lansete pentru pescuit la dunare

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
pescaramator
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 19 Mar 2013, 09:30

lansete pentru pescuit la dunare

Mesaj de pescaramator » 19 Mar 2013, 09:45

Buna ziua
As dori sa aflu ce lansete de crap (cu mulineta adecvata) imi recomandati sa cumpar pentru pescuit la Dunare-zona Dunavat-Murighiol.Bugetul nu este nelimitat,dar ma astept sa coste ceva.Multumesc.
Ce parere aveti de lansete/mulinete Formax?
Inteleg ca solicitarea mea nu merita prea multa atentie din partea unor pescari cu experienta asa cum sunteti majoritatea dintre voi,dar mi-ar prinde bine sfaturile voastre,atata timp cat doresc sa-i cumpar sotului ce am scris mai sus si nu pot sa il intreb pe acesta pentru ca ar fi trebuit sa fie o surpriza.

Avatar utilizator
Costel Jambu
senior
senior
Mesaje: 314
Membru din: 15 Sep 2009, 15:36
Localitate: Bacau
Contact:

Re: lansete pentru pescuit la dunare

Mesaj de Costel Jambu » 23 Mar 2013, 16:33

Ce n-as da pentru o asemenea sotie... :))
1 Aprilie...Ziua Nationala A Romaniei!

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: lansete pentru pescuit la dunare

Mesaj de vioril » 23 Mar 2013, 17:01

in cazul incare mai aveti prietene , ce au in comun cu dumneavoastra aceleasi obiceiuri ,vin cu rugamintea de a ma contacta :D :D :D FRUMOS VIS I-) I-) I-)

Incercati niste lansete de maxim 3m in cazul in care pescuiti de pe mal si de maxim 2,1m in cazul in care pescuiti din barca ,actiunea lansetelor sa fie mare (gen 200 -400 grame ) ,lanstele sa fie relativ usoare (carbon ), iar mulinete gen shimano xta , xtb , ci 4 , cu tamburul de 10000 sau 14000 , cat mai incapator pentru fir de 0,40 sau 0,50 .


FIRE INTINSE !!!!!!!!!!1 ---<>< ---<>< ---<>< ---<>< ---<><

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: lansete pentru pescuit la dunare

Mesaj de gor965 » 23 Mar 2013, 17:24

vioril scrie:in cazul incare mai aveti prietene , ce au in comun cu dumneavoastra aceleasi obiceiuri ,vin cu rugamintea de a ma contacta :D :D :D FRUMOS VIS I-) I-) I-)

Incercati niste lansete de maxim 3m in cazul in care pescuiti de pe mal si de maxim 2,1m in cazul in care pescuiti din barca ,actiunea lansetelor sa fie mare (gen 200 -400 grame ) ,lanstele sa fie relativ usoare (carbon ), iar mulinete gen shimano xta , xtb , ci 4 , cu tamburul de 10000 sau 14000 , cat mai incapator pentru fir de 0,40 sau 0,50 .


FIRE INTINSE !!!!!!!!!!1 ---<>< ---<>< ---<>< ---<>< ---<><
Bagi lumea la niste cheltuieli destul de mari, cu bete de carbon si mulinete Shimano Ci4 (vezi ca se mentioana ceva de firma Formax, care sunt mai iefftine)... si-apoi la ce sa-i trebuiasca lansete cu putere de aruncare asa de mare ?...400 gr ?! :-?? Intentioaneaza sa pescuiasca intr-o zona unde teoretic curentul apei e mai domol decat zona superioara a Dunarii ! Nu stiu ce buget are la dispozitie doamna, dar sunt de parere ca suma de 300-400 ron, e suficienta ptr. un ansamblu decent si bun ptr. pescuitul la Dunare. Cu cat pescarul e mai experimentat si practica un stil exclusivit de pescuit (locuri si capturi deosebite) cu atat creste si pretentia la un echipament mai bun !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: lansete pentru pescuit la dunare

Mesaj de Allen Besnovich » 23 Mar 2013, 22:57

Daca pescuieste de pe mal, hakuyo mtx9 + okuma axeon 80. Le foloseste un prieten de 2 ani , si nu l-am auzit sa schimbe ansamblul prea curand.
C.S. OLTENIA FISHING


Avatar utilizator
francezu_tsv
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 06 Apr 2013, 20:51
Localitate: Sfintu Gheorghe,Covasna
Contact:

Re: lansete pentru pescuit la dunare

Mesaj de francezu_tsv » 12 Apr 2013, 12:58

cu tot respectful pentru o asa sotie(si nu numai).Va salut pe toti FORUMISTI.daca informarea mai este valabila,am citeva sugesti.Betele daca se pescuieste de pe mal,maxim 3.3m,actiune pina la 180gr,2.7m-120gr,3.0m150gr.De ce numai atit,deoarece nu se pescuieste dupa ,,monstri",si daca cumva vine un asemenea ,,monstru"isi fac treaba,totul depinde si de pescar.Batul trebuie si el sa lucreze putin(doar nu pescuim cu haracii de fasole din gradina bunicii).Mulinetele, nu pot sa recomand o anume mulineta,dar ce pot sa spun e faptul ca fiind un pescuit DUR,mulineta sa fie cit mai robusta,bine legata,minim 5-6 rulmenti,capacitate de fir 0.40 minim 150m,si nu in ultimul rind FRINA ,sa fie puternica,usor de reglat atunci cind avem un peste mai imbracat.Mulineta nu este neaparat sa aibe frina de fuga(in romineste),cu cit e mai simpla cu atit mai bine,important e sa-si faca treaba.Cred ca cu un buget de500-550 lei/bat-mulineta se poate achizitiona unansamblu de echipament pentru pescuit de DUNARE care sa faca fata,chiar si pentu ,,monstri' pe care ii visam.Cu tot respectful.
P.S.anunta-ma daca ti-am fost de folos si ce ti-ai cumparat.

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”