Combo crap si feeder

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
madox
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 13 Ian 2013, 19:21

Combo crap si feeder

Mesaj de madox » 13 Ian 2013, 19:49

Salutare,
Dupa multe tentative esuate in copilarie de a deveni pescar a venit vremea ca la 29 de ani sa incerc cu adevarat sa devin. Si am citit si am tot citit despre scule mai ieftine mai scumpe, si mi am schimbat si ideea despre buget samd. Daca la inceput eram hotarat sa investesc 200 ron intr un combo lanseta + mulineta acum m am oprit pe la 500-600 de lei. Si chiar ma opresc la valoarea asta. Ajunge... :) Acum as vrea si parerea voastra despre sculele pe care le am ales. Sau eventual alte preferinte, in functie de fiecare.
M am hotarat sa cumpar 2 lansete+mulinete crap si 2 pt feeder. Cam astea ar fi stilurile care ma atrag.
Cat astep dupa crap sa dea in ele ma joc la feeder ca sa mearga berea. Apropo cu lansete de feeder pot sa pescuiesc si cu pluta ?
Cam astea ar fi ideile mele:
CRAP
2 X Hakuyo MTX 14 + 2 X Mulineta Okuma Power-Liner Pro PL1065
sau
2 X Lanseta Shimano Alivio CX 3,96m 3,50Lb + 2 X Mulineta Shimano Baitrunner 6000 DL

FEEDER
2 X Lanseta Cormoran FEEDER TS 180 3,90m/180g + 2 X Mulineta Okuma Trio Baitfeeder 40
sau
2 X Lanseta Shimano Alivio BX Medium Feeder 3,66 + 2 X Mulineta Shimano Baitrunner DL - 4000FA

Sincer combo urile de la firme diferite ma atrag mai mult, cele de la Shimano le am adaugat doar pentru ca sunt Shimano si am inteles ca sunt calitative dar eu unul as prefera betele Hakuyo si respectiv Cormoran (din ce am citit ar avea cea mai buna calitate pret) iar mulinetele Okuma ma atrag intr un fel aparte (mai bine echipament aproape de top de la un brand mai mic care nu vinde numele decat entry level de la un nume mare).
Diferenta de pret intre combo urile Shimano si restul de scule nu este mare, de aceea m am orientat in zona asta de produse.
Eventual si alte sugestii.
Apropo pe langa ele ce ziceti si de 2 X Varga Shimano Alivio AX TE 3-600 ?

Multumesc anticipat pentru ajutor.

Avatar utilizator
lucfish
senior
senior
Mesaje: 349
Membru din: 25 Noi 2011, 18:27

Re: Combo crap si feeder

Mesaj de lucfish » 13 Ian 2013, 20:10

La ce dorești să-ți cumperi, trebuie să suplimentezi bugetul!!! Dacă te apuci de pescuit, cu siguranță nu mai scapi, este fascinant, recreativ, etc. O să faci investiții mult, mult mai mari decât suma postată de tine. Cu respect!!!

Avatar utilizator
madox
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 13 Ian 2013, 19:21

Re: Combo crap si feeder

Mesaj de madox » 13 Ian 2013, 20:24

lucfish scrie:La ce dorești să-ți cumperi, trebuie să suplimentezi bugetul!!! Dacă te apuci de pescuit, cu siguranță nu mai scapi, este fascinant, recreativ, etc. O să faci investiții mult, mult mai mari decât suma postată de tine. Cu respect!!!
M am oprit la 500 - 600 ron / lanseta+mulineta ... eu cred ca e de ajuns sa platesti aprox 2400 ron / 4 combo. Atat imi permit pentru scule. Sunt constient ca pe langa ele mai vin si alte cheltuieli. Deja am si lista cu juvelnic, minciog, rod pod, senzori, fir, nada etc... Pe langa ele ma mai gandesc si la o rulota si atunci se cam ingroasa gluma dpdv financiar.
Stiu ca sunt scule de 5 ori mai scumpe dar eu nu o sa ma duc la competitii. Vreau sa ma recreez in fiecare week end cu temepratura peste aprox 18-20 grade pe malaul apei.
Iar cu scule la pretul acesta pescuiesc foarte multi pescari consacrati, ceea ce nu e cazul meu. Deci cred ca e deajuns.
Daca poti sa ti dai o parere cu privire la echipamentele postate as fi recunoscator... sau poate alte preferinte de ale tale.
Mersi.

Avatar utilizator
lucfish
senior
senior
Mesaje: 349
Membru din: 25 Noi 2011, 18:27

Re: Combo crap si feeder

Mesaj de lucfish » 14 Ian 2013, 19:45

La echipamentul de feeder mă abțin, în schimb ți-aș sugera să-ți cumperi mtx14 echipate cu muluinete Okuma Axeon V2 80. Ansamblul ajunge undeva la suma de 670-700 lei noi nouțe, iar la vânzarea lor ulterioară, îți recuperezi o sumă importantă de bani, acestea sunt căutate pe piață datorită raportului calitate-preț. Eu am avut Maver Genesis Extreme de 3,90 m, 3,5 lb și le-am echipat cu mulintele descrise mai sus, prețul cca 650 lei!!!Trimite-mi nr. tel pe privat și te contactez!!!

Avatar utilizator
auslander
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 17 Feb 2013, 00:56

Re: Combo crap si feeder

Mesaj de auslander » 15 Mar 2013, 00:09

Salut , nu am inteles ce vrei tu de fapt ???
Spre exemplu cu lanseta de 3,60 (12 Ft) sau 3,90 ( 13 Ft) cine te opreste sa nu pescuiesti la feeder ?
Daca in locul plumbului pui cosulet sau momitor se chiama ca pescuiesti la feeder ca sa nu mai lungesc treaba vezi ce-nseamna feeder in engleza :-)) te las pe tine sa descoperi caci numai asa te informezi ,nu tre sa ma crezi pe cuvint :-)) si succes la achizitionat vergi . Inca un sfat , cauta un site englezesc ca tot vrei sa pescuiesti la feeder si spre exemplu varga x... de 12 sau 23 Ft .... 3 Lb ... inele sic, mandrina......actiune A;B;C o poti folosi la method feeder sau cu pb+saculet . P.S
Daca tii neaparat sa scrie pe betele tale Feeder asteapta pina-n august cind vin acasa ca-ti scriu eu si te costa doar o bere +markerul daca ai vreo preferinta de culoare . :-))) glumeesc
Seara faina.

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”