Ce mulinete aseaza firul cel mai bine?

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
vali27
utilizator
utilizator
Mesaje: 44
Membru din: 03 Mar 2014, 16:09

Ce mulinete aseaza firul cel mai bine?

Mesaj de vali27 » 11 Apr 2014, 11:01

Salut,

Intentiuonez sa imi cumpar niste mulinete noi pentru crap, inca nu m-am hotarat ce anume, nu am inca un buget stabilit daca nu am suficint prefer sa mai strang niste bani decat sa le shimb din nou peste cateva luni, dar nu as vrea sa depasesc 700 ron/mulineta.
Ce ma intereseaza cel mai mult este cum aseaza firul(defapt doar asta ma intereseaza), si cred ca cel mai important este de cate ori se invarte rotorul pana cand tamburul face o oscilatie(o cursa completa fata-spate a tamburului,caracteristica care nu e specificata la nici o mulineta).
Cei care au mulinete care aseaza firul corect va rog sa faceti o poza cu bamburul incarcat si sa imi spuneti ce model aveti.

Multumesc, astept pozele si sfaturile voaster.

Avatar utilizator
florin_chiculita
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 62
Membru din: 24 Iun 2013, 12:23
Localitate: Bucuresti

Re: Ce mulinete aseaza firul cel mai bine?

Mesaj de florin_chiculita » 11 Apr 2014, 19:13

Eu detin Okuma Axeon V2 AXI-80, Shimano BBRLC (Big Baitrunner Long Cast). Ambele aseaza firul foarte bine.
Daca doresti ceva ieftin mergi pe Okuma. Cu 700 roni cumperi 2 mulinete si mai raman si bani. Modelul "80" are tambur mare. Exista si modelul "60" cu tambur mai mic.
Daca nu traiesti mult (100 de ani), BBRLC-ul e o optiune care o sa te tina o viata. Deasemenea, ai putea sa mergi pe Ultegra, tot de la Shimano.

Mai tine minte ceva, de cele mai multe ori, cat dai atata face.
E doar parerea mea, absolut obiectiva. Succes in a alege, si fir intins la pescuit !

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: Ce mulinete aseaza firul cel mai bine?

Mesaj de Alexandru Mihai » 11 Apr 2014, 19:58

florin_chiculita scrie:Eu detin Okuma Axeon V2 AXI-80, Shimano BBRLC (Big Baitrunner Long Cast). Ambele aseaza firul foarte bine.
Daca doresti ceva ieftin mergi pe Okuma. Cu 700 roni cumperi 2 mulinete si mai raman si bani. Modelul "80" are tambur mare. Exista si modelul "60" cu tambur mai mic.
Daca nu traiesti mult (100 de ani), BBRLC-ul e o optiune care o sa te tina o viata. Deasemenea, ai putea sa mergi pe Ultegra, tot de la Shimano.

Mai tine minte ceva, de cele mai multe ori, cat dai atata face.
E doar parerea mea, absolut obiectiva. Succes in a alege, si fir intins la pescuit !
Pai omul vrea mulinete de 700/bucata si tu ii spui de okuma axeon...nu prea se pupa cu ce ai scris cu rosu...

ps: shimano ultegra ca raspuns la intrebarea colegului.

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Ce mulinete aseaza firul cel mai bine?

Mesaj de viorelb73 » 11 Apr 2014, 23:27

Singura mulineta pe care ti-as recomanda-o la pretul acesta este SHIMANO BBLC. Pun pariu ca orice pescar de crap nu ar avea ceva de comentat la aceasta alegere - este o mulineta exceptionala, pentru acesti bani!!!!

Respect
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
vali27
utilizator
utilizator
Mesaje: 44
Membru din: 03 Mar 2014, 16:09

Re: Ce mulinete aseaza firul cel mai bine?

Mesaj de vali27 » 12 Apr 2014, 11:19

Va multumesc pentru raspuns, am spus ca nu vreau sa dau mai mult de 700/ron bucata, bugetul actual este 300 ron bucata dar daca nu gasesc la acesti bani mai strang, din ce am vazut BBLC nu se mai fabrica.

Multumesc.

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Ce mulinete aseaza firul cel mai bine?

Mesaj de viorelb73 » 12 Apr 2014, 17:33

Mai sunt prin stocuri, la magazine, trebuie doar sa cauti! Apropiat este modelul Shimano BB XTA-LC din 2012 (pentru care strang si eu bani acum, vreau sa-mi mai iau 2 buc).

Respect
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
florin_chiculita
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 62
Membru din: 24 Iun 2013, 12:23
Localitate: Bucuresti

Re: Ce mulinete aseaza firul cel mai bine?

Mesaj de florin_chiculita » 12 Apr 2014, 22:08

viorelb73 scrie:Mai sunt prin stocuri, la magazine, trebuie doar sa cauti! Apropiat este modelul Shimano BB XTA-LC din 2012 (pentru care strang si eu bani acum, vreau sa-mi mai iau 2 buc).

Respect
Cel mai bine dai un telefon la importatorul din Romania (Normark) si ii intrebi de sanatate, apoi de mulinete. Exista sanse sa fii directionat catre un magazin care mai are.
Toate gandurile bune, si numai bine !

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”