locuri campare delta!

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Avatar utilizator
dumo79
membru activ
membru activ
Mesaje: 123
Membru din: 04 Mai 2012, 16:33

locuri campare delta!

Mesaj de dumo79 » 09 Mai 2012, 14:23

Buna ziua!

am o intrebare referitoare la locurile de campare in zona Uzlina!
Am vb astazi cu o doamna de Rezervatia Delta Dunarii in legatura cu un permis de pescuit pentru rezervatie si printre altele doamna a sugerat ca nu este permisă camparea decat in zone special amenajate.
Fac o precizare in sensul ca sunt 6 ani incheiati de cand merg in Delta si campez in zone neamenajate (si nu sunt singurul)!
Stie cineva care sunt riscurile? amenzi?

Multumesc!

Avatar utilizator
oliver
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 06 Apr 2012, 22:29
Localitate: Tulcea

Re: locuri campare delta!

Mesaj de oliver » 25 Mai 2012, 20:32

Intra pe site-ul ARBDD. :idea:
Peştele care scapă din undiţa pescarului este întotdeauna cel mai mare.

Avatar utilizator
Crownyboy
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Apr 2009, 22:39

Re: locuri campare delta!

Mesaj de Crownyboy » 18 Iul 2012, 21:08

Va salut domnilor ! Si eu am aceeasi problema. Pana astazi eram hotarat sa plec cu cortul ca in fiecare an dar am primit o veste , nu 100% sigura, ca s-au dat amenzi de peste 2000 lei unei tabere in zona Sf Ghe. Acum sunt in mare dilema, sa risc sa merg cu cortul sau la pensiune.
Are cineva informatii proaspete din Delta vis-a-vis de campat ?

Avatar utilizator
oliver
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 06 Apr 2012, 22:29
Localitate: Tulcea

Re: locuri campare delta!

Mesaj de oliver » 18 Iul 2012, 21:51

Sunt 5 campinguri in delta legalizate de A.R.B.D.D.
-- Sf.Gheorghe
-- Partizani
-- Chilia
-- Sulina
-- Gura Portitei
Astea sunt cele mai proaspete info. din delta.
Fir Intins!
Peştele care scapă din undiţa pescarului este întotdeauna cel mai mare.

Avatar utilizator
Crownyboy
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Apr 2009, 22:39

Re: locuri campare delta!

Mesaj de Crownyboy » 18 Iul 2012, 22:08

Stiu asta Oliver dar vezi ca induci lumea in eroare. Doar 2 sunt campinguri, celelalte trei sunt complexe turistice(hostel,vile,casute) si nu cred ca se poate sta cu cortul.
Pe mine altceva ma interesa, dar daca vrei sa-ti faci rating poti sa postezi in continuare informatii nefolositoare.

Avatar utilizator
oliver
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 06 Apr 2012, 22:29
Localitate: Tulcea

Re: locuri campare delta!

Mesaj de oliver » 18 Iul 2012, 22:40

Nu cred ca vreau rating pentru ca nu-mi trebuie si in primul rand am citat din ziarul local de luni (16.07.2012).
Peştele care scapă din undiţa pescarului este întotdeauna cel mai mare.

Avatar utilizator
oliver
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 06 Apr 2012, 22:29
Localitate: Tulcea

Re: locuri campare delta!

Mesaj de oliver » 18 Iul 2012, 22:42

Advertisement
Cinci campinguri deschise în Delta Dunării

Mediu | Publicat la 16.7.2012 | Florenţa Gavrilă

În Delta Dunării sunt deschise în această vară cinci campinguri auto­rizate, în localităţile: Sfântu Gheorghe, Partizani, Chilia, Sulina şi în zona Gura Portiţei, camparea în alte zone fiind interzisă. De asemenea, turiştii au obligaţia de a-şi procura permise de acces în Delta Dunării, fie de la sediul ARBDD din municipiul Tulcea, fie de la Centrele de informare turistică din perimetrul Rezervaţiei.

camping delta dunarii 300x225 Cinci campinguri deschise în Delta DunăriiÎn ceea ce priveşte costul permiselor de acces, acesta este de 5 lei de persoană pe zi, 15 lei de persoană pe săptămână şi 30 lei de persoană pe an. Tariful de intrare nu se aplică pentru copii, elevi, studenţi, pensionari, vete­rani de război, foşti deţinuţi politici, urmaşii eroilor martiri şi răniţii din Revoluţia din decembrie 1989.

„Din fericire, oamenii au conştien­tizat că nu mai pot merge oriunde şi întreabă unde se pot campa sau unde pot merge în Delta Dunării fără să fie probleme. Este un semnal că oamenii au înţeles şi, mai mult, mi se pare că este mai curat decât în alţi ani. Sunt patru locuri de campare iar accesul se poate face pe bază de permis care poate fi luat de la sediul ARBDD, de la Centrul de informare, şi prin protocol şi unii operatori de turism. În momentul de faţă banii aceştia constituie fonduri extrabugetare ale ARBDD şi trebuie să se folosească pentru acţiuni de protecţie”, a precizat guverna­torul Deltei Dunării, Viorica Bîscă.
Peştele care scapă din undiţa pescarului este întotdeauna cel mai mare.

