lansete

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Shummy
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 30 Dec 2007, 15:13

lansete

Mesaj de Shummy » 25 Mar 2009, 11:47

Domnilor, va rog sa-mi spuneti parerea d-voastra:
Sunt incepator in pescuitul crapului si pentru inceput mi-am cumparat 4 lansete BARACUDA STORM 3,90 m, actiune 150-250 g. Ce parerea aveti despre acestea? Sunt bune de ceva? Pentru un incepator, bineinteles, pentru ca deocamdata atata mi-a permis "bugetul". va rog sa-mi spuneti parerile sincere, sa economisesc bani pentru altele in scurt timp?

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: lansete

Mesaj de gor965 » 25 Mar 2009, 20:09

Ptr. inceput sunt bune ! Cu timpul o sa observi ca actiunea este un pic prea mare (ma refer la puterea de aruncare ,150-250 gr.) , betele telescopice nu-s atat de performante precum cele din 2 buc (le mai sar inelele ,mai apar fisuri la imbinari ) si mai ales vei vrea intai sa intrebi ,sa te informezi, despre un produs si apoi vei hotara daca merita sa-l cumperi !
Sa le stapanesti sanatos si sa prinzi mult peste cu ele ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 131
Membru din: 15 Dec 2007, 13:58

Re: lansete

Mesaj de Alexandru » 25 Mar 2009, 20:16

Sa le stapinesi sanatos. Pina cind ai sa participi la vreun concurs(national) sunt sigur ca ai sa faci treba buna cu ele. Fire intinse si multi pesti.

Avatar utilizator
Shummy
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 30 Dec 2007, 15:13

Re: lansete

Mesaj de Shummy » 26 Mar 2009, 00:38

multumesc f f mult gor 965 si alexandru.
Am inteles ca, deocamdata, ma pot folosi de aceste lansete, sa speram ca voi avea sansa sa particip si la concursuri......... multa sanatate d-lor.

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: lansete

Mesaj de IULIAN C » 26 Mar 2009, 02:52

Shummy scrie:Domnilor, va rog sa-mi spuneti parerea d-voastra:
Sunt incepator in pescuitul crapului si pentru inceput mi-am cumparat 4 lansete BARACUDA STORM 3,90 m, actiune 150-250 g. Ce parerea aveti despre acestea? Sunt bune de ceva? Pentru un incepator, bineinteles, pentru ca deocamdata atata mi-a permis "bugetul". va rog sa-mi spuneti parerile sincere, sa economisesc bani pentru altele in scurt timp?
Am eu de vreo 2-3 ani...e nasol cu potrivirea inelului culisant de pe varf,dar abia acum imi dau seama,ca referitor la ce spone Gor,daca sunt f puternice,apoi atunci....aveam spod-ul in casa si "fazanul" de mine nu stiam :lol:
Ce zici de asta Gor?cu o mulineta banax helicon 5600 nf si fir textil pot folosi atat catapulta cat si racheta,pe ea,nu?
oricum...am tras de crapi cu ea si nu s-a intamplat nimic rau....
Sunt destul de necioplite,intr-adevar,nu prea au finisaje,dar la 35 ron cat am dat eu pe ea atunci....
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
maryn_vs
membru activ
membru activ
Mesaje: 149
Membru din: 13 Iul 2008, 14:08
Localitate: vaslui

Re: lansete

Mesaj de maryn_vs » 26 Mar 2009, 07:39

neata' lanseta este una buna dar ar fi o problema la ea, daca nu ar avea inel de plecare direct pe primul tronson si l-ar fi avut pe al doilea era bine dar in general e o lanseta ok.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: lansete

Mesaj de gor965 » 26 Mar 2009, 10:05

IULIAN C scrie: Am eu de vreo 2-3 ani...e nasol cu potrivirea inelului culisant de pe varf,dar abia acum imi dau seama,ca referitor la ce spone Gor,daca sunt f puternice,apoi atunci....aveam spod-ul in casa si "fazanul" de mine nu stiam :lol:
Ce zici de asta Gor?cu o mulineta banax helicon 5600 nf si fir textil pot folosi atat catapulta cat si racheta,pe ea,nu?
oricum...am tras de crapi cu ea si nu s-a intamplat nimic rau....
Sunt destul de necioplite,intr-adevar,nu prea au finisaje,dar la 35 ron cat am dat eu pe ea atunci....
Iulian ,daca ti-i s-a parut ca rezista la aruncari cu 150-200 gr. e ok sa o incerci pe post de spod. Eu personal am avut cateva experiente neplacute cu betele telescopice ...basca ,n-am crezut niciodata ca puterea de aruncare trecuta pe ele este reala (as fii preferat sa stiu care-i optimul ). Imi povestea un prieten ca a aruncat cu o lanseta FL Master Carp cu plumb de 160 gr si apoi cu 200 gr( a legat 2 plumbi de 100 gr) incercand s-o rupa si n-a reusit . E convins omul ca e buna ptr. spod ...eu i-am sugerat sa vada si cat arunca cu alea 200 gr ...ca una e sa nu cedeze si alta e sa arunce doar 50 m !
P.S
Eu n-as pune fir textil pe mulineta de spod !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”