Cupa Vlahii la Stiuca - 16 noiembrie

Moderatori: Qnyx, mini_mic

Avatar utilizator
EhudELIA
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 08 Mar 2013, 10:06

Cupa Vlahii la Stiuca - 16 noiembrie

Mesaj de EhudELIA » 25 Sep 2013, 12:57

Va invit la un concurs de pescuit din barca la stiuca, ce se va desfasura pe Balta Vlahii (jud. Constanta) in data de 16 noiembrie 2013, intre orele 9.00 - 16.00.

Regulament:

1. specia care puncteaza: stiuca (esox lucius), marime minima 40cm;
2. se pescuieste numai cu momeli artificiale, o singura momeala artificiala pe linie. Se poate pescui la trena, insa numai cu lanseta tinuta in mana sau pe suport special. Sanctiune in cazul pescuitului cu momeli vii sau moarte: descalificare. Sanctiune in cazul folosirii mai multor artificiale pe linie sau a pescuitului la trena cu lanseta libera: avertisment;
3. concurentul pescuieste cu o singura lanseta in orice moment al concursului. Sanctiune in cazul folosirii mai multor echipamente: descalificare;
4. se pescuieste numai din barca. Sanctiune in cazul pescuitului de pe mal: descalificare;
5. consumul bauturilor alcoolice in barca este interzis cu desavarsire. Sanctiune: descalificare urmata de scoaterea imediata la mal a echipajului in cauza;
6. Orice doua avertismente primite de un concurent duc la descalificarea concurentului;
7. Aspectele nereglementate de prezentul regulament sunt reglementate de regulamentul baltii;

Tehnice:

- sunt disponibile pentru concurenti doar 18 locuri pentru care organizatorul asigura NOUA barci cu vasle;
- se pot inscrie in concurs si echipaje cu barca proprie;
- sedinta tehnica va avea loc incepand cu ora 8.30;
- <b>fiecare concurent va veni dotat cu vesta de salvare, pe care o va purta obligatoriu pe toata perioada cat va fi in barca. Accesul pe balta fara vesta de salvare se face numai pe propria raspundere a concurentului</b>;
- echipele vor fi formate din doi pescari. Componenta echipelor se va stabili prin tragere la sorti, in cazul in care aceasta nu va fi stabilita chiar de concurenti;
- clasamentul echipelor se face in functie de lungimile celor mail mari cinci stiuci capturate de echipa (<b>best five</b>). Modalitatea prin care se va desfasura masurarea va fi anuntata la sedinta tehnica. Stiucile vor fi pastrate in saci de pastrare ecologici, sau vor fi asigurate pe sir de agrafe de pastrare. Este interzisa pastrarea in barca a stiucilor. Sanctiune: descalificare;
- nu se permite folosirea motoarelor pe timpul concursului;
- iesirea pe mal a unui concurent se poate face doar in situatii extreme (deteriorarea barcii, nevoi fiziologice urgente). Sanctiune in cazul iesirii pe mal, in absenta unei situatii extreme: avertisment;
- pe balta, distanta dintre barci va fi de minim 30m. Distanta minima de deplasare intre barci nu este limitata, insa trecerea se face doar cu acceptul concurentului pe langa care se trece. Sanctiune: avertisment;
- concurentul poate avea un numar de maxim doua combo-uri de rezerva (lanseta-mulineta) in barca. Daca echipamentele de rezerva sunt montate, se vor tine cu o naluca fixata de lanseta;
- deplasarea barcii de la un loc de ancorare la altul se va face numai cu ancora in barca.

Festivitatea de premiere va avea loc dupa masa oferita de organizator.

Taxa de participare cu barca oferita de organizator: 600 lei / echipa (300 lei / pescar);
Taxa de participare cu barca proprie: 500 lei / echipa (250 lei / pescar)
Fond de premiere: 3.500 lei, in conditiile participarii a 15 echipe. Valoarea premiilor se ajusteaza in functie de numarul de echipe participante.

Lista de echipe participante se incheie in data de 31 octombrie.

Premii (pe modelul de calcul pentru 15 echipe participante):

Locul I: 1200 lei + cupa + diploma
Locul II: 1000 lei + cupa + diploma
Locul III: 800 lei + cupa + diploma
CMMC: 500 lei + medalie + diploma, si se acorda pescarului care a reusit captura. Clasamentul CMMC se calculeaza numai dintre stiucile care NU au fost capturate de concurentii care fac parte din echipele de pe locurile I, II si III.
Fiecare concurent poate pastra trei stiuci din cele capturate de echipa sa
.

Contact organizator:
mail: ehud@bestfish.ro
telefon: 0736 366506

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: Cupa Vlahii la Stiuca - 16 noiembrie

Mesaj de vioril » 03 Oct 2013, 19:05

se pot da mai multe detalii despre balta ? populatie piscicola , densitate , acces , etc ,etc,etc

Avatar utilizator
darthfather
senior
senior
Mesaje: 302
Membru din: 02 Dec 2012, 14:28

Re: Cupa Vlahii la Stiuca - 16 noiembrie

Mesaj de darthfather » 03 Oct 2013, 21:55

Balta Vlahii este in jud.Constanta,imediat dupa localitatea Rasova,deci in vecinatatea Dunarii.Este o balta aproape salbatica,care ascunde o populatie impresionanta de crapi mari,de caras f mare(s-au prins si exemplare peste 2 kg),stiuca,biban,si s-au luat si exemplare de somn la 4-5 kg.Balta este inconjurata de stuf,accesul la locurile de pescuit se face doar cu barca,pe pontoane bine amenajate.O noutate absoluta ( nu stiu cat de mult ii ajuta pe spinneri)s-a curatat de iarba si cocioace o mare parte din balta.Din relatarile spinnerilor care frecventeaza balta sunt exemplare destul de maricele de stiuca (cca 5-6 kg).Ca si acces in incinta,la intrarea in localitate,pe dreapta drumului,se observa un mal de pamant, care va duce exact la balta.Administratia este super OK,atata timp cat respecti regulile impuse.
Pt detalii mai profi,cititi articolul scris de maestrul Vlad Pavlovici,in rev Aventuri la pescuit,referitor la aceasta balta...Sau pe site-ul baltii.
Numai bine!!!

Avatar utilizator
voodoo
utilizator
utilizator
Mesaje: 44
Membru din: 14 Apr 2010, 10:15

Re: Cupa Vlahii la Stiuca - 16 noiembrie

Mesaj de voodoo » 04 Oct 2013, 19:24

Asta e balta aia unde plăteşte şi un copil de ţâţă dacă merge pe ponton ?

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: Cupa Vlahii la Stiuca - 16 noiembrie

Mesaj de vioril » 04 Oct 2013, 19:55

merci pt detalii , mai putin cele cu articolul scris de Vlad Pavlovici , nu prea inghit dastea ,am trecut de stadiul acela sau si mai bine : NADA E PENTRU PESCARI ,NU PENTRU PESTE .

fire intinse participantilor

Avatar utilizator
darthfather
senior
senior
Mesaje: 302
Membru din: 02 Dec 2012, 14:28

Re: Cupa Vlahii la Stiuca - 16 noiembrie

Mesaj de darthfather » 05 Oct 2013, 07:06

Totusi o recomand pt o partida de pescuit la crap.Si intr-adevar plateste si insotitorul.Dar unde nu platim in Romanica asta?
Apropos de taxa,75ron 12h,cu retinerea a unui crap intre 4 si 10kg(asta ,repet,la 12h.la 24h,dublu).Daca e sa faci un calcul.cheltui cam cat pe un BBLC second, la o partida.???!!!.Oricum in jud C-ta cam e singura balta unde se prinde peste mare.
Nu vreau sa se inteleaga ca-i fac reclama, ca am anumite interese,doamne fereste.
Succesuri!!!

Avatar utilizator
EhudELIA
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 08 Mar 2013, 10:06

Re: Cupa Vlahii la Stiuca - 16 noiembrie

Mesaj de EhudELIA » 10 Oct 2013, 21:02

vioril scrie:merci pt detalii , mai putin cele cu articolul scris de Vlad Pavlovici , nu prea inghit dastea ,am trecut de stadiul acela sau si mai bine : NADA E PENTRU PESCARI ,NU PENTRU PESTE .

fire intinse participantilor
Poate va ajuta articolul de la concursul de anul trecut, pe care il puteti citi aici
..............
Sunt si ceva fotografii cu capturi, se vede si balta.
Stima

Avatar utilizator
mons
utilizator
utilizator
Mesaje: 31
Membru din: 30 Mai 2011, 18:57
Localitate: Constanta

