Emisiunea din 31.01.2009

orice idee este binevenita

Moderatori: Qnyx, gor965

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Emisiunea din 31.01.2009

Mesaj de cristea radu » 31 Ian 2009, 12:41

SINCERE FELICITARI PENTRU EMISIUNE!!!
As avea o intrebare:nu am vazut sa folositi sare sau indulcitor,de ce?
NUMAI BINE =D>

Avatar utilizator
zenhor
membru activ
membru activ
Mesaje: 53
Membru din: 30 Sep 2008, 23:09

Re: Emisiunea din 31.01.2009

Mesaj de zenhor » 31 Ian 2009, 12:48

Felicitari si din partea mea...si multumim pentru retete!
Sunt curios cum se vor prezenta bilele de la Essential Baits pe apa. Imi puteti spune ce miros/aroma degaja? E mai pregnanta cea de "shellfish" sau cea de "plum"?

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Emisiunea din 31.01.2009

Mesaj de IULIAN C » 31 Ian 2009, 13:05

Uite ca inca odata Infopescar nu se dezminte si "expertul clubului in nada"(adica George)...arata tuturor secretele unei nade cu care sunt sigur ca nu avem cum sa dam rateuri.....NU?!?
Voi ce ziceti?
Mie imi insufla incredere,nu numai pt ca il stiu si stiu cat munceste si cat talent,daruire,munca si pasiune pune,dar vorbesc si Podiumurile de sezonul trecut....!!!
Cat despre D-l Florentin...cine mai da meditatii...sau cine-o face mai bine?!? :-?? la "materia" carpfishing decat dansul???
Multumim ca ne informati si initiati,Stimate Domn, tineti-o tot asa,ca ne faceti un bine mult mai mare decat va imaginati....TUTUROR PESCARILOR ...de crap si nu numai!!!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Emisiunea din 31.01.2009

Mesaj de florentiniuga » 31 Ian 2009, 23:15

cristea radu scrie:As avea o intrebare:nu am vazut sa folositi sare sau indulcitor,de ce?
NUMAI BINE =D>
Mixul contine cristale de sare iar laptele de porumb este cel mai eficient indulcitor pentru solubile.
zenhor scrie:Sunt curios cum se vor prezenta bilele de la Essential Baits pe apa. Imi puteti spune ce miros/aroma degaja? E mai pregnanta cea de "shellfish" sau cea de "plum"?
La testele din pahar s-au comportat excelent ambele retete si cele cu pelete si cele fara. Interesant este ca au degajat foarte bine atat pe orizontala, formand un "nor" pana la jumatatea paharului, care s-a mentinut in suspensie multe ore, cat si pe verticala. In ambele pahare, spre deosebire de reteta lui George, s-a format un cerc de spuma cu particole de mix care aveau o permanenta miscare ascendent-descendenta.
Mirosul...mmmmmm :) , gem de prune cu o usoara tenta de scoica.
Abia astept sa vad cum se comporta si in balta, unde apa se misca si in special pentru ca acolo se afla si "subiectul" testului. :))
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Emisiunea din 31.01.2009

Mesaj de cristian505ro » 01 Feb 2009, 00:20

Sincere felicitari! Nu puteam sa nu laud si acest nou episod din Infopescar. Poate sa stea cu succes, alaturi de alte cateva emisuni de profil, nu sunt multe,iar daca este sa le compar am mai spus, ale tale sunr cele mai bune atat din punct de vedere tehnic cat si regizoral! De 2 ani de zile de cand nu am scapat nici o emisiune(si le am pe toate inregistrate) am lasat hainele mele de pescar inrait de rapitor si am trecut la crap.(Asta si din cauza ca nu mai sunt in jurul Bucurestiului(30-70 km) baltile de rapitor pe care eram eu obisnuit sa dau dupa trofee). Tot de atunci practic, nu mi-e rusine sa o spun : catch & release si militez pentru asta! Baza monturilor si boiliesurilor mele au un numitor comun : Florentin Iuga si George Alexandru. Toata stima si aprecierea pentru Catalin, de care mi-a placut foarte mult in emisiunea de azi. Nu am reusit pana acum sa vin la un concurs mai rasarit, caci nu am reusit sa fac o echipa. Era cat p-aci sa fim 3 si la MV2 si la Chiroiu 4, dar nu ne-am brodit. Drept pentru care m-am hotarat sa o iau la talpa,popular,si m-am inscris la Tancabesti 2. Nu am reusit sa ma inscriu inca intr-un club caci stau rau de tot cu....... timpul.
Ref. Ulei de somon, care este foarte agreat de englezi in retete, am inteles si sunt de acord cu tine ca pe apa rece se poate renunta. Eu totusi pun putin, mai putin decat zic englezii, lasand la o parte mirosul lui specific,boiliesurile in care pun ulei,in timp nu devin asa casante si le pot utiliza mai mult.Adica folosesc numai croseta,nu si burghiul, chiar dupa o perioada mai lunga.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Emisiunea din 31.01.2009

Mesaj de florentiniuga » 01 Feb 2009, 00:27

De acord, putin merge. Si eu am folosit atat cat sa ung masa de rulat. :D Bilele solubile totusi, nu devin tari daca sunt pastrate in galeata cu capac. Isi mentin foarte bine prospetimea timp indelungat si cand spun indelungat, ma refer chiar la un sezon intreg. Conditia este sa aiba suficient lapte de porumb. Atentie, mai controlati-le din cand in cand sa nu se lipeasca intre ele.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Emisiunea din 31.01.2009

Mesaj de cristian505ro » 01 Feb 2009, 00:31

Baza monturilor si boiliesurilor mele au un numitor comun : Florentin Iuga si George Alexandru.

