Carlige mari - avantaje si dezavantaje

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
florin7
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 06 Ian 2009, 11:26

Carlige mari - avantaje si dezavantaje

Mesaj de florin7 » 18 Mar 2009, 11:13

Credeti ca folosirea carligelor mari pentru crap este mai adecvata sau dimpotriva ?
Eu as trece la avantaje oarecum se lectarea capturilor,sunt mai greu de scuipat si penetreaza in profunzime.

Avatar utilizator
validanik
senior
senior
Mesaje: 319
Membru din: 22 Feb 2008, 20:51
Localitate: Bucuresti

Re: Carlige mari - avantaje si dezavantaje

Mesaj de validanik » 23 Mar 2009, 21:49

depinde de balta unde pescuiesti

daca pescuiesti pe o balta de concurs nu prea ai randament la carlige mari
daca pescuiesti pe o balta salbatica se poate sa te avantajeze carligele mari(dar nu totdeauna) :D
CS GREEN LAKE

Avatar utilizator
GabyM
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 04 Ian 2009, 23:13

Re: Carlige mari - avantaje si dezavantaje

Mesaj de GabyM » 24 Mar 2009, 01:19

Prefer carligele mici( nr.6, 8).Nr. carligului cred ca trebuie corelat in primul rand cu dimensiunea boiliesului.

Avatar utilizator
martinik
membru activ
membru activ
Mesaje: 61
Membru din: 09 Iul 2008, 20:15

Re: Carlige mari - avantaje si dezavantaje

Mesaj de martinik » 24 Mar 2009, 06:46

personal, cred ca in primul rand trebuie tinut cont de montura, de modul cum vrei sa pescuiesti (pe fund, pop-up), de balta in care pescuiesti (agatatura, vegetatie moarta, etc), apoi de perioada anului (primavara 6-8, vara 2-4) si in ultimul rand de dimensiunea bilei.
parerea mea. :-?
ce naste din pisica tot.....peste mananca

Avatar utilizator
GabyM
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 04 Ian 2009, 23:13

Re: Carlige mari - avantaje si dezavantaje

Mesaj de GabyM » 24 Mar 2009, 13:09

Sunt perfect de acord cu tine.

Avatar utilizator
Adam Mihai
membru activ
membru activ
Mesaje: 123
Membru din: 18 Mar 2009, 20:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Carlige mari - avantaje si dezavantaje

Mesaj de Adam Mihai » 30 Mar 2009, 21:02

Depinde si dupa ce vrei sa dai . Daca vrei caras ( =)) ) nu dai cu ac de crap , dai cu un ac mai mic .

P.S. : Preferatele mele : Ancorele cu 3 parti . Pacat ca nu prea am cum sa le folosesc :(
!!! F!R !NT!NS !!!

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Carlige mari - avantaje si dezavantaje

Mesaj de marian_popescu » 30 Mar 2009, 21:58

pe o balta cu exemplare nu tocmai spectaculoase (3-5 kg media), cu carlige nr 8 (si momeala pe masura) ma omora ciortanul la kil, iar cu nr 4, acelasi model, aveam trasaturi foarte rare si anemice. cel mai bine imi merge cu nr 6. pe dunare folosesc nr 4 pentru momeli vegetale. cand vorbim de scoica, rame sau alte chestii din astea, folosesc mai mari
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
mike_carp
senior
senior
Mesaje: 169
Membru din: 09 Ian 2008, 11:57
Localitate: Bucuresti

Re: Carlige mari - avantaje si dezavantaje

Mesaj de mike_carp » 11 Mai 2009, 09:02

Vad ca multi coreleaza marimea carligului cu marimea boiliesului, ceea ce nu e rau, dar n-am vazut pe nimeni sa coreleze marimea carligului cu puterea lansetei. Mai ales pe baltile mici de concurs si cu multi pesti sub 7kg, pescarii ar trebui sa nu foloseasca carlige mici, marimea 8, 10, etc cu lansete puternice de 3.25 - 3.50lb. De ce? E simplu: carlig mic lanseta puternica, rupe gura pestelui sau ii face rani de te ia mila. Sau carligele acelea cu varful intors foarte agresiv, care le foloseau George-Alexandri siFlorentin, eu le-as interzice. Rolul carligului de crap nu este sa penetreze buza si sa iasa pe partea cealalta, eu cred ca daca a trecut 1mm de spin pestele greu mai poate scuipa carligul.
Nu sariti la gatul meu, e doar opinia mea pt ca tin la acesti pesti si imi pare rau cand ii vad cu cate un piercing care le sta asa de urat.
crafty carper
Mihai Tomescu

Avatar utilizator
nimitz
membru activ
membru activ
Mesaje: 119
Membru din: 14 Iul 2008, 23:15

Re: Carlige mari - avantaje si dezavantaje

Mesaj de nimitz » 25 Mai 2009, 16:53

tocmai am descoperit o combinatie destul de traumatica pt. crap: lanseta 3,5 lb. cu actiune semirapida-fir 0,28 cu elongatie mica (trabbuco t-force) -forfac fluorocarbon 15 lb-carlig mic nr. 6 korda longshank x , procentaj de rateu 50-50 ce era pana in 3 kg a rezistat drilului ce era peste rateu la prima zvacnire mai serioasa cred ca le rupeam buza si mi-a trebuit o jumate de zi ca sa ma prind de faza si asta doar cand am scos o oglinda de vreo 3 kg. curentata de forfacul rigid in buza superioara si avea o gaura de vreo 2 cm. asa ca acum trebuie sa ma orientez spre niste carlige mai mari si mai groase daca vreau sa folosesc in continuare forfacul de fluorocarbon

Avatar utilizator
remi
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 20 Aug 2008, 11:21

Re: Carlige mari - avantaje si dezavantaje

Mesaj de remi » 08 Iun 2009, 18:52

nimitz scrie:tocmai am descoperit o combinatie destul de traumatica pt. crap: lanseta 3,5 lb. cu actiune semirapida-fir 0,28 cu elongatie mica (trabbuco t-force) -forfac fluorocarbon 15 lb-carlig mic nr. 6 korda longshank x , procentaj de rateu 50-50 ce era pana in 3 kg a rezistat drilului ce era peste rateu la prima zvacnire mai serioasa cred ca le rupeam buza si mi-a trebuit o jumate de zi ca sa ma prind de faza si asta doar cand am scos o oglinda de vreo 3 kg. curentata de forfacul rigid in buza superioara si avea o gaura de vreo 2 cm. asa ca acum trebuie sa ma orientez spre niste carlige mai mari si mai groase daca vreau sa folosesc in continuare forfacul de fluorocarbon
Sau lansete mai blinde :D

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”