Jud alba

discutii off-topic despre orice

Moderatori: mini_mic, vali003, Coleman

Avatar utilizator
vintanraul
membru activ
membru activ
Mesaje: 133
Membru din: 06 Noi 2008, 15:15

Jud alba

Mesaj de vintanraul » 30 Ian 2009, 19:43

Salutare la toti ,cine este din jud Alba ? :-h

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Jud alba

Mesaj de zamfi » 31 Ian 2009, 12:37

Eu! :D

Avatar utilizator
yugo79
utilizator
utilizator
Mesaje: 46
Membru din: 12 Ian 2009, 16:01
Localitate: alba-iulia

Re: Jud alba

Mesaj de yugo79 » 22 Feb 2009, 14:34

salutari si eu sunt din alba stau in ampoi 1. sper sa povestim .

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Jud alba

Mesaj de zamfi » 23 Feb 2009, 22:21

yugo79 scrie:salutari si eu sunt din alba stau in ampoi 1. sper sa povestim .
Pai...incepe! Locuri,scule,magazine...Pentru orice chestie interesanta dau o bere! La randul meu pot sa va zic cate ceva de pe la Aiud...

Avatar utilizator
yugo79
utilizator
utilizator
Mesaje: 46
Membru din: 12 Ian 2009, 16:01
Localitate: alba-iulia

Re: Jud alba

Mesaj de yugo79 » 11 Mar 2009, 23:31

scuze de intirziere a trecut ceva timp magazin AVAT . locuri ZONA TOTOI BECA pescuit somn crap dar pescuiesc si la alte speci ce se prinde nu conteza testez orice imi place ori ce fel de pescuit legal .imi pare rau de mreana nu se mai prea prinde pe la noi iarna asta am pescuit la mreana pe tarnave cea mare in special.

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Re: Jud alba

Mesaj de RaPpSodIq » 12 Mar 2009, 17:14

Imi pare rau ca ma bag si eu ca musca in lapte dar Beca a apus de mult. Era o zona superba acum 5-7 ani, niciodata nu exisa riscul sa nu prind peste Platica enorm de multa si mare, crap......foarte frumoase vremurile. Dar din pacate anul trecut s-a braconat ff mult cu curent, chiar eu am gasit pe intinsura-peste rape chiar vis-a-vis de curba, tuburi de trotil. Daca nu se va face ceva la nivel de autoritati, o sa ajunga muresul doar o legenda. In schimb ma bucur ca si-a revenit ampoiul, s-au prins scobari chiar si mai sus de ampoita. Daca cautati ceva anume loc de pescuit-specie-balta si detin info despre asha ceva va spun cu mare placere. Eu sunt mutat in Bucuresti, si de asta vara nu am mai avut tangente cu pescuitul in jud alba.-doar la baltile private, unde nu e chiar ca pe Mures (zici ca dai in fantana) dar si acolo este jalnic.
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Avatar utilizator
sorin24
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 30 Dec 2008, 19:34
Localitate: mechelen. belgia
Contact:

Re: Jud alba

Mesaj de sorin24 » 12 Mar 2009, 22:45

tot alba si eu

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Jud alba

Mesaj de zamfi » 12 Mar 2009, 23:11

Pe la Aiud este la fel de jale ca peste tot pe Mures... :(( Pe baltile private ...In judet nu prea sunt...Ar fi Daia ,Dostat-ul a fost inchis,Sancel...Lacurile de la Iezer,Petresti, Capalna,Tau,Oasa...Lancrami...Nici unul nu rupe gura targului!Poate Oasa la pastrav ...Eu sunt pescar de rapitor in general ,asa ca va dati seama ca desi la toti ni greu ,mie parca imi este mult mai greu!Mai ales cand Muresul este tulbure ca acum... :(( Cand e limpede mai luam cate un peste la artificiale... ;)

Avatar utilizator
vintanraul
membru activ
membru activ
Mesaje: 133
Membru din: 06 Noi 2008, 15:15

Re: Jud alba

Mesaj de vintanraul » 14 Mar 2009, 18:43

suntem la pamant fratilor cu baltile in jud ALBA :-?? ce ne facem anul asta

Avatar utilizator
vintanraul
membru activ
membru activ
Mesaje: 133
Membru din: 06 Noi 2008, 15:15

