Pescuitul intr-o locatie putin descrisa: Prutul

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Avatar utilizator
Florea Florin
membru activ
membru activ
Mesaje: 111
Membru din: 03 Dec 2008, 12:02

Pescuitul intr-o locatie putin descrisa: Prutul

Mesaj de Florea Florin » 14 Ian 2009, 23:47

Ma bucur sa citesc orice articol despre pescuit si in masura timpului liber o fac indiferent ca este din "Aventuri la pescuit" , la care sunt abonat , dar si pe net prin diverse site-uri. Revin la articolele de specialitate si mai ales la locatiile descrise acolo si imi pare tare rau sa vad ca multi pescari , unii cu experienta vasta chiar , tot incearca Dunarea , cu care chiar nu am nimic , dar care in ultimul timp a dezamagit de foarte multe ori si m-am hotarat sa va deschid o noua perspectiva { unii o sa spuna ca o cunosc de mult timp dar atunci cand va fi cazul ma voi explica }. Aceasta perspectiva este aceea de a pescui pe raul Prut un afluent al Dunarii care nu pare a fi luat in considerare atat cat merita. O sa indic si o zona de cativa zeci de km.unde stiu ca pescuitul este o placere cu multe capturi frumoase si un peste salbatic de o frumusete aparte ce numai linistea si un mediu propice o poate da. Astfel acest loc minunat se afla intre Galati si Barlad mai exact de la Oancea , punctul de trecere spre Republica Moldova pana dincolo de Rogojeni. In aceasta zona se poate ajunge usor cu masina { drumul e o.k. } dar trebuie sa vizezi si la Politia de Frontiera din GALATI , mai aproape de aceasta zona. Ca si peste se prinde frecvent crap salbatic,puternic si bataios, in general la mamaliga { cei din zona au o reteta de mamaliga fantastica } iar la rama groasa,coropisnita si carne de scoica se prinde somn dar trebuie cautat in special in coturi si zone cu gropane daca sti zona.Daca cineva crede ca este interesat voi dezvalui mult mai multe in viitoare raspunsuri dat fiind faptul ca am copilarit acolo cel putin 10 ani si desi locuiesc acum in Sibiu prefer sa fac 600 de km.ptr. a merge acolo decat poate tot atat ptr. Dunare sau Delta. In incheiere as preciza un mic amanunt : nu va luati bautura de acasa se poate cumpara un vin grozav la niste preturi de ras - 3 lei / litru si zona e plina de stani de unde se poate cumpara un cas bun.In rest numai bine si fire intinse.

Avatar utilizator
scorpion
Veteran
Veteran
Mesaje: 1105
Membru din: 28 Ian 2009, 15:05
Localitate: IASI

Re: Pescuitul intr-o locatie putin descrisa: Prutul

Mesaj de scorpion » 15 Feb 2009, 11:16

pescuiesc pe prut de cand eram copil si cred ca s-au adunat vreo 37 de ani de pescuit pe acest rau ,am trait aici experiente de neuitat dar din pacate ele devin din ce in ce mai rare si din cauza precipitatiilor abundente care au facut sa fie apa mai mereu mare si tulbure dar si din cauza unor pseudopescari aparuti de vreo 3 ani pe prut care vin si fac adevarate petreceri campenesti lasand in urma mizerii de nedescris .acum sunt nevoit sa caut mereu alte locuri mai greu accesibile unde ma pot bucura de ceva liniste si uneori si de ceva capturi dar cei drept mai rare ca altadata...

Avatar utilizator
Alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 131
Membru din: 15 Dec 2007, 13:58

Re: Pescuitul intr-o locatie putin descrisa: Prutul

Mesaj de Alexandru » 15 Feb 2009, 12:02

Eu pescuiesc pe Prut ( Stinca-Costesti, Mileanca, Prutu Mort, Sodoveni, etc, tot ce apartine de jud. Botosani) de vreo 15-16ani, este super ok dar din punctul meu de vedere Delta tot Delta este.Oricum imi pare bine ca mai sunt pescari care apreciaza pescuitul pe Prut, mai ales ca nu mai este acuma ce era inainte.

Avatar utilizator
scorpion
Veteran
Veteran
Mesaje: 1105
Membru din: 28 Ian 2009, 15:05
Localitate: IASI

Re: Pescuitul intr-o locatie putin descrisa: Prutul

Mesaj de scorpion » 19 Feb 2009, 08:57

din pacate aud ca prohibitia pe prut va dura anul asta 3 luni ,asa ca va trebui sa caut altceva...

Avatar utilizator
danut212000
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 22 Feb 2009, 23:30
Localitate: iasi

Re: Pescuitul intr-o locatie putin descrisa: Prutul

Mesaj de danut212000 » 23 Feb 2009, 18:12

sunt si eu un incepator in ale prutului,sunt din iasi,si am permis de doi ani. Merg destul de des la pescuit la prut dar mai am multe de invatat,aici e un altfel de pescuit,am cautat mut locuri bune pt pescuit la crap anul trecut dar nu prea am avut noroc. Poate este cineva din iasi care i-mi poate da si cateva sfaturi despre pescuitul pe prut. Multumesc
un pescar pe prut

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: Pescuitul intr-o locatie putin descrisa: Prutul

Mesaj de toader nicolae » 24 Feb 2009, 20:29

Cele mai bune locuri de pescuit care le-am gasit pe Prut sunt exact la varsarea in dunare dar in general locurile sunt date din tata in fiu si nu prea ai sansa sa gasesti un loc liber.In zona aceea este o padure inundata si pestele colcaie pe acolo.Avantajul este ca din cauza cioatelor nu pot tenismenii sa-si intinda fileurile,doar neamul lui curent isi mai face de cap prin zona.

