mix pentru naditor

gramada organizata

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
augustin
senior
senior
Mesaje: 255
Membru din: 25 Iun 2008, 18:34
Localitate: bucuresti

mix pentru naditor

Mesaj de augustin » 15 Feb 2009, 20:29

doresc sa cunosc o reteta de nada pe care sa o folosesc in ape curgatoare,(precizez ca pescuiesc la olt evident la crap) vreau o reteta cat mai simpla dar eficienta pe care sa o pot folosi si pe arcul naditor.

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: mix pentru naditor

Mesaj de george-alexandru » 16 Feb 2009, 00:04

stai sa/ti vada Dan Mitranescu postul si vei avea si raspunsul ;)
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: mix pentru naditor

Mesaj de Butaru Gabriel » 23 Feb 2009, 20:40

Acelasi raspuns astept si eu pentru dunare

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: mix pentru naditor

Mesaj de toader nicolae » 24 Feb 2009, 01:37

Pentru ape curgatoare unde pestele nu este invatat cu fineturi si arome(dar uneori raspunde la unele arome si in special la scoica) inacearca sa faci o mamaliga din 50% malai ,30% faina,10 %tarate de grau si 10% srot de floarea soarelui(toate aromele le poate gasi in mediul natural) dupa ce fierbe mamaliga o lasi sa se raceasca si apoi o framanti in alt vas impreuna cu boabe de porumb(obligatoriu fierte) grau si poti pune si mazare daca ai ceva cteno prin preajma.Daca vrei sa fie mai tare poti face bulgari si ii mai fierbi inca o data si poti adauga si oua(vor fi exact ca mingile de tenis de camp) dar ai grija ca se altereaza foarte repede si in apa din cauza oului si daca nu sunt mancate risti sa strici locul de pescuit.Daca pescuiesti in curent foarte puternic mamaliga care ti-a iesit dupa prima fierbere o amesteci cu graul porumb mazare si orice alt tip de seminte iti trece tie prin cap.Dupa ce ai amestecat totul(framanti foarte bine) amesteci in raport 50-50 cu pamant cat mai argilos dupa malul apei(incearca sa iei de sub nivelul apei pentru ca cel de la suprafata s-ar putea sa miroasa)dupa care faci niste caramizi in care trebuie sa bagi niste pietroaie (sa se scufunde repede si sa tina caramida pe fund)apoi le lasi cateva zile la soare sa se usuce(in astea nu pui ou ca se strica inainte sa se usuce).CAND sunt bine uscate le arunci cativa metri in amonte de locul de pescuit iar ele se vor desface eliberand particulele de hrana care vor atrage pestele.Nadirea cu boabe in curent am postat-o undeva nu mai stiu unde dar se numeste' NADIREA CU BOABE IN CURENT'....SPER SA-TI FI FOST DE AJUTOR SI "Fire zbuciumate" PS ;UNDE PESCUIESTI????

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: mix pentru naditor

Mesaj de gogu steriade » 24 Feb 2009, 10:27

toader nicolae scrie:Pentru ape curgatoare unde pestele nu este invatat cu fineturi si arome(dar uneori raspunde la unele arome si in special la scoica) inacearca sa faci o mamaliga din 50% malai ,30% faina,10 %tarate de grau si 10% srot de floarea soarelui(toate aromele le poate gasi in mediul natural) dupa ce fierbe mamaliga o lasi sa se raceasca si apoi o framanti in alt vas impreuna cu boabe de porumb(obligatoriu fierte) grau si poti pune si mazare daca ai ceva cteno prin preajma.Daca vrei sa fie mai tare poti face bulgari si ii mai fierbi inca o data si poti adauga si oua(vor fi exact ca mingile de tenis de camp) dar ai grija ca se altereaza foarte repede si in apa din cauza oului si daca nu sunt mancate risti sa strici locul de pescuit.Daca pescuiesti in curent foarte puternic mamaliga care ti-a iesit dupa prima fierbere o amesteci cu graul porumb mazare si orice alt tip de seminte iti trece tie prin cap.Dupa ce ai amestecat totul(framanti foarte bine) amesteci in raport 50-50 cu pamant cat mai argilos dupa malul apei(incearca sa iei de sub nivelul apei pentru ca cel de la suprafata s-ar putea sa miroasa)dupa care faci niste caramizi in care trebuie sa bagi niste pietroaie (sa se scufunde repede si sa tina caramida pe fund)apoi le lasi cateva zile la soare sa se usuce(in astea nu pui ou ca se strica inainte sa se usuce).CAND sunt bine uscate le arunci cativa metri in amonte de locul de pescuit iar ele se vor desface eliberand particulele de hrana care vor atrage pestele.Nadirea cu boabe in curent am postat-o undeva nu mai stiu unde dar se numeste' NADIREA CU BOABE IN CURENT'....SPER SA-TI FI FOST DE AJUTOR SI "Fire zbuciumate" PS ;UNDE PESCUIESTI????
hai bre ,nea Toderas ce drac acuma stau sa umblu cu canciocu si mistria dupa mine sa fac caramizi ca Mesteru manole ??? :-? pai...ori ma duc la peste ori fac zidarie ?
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: mix pentru naditor

Mesaj de costelino » 24 Feb 2009, 10:33

Gogule esti de groaza frate!!!

