Mrene de primavara

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
aksu
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 19 Dec 2008, 16:36

Mrene de primavara

Mesaj de aksu » 06 Feb 2009, 09:22

Am deschis acest topic cu speranta de a afla mai multe informatii despre pescuitul acestei specii.
Voi la ce ati luat mreana primavara? Ce nada ati folosit? Ce locuri ati ales?

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: Mrene de primavara

Mesaj de carprom » 06 Feb 2009, 09:26

aksu scrie:Am deschis acest topic cu speranta de a afla mai multe informatii despre pescuitul acestei specii.
Voi la ce ati luat mreana primavara? Ce nada ati folosit? Ce locuri ati ales?
Cred ca ai postat la sectiunea gresita >> Pescuitul la crap, fitofag si caras
Imagine

Avatar utilizator
aksu
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 19 Dec 2008, 16:36

Re: Mrene de primavara

Mesaj de aksu » 06 Feb 2009, 09:36

Alt loc chiar nu am gasit. Am considerat ca, fiind vorba de pesti pasnici, se poate incadra usor si mreana.

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: Mrene de primavara

Mesaj de carprom » 06 Feb 2009, 10:00

aksu scrie:Am deschis acest topic cu speranta de a afla mai multe informatii despre pescuitul acestei specii.
Voi la ce ati luat mreana primavara? Ce nada ati folosit? Ce locuri ati ales?
Mrenele de pina acuma le-am prins toate la Boilies, asta doar intimplator. Pe Main este ceva normal sa prinzi cel putin cite o mreana cind pescuiesti la Crap. Cea mai mare mreana a avut in jur la 7kg prinsa la un Boilies de 24mm
Aici am vazut pescari care pescuiesc cu cub de cascaval la mreana, dezavantajul este ca trebuie sa tot pui nada noua ca dupa aprox 1 ora se topeste.
Fa-ti boiliesuri de 16mm pe baza sau esenta de cascaval, si daca ai noroc, intra si vreun crap.
Mai multe despre mrene nu stiu sa-ti spun
Imagine

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Mrene de primavara

Mesaj de IULIAN C » 06 Feb 2009, 10:10

Eu,la mine acasa pe un rau cat de cat mic,de munte(raul Basca-Nehoiu-Buzau),pe vremea asta...printre sloiuri de gheata ce curgeau pe garla,alegeam o latire a albiei raului,in imediata apropiere a unui bolovan,urmaream sa nu fie val sau curent puternic,dadeam pe fund la mreana,sau la pluta,aruncam cocoloase de mamaliga cu branza cat mai imputita,rame si le legam cu 1-2 oua,pe carlig puneam rama sau boabe de mamaliga cu forma unei pere,cu care acopeream in intregime carligul si prindeam atat mreana cat si clean chiar si pana pe la vreo 25-28 centimetri,dar numai avand in dotare o tuica de pruna si un chibrit pt a face focul,ca ma rupea frigul....brrrrr... Tot in perioada asta merg bine viermusii dar si carul de lemn sau mai rar si mai greu de gasit,coropisnite mici
Apropo de asta...alegeam si un loc mai departe de localitate,ca se ducea lumea la ai mei si le ziceau ca nu sunt sanatos la cap..."ingheata fii-tu' cu batu'n mana pe garla"! Deh...."viata la tara"!
Amintirile au ramas si mi-e dor sa mai fac asta....dupa aproape 20 de ani....
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Mrene de primavara

Mesaj de IULIAN C » 06 Feb 2009, 10:21

carprom scrie:
aksu scrie:Am deschis acest topic cu speranta de a afla mai multe informatii despre pescuitul acestei specii.
Voi la ce ati luat mreana primavara? Ce nada ati folosit? Ce locuri ati ales?
Mrenele de pina acuma le-am prins toate la Boilies, asta doar intimplator. Pe Main este ceva normal sa prinzi cel putin cite o mreana cind pescuiesti la Crap. Cea mai mare mreana a avut in jur la 7kg prinsa la un Boilies de 24mm
Aici am vazut pescari care pescuiesc cu cub de cascaval la mreana, dezavantajul este ca trebuie sa tot pui nada noua ca dupa aprox 1 ora se topeste.
Fa-ti boiliesuri de 16mm pe baza sau esenta de cascaval, si daca ai noroc, intra si vreun crap.
Mai multe despre mrene nu stiu sa-ti spun
Nu mi se pare ceva anormal sa prinzi la bile mreana,mai ales ca este inrudita cu crapul,face parte tot din clasa ciprinidelor,modul de culegere a hranei e tot cam ca la crap,se bazeaza tot pe miros in cautarea hranei...etc.
Acum in perioada asta ar trebui sa manance bine(depinde de zona),ca ea iese f repede din hibernare,acum mananca mai pe la soare,pe ape putin tulburi se da la momeala vie,rama de gunoi mare fiind preferata dar nici de la serpeasca nu se da inapoi...cat despre cascaval...daca e putin afumat...pe apa asta nu prea se topeste asa usor si "coana mare" se da in vant dupa un cubulet.....
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
aksu
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 19 Dec 2008, 16:36