Re: Cupa Vlahii la Stiuca - 16 noiembrie

Mesaj de mons » 12 Oct 2013, 06:24

EhudELIA scrie:
vioril scrie:merci pt detalii , mai putin cele cu articolul scris de Vlad Pavlovici , nu prea inghit dastea ,am trecut de stadiul acela sau si mai bine : NADA E PENTRU PESCARI ,NU PENTRU PESTE .

fire intinse participantilor
Poate va ajuta articolul de la concursul de anul trecut, pe care il puteti citi aici
..............
Sunt si ceva fotografii cu capturi, se vede si balta.
Stima
Mai termina domne cu reclama la balta asta. Reguli ca la puscarie...
Plateste toata lumea. Daca imi aduc barca mea tot la fel platesc ca si cand o folosesc pe a lor. Cica nu am voie sa imi aduc motorul termic (de rezerva in caz de vant puternic) ca sperii pestele. Si cand ei te duc/ aduc la ponton folosesc motoare termice...poate alea sunt pe silent mode de nu sperie pestii. Si chiar sunt curios cand a fost curatata balta de cocioace ca agati de spargi oriunde aruncj. Noroc insa cu agatatura ca altfel nu mai era peste...era de mult navodita.

Avatar utilizator
EhudELIA
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 08 Mar 2013, 10:06

Re: Cupa Vlahii la Stiuca - 16 noiembrie

Mesaj de EhudELIA » 12 Oct 2013, 06:52

mons scrie:
EhudELIA scrie:
vioril scrie:merci pt detalii , mai putin cele cu articolul scris de Vlad Pavlovici , nu prea inghit dastea ,am trecut de stadiul acela sau si mai bine : NADA E PENTRU PESCARI ,NU PENTRU PESTE .

fire intinse participantilor
Poate va ajuta articolul de la concursul de anul trecut, pe care il puteti citi aici
..............
Sunt si ceva fotografii cu capturi, se vede si balta.
Stima
Mai termina domne cu reclama la balta asta. Reguli ca la puscarie...
Plateste toata lumea. Daca imi aduc barca mea tot la fel platesc ca si cand o folosesc pe a lor. Cica nu am voie sa imi aduc motorul termic (de rezerva in caz de vant puternic) ca sperii pestele. Si cand ei te duc/ aduc la ponton folosesc motoare termice...poate alea sunt pe silent mode de nu sperie pestii. Si chiar sunt curios cand a fost curatata balta de cocioace ca agati de spargi oriunde aruncj. Noroc insa cu agatatura ca altfel nu mai era peste...era de mult navodita.
1. Nu e reclamă la o baltă, e un concurs care se desfășoară pe o baltă;
2. Din câte știu este o taxă pentru pescuit (indiferent din a cui barcă se face) și o taxa opțională pentru cei care închiriază barca de la baltă;
3. Nu știu care e regula legată de motoarele termice. Pe de altă parte, e balta omului și poate să intre și cu submarinul dacă are chef (și submarin). Nu scrie nicăieri că regulile care se aplică proprietarului, administratorului sau personalului bălții trebuie să fie aceleași și pentru vizitatori. Aș vrea să îi văd pe cei de la Valea Argovei (de exemplu) cum s-ar duce cu plasele să recolteze la vâsle sau cu motor electric;
4. Reclamațiile e bine să le faci acolo unde contează, adică direct pe baltă;
5. "Plătește toată lumea"... nasol... știu că toți vrem de pomană dar asta e...;
6. Despre cocioace nu știu dacă s-au curățat sau nu, cel mai probabi nu. Știu însă că, dacă știi să arunci, nu agăți sau agăți foarte rar. Cociocele au doar 30-40 cm (se văd cu ochiul, apa e foarte limpede), nu trebuie decât să nu lași lingura să cadă.

Avatar utilizator
mons
utilizator
utilizator
Mesaje: 31
Membru din: 30 Mai 2011, 18:57
Localitate: Constanta

Re: Cupa Vlahii la Stiuca - 16 noiembrie

Mesaj de mons » 12 Oct 2013, 07:40

Daca din tot ce am scris mai sus dumneata intelegi ca eu vreau pomana imi pare sincer rau (pentru d-voastra).
Reclamatiile le-am adresat si pe balta.
Pe langa taxa de pescuit este si taxa de barca, indiferent care barca, a mea sau a baltii taxa de barca este aceeasi. Pai cine este nebun sa se mai complice sa-si care barca de acasa?
Cam atat.
Va doresc succes in concurs si o zi frumoasa!

