Pescuitul la spinnerbait

avat, somon, pastrav, etc...

Moderator: mini_mic

Scrie răspuns
Avatar utilizator
negreapetru
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 01 Feb 2009, 22:24
Localitate: comanesti/bacau

Pescuitul la spinnerbait

Mesaj de negreapetru » 05 Feb 2009, 22:09

Se discuta atit de putin despre aceasta naluca incit am sa deschid un topic despre ea in ideia ca voi mai gasi adepti si amatori dispusi sa o incerce .Consider ca este printre cele mai versatile dar in acelasi timp si mai putin folosite naluci poate si datorita unei promovari aproape inexistente dar si a lipsei totale de informatii despre ea.Am sa incerc sa va enumar citeva din avantajele folosirii spinnerbaitului.
1-Se pot folosi jiguri de diferite greutati putind astfel sonda mai multe adincimi ale apei.
2-Se pot folosi(inlocui)plasticele (gruburile) in functie de ce peste cautam(biban,salau,stiuca,somn)
3-Se pot inlocui usor si paletele rotative(care in constructia mea sint prinse de virtej cu un inel despicat)folosind astfel marimi sau culori de palete diferite.
4-Se pot inlocui jigurile cu streamere de avat sau stiuca .In concluzie putem face o multime de combinatii posibile direct pe balta.Eu mi-am facut citeva bucati mai mult in joaca si le-am tinut in trusa un an de zile pina sa folosesc unul din curiozitate.Am avut o surpriza placuta avind o partida de exceptie la biban pacalind si citeva stiuci.Fata de modelul original cel facut de mine are avantajele unei versatilitati multiple putind face orice combinatie rotativa-jig,rotativa-streamer,streamer-jig dorim(bineinteles in functie si de ce avem in trusa).Incercati si nu ve-ti regreta,tot ce va trebuie este niste sirma otelita si citeva palete rotative+trusa de plastice si streamere.

Imagine
Imagine

Avatar utilizator
negreapetru
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 01 Feb 2009, 22:24
Localitate: comanesti/bacau

Re: Pescuitul la spinnerbait

Mesaj de negreapetru » 10 Feb 2009, 19:38

postez si o poza cu citeva modele cu 2 palete facute dupa un model original la care i-am adus citeva imbunatatiri
spin 2p-2.JPG
(13.83 KiB) Descărcat de 622 ori
spin 2 pale-gr1.JPG
(17.69 KiB) Descărcat de 622 ori

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Pescuitul la spinnerbait

Mesaj de stefanflorin » 10 Feb 2009, 22:53

ai prins ceva la ele sau doar de dragul artei?:)
apropo...cum se lanseaza? ca nu mi se par prea aerodinamice.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
mirceaognean
membru activ
membru activ
Mesaje: 58
Membru din: 18 Apr 2008, 21:30
Localitate: Chicago , USA

Re: Pescuitul la spinnerbait

Mesaj de mirceaognean » 10 Feb 2009, 23:24

Nu stiu cum se prinde acasa cu ele dar aici in USA sunt foarte bune pt large mouth bass ( un fel de biban).Am prins si stiuca si salau la ele in locuri cu multa vegetatie.Nu vad de ce nu ar prinde si in Romania.

Avatar utilizator
negreapetru
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 01 Feb 2009, 22:24
Localitate: comanesti/bacau

Re: Pescuitul la spinnerbait

Mesaj de negreapetru » 11 Feb 2009, 18:04

cele cu o paleta au prins biban si stiuca,cele cu 2 palete abia le-am facut dupa un model original la acre am adus citeva imbunatatiri.Sper ca o sa prinda si peste.in cada merg excelent ,asa ca nu vad de ce sa nu pacaleasca si niste pesti

Avatar utilizator
mayer_maryus
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 31 Mar 2009, 15:34

Re: Pescuitul la spinnerbait

Mesaj de mayer_maryus » 31 Mar 2009, 17:30

am incercat si eu acest tip de naluca doar la avat si stiuca dar fara rezultate, le mai tin inca prin trusa dar le folosesc foarte rar...

Avatar utilizator
Florinbf
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 21 Ian 2010, 18:16
Localitate: Alcala de Henares-Madrid

Re: Pescuitul la spinnerbait

Mesaj de Florinbf » 14 Apr 2010, 22:25

mayer_maryus scrie:am incercat si eu acest tip de naluca doar la avat si stiuca dar fara rezultate, le mai tin inca prin trusa dar le folosesc foarte rar...
Eu le folosesc,si dau bune rezultate,dar binenteles ca nu pe toate lacurile pe care merg. Daca vrei sa vezi un video cauta pe yotube la spinerbite http://www.youtube.com/watch?v=PNXDfsXH ... re=related ,este super aici.

Avatar utilizator
dragosh.grasu
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 11 Apr 2010, 23:10

Re: Pescuitul la spinnerbait

Mesaj de dragosh.grasu » 16 Apr 2010, 21:22

Par destul de atragatoare, nu vad dc nu le-ar placea shi pestilor...
sigur voi incerca shi eu la prima iesire la rapitor ;)
... sa-l aveti in dril ...!!!

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Pescuitul la spinnerbait

Mesaj de craparulsef » 24 Iun 2010, 15:52

Tot cautand pe forum, am gasit acest subtopic...da, aceste naluci sunt extraordinare, le folosesc de mai multi ani cu foarte bune rezultate la stiuca si in special la biban. Ce este cu adevarat incitant, este simplul fapt ca in momentul in care ati dat de un banc de bibani si incepeti prin a mari cate putin, dimensiunea plasticelor prin inlocuire, veti observa imediat, tacurile celor mici, carora li se umple gura cu cauciuc, fara a se agata astfel de carligul jigului...rezultatul, bibani din ce in ce mai mari!!! E un pescuit suficient de spectaculos mai ales cand ai in varga un grasos de aproape un kil!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la alti rapitori”