o parere despre avertizori si swingere

Moderatori: gor965, mini_mic

Scrie răspuns
Avatar utilizator
sergiu calinescu
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 22 Noi 2007, 15:07

o parere despre avertizori si swingere

Mesaj de sergiu calinescu » 12 Mar 2009, 00:11

Va salut.

Ajutati-ma va rog cu sugestii referitor la urmatoarele 2 avertizoare/swingere:
- senzor FL digital cu setarea sensibilitatii, volumului si a tonalitatii + swinger GY1 copie dupa cu cap MK2 copie dupa...;
- senzor Strarfish Carp cu reglarea mecanica a volumului si a tonalitatii + swinger pendular cu cap normal .

vreau sa-mi achizitionez 5 buc si sunt in dubiu.

Astept parerile celor ce au folosit si de ce nu inca folosesc cele mentionate mai sus.
Multumesc.
Numai bine!

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: o parere despre avertizori si swingere

Mesaj de george-alexandru » 12 Mar 2009, 00:42

reorienteazate catre senzorii energo cu statie 3+1.cumperi inca doi senzori cu led albastru care sunt optionali setezi aceiasi frecventa cu statia si totul este ok.replicile de la swingere sunt ok.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: o parere despre avertizori si swingere

Mesaj de gor965 » 12 Mar 2009, 00:58

sergiu calinescu scrie: - senzor FL digital cu setarea sensibilitatii, volumului si a tonalitatii + swinger GY1 copie dupa cu cap MK2
Am eu exact acest ansamblu ! Avertizoarele le-am siliconat dar n-m prins nici o ploaie sa vad daca am facut si treaba buna . Unul din avertizoare are 2 ani si acelasi set de baterii (si stau pe balta cam 40 de ore pe saptamana ,cam 7 luni pe an) . Astea (bateriile ) sunt o problema , ca nu se prea gasesc peste tot. Sunt de tip LR-1 , de 1,5 V . Ptr. un pescuit fulger sunt buni ,dar ptr. partide mai lungi ,lipsa statiei e treaba nasoala !
Swingerul isi face treaba f. bine....desii sunt mici (in raport cu modelele Euroswinger) se brodesc mai bine pe rodpodurile scurte (maxim 120 cm deschidere) Au aparut altele extrem de proaste (costa 7 ron !!!...tija rugineste iar balamaua era groaznica ) .Problema la swinger dupa cat intuesc eu(incerc sa pun raul inainte si sa justific oarecum pretul f. mic ) este la sistemul de inchidere si deschidere a balamalei care tine firul. Este un mic nit (stutz , nu stiu cum sa-i spun) care e din cauciuc . Ma gandesc ca ala la un moment dat daca se toceste ori se misca din pozitia lui ,balamaua aia o sa fluiere libera in vant. Le-am folosit anul trecut fara asbsolut nici o problema .
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
sergiu calinescu
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 22 Noi 2007, 15:07

Re: o parere despre avertizori si swingere

Mesaj de sergiu calinescu » 12 Mar 2009, 03:09

considerati ca necesita a fi siliconati???(cum a-ti facut asta?-in eventualitatea k va trebui sa fac si eu asta :D ) :-S (i-au apa???)
mie imi place sa pescuiesc in conditii de ploaie(nu-i lume multa, liniste, calm). In conditiile in care iau apa trebuie sa ma reorientez.
sunt conditionat de bani, caci altfel ii luam pe cei recomandati de George.
de cei de la energoteam-starfish- ce parere aveti? sunt rezistenti la apa? la uzura?lucreaza bine?

Multumesc.

Avatar utilizator
colega
utilizator
utilizator
Mesaje: 48
Membru din: 24 Oct 2008, 18:03

Re: o parere despre avertizori si swingere

Mesaj de colega » 12 Mar 2009, 04:28

Am si eu 3+statie Energo si au vazut toate anotimpurile si -in afara de inghet si zapada- au suferit capriciile vremii mai bine de 2 ani. Singura neplacere avuta in perioada asta a fost intepenirea rolei unui senzor, problema rezolvata prin rularea unei bucati de multifilament pana la deblocare.

