educatie

discutii off-topic despre orice

Moderatori: mini_mic, vali003, Coleman

Avatar utilizator
profenster carp
senior
senior
Mesaje: 190
Membru din: 14 Feb 2009, 03:49
Localitate: bucuresti
Contact:

educatie

Mesaj de profenster carp » 21 Feb 2009, 18:15

Trebuie sa invatam ca aceasta placere care se numeste PESCUIT inseamna nu numai sa luam ci sa si dam.Sunt indignat pe cei ce nu cunosc cuvantul prinzi si eliberezi.
munca e pentru cine nu stie sa pescuiasca

Avatar utilizator
freeman2008
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 14 Iul 2008, 00:01
Localitate: bucuresti

Re: educatzie

Mesaj de freeman2008 » 21 Feb 2009, 18:25

profenster scrie:Trebuie sa invatam ca aceasta placere care se numeste PESCUIT inseamna nu numai sa luam ci sa si dam.Sunt indignat pe cei ce nu cunosc cuvantul prinzi si eliberezi.


AHA...SA INTELEG CA CEI CARE PRIND SI NU ELIBEREAZA SUNT NEEDUCATI?

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: educatzie

Mesaj de Coleman » 21 Feb 2009, 18:33

In primul rand bine ai venit pe site
In al 2 lea rand am rugamintea sa nu mai scri cuvinte de genul:educatzie,shi,etc;pentru ca aici nu te afli pe MIRC.

Acum sa revenim la subiect:
Detaliaza exact ce te supara si ce intelegi tu prin C&R.
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
profenster carp
senior
senior
Mesaje: 190
Membru din: 14 Feb 2009, 03:49
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: propunere

Mesaj de profenster carp » 21 Feb 2009, 19:18

In primul rand bine v-am gasit si sa sti nu am folosit niciodata mirc-ul .Cum ar trebui sa-mi exprim si eu gandurile si ideile corect? Poate educatie , a fost cam dur poate trebuia sa zic o propunere... sau...?
Dupa cum vedeti sunt foarte multi utilizatori care se inregistreaza zilnic pe acest site si care urmarind emisiunile invata se pescuiasca...foarte bine si ma bucur ca exista asa ceva ! Pot spune ca e un "DAR" ,insa pe langa a pescui cineva tre sa se gandeasca si la prietenii nostrii negraitori pt ca de ei depindem.Asta am vrut sa zic.
munca e pentru cine nu stie sa pescuiasca

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: educatzie

Mesaj de gor965 » 21 Feb 2009, 19:20

Daca vrei sa sugerezi ,propui ori intrebi ceva legat de emisiunea Infopescar (ai postat in rubrica dedicata acesteia) te rog s-o faci ! Daca doar ai deschis o discutie cu caracter general ,acest topic va fii mutat intr-o alta rubrica (subforum) !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: educatzie

Mesaj de Coleman » 21 Feb 2009, 19:21

Nu ai inteles am spus sa scrii corect nu la intelesul cuvintelor m-am referit.
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: educatie

Mesaj de stefanflorin » 22 Feb 2009, 02:57

ca-mi pica fisa acum...v-ati intrebat vreodata de unde sunt somnii si stiucile de la magazin?salai hai ca trec pragul; ca eu stau si ma gandesc oare avem crescatorii de somn sau stiuca? pai nu tot din apele unde mergem noi la pescuit sunt scosi? eu zic ca intai ar trebui sa se respecte cat de cat dimensiunea aia minima la care pot fi retinuti, si cu timpul se inmulteste si numarul exemplarelor pe care le cautam...bine, asta "cand se va lua curentul" :lol:
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: educatie

Mesaj de tavimai » 22 Feb 2009, 08:20

Pescuitul este o indeletnicire a omului foarte veche (-dintre primele) si s-a nascut din dorinta si nevoia omului de a se hrani .Ca unii acum vor sa se dea in spectacol sau fac spectacol din pescuit e alta mancare de peste !Cu nivelul asta de trai inca multi ani de acum inainte vor fi destui "pescari mancatori de peste destuI de flamanzi" care daca o fac in limitele legale si ale bunului simt pot fi intelesi.Si aceia nu vor fi vazuti "in timpuri grele de criza" sa pescuiasca pe "baltile mult laudate si filmate la greu".Asa cum sunt multi care sunt satisfacuti de eliberarea capturilor sunt si unii care inca apreciaza un gratar proaspat pe malul apei.De acuzat insa sunt cei care practica braconajul in scop comercial,cei care nu vegheaza respectarea legilor si asociatiile care nu se implica suficient in procesul de repopulare si mai ales ecologizare.Starea materiala,legea si constiinta ii dicteaza fiecaruia "comportamentul din teren"!DACA PENTRU ELIBERAREA SAU RETINEREA PESTELUI MAI POT EXISTA SCUZE SI ARGUMENTE, PENTRU MIZERIA LASATA "LA LOCUL FAPTEI"(HARTII,FLACOANE,PUNGI SI TOT FELUL DE GUNOAIE), PESCARII MERITA INSA CONDAMNATI !Tara vecina ,Ungaria, este un model pe care fiecare pescar de la noi ar trebui sa il urmeze (numai daca ajungi acolo poti sa intelegi si te cuptinde rusinea cand stii "mizeria de acasa").DACA VA PLACE PESCUITUL,- PESCARI OCROTITI CU ORICE PRET NATURA !

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: educatie

Mesaj de gogu steriade » 22 Feb 2009, 08:45

profenster scrie:Trebuie sa invatam ca aceasta placere care se numeste PESCUIT inseamna nu numai sa luam ci sa si dam.Sunt indignat pe cei ce nu cunosc cuvantul prinzi si eliberezi.
bine ca am reusit sa va citez ca nu stiam com sa ma adresez dumitale adica tie profenster . si eu sant de parere ca sint indignat... dar...daca ma gandesc mai bine si sa nu inteleaga lumea ca am ceva cu cineva eu vreau sa fiu doar putin indignat. putin adica acolo asa cat sa vad daca e bine sa-u e rau sa fiu indignat. De fapt eu nu stiu exsact ce functie trebuie sa faca indignatul ...dar...stim ca trebuie sa d-ea drumul la pestele care ia prins ca alfel nu mai ie peste decat la magazine . ma intelegi ? asa si io chiar daca nu ma exprim pre bine sa sti ca gandesc la fel . :-h
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: educatie

Mesaj de Coleman » 22 Feb 2009, 14:54

O discutie mai ''incinsa'' pe acest subiect exista aici
TOTUL PENTRU CRAP

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: educatie

Mesaj de gogu steriade » 22 Feb 2009, 16:02

da lasane aici domnu ca ie mai putine pagini de citit de cat acolo . ce vrei sa scriu la toata lumea de acolo ...eu vorbeam cu baiatu de mai sus ca si eu si el gandim la fel k 1 si nare rost sa ne mutam acum din prima pagina de aci in ultima deacolo ! ;)
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: educatie

Mesaj de Coleman » 22 Feb 2009, 16:07

Nu v-a mutat nimeni nicaieri DOMNU ,doar v-am spus ca mai sunt anumite pareri si acolo.
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
profenster carp
senior
senior
Mesaje: 190
Membru din: 14 Feb 2009, 03:49
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: eucatie

Mesaj de profenster carp » 25 Feb 2009, 03:48

O sa avem si noi copii ,poate unii au deja o sa ne vada lansetele si o sa ne intrebe 'tata ce sunt alea? LANSETE!!!??? si ce se cece cu ele???SE PRIND PESTI!! dar... ce sunt aia pesti!!!? AAA???? " Eu am deschis un subiect care nu aveam de gand sa-l deschid pt. ca nu aveam cu cine. Consider acest site o poarta pe viitor a urmasilor nostri care de loc sa aleaga strada si alte prostii sa le oferim oportunitatea sa cunoasca si acest sport.Pescuiesc din 89-90 ma putem bucura de ceva pe cand acum?? ma bucur ca sunt pescar si stiu sa pescuiesc, dar cat ma voi mai bucura.Unde sa mergem unde sa platim ssi noi cat ne permite buzunarul si sa ne bucuram,cine ne poate auzi!!?
munca e pentru cine nu stie sa pescuiasca

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: educatie alambicata

Mesaj de tavimai » 25 Feb 2009, 04:18

Greu e când nu e putere,
Si omu-n haos se-aruncă,
C-ajunge "cocoşat de bere",
Si mai apoi ..."burtos de muncă" !
=))

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: educatie

Mesaj de toader nicolae » 25 Feb 2009, 04:34

Aceiasi problema am pus-o si eu in topicul"EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA" si ce am inteles eu din discutie este ca dreptul la viata il au numai cei bogati.Aici vreau sa-l citez pe marele EMINESCU pentru ca a reusit sa evidentieze exact realitatea in care traim.(scuze,dar nu prea ma pricep la asezarea in pagina ca sa arate ca o poezie) "CUM NU VI TU TEPES DOAMNE?CA PUNAND MANA PE EI ,SA-I INPARTI IN DOUA CETE.DE SMINTITI SI DE MISEI.SI IN DOUA TEMNITI LARGE CU DE-A SILA SA-I ADUNI.SA DAI FOC LA PUSCARIE SI LA CASA DE NEBUNI".Problema este ca totul este facut ca noi pescarii sa pierdem si sa ne lovim de genul de oameni care cauta inbogatirea peste noapte, ca de "am investit".Platim anual permise ,dar ce ce se face cu banii aceia(nu m-ar mira sa aflu ca s-au cumparat cativa km de plase),unde sunt popularile,unde sunt pznicii care sa opreasca nemernicii despre care am scris in topicul "braconaj pe dunare",unde sunt cei care fac legile sau credeti ca nemtii.ungurii sau mai stiu eu care natii sa-u nascut educati?Educatia se face cu sila ,cu amenzi mari si cu frica.Dar ce ii intereseaza pe cei carora noi le dam votul nostru si implicit increderea noastra ,ei au SARULESTIUL,HOBAIA,TANCABESTIUL daca sunt pescari.Dragi pescari faceti poze la pesti casa puteti arata copiilor si nepotilor ca am avut sansa sa traim langa asemenea creaturi minunate.

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse”