Test HAKUYO MTX8

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Test HAKUYO MTX8

Mesaj de florentiniuga » 16 Sep 2012, 16:57

Am fost pe Arges la o partida de feeder si am incercat pentru prima data un Hakuyo MTX8 de 3,90m de la Mitranescu.
Se pare ca marca HAKUYO tinteste spre varf, pentru ca la crap deja si-a castigat faima. Nu numai calitatea impresioneaza dar si pretul, de doar 160 lei.
Am folosit doar varful mediu si cel rigid, deoarece pe apa curgatoare nu se preta bine cel mai sensibil. De obicei Argesul nu are un curent consistent la intrarea in barajul de la Mihailesti, asa ca am inceput cu cel mediu. Aruncarile au fost lejere cu greutatea (totala, cosulet+nada) de 80g, la 45-50m iar drilurile cu cei 3 bibani intrati urgent la viermusi, care smulgeau violent semnalul de varf, au fost rapide, fara opozitia pestilor. Lanseta se simte foarte placut in mana. Este de clasa medie ca greutate, avand 300g, cu o putere de aruncare de 150g, ceea ce o urca spre categoria heavy si mi-a placut ca nu se balanseaza in mana, nu e "oligofrena" cum le spun eu celor care se batzaie cand le scuturi. Senzatia e de usoara si ceva mai rigida, exact cum imi doream si cred ca pentru feeder, un blanc mai rigid e mai avantajos, pentru ca permite varfului sa semnalizeze mai vizibil trasatura pestelui, in special in ape curgatoare cand pe fir se mai agata ierburi, frunze sau alte "plutitoare" care ne pot deruta.
Pe la 1 noaptea a inceput sa creasca debitul raului si firele au luat-o la vale. Probabil in amonte s-au deschis ceva ecluze ca sa faca loc ploilor anuntate. A fost momentul cand am schimbat varful si am trecut la cel mai rigid. Diferenta este remarcabila in ceea ce priveste sensibilitatea si puterea intre cele 3 varfuri din dotare. In loc de cosulet am pus un plumb plat in linie, de 80g, apoi un stoper de cauciuc si in fine un arculet de 3cm cu tija doar cat lungimea lui, pe care l-am folosit pe post de naditor, incarcat cu mamaliga. Dupa el, de vartej am atasat un forfac scurt, de doar 5cm, pentru ca boabele de porumb de la carlig sa fie in imediata apropiere a naditorului. M-a ajutat faptul ca fundul este curat si nisipos. Rezultatul a fost o salonta de 2,5kg intrata pe la 4 dimineata. Drilul a fost excelent, amplificat de cresterea curentului si senzatia apropiata de cea cu o lanseta de crap.
Finisarea generala este placuta, inelele de foarte buna calitate, cu dimensiuni confortabile atat pentru introducerea firului prin toate (fara ochelari !), cat si pentru aruncari in forta cu fire mai groase. Lungimea levierului este bine potrivita, mai scurta putin decat la betele de crap dar suficienta cat sa ajute la lanseuri lungi.
Ca minus, varful heavy are o culoare rosie mai putin vizibila fata de celelalte doua (portocaliu fluo si verde) iar husa este din panza simpla si nu prezinta niciun grad de protectie. Totusi, pretul scazut impune probabil si o concesie de acest gen.
Imagine
CONCLUZIE:
O lanseta de feeder recomandata atat incepatorilor cat si celor avansati fara pretentii de competitii internationale, cu un raport pret/performanta excelent. Foarte buna pentru cei care sunt pescari de crap si vor sa incerce si pescuitul de finete la feeder, pentru cei care pescuiesc frecvent in ape curgatoare si pentru cazurile cand se pescuieste pe ape unde pot fi capturati pesti din specii si dimensiuni diverse, de la platica la somn (nu vreun monstru).
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
lucian fiat
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 12 Apr 2008, 16:01

Re: Test HAKUYO MTX8

Mesaj de lucian fiat » 18 Sep 2012, 08:33

Pentru ca cei care citesc randurile de mai sus, sa nu fie indusi in eroare, este bine sa precizam ca lansetele din clasa heavy chiar nu se preteaza la pescuitul eficient de finete si nici in pescuitul platicii acolo unde lansetele light, medium-light si medium sunt de recomandat.
Cu siguranta cele din calsa heavy se preteaza in pescuitul la distanta, pescuitul pestilor de talie mare, pescuitul pe rauri in curenti puternici. Foarte utile sunt si in pescuitul crapului cu momitoare sau methodfeeder mai ales daca sunt necesare lanseuri la distanta sau se pescuie pe zone cu structuri si este recomandat sa avem o lanseta care asigura un control bun asupra pestelui in dril.
www.pescuitlafeeder.ro

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Test HAKUYO MTX8

Mesaj de florentiniuga » 19 Sep 2012, 23:29

Corect, ai dreptate si cred ca recomandarile de la "concluzii" sunt facute ca pentru o lanseta de clasa heavy. Te asigur ca evaluarea lansetei am facut-o la cald si daca am mentionat platica, incadrand-o totusi intr-o categorie mai larga de pesti "surpriza", ca atunci cand dam dupa orice pica fara sa vizam o specie anume, am avut in vedere raspunsul foarte bun al varfurilor mediu si heavy, chiar si la cel mai fin tzacanit al unui oblete cat degetul. Parol, pe testate! ;)
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Test HAKUYO MTX8

Mesaj de marian_popescu » 02 Dec 2012, 22:38

Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Test HAKUYO MTX8

Mesaj de intef » 12 Ian 2013, 00:12

CARACTERISTICI:
- LUNGIME : 3,90 m .
- GREUTATE : 300 g .
- TRONSOANE : 3 .
- ACTIUNE : 150 g
- MATERIAL : carbon inalta densitate .
- INELE : 14 SIC , plecare 25 mm, varf 6 mm .
- L.TRANSPORT : 135 cm .
- HUSA : material textil

Din Imagini PARE blancul cam gros(foarte gros).La dezavantaje ar mai fi si greutatea ei(300g) la care se adauga si mulineta.Ca avantaj,nu vad altul in afara de pret.Personal,mai bine mai strang bani si iau ceva "cu pretentii".Dar si aici ma contrazic singur,pentru ca intr-un buget de 300 de lei numai ceva de la ET gasesti care sa fie oarecum complete ca asteptari,numai ca pe alt site,chiar cineva de pe la ei recunoaste ca ET Competition ar avea ceva probleme de...oligofrenie.Mi-a trecut si cu ET,acum m-as "baga" la un Preston.Cum Dutch Master nu-i de mine(1049 ron...totusi...),ma orientez catre un PRESTON COMPETITION FEEDER 3.95M sau cel de 3.65M.Fireste,nici KORUM NEOTERIC XS 12ft/ 3,65M MULTI QUIVER nu este de neglijat.Parerea ta Luci,o cunosc(stiu ca esti fan Preston),as prefera sa stiu si parerea altora legat de asta.

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

Re: Test HAKUYO MTX8

Mesaj de mih_IL » 03 Feb 2013, 19:05

Am luat si eu una , dar de 4.20. Este super!!!
I love carp!

Scrie răspuns

Înapoi la “Feeder”