Senzorii sunt pe principiul simplu si eficient, cu reglaje mecanice suficient de fine, alimentati de baterii banale de 9V, avertizare la descarcarea bateriei, au intrare pentru 'orga de lumini' ,au led de noapte, in aparenta nu s-ar zice dar chiar tin la ploaie/furtuna si pot sa le dau sonorul la minim si sa ma bazez pe statie ca sa nu devin bipofob.

Sincer sunt primii senzori pe care ii am dar chiar nu vad la ce bun sa ii schimb.
Am prieteni care au trecut de la diverse marci situate la acelasi nivel de pret la Energo si nu s-au plans.


Prosperitate.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: o parere despre avertizori si swingere

Mesaj de gor965 » 12 Mar 2009, 10:15

sergiu calinescu scrie:considerati ca necesita a fi siliconati???(cum a-ti facut asta?-in eventualitatea k va trebui sa fac si eu asta :D ) :-S (i-au apa???)
mie imi place sa pescuiesc in conditii de ploaie(nu-i lume multa, liniste, calm). In conditiile in care iau apa trebuie sa ma reorientez.
sunt conditionat de bani, caci altfel ii luam pe cei recomandati de George.
de cei de la energoteam-starfish- ce parere aveti? sunt rezistenti la apa? la uzura?lucreaza bine?

Multumesc.
Eu i-am desfacut si-am turnat un strat de silicon pe "placa de baza" ca sa fiu mai sigur.(pe spate ,unde sunt contactele...ceva izolator mai au si ei) . Am prins roua puternica si ploaie slaba ,dar atat ... e irelevant ca s-au comportat bine si doar o ploaie sanatoasa ,ori un test in galeata cu apa mi-ar oferii un raspuns cert ! :))
In conditiile in care vrei tu sa pescuiesti ,daca dai si peste noapte , chiar ar fi indicat sa ai statie la avertizori !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
freeman2008
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 14 Iul 2008, 00:01
Localitate: bucuresti

Re: o parere despre avertizori si swingere

Mesaj de freeman2008 » 12 Mar 2009, 10:32

sergiu calinescu scrie:considerati ca necesita a fi siliconati???(cum a-ti facut asta?-in eventualitatea k va trebui sa fac si eu asta :D ) :-S (i-au apa???)
mie imi place sa pescuiesc in conditii de ploaie(nu-i lume multa, liniste, calm). In conditiile in care iau apa trebuie sa ma reorientez.
sunt conditionat de bani, caci altfel ii luam pe cei recomandati de George.
de cei de la energoteam-starfish- ce parere aveti? sunt rezistenti la apa? la uzura?lucreaza bine?

Multumesc.
salut...de vreo 2 ani si ceva folosesc senzorii FL (aia digitali), de la primele modele cele cu leduri rosii pana la cei cu leduri albastre...vreau sa ti spun ca eu nu i-am dat cu absolut nici un silicon , ci i-am folosit ca atare si nu am avut ABSOLUT nici o problema cu ei...au prins si ploaie , furtuna si foarte multa roua pe ei , nu am avut nici cea mai mica problema cu ei ...dupa atata timp abia anul asta le schimb bateriile si fac asta doar ca sa fiu sigur ca nu am vreo surpriza neplacuta pe balta , nu ca nu ar mai fi bune....intr-un magazin pe la piata rahova pe unde locuiesc eu , un senzor FL cu tot cu baterii este 28 de roni ...per total daca nu te intereseaza statia ii poti folosi cu mare incredere asa cum am facut-o si eu timp de 2 sezoane si ceva de pescuit PLINE de partide
P.S. un set de senzori FL cu statie am vazut tot la piata la rahova cu 240 roni , asa ca daca vrei in mod special cu statie te poti lipi de ceva mai subtire la bani ;)
P.S. 2 . folosesc imitatiile de fox la siwngere de tot atata timp si per total sunt multumit si de acestia cu unele mici scapari , dar avand in vedere ca un swinger copie costa simtitor mai ieftin decat originalul la final iesi bine in raport calitate pret

