PROBLEMA tambur Shimanao BBRLC

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
CRAPULL
membru activ
membru activ
Mesaje: 98
Membru din: 03 Aug 2010, 23:03
Localitate: BUCURESTI

PROBLEMA tambur Shimanao BBRLC

Mesaj de CRAPULL » 21 Noi 2012, 22:02

SAL. am si eu o problema zic eu minora cu saibele de aluminiu din interiorl tamburului . Axul central al mulinetei are o catare pe care intra tamburul daca nu o nimeresti risti sa deformezi forma din mijlocul saibei si frana sa nu mai functioneze bine. SE poate inlocui saibele (doua la nr.restul sunt din pasla date cu vaselina) cu unele de tabla.Majoritatea tamburilor firme ( OKUMA ETC) de pe piata au saibe de tabla. Astept pareri de la cunoscatori.Multumesc

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: PROBLEMA tambur Shimanao BBRLC

Mesaj de Nelutu » 22 Noi 2012, 22:13

Saibe de aluminiu? Nu stiu ce mulineta ai, dar la tamburii de BBLC pe care am pus mana cat si alti tamburi, de la alte mulinete, si am reparat destule mulinete si Shimano si alte firme, n-am intalnit asa ceva, toate au fost din tabla de inox, chiar si la mulinetele no-name!! A, si inca ceva, saibele de pasla ar fi bine sa n-aiba vaselina pe ele, risti sa nu-ti tina frana cand fortezi la aruncare si poti sa te tai urat la deget, chiar si cu degatar! ;) Nu cred ca ti-ar conveni ca pe sabotii de frana de la masina sa ai vaselina, nu?? :D

Avatar utilizator
CRAPULL
membru activ
membru activ
Mesaje: 98
Membru din: 03 Aug 2010, 23:03
Localitate: BUCURESTI

Re: PROBLEMA tambur Shimanao BBRLC

Mesaj de CRAPULL » 22 Noi 2012, 22:42

Mulinetele sunt noi sunt loate de la Total F...h si am desfacut un tambur si am vazut cu ochii mei ca sunt doua saibe din aluminiu . O sa dasfac tamburul inca o data sa fac poze

Avatar utilizator
CRAPULL
membru activ
membru activ
Mesaje: 98
Membru din: 03 Aug 2010, 23:03
Localitate: BUCURESTI

Re: PROBLEMA tambur Shimanao BBRLC

Mesaj de CRAPULL » 22 Noi 2012, 23:04

Mulinetele sunt noi sunt loate de la Total F...h si am desfacut un tambur si am vazut cu ochii mei ca sunt doua saibe din aluminiu . O sa dasfac tamburul inca o data sa fac poze
Fişiere ataşate
Mulinetele sunt noi sunt loate de la Total F...h si am desfacut un tambur si am vazut cu ochii mei ca sunt doua saibe din aluminiu . O sa dasfac tamburul inca o data sa fac poze
Mulinetele sunt noi sunt loate de la Total F...h si am desfacut un tambur si am vazut cu ochii mei ca sunt doua saibe din aluminiu . O sa dasfac tamburul inca o data sa fac poze

Avatar utilizator
CRAPULL
membru activ
membru activ
Mesaje: 98
Membru din: 03 Aug 2010, 23:03
Localitate: BUCURESTI

Re: PROBLEMA tambur Shimanao BBRLC

Mesaj de CRAPULL » 22 Noi 2012, 23:05

Mulinetele sunt noi sunt loate de la Total F...h si am desfacut un tambur si am vazut cu ochii mei ca sunt doua saibe din aluminiu . O sa dasfac tamburul inca o data sa fac poze
Fişiere ataşate
SAM_1508.JPG

Avatar utilizator
CRAPULL
membru activ
membru activ
Mesaje: 98
Membru din: 03 Aug 2010, 23:03
Localitate: BUCURESTI

Re: PROBLEMA tambur Shimanao BBRLC

Mesaj de CRAPULL » 22 Noi 2012, 23:32

daca maresti poza se vede cum sa deformat dreptunghiul din centrul saibei . Saiba am batuto usor de tot cu o scula traditional romaneasca dupa care am loat-o la pila usor :)) :)) :))

