Pescuitil crapului la suprafata

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cosma
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 23 Ian 2009, 15:40

Pescuitil crapului la suprafata

Mesaj de cosma » 05 Feb 2009, 03:19

Va salut si vreau sa dezbatem aceasta tehnica de pescuit la crap care pe mine ma bate gandul sa o incerc in anotimpul cald pe un lac care este plin de vegetati dar se vad vara crapi in ochiuri mici cum se hranesc cu anumite insecte si seminte ba chiar la o partida de pluta am aruncat niste feli de paine sa adun albitura la suprafata si la un momendat a sarit crapuceanu si dus a fost cu painea si de atunci ma gandeam la o montura de suprafata cu ceva ,,floating" in carlig.As vrea sa va dati cu parerea cam ce as putea sa folosesc si sa fie cu rezultat.Va multumesc.

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: Pescuitil crapului la suprafata

Mesaj de carprom » 05 Feb 2009, 09:50

Salut,
intradevar pescuitul la suprafata este ceva frumos. Dar in primulr rind, trebuie sa cistigi incredera crapului asupra nadei tale. Arunca zilnic 2-3 de felii de paine, porumb flotant sau alta nada. Dupa citeva zile, crapul a va accepta fara a ii fi frica de ceva.
Montura este simpla, un forfach de 80-100 cm, u pluta cit mai decenta, sau o blila de apa. Pe cirlig legi o bucata de paine toast prajita, si asta este.
La legat ma refer in asa fel incit virful cirligului sa fie liber, si poata intepa imediat.

Spor la pinda :D
Imagine

Avatar utilizator
bmjean
senior
senior
Mesaje: 199
Membru din: 01 Feb 2009, 11:44
Localitate: Oradea

Re: Pescuitil crapului la suprafata

Mesaj de bmjean » 17 Feb 2009, 14:33

Intradevar se prinde crap si la suprafata!
Sa ma explic, acum cativa ani, pescuid pe o balta privata de langa Oradea (Santau) spre zona cu apa mica, am observat ca desi nadeam si pescuiam in zona cunoscuta din alte dati nu aveam nici-o trasatura, le fel era pe tot lacul, nimeni neprinzand nimic, desi toti stiam ca sunt crapi in balta. M-am gandit sa merg spre apa si mai mica in ochiurile din stuf, si cu ochelarii polarizanti sa incerc sa vad daca dau de ei. Ce sa zic, erau multi crapi "la suprafata" (am uitat sa mentionez ca era foarte cald), adica aproape erau cu spinarile afara, mai mult nemiscati, cu capul spre stuf. I-mi i-au bologneza, apreciez o adancime de cca. 20-25cm (inaltimea crapului) si plasez fin spre gura crapului, "ca si cu macaraua". Atac dupa atac! Intr-o ora am prins 9 crapi (aprox.3kg/buc.)
Atat m-am distrat =)), cand cei de pe balta isi spuneau unul altuia, maaa...ce prinde ala acolo in capat, inseamna ca o sa traga si la noi. Din pacate pentru ei....crapul nu a tras, era in stuf.
Mentionez ca in ziua aceea am prins cu rama rosie in carlig, iar in alta zi am dat cu paine (din sandwich, ca alta nu aveam) si tot am prins si chiar si cu coaja.
Adevarul ca situatiile sunt rare(vara cand este cald), dar trebuie incercat.

Avatar utilizator
OXY666666
membru activ
membru activ
Mesaje: 69
Membru din: 09 Dec 2007, 17:34
Localitate: ORADEA

Re: Pescuitil crapului la suprafata

Mesaj de OXY666666 » 23 Feb 2009, 19:45

...si o balta ca Santaul..!!! :D :D

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”