momeala de guvizi hanusi

rame, viermi, etc...

Moderatori: florentiniuga, Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
thestormy14
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 08 Mar 2012, 20:06

momeala de guvizi hanusi

Mesaj de thestormy14 » 25 Iul 2012, 08:17

care momeala e mai buna inafara de rama si garide la guvizi prefer com de la constanteni sau si din tara, care se pricep la pescuitu marin .Si un loc bun de pescuit inafara de portu din agigea si iesitu cu barca in larg. ms mult.
Fir intins!!Respect!!!

Avatar utilizator
madmanwr
utilizator
utilizator
Mesaje: 49
Membru din: 22 Mai 2009, 18:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: momeala de guvizi hanusi

Mesaj de madmanwr » 25 Iul 2012, 13:02

Incepem cu momeala..:) La guvizi sau hanusi merge cu aproape orice, diferenta consta in perioada in care pescuiesti , acum de exemplu merge cu scoica alba/negra , rama neagra mai mult in larg.. o scot m-ai greu din carlig si poti prinde mai multi guvizi pana sa o schimbi,eu am dat la guvizi cu... sunca , piept de pui , splina, hamsie, chiar si cu carnea lui.Locuiesc in faleza nord.. fac 5 min pana la dig :) locuri de pescuit la guvizi acum .. la pescarie pe digul mare , e apa adanca si gauri multe , la navodari digul de nord dar au pus bariera din cate tin eu minte, la ion ratiu pe dig dar tot asa.. la gauri .In port pe digul de la poarta 1, merge iar bine e apa adanca si prefera locurile cu apa adanca.. e mai rece decat la suprafata, eu personal nu am mai fost la guvizi de anul trecut in primavara.. am fost cu barca :) Cele de mai sus sunt locuri consacrate, majoritatea constantenilor le frecventeaza . Fir intins!

Avatar utilizator
thestormy14
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 08 Mar 2012, 20:06

Re: momeala de guvizi hanusi

Mesaj de thestormy14 » 27 Iul 2012, 08:25

Mersi de raspuns! Am auzit de la un pescar care da la guvizi, ca el da la carne de raphana ,melc dala din mare sau la talpa de melc obisnuita ciudatenie .Fir Intins!! RESPECT!!

Avatar utilizator
madmanwr
utilizator
utilizator
Mesaje: 49
Membru din: 22 Mai 2009, 18:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: momeala de guvizi hanusi

Mesaj de madmanwr » 27 Iul 2012, 15:55

"ca el da la carne de raphana ,melc dala din mare sau la talpa de melc obisnuita ciudatenie" :) Scoica alba e melcul de care spui tu...este si carnea de raphana dar e mai greu de procurat.. ia o cazma si dute in golfuri.. la hotel parc sau la delfinariu jos.. alege locuri cu nisip si sapa acolo vrei gasi scoicile albe care stau prinse in nisip cu acel picior lung alb galburi .. ca un zgarci .. aceea e momeala ta :D

Avatar utilizator
thestormy14
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 08 Mar 2012, 20:06

Re: momeala de guvizi hanusi

Mesaj de thestormy14 » 28 Iul 2012, 09:58

...ok ms.

Scrie răspuns

Înapoi la “Momeli vii”