Upgrade lansete crap.

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Upgrade lansete crap.

Mesaj de osc1or » 13 Dec 2012, 17:01

Am si eu nevoie de cateva sfaturi pt a imi alege o baterie noua de lansete pt pescuit la crap.
Pescuiesc in general pe lacuri. Sunt pescar amator, incepator, dar vreau sa fac pasul la urmatorul nivel cat mai repede (adica sa particip la competitii).
Ca statura stau destul de bine zic eu: 1,93m 120kg.
In acest moment am JRC Defender 3,25lbs 3,60m.
Sunt lansete foarte bune pt un incepator cum sunt eu, dar simt nevoia sa imi iau ceva mai performant.
Ca buget, am 1000 lei.
Din ce am mai intrebat prin stanga dreapta am ajuns la urmatoarele propuneri:
1. MTX 12 3,6m 3,5lbs = 880 lei - noi sau MTX 12 3,9m SH
2. Prologic C2 3,6m 3,5lbs - ceva SH bine intretinute
3. MTX 14 3,6m 3,5lbs - SH pana in 1000 lei
4. Phoenix Sharpshooter 3,6m 3,5lbs - SH aprox 800 lei
5. baracuda competition 3,6m 3,25lbs noi sau 3,9 3,75lbs SH (bine intretinute).

Ma intereseaza foarte tare pt lanseuri lungi cu naditor. Acesta este si motivul pt care vreau sa vand JRC-urile, cu naditor nu pot sa dau mai mult de 60m...
Astept pareri si/sau propuneri.
Critic echilibrat

Avatar utilizator
heduard
utilizator
utilizator
Mesaje: 46
Membru din: 15 Iul 2011, 20:06

Re: Upgrade lansete crap.

Mesaj de heduard » 13 Dec 2012, 21:10

chub outkast 3.60,3.5 lb sunt chisr de vanzare pe site cere 1100 dar si fox warior s sunt o solutie ptr ce vrei u.succes in achitzitii si fire intinse!

Avatar utilizator
bosfor
senior
senior
Mesaje: 403
Membru din: 04 Mai 2009, 12:14
Localitate: Ilfov
Contact:

Re: Upgrade lansete crap.

Mesaj de bosfor » 13 Dec 2012, 21:43

osc1or scrie:Am si eu nevoie de cateva sfaturi pt a imi alege o baterie noua de lansete pt pescuit la crap.
Pescuiesc in general pe lacuri. Sunt pescar amator, incepator, dar vreau sa fac pasul la urmatorul nivel cat mai repede (adica sa particip la competitii).
Ca statura stau destul de bine zic eu: 1,93m 120kg.
In acest moment am JRC Defender 3,25lbs 3,60m.
Sunt lansete foarte bune pt un incepator cum sunt eu, dar simt nevoia sa imi iau ceva mai performant.
Ca buget, am 1000 lei.
Din ce am mai intrebat prin stanga dreapta am ajuns la urmatoarele propuneri:
1. MTX 12 3,6m 3,5lbs = 880 lei - noi sau MTX 12 3,9m SH
2. Prologic C2 3,6m 3,5lbs - ceva SH bine intretinute
3. MTX 14 3,6m 3,5lbs - SH pana in 1000 lei
4. Phoenix Sharpshooter 3,6m 3,5lbs - SH aprox 800 lei
5. baracuda competition 3,6m 3,25lbs noi sau 3,9 3,75lbs SH (bine intretinute).

Ma intereseaza foarte tare pt lanseuri lungi cu naditor. Acesta este si motivul pt care vreau sa vand JRC-urile, cu naditor nu pot sa dau mai mult de 60m...
Astept pareri si/sau propuneri.

Daca te intereseaza mtx 12 sh eu vreu sa le vand . (vorbim pe mp)
Clinci Cosmin
0721 406 017
cosmin_clinci@yahoo.com

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Upgrade lansete crap.

Mesaj de osc1or » 13 Dec 2012, 21:56

Vreau sa imi cumpar ceva nou, sau intr-o stare impecabila care sa ma tina cativa ani...
Astept totusi de la tine informatii suplimentare despre MTX-uri pe MP
Critic echilibrat

Avatar utilizator
bradlly
senior
senior
Mesaje: 291
Membru din: 02 Apr 2009, 23:05
Localitate: BUCURESTI

Re: Upgrade lansete crap.

Mesaj de bradlly » 13 Dec 2012, 22:12

Sa stii ca am vreo 2 prieteni care lauda betele Baracuda cu care da Baboieru, le-am vazut si eu si sunt ingrijit lucrate, blankul mi se pare mai subtire decat la MTX 14 pe care le am eu, si cam la fel de tapene, in dril nu stiu cum sunt dar banuiesc ca ar fi ca la mine adika destul de rigide dar cu un fir de 0,25 si frana mulinetei nu ai nici o problema. Ia arunca un ochi pe ele.

Problemele apar pe baltile inguste gen Magura 9, unde in vreo 25 de partide anu asta, vrand nevdrand am lasat vreo 150 m de inaintasi in gardurile de sarma ghimpata. Credema la un bat rigid parca nu te poti abtine sa nu " dai " in el, si cu o mulineta buna...se cam " duce ".

La statura ta, clar trebuie sa schimbi lansetele, 3,90 fiind cele mai indicate...dar pe de alta parte depinde pe unde iti faci veacul, eu de exemplu ma batea gandul sa-mi mai iau ceva de 3 sau 3,30 asa " just for pleasure " si daca se poate telescopice sa nu mai cat atata la ele ... :)) ( acum glumesc...normal ).

Daca ai banutzi eu recomand MTX, acuma co fi 12 co fi 14 vezi tu, dar arunca un ochi si la Baracuda. Cu ce mulinete vrei sa le imperechezi ?
APS Bucuresti
www.pescar-sportiv.ro
Alexandru Brad
0720.990.295

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Upgrade lansete crap.

Mesaj de Laurentiu » 13 Dec 2012, 22:14

Asta cu " ce lanseta mi se potriveste'' e cea mai tembela intrebare, dupa parerea mea. :-@
Recunosc ca si eu am pus-o mai demult. :">
Lanseta care ti se potriveste, e cea care iti cade cel mai bine in mana, nu cea care imi cade mie sau altuia si ti-o recomand(a) tie. Hai ca la mulinete e altceva, cu toate ca inaintand in pescuit o sa-ti dai seama ca si acolo e una care ti se potriveste.
Singura solutie, ca si asa nu e sezon si te plictisesti, iei toate magazinele la bantuit, mai vine si targul (de doi lei, e adevarat) de primavara, scuturi fiecare lanseta in parte si faci alegerea cea mai buna.
Secundo, treaba cu chitroseala pt 2-3 sute de lei mai ieftin ca sa-ti iei un set de lansete sh si sa te tina cativa ani buni, iar nu o inteleg. Pai la lansete te zgarcesti? Tocmai pe ele care trebuie sa le iei de noi..?
Imposibil sa nu-ti faca magazinul o reducere cat de mica in afara sezonului, mai ales ca iei 4 bucati...

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Upgrade lansete crap.

Mesaj de osc1or » 13 Dec 2012, 22:22

bradly: Mulintele sunt banax helicon 5600nf.
Laurentiu: ai mare dreptate cu absolut tot ce spui tu acolo, numai ca oferta este atat de variata incat chiar nu mai stiu ce sa mai aleg.. mai degraba astept informatii de genul "nu recomand lanseta x, eu nu am reusit sa dau mai mult de 110m cu ea", in cazul asta o tai de pe lista :)
Si, daca merg in magazin si "scutur" o lanseta, nu prea imi dau seama de nimic, cel putin nu eu.
Critic echilibrat

Avatar utilizator
bradlly
senior
senior
Mesaje: 291
Membru din: 02 Apr 2009, 23:05
Localitate: BUCURESTI

Re: Upgrade lansete crap.

Mesaj de bradlly » 13 Dec 2012, 22:42

osc1or scrie:bradly: Mulintele sunt banax helicon 5600nf.
La Banax ar merge o lanseta mai usoara ..daaar preturile nu sunt tocmai pe masura. Laurentiu are dreptate, un bat din gama medie si eu zic ca nu e ok sa-l iei sh, decat daca e vreo super okazie si nu e pescuit mai mult de un an si e super ingrijit.

Eu unul zic sa mai stai pana la sfarsitul lui Ianuarie, mai strangi 400 lei si ai 2 optiuni in banii astia ( 1400 lei ) :
1. Mtx 14 , 3,9 m, 3,75 lb cu inel de 40 - sigur iti face Mitranescu un pret bun la 4 buc....daca nu el, atunci sigur sotia care e o dragutza.
2. Baracuda Competition 3,9m etc.. care oricum din ce am auzit sunt ca pret sub Mtx.
SAU :
3. iN PRIMUL AN de lanseta de 3,9 m pana iti faci veacul cu ele si vezi ce vrei sa faci de ce nu-ti iei Pokee ? si ca pret...sunt low, calitate ok si au si pret la revanzare pe forum.