Avatar utilizator
scorpion
Veteran
Veteran
Mesaje: 1105
Membru din: 28 Ian 2009, 15:05
Localitate: IASI

Re: Pescuitul intr-o locatie putin descrisa: Prutul

Mesaj de scorpion » 24 Feb 2009, 23:00

locul cel mai bun pe prut este cel care il gasesti liber ca in general nu prea mai gaseti ca s-au inmultit pescarii(pseudopescarii) de nu -ti vine sa crezi,auzi muzica de toate genurile .mici,bere si alte spirtoase ce mai ,sarbatori in toata regula.personal caut locuri cat mai linistite sau daca nu ,merg seara vreo doua trei ore ca atunci sunt sigur ca s-a terminat serbarea.nu de mult cand plecam la pescuit imi propuneam de acasa unde am sa pescuiesc,acum trebuie sa car un arsenal de scule ca nustiu unde ma voi aseza.voi cum procedati ,va asezati mereu la pescuit in acelasi loc?

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: Pescuitul intr-o locatie putin descrisa: Prutul

Mesaj de toader nicolae » 25 Feb 2009, 00:07

Problemele astea cu manelele le cam gasim peste tot balta sau rau dar trebuie stiut ca zgomotul pe care il facem pe mal se propaga mult mai repede in apa si daca in balta pescuim la distante mari si se poate sa nu ajunga pana acolo ,pe rauri cu siguranta ajunge la distanta de maxim25 de metri unde pescuim.Asta este unul din motivele pentru care crapul mare nu vine decat noaptea spre mal cand e liniste deplina.

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: Pescuitul intr-o locatie putin descrisa: Prutul

Mesaj de toader nicolae » 25 Feb 2009, 00:10

Frate scorpion incearca sa iei cu tine numai strictul necesar daca ai de colindat sa cauti locuri de pescuit altfel risti sa te culci inainte sa te apuci de pescuit. ;) ;) ;) ;)

Avatar utilizator
scorpion
Veteran
Veteran
Mesaje: 1105
Membru din: 28 Ian 2009, 15:05
Localitate: IASI

Re: Pescuitul intr-o locatie putin descrisa: Prutul

Mesaj de scorpion » 25 Feb 2009, 01:26

problema la prut e ca nu pot pescui cu aceleasi lansete peste tot.pe malul cu piatra pescuiesc intr-un fel iar la cel de pamant altfel deci in cazul asta folosesc altfel de scule ,ce nu am nevoie las in masina ca malurile le cunosc foarte bine si stiu ce trebuie sa car din portbagaj si ce nu

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: Pescuitul intr-o locatie putin descrisa: Prutul

Mesaj de toader nicolae » 25 Feb 2009, 03:02

Care este diferenta?citeste topicul crap de rau vs crap de balta sau cam asa ceva si ai sa vezi ca am postat acolo cam tot ce iti trebuie sa faci fata tuturor situatiilor ,iar in mix pentru naditor ai sa gasesti reteta pentru nadit in curent si poti vizita si nadirea cu boabe in curent.Sper sa iti fiu de ajutor si orice nu intelegi despre pescuitul pe rauri poti intreba si iti voi raspunde cu placere.La pescuitul de balta nu pot sa te ajut pentru ca aici e un haos total in capul meu. :"> :"> :"> :"> :">

Avatar utilizator
scorpion
Veteran
Veteran
Mesaje: 1105
Membru din: 28 Ian 2009, 15:05
Localitate: IASI

Re: Pescuitul intr-o locatie putin descrisa: Prutul

Mesaj de scorpion » 25 Feb 2009, 10:03

in locurile cu piatra la prut pescuiesc in praguri aici folosesc bologneze de 5,6m cu fir de 0,16- 0,20 plumb 15-30 gr in locurile cu mal de pamant , folosesc scule mai de putere deoarece e necesar un plumb de 70-140gr sa arunc in malul celalalt si sa ramana si acolo, ca saracul crap s-a invatat sa stea mai mult in malul moldovenesc la pamant nu prea sunt praguri asa ca plumbul v-a sta mai mult in curent .ceva mixuri folosesc iar naditul cu boabe il fac binisor ca am vreo 35 de ani de cand bat prutul.ce nu stiu sunt tehnicile de ultima ora ca nu am avut de unde sa le invat si nu prea am mai fost la ore de mult timp

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: Pescuitul intr-o locatie putin descrisa: Prutul

Mesaj de toader nicolae » 25 Feb 2009, 13:06

Scorpion,tehnicile moderne nu prea au nimic de a face cu pescuitul de rau.

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: Pescuitul intr-o locatie putin descrisa: Prutul

Mesaj de toader nicolae » 25 Feb 2009, 13:10

Si scorpion mi-ar placea sa te vad la treaba pentru ca nu am vazut inca pe nimeni cu bologneze pe apa curgatoare exceptand locurile unde apa sta ca in balta.

Avatar utilizator
scorpion
Veteran
Veteran
Mesaje: 1105
Membru din: 28 Ian 2009, 15:05
Localitate: IASI

Re: Pescuitul intr-o locatie putin descrisa: Prutul

Mesaj de scorpion » 25 Feb 2009, 13:53

sunt momente ,cand prutul devine impracticabil din cauza barajului de la stanca si atunci pescuiesc pe lacuri dar din pacate apeland tot la tehnicile acumulate in toti anii de cand am aceasta pasiune.sincer sa fiu am apelat si la bile dar fara rezultate notabile .tot momele mele propii si ieftine au dat rezultate

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”