Avatar utilizator
CRAPULL
membru activ
membru activ
Mesaje: 98
Membru din: 03 Aug 2010, 23:03
Localitate: BUCURESTI

Re: PROBLEMA tambur Shimanao BBRLC

Mesaj de CRAPULL » 22 Noi 2012, 23:33

ps. sunt 3 saibe scuzeeeeeee

Avatar utilizator
CRAPULL
membru activ
membru activ
Mesaje: 98
Membru din: 03 Aug 2010, 23:03
Localitate: BUCURESTI

Re: PROBLEMA tambur Shimanao BBRLC

Mesaj de CRAPULL » 28 Noi 2012, 22:59

astept pareri de la ingineri, profesori,arhitecti E .T. C :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Avatar utilizator
REMUSGL
senior
senior
Mesaje: 347
Membru din: 26 Oct 2010, 12:03
Localitate: Galati
Contact:

Re: PROBLEMA tambur Shimanao BBRLC

Mesaj de REMUSGL » 28 Noi 2012, 23:17

Incerc sa inteleg. Ai spus ca ai o problema cu saibele de pe tambur, numai functioneaza vrana cum trebuie ?
Avand in vedere ca saibele sunt din aluminiu si sunt de metalice nu vad de ce anu ar putea fi schimbate, ia saibele te duci la un strugar si fa altele din OTEL :)
Am BBRCL-uri si am 12 tamburi si unii dintre ei au urmele care le indici tu, dar nu am dat importanta si nici nu cred ca trebuie sa le dai importanta.

Avatar utilizator
CRAPULL
membru activ
membru activ
Mesaje: 98
Membru din: 03 Aug 2010, 23:03
Localitate: BUCURESTI

Re: PROBLEMA tambur Shimanao BBRLC

Mesaj de CRAPULL » 30 Noi 2012, 00:22

~x( ~x( ~x( ~x( ~x( ~x( ~x( ~x( ~x( ~x( ~x( daca axul mulinetei musca din saiba s-ar putea cand vrei sa slabesti frana fata mai mult vei vedea ca tamburu merge greu nu mai merge lin ca pe bait-runner sau normal cum afost odata este ingreunat de ceva. Normal daca desfaci frana la maxim adica foarte slab, tamburul TREBUIE SA MEARGA USOR dar cand se intampla chestia asta cu deformarae dreptunghiului din centrul saibei de aluminiu tamburul se comporta ca si cum a-si fi desfacut frana de doua trei ori merge greu. ESTE UN LUCRU minor se poate repara usor dar ma oftic rau de tot ca la cati bani dai pe 4buc. saibele trebuiau sa fie din otel-inox :O :O :O :O :O

Avatar utilizator
oanu03
utilizator
utilizator
Mesaje: 24
Membru din: 14 Feb 2013, 12:34

Re: PROBLEMA tambur Shimanao BBRLC

Mesaj de oanu03 » 14 Feb 2013, 12:41

as avea si eu o prblema si o rugaminte daca puteti sa ma ajutati . eu detin niste scule de pescuit hakuyo, nu imi permit scule mai scumpe, sunt multumit de ele, dar am intampinat o problema cu o mulineta. totul functiona perfect cand dupa o agataura mai puternica am blocat frana si am tras puternic sa se dezgatze ceea ce nu s-a inamplat pana la urma s-a rupt firul in fine. dupa aceasta experientza am vazut ca am o prbhlema, in momemntul in care dau contra sau cand agatz peste mai mare " eu practicand pescuitul stationar " , desi frana e reglata iar mulinetei nu ii este activat baitrunnerul , scapa mulineta . deci nu lasa usor cum lasa frana normal cand se zbate pestele , ci scapa mulineta . nu inteleg de ce. singurul lucru care l-am depistat si cred am vazut ca arcul din tambur este slabit, cand am pus celalalt tambur de grafit nu are probleme, . SA FIE ARCUL ACELA DE VINA? VA MULTUMESC

Avatar utilizator
CRAPULL
membru activ
membru activ
Mesaje: 98
Membru din: 03 Aug 2010, 23:03
Localitate: BUCURESTI

Re: PROBLEMA tambur Shimanao BBRLC

Mesaj de CRAPULL » 10 Apr 2013, 22:46

Ce mulinete ai ? Incearca sa dasfaci tot tamburul si uitate la saibe

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”