Avatar utilizator
EhudELIA
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 08 Mar 2013, 10:06

Re: Cupa Vlahii la Stiuca - 16 noiembrie

Mesaj de EhudELIA » 12 Oct 2013, 10:00

mons scrie:Daca din tot ce am scris mai sus dumneata intelegi ca eu vreau pomana imi pare sincer rau (pentru d-voastra).
Reclamatiile le-am adresat si pe balta.
Pe langa taxa de pescuit este si taxa de barca, indiferent care barca, a mea sau a baltii taxa de barca este aceeasi. Pai cine este nebun sa se mai complice sa-si care barca de acasa?
Cam atat.
Va doresc succes in concurs si o zi frumoasa!
Cu scuzele de rigoare pot să confirm acum că, în afară de taxa de pescuit, pe Vlahii se încasează și o taxă suplimentară de "folosire a bărcii"... indiferent a cui este barca.
Legat de subiectul pomenilor, a fost doar o afirmație cu caracter general făcută în cunoștință de cauză: ca organizator de concursuri de pescuit pot scrie o carte desprea subiectul ăsta. Iar dacă tonul meu a fost poate puțin mai contondent ca de obicei, probabil că "rugămintea" "Mai termina domne cu reclama la balta asta. Reguli ca la puscarie" nu a ajutat la calitatea comunicării.
O zi bună în continuare.

Avatar utilizator
voodoo
utilizator
utilizator
Mesaje: 44
Membru din: 14 Apr 2010, 10:15

Re: Cupa Vlahii la Stiuca - 16 noiembrie

Mesaj de voodoo » 12 Oct 2013, 11:36

EhudELIA scrie: 5. "Plătește toată lumea"... nasol... știu că toți vrem de pomană dar asta e...;
Nu vrea nimeni de pomană dar nici să îţi baţi joc .
Adică nu pot s-o iau pe nevastă-mea (care nu pescuieşte , face plajă) că trebuie să plătesc 150 lei şi pentru ea (aiurea) .

Anyway , concurs plăcut !

PS : Baltă foarte frumoasă cu patroni de rahat (scuzaţi expresia dar asta e părerea mea) şi un pic analfabeţi .

Avatar utilizator
EhudELIA
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 08 Mar 2013, 10:06

Re: Cupa Vlahii la Stiuca - 16 noiembrie

Mesaj de EhudELIA » 12 Oct 2013, 13:33

voodoo scrie:
EhudELIA scrie: 5. "Plătește toată lumea"... nasol... știu că toți vrem de pomană dar asta e...;
Nu vrea nimeni de pomană dar nici să îţi baţi joc .
Adică nu pot s-o iau pe nevastă-mea (care nu pescuieşte , face plajă) că trebuie să plătesc 150 lei şi pentru ea (aiurea) .

Anyway , concurs plăcut !

PS : Baltă foarte frumoasă cu patroni de rahat (scuzaţi expresia dar asta e părerea mea) şi un pic analfabeţi .
Nu trageți în pianist :)
Nu e balta mea, e doar concursul meu. Dacă regulamentul concursului poate fi îmbunătățit, de ce nu? Sunt deschis la sugestii. Dacă regulamentul bălții poate fi îmbunătățit? Nu e "departamentul" meu.

Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cupa Vlahii la Stiuca - 16 noiembrie

Mesaj de zfcristian » 18 Oct 2013, 06:49

Mai usor cu inscrierile ca poate mai vor si altii!!!!
Dar ce fond mare de premii aveti, eliberati si facturi pe taxele de concurs?!?!


Sent from my iPad using Tapatalk
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

Avatar utilizator
EhudELIA
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 08 Mar 2013, 10:06

Re: Cupa Vlahii la Stiuca - 16 noiembrie

Mesaj de EhudELIA » 19 Oct 2013, 07:00

TOATE evenimentele organizate de mine sunt fiscalizate, cred ca sunt singurul care se plimba cu casa de marcat mobila printre concurenti.
Legat de numarul mare de concurenti, asta e concursul, astea sunt conditiile si astea sunt premiile. Daca cineva vrea sa se inscrie, e bine venit. Daca nu, il astept (o astept) alta data, la un alt eveniment. Nici o apasare din partea mea si intr-un caz, si in celalalt.

Scrie răspuns

Înapoi la “Spinning”