Primele mele boiliesuri

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
klauzmeu
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 02 Oct 2008, 19:30
Localitate: Timisoara

Primele mele boiliesuri

Mesaj de klauzmeu » 24 Feb 2009, 20:09

In primul rand va multumesc tuturor celor care ati postat in acest forum,cel mai tare din Romania,si in special domnului Florentin!
Sunt incepator in pescuitul la crap insa acest virus a pus stapanire pe mine...... mai exact pescuiesc la crap din 2008,cand am vizat prima oara si permisul.
Ma prins virusul asta asa de tare incat am facut si o partida si in Delta...
Revenind la bile....,dupa ce am batut acest forum in lung si-n lat am ajuns la concluzia ca imi trebuie miraculoasele bile solubile.zis si facut-miam cumparat o cutie,vreo20-30 de bile ,cam scumpe dar na asta e,dupa care miam zis ca tre sa incerc sa imi fac singur ca poate poate fac ceva bun....
Aseara am inceput aventura...inspirat de acest forum,mai ales de retetele domnului Florentin:
mixul
-faina de grau-o masura
-faina de porumb(malai)-o masura
-pesmet-o masura
-gris-o masura
-lactalbumina-o masura
-vitamealo-0,3-0,4 masuri
-seminte prajite si pisate putin, de canepa-0,3-0,4 masuri
-uruiala de canepa-0,2-0,25 masuri(am uitat sa cumpar seminte de pasarele....)
-robin red-0,3-0,4 masuri
-GLM-o lingurita
as fi pus si putina faina de peste dar am uitato si pe asta....
am pus uruiala de canepa pt a creste solubilitatea,alta solutie la indemana nu am gasit...
-lichidul
-lapte de porumb 250 ml
-apa fiarta 150ml
-winter secret -4 lingurite
-aroma s&o-2 lingurite
-aminoatractor-4-5 lingurite
-csl-40-50 ml
-betaina-o lingurita rasa
Coca sa legat bine si nu am avut probleme la rulat(manual-vreo 4 ore).
Sper ca am facut ceva pe placul crapilor,sigur oi fi facut si ceva greseli de incepator dar asta e,bilele sunt facute....
sper sa le pot incerca in acest sf de saptamana....,si am sa va tin la curent cu cele intamplate.......
Primesc comentarii de orice fel....... :-SS
FIr intins tuturor.............

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: Primele mele boiliesuri

Mesaj de iulian petre » 24 Feb 2009, 20:23

cam putina apa 150 ml la 250 ml lapte de porumb si cred ca o sa se desfaca in 6-8 ore dar depinde si ce lapte ai folosit....exista unul pe piata gata dizolvat :-/

-aromele se masoara in ml ...cu lingurita nu stiu cat ai pus ..poate ai masurat inainte dar nu stiu cat ai pus ca sa-mi dau seama(la prima vedere e cam de 3 ori mai mult)


in rest pare ok pt primele bile =D> omul cat traieste invata

ps. nu te astepta ca daca ai bile o sa sara singuri pestii pe mal :)) dar cand o sa-l prinzi pe primul sadisfactia o sa fie inzecit.

-

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: Primele mele boiliesuri

Mesaj de iulian petre » 24 Feb 2009, 20:30

eu cred dupa compozitia care ai folosit-o ca dupa uscare se fac tari ca piatra asa ca ai grija cand le folosesti....

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: Primele mele boiliesuri

Mesaj de gogu steriade » 24 Feb 2009, 23:20

Domnu zmeu,,nu va suparati ce tineti in gura :-w
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: Primele mele boiliesuri

Mesaj de toader nicolae » 25 Feb 2009, 01:26

Gogule esti omniprezent =)) =)) =)) =)) ?Nu poti sa-l feliciti si tu pe Claudiu(presupun).Din pacate nu te pot ajuta ca spre rusinea mea, am facut bile o singura data si nu am prins nimic cu ele si ma-m certat si cu sotia ca am facut dezastru in casa ,asa ca am preferat sa cumpar gata facute.Sper ca ale tale sa fie pe placul ciprinusilor si felicitari pentru incercare.P.S Te rugam sa ne ti la curent cu capturile. =D> =D> =D> =D> .

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Primele mele boiliesuri

Mesaj de florentiniuga » 25 Feb 2009, 03:07

Felicitari pentru prima incercare! S-ar putea totusi sa nu se intareasca prea mult daca laptele de porumb nu era prea diluat dar pentru asta, dupa ce se usuca atat cat sa nu se striveasca, pastreaza-le intr-un recipient inchis. Ai sa vezi ca se fragezesc din nou. Chiar daca esti nerabdator, nu te grabi sa iesi pe balta cu ele pana nu se mai incalzeste putin apa. Altfel o sa crezi ca nu sunt bune. Nici noi nu dam la boiliesuri. Inca suntem pe porumb. De prins vei prinde sigur, totul e sa ai incredere in ele... si rabdare. :)
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
martinik
membru activ
membru activ
Mesaje: 61
Membru din: 09 Iul 2008, 20:15

Re: Primele mele boiliesuri

Mesaj de martinik » 25 Feb 2009, 08:11

gogu steriade scrie:Domnu zmeu,,nu va suparati ce tineti in gura :-w
o mustata de somn....cred
ce naste din pisica tot.....peste mananca

Avatar utilizator
klauzmeu
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 02 Oct 2008, 19:30
Localitate: Timisoara

Re: Primele mele boiliesuri

Mesaj de klauzmeu » 25 Feb 2009, 13:22

gogu steriade scrie:Domnu zmeu,,nu va suparati ce tineti in gura :-w
da,este o musteata de somotei de Delta :D