Re: Jud alba

Mesaj de vintanraul » 14 Mar 2009, 21:30

ZAMFI--se auzea ca la AIUD se face ceva balta

Avatar utilizator
yugo79
utilizator
utilizator
Mesaje: 46
Membru din: 12 Ian 2009, 16:01
Localitate: alba-iulia

Re: Jud alba

Mesaj de yugo79 » 16 Mar 2009, 23:15

da si-a revenit ampoiul dar varsare lui e colmatata toata, plus o tubulatura bagata de cei cu balastiera care au inchis si drumu de acces .practi nu mai poti intrat cu masina ca nu te lasa zice ca e zona privata . sambata 14 03.2009 am avut neplacerea sa ne blogeze acolo punind un escavator chiar in mijlocul drumului a trebuit sa sapam pe linga el o rampa sa putem iesi de acolo a fost o nesimtire din partea patronului . pe zona florea nu , varsare ampoi nu, oancea nu . asa ca a mai ramas sa ne uitam cum curge muresu la vale de la distanta ca zona e blocata . si sincer era o zona frumosa de pescuit scobar si mreana .in rest astept sa se deschida daia ca altceva ce . o sa ma specializez pe pescuitul la obleti macar asa o sa am o satisfactie astia inca se prind bine .

Avatar utilizator
yugo79
utilizator
utilizator
Mesaje: 46
Membru din: 12 Ian 2009, 16:01
Localitate: alba-iulia

Re: Jud alba

Mesaj de yugo79 » 16 Mar 2009, 23:16

da am uitat legat de balta de la aiud am inteles ca sunt doar povesti

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Jud alba

Mesaj de zamfi » 25 Mar 2009, 13:40

Nu este chiar asa...La Aiud o firma italiana lucreaza la balta care va fi gestionata de aps alba...Proiectul este superb! 15 hectare luciu de apa...Deocamdata au decopertat cam 4 ha. Eu sper sa se si finalizeze proiectul deoarece lucrarea este costisitoare si vreo doua firme au renuntat pana acum. Dar SE LUCREAZA la balta!
Ca fapt divers...la Najlac va incepe aceiasi treaba si la Leorint ,probabil ca la anul din cauza crizei, va aparea o balta de cca 7 ha! Sper... :D

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Re: Jud alba

Mesaj de RaPpSodIq » 02 Apr 2009, 02:54

Vi cu vesti bune zamfi, aflu pe forumuri ce ar trebui sa aflu din alta parte :). E bine si asa. Cu
Aiudul si eu sper ca se va finaliza proiectul, ca sunt fondator aps-ist si ma bucura faptul ca o sa am unde pescui, in cazul in care ma mai introc in Alba. Noslacul despre care zici, ii o balta pierduta, plina de vegetatie si braconata foarte mult. Probabil nu ar fi fost asa daca n-ar fi asha peste mana.....in rest, eu inca sper sa isi revina muresul pentru ca peste inca este destul, dar nu stiu de ce nu mananca ~x( , si in locurile in care mananca :-$ ca imediat is braconierii pe ei. Si inca ceva....balta de la Lancram, asta vara 8-> si o sa propun mai multe populari acolo....daca s-ar reusi o concesiune, sau macar pusa o paza acolo ar fi perfect. Oricum sper sa reusesc sa imi fac timp si sa ajung sapt viitoare acasa la Alba, sa mai dau si pe la asociatie ca nu mai stiu ce se intampla. Tot ce sper e sa ishi vada fiecare de treaba si sa se lase discutiile........ cu alte entitati si asociatii. Pana atunci fire intinse, si daca mergeti careva la daia sa ma tineti la curent, ca si eu vreau joia viit sa fac o pescuiala acolo.
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Jud alba

Mesaj de zamfi » 05 Apr 2009, 19:54

:D Ma bucur ca am ocazia sa vorbesc si cu un "fondator"...Sunt multe probleme in aps...Asa de multe incat eu nu am mai platit taxa de membru acolo... @-) Totusi ...sper!Foarte multe! Ma rog ...speranta moare ultima...In alte ordine de idei :0728883331 - nr.meu deschis oricand pentru pescari...Plus o invitatie in Aiud ,la o discutie cu primii(!) oameni care au angajat lucrarile...Exista si mp...Eu sunt dispus...tu? :-c

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse”