8 kg solubile

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
martinik
membru activ
membru activ
Mesaje: 61
Membru din: 09 Iul 2008, 20:15

8 kg solubile

Mesaj de martinik » 26 Feb 2009, 15:13

d-lor am o balta cu adevarat salbatica pe care vreau sa o trec pe bile.
balta nu este asa mare si peste are ca am prins anul trecut la porumb.
am 8kg solubile si vreau sa mai fac 8kg tari.

imi ajung sau tb sa mai transpir? :-?
ce naste din pisica tot.....peste mananca

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: 8 kg solubile

Mesaj de george-alexandru » 26 Feb 2009, 15:22

nu iti poate garanta nimeni acest lucru.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: 8 kg solubile

Mesaj de iulian petre » 26 Feb 2009, 15:23

mai pune un zero in coada si poate .....

Avatar utilizator
faraon tudor
membru activ
membru activ
Mesaje: 99
Membru din: 20 Iul 2008, 21:38
Localitate: bucuresti

Re: 8 kg solubile

Mesaj de faraon tudor » 26 Feb 2009, 16:30

Daca reusesti sa plantezi montura, in niste locuri cu "taina" si sa pescuiesti cu boiles pe pat de seminte cu putine boilesuri eventual spartura de boiles ,faci economie si rezultatele nu vor intirzia

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: 8 kg solubile

Mesaj de iulian petre » 26 Feb 2009, 16:32

faraon tudor scrie:Daca reusesti sa plantezi montura, in niste locuri cu "taina" si sa pescuiesti cu boiles pe pat de seminte cu putine boilesuri eventual spartura de boiles ,faci economie si rezultatele nu vor intirzia
-----------

pai el zice ca vrea sa o treaca pe bile :D ...nu sa prinda.

Avatar utilizator
faraon tudor
membru activ
membru activ
Mesaje: 99
Membru din: 20 Iul 2008, 21:38
Localitate: bucuresti

Re: 8 kg solubile

Mesaj de faraon tudor » 26 Feb 2009, 16:38

In cazul asta ai dreptate Iuliane :">

Avatar utilizator
martinik
membru activ
membru activ
Mesaje: 61
Membru din: 09 Iul 2008, 20:15

Re: 8 kg solubile

Mesaj de martinik » 26 Feb 2009, 16:56

sa se-aleaga praful de ele, si eu imi faceam socoteli cu radicali. sa vezi ce-o sa se-ntample, cand o fi sa plesneasca, din 16 kg ii arunc mustatzile-n aer, ii aliniez ca pe soldati la rigul meu, ii las sa traga de ele si ma intorc cu spatele sa le fac in ciuda.........ahaaaaa.....vai de steaua mea....nu stiu fratilor de ce nu m-am facut eu...dulgher sau fluturar, m-am facut pescar....aiurea pescar sunt,....cre' ca ma dau pe obleti :D :D :D
ce naste din pisica tot.....peste mananca

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: 8 kg solubile

Mesaj de iulian petre » 26 Feb 2009, 17:15

la un singur concurs am consumat si 25 kg de bile +alte zeci de kg nada :)) si balta era obisnuita noi doar il tineam pe loc....si suntem mici copii pe langa altii care la Sarulesti folosesc 200 KG de bile =)) ...e adevarat ca in 5 zile la 6 lansete la plantat...

Avatar utilizator
martinik
membru activ
membru activ
Mesaje: 61
Membru din: 09 Iul 2008, 20:15

Re: 8 kg solubile

Mesaj de martinik » 26 Feb 2009, 18:17

pai in concurs Iuliane !!!! pe o balta de concurs!!! eu vb de o salbatica unde nu este asa populata balta. acolo nu s-a mai bagat peste din 1988. vechi C.A.P. dar nici n-o poate seca pt ca vreo 200-300mt din balta este mai jos decat deversorul si tot in acelasi loc e plin de agatatura, numai buturugi. are namol de 15-20 cm.
are niste ten, paznicul ii spune "tuburi de oxigen". am prins anul trecut la porumb. vai de mama mea ce pateam.
fii atent faza tare. plantam seara si incepea sa manance a doua zi de pe la 6 dim. opream un peste si restu-l eliberam (nevasta-mea zici ca ea a inventat mancatul pestelui, e experta :D ).
curiozitate, in matele pestelui nici un fel de seminte din ce nadeam. am intrat la idei ce se-ntampla de mananca asa tarziu si culmea nu are nimic in mate??????????
nu continui ca vreau sa va supun unui test :D .
DE CE NU AVEA NICI CRAPUL NICI TENUL TOCATURA IN EL?

eu am deslusit misterul pana la urma.
care stie, ma inclin in fata lui cu aplecaciuni pana la buric.??????????? :D :D :D
ce naste din pisica tot.....peste mananca

Avatar utilizator
Alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 131
Membru din: 15 Dec 2007, 13:58

Re: 8 kg solubile

Mesaj de Alexandru » 26 Feb 2009, 18:53

Pe o balta obisnuita cu boilies trebuie sa arunci mai multa nada pentru a atrage pestele la " boilesurile mai hranitoare, mai atractive" nada ta si nu la alta, are de unde alege. Cand este o balta salbatica, daca arunci doua-trei maini de boilies odata la doua zile, sunt absolut convins ca dupa doua saptamani se prinde peste la boilies. Asta spun din experienta mea de a pescui cu bile pe ape salbatice si nu a merge numai pe ape(iazuri) consacrate pe bile( care chiar daca dai pe porumb tot nu iei mai bine decat pe boilies). Repet, este o parere personala.

Avatar utilizator
martinik
membru activ
membru activ
Mesaje: 61
Membru din: 09 Iul 2008, 20:15

Re: 8 kg solubile

Mesaj de martinik » 27 Feb 2009, 13:53

hai sa va dezleg misterul.
fratilor, ma obseda gandul ca mananca asa greu, stiind ca este peste, mancare nu-i da nimeni, in cel pe care l-am luat acasa nimic, ce se intampla?
am uitat sa va spun, noaptea de fiecare data dupa ce se-ntuneca se auzeau zgomote in zona de plantat.
asa azi, asa maine ce ma gandesc eu, imi iau un proiector, ma mut pe malul celalalt (pescuiam aproape de malul calalalt pt ca era stuf si bradis), intr-un loc accesibil si pandesc, cum se aude zgomotul bang proiectorul si ii iau pe fraier in fapta. trag eu masina langa stuf, ma camuflez ca-n vietnam si astept, astept, astept, se face 4 dimineata, nici un zgomot, nimic. amicul meu pe malul celalalt injura ca nu are cine sa-i tina minciogul noaptea ( "batzaite-ar dracii de detectiv cu proiectorul tau cu tot, tu stai acolo si eu ma chinui"). plec de acolo si ma duc la lansete. in 30 min au reanceput zgomotele. cand se cracaneaza de ziua ce credeti ca deslusesc eu in locul unde plantasem?
10-15 ratushte de balta o pusesera de-un chef pe semintele mele la care muncisem o zi . atunci am facut eu legatura cu disparitia semintelor.
morala, fiti cu ochii-n patru unde plantati ca mafia vegheaza.
ce naste din pisica tot.....peste mananca

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”