Re: Mrene de primavara

Mesaj de aksu » 06 Feb 2009, 10:36

Multumesc mult pentru raspunsuri . O sa incerc zilele acestea o combinatie de mamaliga cu branza topita si viermusi albi . Am in gand un loc...e pe canalul de fuga al unui baraj . Curent destul de puternic uneori...dar cand e inchis se potoleste . Pe timpul verii , in locul acela , un prieten a scos mreana la 5kg la bucatica de cascaval . Sa speram ca o depasim...

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Mrene de primavara

Mesaj de stefanflorin » 06 Feb 2009, 12:18

Mare delicatesa pentru mreana mare primavara (si nunumai) o reprezinta porcusorii, cat mai mititei, carlig de 4-6, sport adevarat! Mreana mananca orice de altfel si e bine ca in geanta sa avem cat mai multe momeli, acu depinde si de apa pe care pescuiesti, ca pot avea obiceiuri si preferinte diferite. Treaba cu boilies... pierdere de timp si bani! la fel cum se prinde la bile pe rauri crapul adica...tinzand spre zero, este si mreana. Pe apele romane nu ai cum sa educi pestii sa manance asa ceva pt ca nu e c&r ca afara!
PS: mreana e peste destept! nu va luati dupa zicalele "nu se uita la fir" caci e total opus! finetea creste randamentul!
Work is for people who can't fish!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Mrene de primavara

Mesaj de gor965 » 06 Feb 2009, 13:46

Chiar ca mananc orice...am prins pe Dunare ,printre altele ,2 buc la coropisnita ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
miska
membru activ
membru activ
Mesaje: 142
Membru din: 14 Ian 2008, 14:23
Localitate: la pescuit

Re: Mrene de primavara

Mesaj de miska » 06 Feb 2009, 15:52

mergand acasa dupa sarbatori am mers sa vad raul timis erau baieti care tineau loc noaptea pina venea a 2 zi altu si ii lua locu prindeau mrene la 300/400 de gr una dupa alta la viermi rame .....mincau orice si ma mira faptul ca era un frig bocna dar ele trageau in disperare :)
always think like a fish

Avatar utilizator
cosma
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 23 Ian 2009, 15:40

Re: Mrene de primavara

Mesaj de cosma » 06 Feb 2009, 18:20

Va salut,stie cineva un loc bun pt mreana pe mures sau somes ca mias incerca norocul.Nu am pescuit niciodata cu fixa pe rau numai spining si as vrea sa vad cum sta treaba cu mreana :)) . va multumesc.

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: Mrene de primavara

Mesaj de cristea radu » 06 Feb 2009, 22:15

Salutari!!! Incercati si la rama neagra si tinonei(viermii aceia de pamant mari si grosi),acestia fiind delicatese pt. mrene. ;)

Avatar utilizator
scorpion
Veteran
Veteran
Mesaje: 1105
Membru din: 28 Ian 2009, 15:05
Localitate: IASI

Re: Mrene de primavara

Mesaj de scorpion » 12 Feb 2009, 09:10

mreana am prins doar pe raul prut .primavara ii place foarte mult vetriga ,dar in sezon normal ,mananca si racusori ,broscute mici .rame ,mamaliga etc.ma intereseaza daca exista vetriga si pe alte rauri...

Avatar utilizator
many
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 08 Feb 2009, 16:41

Re: Mrene de primavara

Mesaj de many » 12 Feb 2009, 19:46

poti prinde mrene frumoase pe mures la mintia la apa calda poti sa incerci fir intins

Avatar utilizator
bug
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 15 Noi 2008, 21:35

Re: Mrene de primavara

Mesaj de bug » 19 Feb 2009, 15:13

nada:pesmet+viermi+brinza de oaie(cit mai imputita)+pamint lipicios(argila).faci bulgari cit o porocala dar sa fie f bine inchegati.la mreana ii place sa dea cu botul,sa sparga(poate ai vazut mrene ce aveau pe cap,inele de plastic,conserve ruginite...).pe cirlig 4-15 viermi,pescuit la pluta.astfel am avut pe mures diluri de neuitat cu mrene si de 4kg.e orgasm cind iti intra una de vreo 2-3kg la fir de 18.fir intins

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”