :)

Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Re: SERT Uploader 3905

Mesaj de cosmake » 21 Feb 2009, 19:12

pescar_s scrie:activez baitrunerul, iar la bila nu vine ciortanel-dar la urma urmei sa vina ce-o venii totul e sa nu pui textil.mono, cu mem. cat mai mica siii- rupei fasu!!!-de fapt tipu a cerut initial o 100 lei si le-am scos la70 ca-m luat patruuu.. cum le zici d-ta (pari).Daca stau sa ma gandesc ca euroiu a sarit de 4,2 ?? @-) sunt bine venite si la urma urmei 280 da lei e jumate de bat adevarat ;) sa auzim numai de bine! si sper sa dau cu <bata>-n iei nu-n balta. :-h
Dami si ie un PM cu magazinul :))

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: SERT Uploader 3905

Mesaj de Neamtul » 04 Mar 2009, 14:22

Las' ca-i bun Uploader.Am vazut oameni care pescuiau la caras si la ciortan(la pluta,pe balta!!!)cu acest bat.E destul de lung si elastic ca sa nu rupa buza pestilor.Si eu o sa-mi cumpar 2-3 bucati.Eu de mic copil am fost invatat cu telescopice si am rupt un singur bat pana in prezent->o chinezarie de 15lei.Am prins cu un bat telescopic ieftin(de 20lei)chiar si o gasca pe o balta de la noi din localitate.Am tras de bat si am adus-o la mal fara probleme deci nu vad dece nu se poate prinde si cu un Uploader crap de 10kg. :-??
Recomand cu caldura aceasta lanseta.




PS:Stiuca la grund?Unde se pescuieste asa la stiuca? :)) ....>faza zilei<....chiar n-am vazut in viata mea sa se pescuiasca la grund(fara pluta)la stiuca.Poate ca eu rad degeaba si chiar se pescuieste asa,dar in vest-ul tarii va asigur ca nu. :-q

Avatar utilizator
maryn_vs
membru activ
membru activ
Mesaje: 149
Membru din: 13 Iul 2008, 14:08
Localitate: vaslui

Re: SERT Uploader 3905

Mesaj de maryn_vs » 04 Mar 2009, 16:54

sal. am vazut ca tot vb de sert uploader ....m-ar interesa si pe mine ce diamete au inelele ca as vrea sa-mi iau si eu acest bat..o zi buna..

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: SERT Uploader 3905

Mesaj de Neamtul » 04 Mar 2009, 17:30

Din cate tin minte,inelele imi pareau destul de mari dar nu stiu sa-ti spun exact dimensiunile.

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: SERT Uploader 3905

Mesaj de marian_popescu » 04 Mar 2009, 18:20

inelele sunt destul de mari, mai ales ca primul este pe al doilea tronson, deci la o distanta destul de mare fata de mulineta
@neamtul...batrane, ai vazut pescuind la pluta?eu unul as folosi-o cu pluta cu peste viu in carlig, la pescuitul somnului. mai spunea cineva ca este suficient de elastica pentru a nu rupe buze pestilor. eu unul va spun ca al meu sert powerspod de 5 lbs este mai bland decat uploader. la pesti de talie mica este total contraindicat batul asta, in schimb poti trage cu incredere de el daca e vorba de pesti mari
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: SERT Uploader 3905

Mesaj de Neamtul » 04 Mar 2009, 19:58

Te rog sa nu ma faci batran.Am doar 22 ani. :D E adevarat ca mi-am lasat cioc si putina barba dar totusi inca ma consider tanar. :))
Chiar am asistat la capturarea unui caras de ~1kg si omul s-a descurcat bine cu batul,care nu cred ca e mult mai rigid ca un Profiline Tele 170. [-x
Eu zic ca daca nu ai pretentii de concurs sau ai buget redus betele nu te vor dezamagii.Sunt foarte bune la banii lor.

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”