Avatar utilizator
klauzmeu
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 02 Oct 2008, 19:30
Localitate: Timisoara

Re: Primele mele boiliesuri

Mesaj de klauzmeu » 25 Feb 2009, 13:38

iulian petre scrie:cam putina apa 150 ml la 250 ml lapte de porumb si cred ca o sa se desfaca in 6-8 ore dar depinde si ce lapte ai folosit....exista unul pe piata gata dizolvat :-/

-aromele se masoara in ml ...cu lingurita nu stiu cat ai pus ..poate ai masurat inainte dar nu stiu cat ai pus ca sa-mi dau seama(la prima vedere e cam de 3 ori mai mult)


in rest pare ok pt primele bile =D> omul cat traieste invata

ps. nu te astepta ca daca ai bile o sa sara singuri pestii pe mal :)) dar cand o sa-l prinzi pe primul sadisfactia o sa fie inzecit.

-
multumesc tuturor de incurajari si sfaturi,constatari...,rezultatele conteaza iar daca voi avea parte de drill-uri voi fi cel mai fericit,daca nu, voi persevera ca nimeni nu sa nascut invatat.......

nu am folosit lapte gata dizolvat,mi sa nazarit mieca mixul ar fi cu textura cam mare si mia fost frica sa nu se desfaca prea repede si ....am pus mai putina apa...data viitoare mai bag ceva fainuri in mix....

aromele chiar le-am pus cu o lingurita mai mica din graba ca eram in criza de timp....

la urmatoarele bile voi avea aceasta experienta si sigur le voi face mai bine......

Avatar utilizator
Alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 131
Membru din: 15 Dec 2007, 13:58

Re: Primele mele boiliesuri

Mesaj de Alexandru » 25 Feb 2009, 14:34

Foarte multe felicitari pt incercare. Data viitoare incearca totusi sa nu uiti de faina de peste ( 3 masuri la aceeasi reteta) si poti sa maresti putin lactalbumina,dar sigur prinzi si asa,trebuie sa ai incredere in ce faci. Asta este parerea mea.Sa pui niste poze cu capturile obtinute. Fire intinse.

Avatar utilizator
papyllon
senior
senior
Mesaje: 433
Membru din: 18 Iun 2008, 19:27
Contact:

Re: Primele mele boiliesuri

Mesaj de papyllon » 25 Feb 2009, 21:08

apropo de primele bilute magice: mi-am facut si eu primele solubile :D si reteta e cam asa :
malai fin de porumb 20 %
pesmet 20%
faina de orez 10 %
gris 10 %
seminte de pasarele ( mei rosu , canepa si inca vrei trei tipuri nnu mai stiu exact de care) prajite si macinate fin 10 %
faina de peste 20 %
cereale pentru bebe 10%
robin red 30 g
PARTE LICHIDA
lapte porumb
multimino ppc
atractamino
aroma de capsuna pe baza de alcool 20 ml
le-am rulat , s-au uscat si le-am testat intr-un pahar cu apa si au rezistat aprox. 4 H

se mai poate imbunatati reteta , si cu ce?

Avatar utilizator
Alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 131
Membru din: 15 Dec 2007, 13:58

Re: Primele mele boiliesuri

Mesaj de Alexandru » 25 Feb 2009, 22:33

Gramajul il ai doar la aroma, la celelalte ai numai procente( din ce cantitate?). Parerea mea ca ai pus prea multe fainuri de volum( procentual sau cantitativ), (orez, pesmet, gris,malai). Mai ridica procentul de faina de peste si cereale pt bebe(din ingredientele pe care le-ai prezentat), si robin red mai mult.

Avatar utilizator
carapavel florin
senior
senior
Mesaje: 419
Membru din: 22 Mar 2008, 18:09
Localitate: Bucuresti

Re: Primele mele boiliesuri

Mesaj de carapavel florin » 25 Feb 2009, 23:38

Sall da v-ati complicat cu reteta asta, am facut si eu dar ceva mai simplu adica un mix gata cumparat birdfood granulatie medie spre mare ,partea lichida un dip cu aroma Frankfurter Sausage ,atractiamino spicy acee inca asi aroma si niste lapte de porumb diluat cu apa . Le-am tinut la uscat aproximativ 48 ore dupa care le-am sigilat intr-o punga unde asteapta ca sa le testez pe balta.PS astept pareri ce spuneti pentru inceput e ceva de ele si in special aroma Frankfurter Sausage mai merge pe balti la noi?

Avatar utilizator
papyllon
senior
senior
Mesaje: 433
Membru din: 18 Iun 2008, 19:27
Contact:

Re: Primele mele boiliesuri

Mesaj de papyllon » 25 Feb 2009, 23:56

reteta era pt 1 kg de mix, si partea lichida ..... dar merci pentru sfat o sa mai modific procentele ca doar experimentez , si cu experimentele vreu sa momesc cand s-o dezgheta apa cel putin cu o saptamana ininte de partida de pescuit zi de zi. astept si alte sugesti , apropos cat se pot tine solubilele fara sa se strice?

Avatar utilizator
valentyn
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 17 Ian 2009, 21:56
Localitate: timisoara

Re: Primele mele boiliesuri

Mesaj de valentyn » 07 Mar 2009, 10:16

buna klau...vreau sa te salut :-h ,deoarece si eu sunt tot din timisoara...vroiam sa te intreb pe ce balti pescuiesti si care ti se par mai bune...sau mai bine zis care iti plac tie mai mult.....in legatura cu boilesurile ,felicitari si din partea mea si capturi cat mai multe cu ele... **==
pastrati apele curate...

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”