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: mix pentru naditor

Mesaj de toader nicolae » 24 Feb 2009, 12:40

Gogule frate mie imi esti chiar simpatic ;) dar sincer nu cred ca ai vazut ce inseamna curent puternic(pe apa nu liniile de inalta tensiune la care te gandesti tu).Facem caramizi pentru ca orice alta forma geometrica este dusa de apa iar pamantul are rolul de a ingreuna caramida ca si piatra (oricum apa spala caramida in cateva ore si nu folositi pietre cu colturi pentru ca se aduna si dati sanse in plus pestelui sa taie firul) DACA vrei sa prinzi peste Gogule te apuci si de zidarie.

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: mix pentru naditor

Mesaj de Nelutu » 24 Feb 2009, 20:21

De-ai sti Toadere cat peste a prins Gogu!! Ai fi surprins sa afli, de fapt, cine-i! :D

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: mix pentru naditor

Mesaj de toader nicolae » 25 Feb 2009, 00:55

Aici suntem pe un site de pescuit si cred ca suntem egali ,singurul care are un cuvant mai greu este domnul Florentin deoarece poate vorbi in numele multor pescari sau mai bine zis poate fi auzit de mai multi pescari.Iar cu Gogul daca aveti bunavointa sa-i raspundeti puteti s-o faceti daca nu....Pe mine nu m-a deranjat cu nimic.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: mix pentru naditor

Mesaj de gor965 » 25 Feb 2009, 02:00

Nelutu scrie:De-ai sti Toadere cat peste a prins Gogu!! Ai fi surprins sa afli, de fapt, cine-i! :D
Da-mi pe privat ...dar sa nu-mi zici : Semoa , ca nu te cred ! :))
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: mix pentru naditor

Mesaj de toader nicolae » 25 Feb 2009, 02:07

:)) :)) :)) Gore de ce te chinui cu Gogu ,nu crezi ca e incorigilbil si daca ii dai ban oricum va aparea cu alt nume,si oricum cate o data e chiar simpatic. =)) =)) =)) =))

Avatar utilizator
radu610
membru activ
membru activ
Mesaje: 135
Membru din: 07 Dec 2008, 00:35

Re: mix pentru naditor

Mesaj de radu610 » 26 Feb 2009, 23:12

as vrea sa stiu si eu un mix pt naditor .. pt apa statatoare .. un mix care da rezultate .. va rog .. fir intins

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: mix pentru naditor

Mesaj de toader nicolae » 27 Feb 2009, 03:20

Radu,pentru balti treaba este foarte simpla.Cauti pe la magazinele de pescuit frafuri(nu cocaina,heroina.etc ;) )instant,sunt intr 4 ron si 25 de ron si incepi sa experimentezi.Ajungi pe balta pui mixul intr-o galeata ,adaugi apa cate putin si amesteci continuu ,cand crezi ca este aproape gata ,te opresti si il lasi 10-15 minute sa traga,dupa care poti adauga aroma .aditiv ,seminte(obligatoriu fierte,mai ales daca stai mai mult pe balta) si completezi cu apa pana ajunge la consistenta dorita.Nu stiu daca pot sa dau numele firmelor care le-am folosit eu pe forum dar o sa risc,Profesional si Cukk ,se leaga foarte bine si sunt pana in 10 ron. Daca vrei sa inbunatatesti mixul poti adauga faina de peste SI niste proteine de la muschiulosi.Ai grija ca sunt si unele mixuri care nu se leaga deloc pentru ca sunt pentru albitura si se desfac total la contectul cu apa.

Avatar utilizator
scorpion
Veteran
Veteran
Mesaje: 1105
Membru din: 28 Ian 2009, 15:05
Localitate: IASI

Re: mix pentru naditor

Mesaj de scorpion » 27 Feb 2009, 08:58

pe prut am folosit mamaliga amestecata cu hrana de pui de o zi si a dat randament

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: mix pentru naditor

Mesaj de gor965 » 27 Feb 2009, 11:15

toader nicolae scrie:..........................Nu stiu daca pot sa dau numele firmelor care le-am folosit eu pe forum dar o sa risc,Profesional si Cukk ,se leaga foarte bine si sunt pana in 10 ron.
Toata lumea poate sa spuna ce foloseste atata timp cat nu insista pe un anumit produs de la o anumita firma ce se gaseste la un anumit magazin ...ca deja e reclama si asta se plateste ! :)
On topic , Profesional ori Maros Mix + seminte preparate + Aromix Sensas+ faina de peste + hrana concentrata ptr. pui + mamaliga mea (seminte ,scortisoara si betaina) ...asta pun si eu pe arc ! :)
Fişiere ataşate
Seminte preparate
Seminte preparate
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Mixurile”