Avatar utilizator
Crownyboy
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Apr 2009, 22:39

Re: locuri campare delta!

Mesaj de Crownyboy » 18 Iul 2012, 22:52

Stiu perfect ordinele, intrebarea mea era alta. Vreau sa stiu daca totusi se poate campa, daca sunt turisti cu cortul acum in delta ,in afara zonelelor mentionate.
De zece ani fac curat pe locurile de pescuit inainte si dupa sejur si plec cu sacii incarcati cu gunoaie( nu numai ale mele). Speram ca daca ai o tabara curata si organizata sa te poti intelege cu ei si chiar sa platesc o mica amenda sa fie acoperiti.

Avatar utilizator
oliver
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 06 Apr 2012, 22:29
Localitate: Tulcea

Re: locuri campare delta!

Mesaj de oliver » 18 Iul 2012, 23:01

Sunt mai putini turisti cu corturile fata de anii trecuti,ma refer in perioada asta,poate incepand cu luna august sa fie mai multi tinand cont ca sau terminat examenele si incep concediile.
Despre gunoi m-am saturat si eu sa-l car de pe balta acasa(daca era numai al meu mai ziceam...).
Eu am stat cu cortul dar poate am avut noroc si nu ma contolat nimeni.
Peştele care scapă din undiţa pescarului este întotdeauna cel mai mare.

Avatar utilizator
Crownyboy
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Apr 2009, 22:39

Re: locuri campare delta!

Mesaj de Crownyboy » 18 Iul 2012, 23:07

Asta vroiam sa stiu. Merci frumos. In ce zona ai campat?

Avatar utilizator
oliver
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 06 Apr 2012, 22:29
Localitate: Tulcea

Re: locuri campare delta!

Mesaj de oliver » 18 Iul 2012, 23:10

Toata zona Murighiol. De la politia de frontira pana la intersectia cu canalul Dunavat.
Peştele care scapă din undiţa pescarului este întotdeauna cel mai mare.

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: locuri campare delta!

Mesaj de sorin1362 » 19 Iul 2012, 02:19

Daca romanashii ar fi fost asa cum se lauda, apai n-am fi ajuns sa stam in "rezervatii" precum apashii sau comanshii.
Stand cate trei saptamani in delta, am asistat la multe plecari spre casa. Este adevarat ca majoritatea si-au strans gunoaiele in saci, dar au "uitat" sa-i mai ia. Sunt convins ca nimeni nu cara sacii de gunoaie acasa. Toti spera ca va veni cineva de la salubritatea deltei sa ridice sacii. Din pacate nu exista asa ceva, iar de acei saci se ocupa doar jivinele ... mai ales porcii.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
oliver
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 06 Apr 2012, 22:29
Localitate: Tulcea

Re: locuri campare delta!

Mesaj de oliver » 19 Iul 2012, 16:23

Nea Sorine nu fi chiar asa de convins. Eu stau doar weekendurile pe balta,nu mi-e greu sa car gunoiul 35km.
Mai greu este cu cei veniti de departe. Dar nici localnicii nu sunt de lasat.
Peştele care scapă din undiţa pescarului este întotdeauna cel mai mare.

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: locuri campare delta!

Mesaj de sorin1362 » 19 Iul 2012, 17:36

oliver scrie:Nea Sorine nu fi chiar asa de convins. Eu stau doar weekendurile pe balta,nu mi-e greu sa car gunoiul 35km.
Mai greu este cu cei veniti de departe. Dar nici localnicii nu sunt de lasat.
Eu spun ce am vazut !!!
Daca pescarul roman ar fi lasat un loc curat, si in plus, daca strangea si mizeriile aduse de apa ... nu cred ca ar fi fost motive pentru aparitia acestor locuri de campare. Chiar ar fi devenit un agent de igienizare a deltei.
Cat despre cei veniti de departe ... eu sunt de foarte departe. ;)
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: locuri campare delta!

Mesaj de pharaoh » 19 Iul 2012, 18:05

Ce-aveti fratilor? Nu trebuie sa-l luati acasa, ci doar pana la primul sat, la primele tomberoane. Am carat si 3 saci mari o data. Bagajele la intoarcere se mai imputineaza si se mai face loc, iar daca aveti bare pe masina se pot lega unul-doi saci acolo.
Primul lucru care am grija sa nu-mi lipseasca din bagaje este sulul de saci menajeri mari, cat mai grosi si de calitate. Din ce am vazut de-a lungul timpului, pot sa spun ca doar 20-30 % dintre pescari au grija sa lase locul curat la plecare si sa ia si gunoiul cu ei.
I Fish. Therefore I am.

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”