Am facut o greseala de neiertat, pe care o repar acum: in acelasi numitor comun sta la loc de frunte si -Vladut Mateianu.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Emisiunea din 31.01.2009

Mesaj de cristian505ro » 01 Feb 2009, 00:34

florentiniuga scrie:De acord, putin merge. Si eu am folosit atat cat sa ung masa de rulat. :D Bilele solubile totusi, nu devin tari daca sunt pastrate in galeata cu capac. Isi mentin foarte bine prospetimea timp indelungat si cand spun indelungat, ma refer chiar la un sezon intreg. Conditia este sa aiba suficient lapte de porumb. Atentie, mai controlati-le din cand in cand sa nu se lipeasca intre ele.
Mercy frumos! Eu le cam tin deschise....si poate si lapte de porumb trebuie mai mult.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Emisiunea din 31.01.2009

Mesaj de LARY » 01 Feb 2009, 00:46

Domnule Florentin, ne puteti pune emisiunile astea si in arhiva pentru o zi?
Stiu ca ati explicat motivul pentru care unele emisiuni nu mai pot fi puse in arhiva, dar sunt interesante si poate multa lume vrea sa le download-eze. Poate ne faceti vreo surpriza cine stie.
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
Dan Cotelici
membru activ
membru activ
Mesaje: 53
Membru din: 18 Dec 2008, 13:10

Re: Emisiunea din 31.01.2009

Mesaj de Dan Cotelici » 01 Feb 2009, 10:46

Florentine, nu ai putea sa reeditezi emisiunile si sa lasi strict discutiile tehnice.
In felul asta ma gandesc ca poti totusi sa le arhivezi.

Avatar utilizator
zarguzon adi
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 14 Dec 2007, 20:30

Re: Emisiunea din 31.01.2009

Mesaj de zarguzon adi » 01 Feb 2009, 11:41

florentiniuga scrie:De acord, putin merge. Si eu am folosit atat cat sa ung masa de rulat. :D Bilele solubile totusi, nu devin tari daca sunt pastrate in galeata cu capac. Isi mentin foarte bine prospetimea timp indelungat si cand spun indelungat, ma refer chiar la un sezon intreg. Conditia este sa aiba suficient lapte de porumb. Atentie, mai controlati-le din cand in cand sa nu se lipeasca intre ele.
Dl Iuga , din experienta mea uleiul de somon ingreuneaza rulatul bilelor. Merge mult mai bine cu masa uscata. Tot din experienta va spun ca daca bagati bilele solubile neuscate complet in galeti acestea vor mucegai si nu intr-un sezon ci in cateva saptamani, oricat lapte de porumb ar avea in ele. Iar cand spun uscate complet inseamna ca bilele solubile sunt tari ca piatra. Mici amanunte :D , :-??

Avatar utilizator
danicristi_79
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 04 Mar 2008, 14:15

Re: Emisiunea din 31.01.2009

Mesaj de danicristi_79 » 01 Feb 2009, 13:27

Pentru cei care nu au vazut emisiunea de ieri...exista vre-o sansa ?

Avatar utilizator
danicristi_79
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 04 Mar 2008, 14:15

Re: Emisiunea din 31.01.2009

Mesaj de danicristi_79 » 01 Feb 2009, 13:43

Am fost la targul de nunti cu finii....rochii, costume, inviatii.La cat imi doream sa vad emisiunea cu B5-ul...... imi vine nici sa nu-i mai cunun :(

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: Emisiunea din 31.01.2009

Mesaj de costelino » 01 Feb 2009, 14:16

Subsriu la cerere domnule Florentin.
Am vazut emisiunea dar fara sonor din cauze obiective.
Sunt adeptul porumbului,dar dupa aceasta emisiune voi incerca si cu boilles,ASA CA AJUTATI-NE SA FACEM MIX-UL.Reeditati tehnic emisiunea,va rugam.
In speranta ca vorbesc cu "acel" domn Florentin,
Multumesc

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Emisiunea din 31.01.2009

Mesaj de florentiniuga » 02 Feb 2009, 07:10

Nu am avut inca timp sa pun emisiunea pe site. Trebuie prelucrata pentru asta si sambata am avut sedinta, ieri..., asa ca azi se rezolva.

@zarguzon adi
Probabil retetele noastre difera foarte mult, atat in ceea ce priveste cantitatea sau CALITATEA laptelui de porumb folosit, cat si a restului ingredientelor. Te asigur insa ca nu mi-au mucegait niciodata bilele solubile, indiferent cat de proaspete erau. In general eu le folosesc sau le ambalez chiar foarte proaspete, imediat ce sunt suficient de tari sa nu se striveasca. De altfel nici nu stiu ce ar putea sa mucegaiasca. Nu contin ou si laptele de porumb e un excelent conservant.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Sugestii, propuneri, intrebari legate de web-site si TV”