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: o parere despre avertizori si swingere

Mesaj de marian_popescu » 12 Mar 2009, 18:22

energo chiar sunt ieftini si buni. eu am modelul starfish, nu pescuiesc prea mult noaptea, desi mi-as dori. cei cu statie urmeaza sa-mi iau si eu, are un prieten si avantaj net pe timp de noapte, atat cu lumina de veghe, cat si cu statia. rezistente la ploaie ambele modele, calitate-pret ff bun
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
valy_brb
utilizator
utilizator
Mesaje: 41
Membru din: 20 Mai 2009, 09:43

Re: o parere despre avertizori si swingere

Mesaj de valy_brb » 15 Mar 2010, 20:58

am si eu o intrebare la ce te ajuta statia si swingerele?

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: o parere despre avertizori si swingere

Mesaj de IULIAN C » 16 Mar 2010, 01:10

valy_brb scrie:am si eu o intrebare la ce te ajuta statia si swingerele?
Statia ca sa stai linistit in cort/adapost si iti arata la ce lanseta ti-a tras si swingere pt a sta linistit pe orice vant,furtuna,dar mai ales pe curenti,ape curgatoare....sunt bambine moderne!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: o parere despre avertizori si swingere

Mesaj de gor965 » 16 Mar 2010, 09:59

IULIAN C scrie:......... swingere pt a sta linistit pe orice vant,furtuna,dar mai ales pe curenti,ape curgatoare...
N-am inteles exact rolul swingerului "mai ales pe apa curgatoare" ? :-??
In principal rolul swingerului e acela de a pun tensiune in fir (elimina burta la fir si sporeste gradul de transmitere a trasaturii) si de a aseza firul pe rotita de la senzor ! Pe apa curgatoare unde curentul apei pune tensiune mai mare in fir decat poate pune swingerul ,in functie de oscilatiile acestuia (ale curentului ) ,senzorii iti pot da bip-uri false continuu !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: o parere despre avertizori si swingere

Mesaj de IULIAN C » 16 Mar 2010, 11:21

gor965 scrie:
IULIAN C scrie:......... swingere pt a sta linistit pe orice vant,furtuna,dar mai ales pe curenti,ape curgatoare...
N-am inteles exact rolul swingerului "mai ales pe apa curgatoare" ? :-??
In principal rolul swingerului e acela de a pun tensiune in fir (elimina burta la fir si sporeste gradul de transmitere a trasaturii) si de a aseza firul pe rotita de la senzor ! Pe apa curgatoare unde curentul apei pune tensiune mai mare in fir decat poate pune swingerul ,in functie de oscilatiile acestuia (ale curentului ) ,senzorii iti pot da bip-uri false continuu !
tensionand la maxim arcul de la swinger(daca are) si mutand greutatea in partea terminala se stabilizeaza...eu nu am dat pe Dunare,ci pe raul Buzau la mreana...tot cam acelasi sistem ca la crap,doar ca e mai multa finete la monturi si coana mananca in sipote,pe langa bolovani....etc.
Swingerele(fox euroswinger) au fost f utile,ca sa elimin bipuri false!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: o parere despre avertizori si swingere

Mesaj de gor965 » 16 Mar 2010, 14:19

IULIAN C scrie: tensionand la maxim arcul de la swinger(daca are) si mutand greutatea in partea terminala se stabilizeaza...eu nu am dat pe Dunare,ci pe raul Buzau la mreana...tot cam acelasi sistem ca la crap,doar ca e mai multa finete la monturi si coana mananca in sipote,pe langa bolovani....etc.
Swingerele(fox euroswinger) au fost f utile,ca sa elimin bipuri false!
Ai avut trasaturi pe cadere ?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
valy_brb
utilizator
utilizator
Mesaje: 41
Membru din: 20 Mai 2009, 09:43

Re: o parere despre avertizori si swingere

Mesaj de valy_brb » 17 Mar 2010, 00:09

multumesc mult pt. raspuns .sa aveti numai fire intinse pe 2010 :-h

Scrie răspuns

Înapoi la “Altele”