Daca strangi mai multi banuti indreaptate spre Chub, Daiwa Windcast ( care mie mi-au placut foarte mult ) sau chiar Shimano Beastmaster. Apropo....Beastmasterul merge sa-l iei si SH dar sa fie in stare foarte buna.

Alte variante sincer nu vad intr-un buget de 1000 lei si extins pana la 1400 lei ( asa cu acordul meu ...tot ca o gluma :D )


Targul din primavara e " WAX " nu ai ce sa vezi decat sa constati noile preturi la scule ( adika scumpite ).
APS Bucuresti
www.pescar-sportiv.ro
Alexandru Brad
0720.990.295

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Upgrade lansete crap.

Mesaj de gor965 » 13 Dec 2012, 22:49

osc1or scrie:............
Si, daca merg in magazin si "scutur" o lanseta, nu prea imi dau seama de nimic, cel putin nu eu.
Ba o sa-ti dai seama ! Avand exeprienta folosirii anterior a unor lansete de 3.60 parabolice, o sa constati diferente destul de mari cand vei pune mana pe lansete rapide de 3.90. Mergand mai departe, o sa constati diferente intre ele...la tipul de actiune, la grosimea blank-ului, la greutate, la inele, la mandrina, la lungimea levierului (fiind un tip masiv, iti vor conveni lansetele cu levierul mai lung) ... si tot asa, o sa vrei sa ai un anumit model, ptr. ca vei aprecia la el ceva mai mult decat la celelalte ! Daca vei putea face si aruncari de proba, vei putea face cea mai buna alegere !
p.s.
In primavara se va face iar concursul de casting Hakuyo si e o ocazie unica sa vezi diferite bete la lucru (de la JRC, Shimano, Maver, K-karp, Century, Fox, Free Spirit, Harrison, Hakuyo, Chub, Daiwa, Sonik, etc. ,etc.)!
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Upgrade lansete crap.

Mesaj de osc1or » 14 Dec 2012, 18:22

Cam care ar fi diferentele intre MTX 12 si MTX 14? Concret!
O diferenta observ la greutate dar acest impediment nu ma deranjeaza foarte tare.
Arunca mult mai mult mtx 14 decat 12?
Critic echilibrat

Avatar utilizator
REMUSGL
senior
senior
Mesaje: 347
Membru din: 26 Oct 2010, 12:03
Localitate: Galati
Contact:

Re: Upgrade lansete crap.

Mesaj de REMUSGL » 14 Dec 2012, 19:09

Cu MTX14. Blancul este acelasi, mandrina si sistemul de prindere al mandrinei este mai bun la MTX14, inelele sunt net superioare celor de pe MTX12. De aici vine diferenta de bani si la aruncare. Inelele de la MTX14 de la varf sunt inele cu un picior sunt foarte usoare, varful avand o revenire mai rapida si asta ajuta in lanseu (sa nu trepideze lanseta si varful).

Unele din lansarile mele de anul trecut:

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: Upgrade lansete crap.

Mesaj de Alexandru Mihai » 14 Dec 2012, 21:38

REMUSGL scrie:Cu MTX14. Blancul este acelasi, mandrina si sistemul de prindere al mandrinei este mai bun la MTX14, inelele sunt net superioare celor de pe MTX12. De aici vine diferenta de bani si la aruncare. Inelele de la MTX14 de la varf sunt inele cu un picior sunt foarte usoare, varful avand o revenire mai rapida si asta ajuta in lanseu (sa nu trepideze lanseta si varful).

Unele din lansarile mele de anul trecut:
http://www.youtube.com/watch?v=lnlRiEsb1Jw
Le-ai spart capul la aia dupa malul celalalt...

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Upgrade lansete crap.

Mesaj de Laurentiu » 15 Dec 2012, 01:37

Mda..nu mai ai loc de fortosi pe aici...

Avatar utilizator
REMUSGL
senior
senior
Mesaje: 347
Membru din: 26 Oct 2010, 12:03
Localitate: Galati
Contact:

Re: Upgrade lansete crap.

Mesaj de REMUSGL » 15 Dec 2012, 19:56

Laurentiu scrie:Mda..nu mai ai loc de fortosi pe aici...
Eu o numesc pasiune ... Daca ma duc si arunc cu lanseta ... parca as trisa ... [-x :-@

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Upgrade lansete crap.

Mesaj de Laurentiu » 15 Dec 2012, 21:12

Mai bine dute la pescuit; ai Dunarea in curtea casei, e pacat sa te consumi cu prostii d'astea...
Sa stau eu pe malul Dunarii ca tine, 5 zile pe saptamana as pescui.

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”